גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין מכבי ת"א לאי.די.בי: תכירו את נאמן האג"ח מורן מאירי

עו"ד מאירי לא מבין איך זה קרה לו: מעיסוק בתחומים של ממשל תאגידי וייעוץ לחברות, מצא לפתע את עצמו במרכזה של הפרשה המשפיעה על כלל שוק ההון - הסדר החוב המתגבש בקונצרן הגדול במשק שבשליטת נוחי דנקנר

עו"ד מורן מאירי לא מבין איך זה קרה לו. מעיסוק בתחומים של ממשל תאגידי וייעוץ לחברות, מצא לפתע את עצמו במרכזה של הפרשה המשפיעה על כלל שוק ההון הישראלי - הסדר החוב המתגבש בקונצרן הגדול במשק, אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר.

מאירי (41), שקיבל בירושה את תפקיד נאמן סדרה ד' של אי.די.בי אחזקות (הסדרה הגדולה ביותר של החברה, בהיקף של למעלה ממיליארד שקל), בכלל לא רצה בו.

בפברואר 2010, עוד הרבה לפני שהחלו הבעיות הפיננסיות באי.די.בי, הודיעה חברת קלדן, שבאמצעותה הוא משמש נאמן לאג"ח, כי היא מתפטרת מתפקידה, וזאת מתוך החלטה להפסיק את הפעילות בתחום הנאמנויות.

ההחלטה להפסיק לפעול בתחום התקבלה אצל מאירי מעט לאחר שהתחיל הסדר החוב באפריקה ישראל. אז הוא נחשף בפעם הראשונה לעבודת הנאמן במקרה שבו חברה אינה יכולה לפרוע את תשלומיה במועד. ועל אף שבאותה העת אי.די.בי עדיין הייתה הקונצרן החזק במשק, שהציג רווח עתק מהסיבוב הראשון בקרדיט סוויס, החליט מאירי שאינו רוצה לעסוק בנאמנות.

אלא שבין הכוונה להתפטר לבין מימושה בפועל, נפער פער בדמות השוק הלא מפותח של נאמני אג"ח בישראל. בקונצרן כמו אי.די.בי, הבנוי כפירמידה שבכל אחת מהקומות ישנן מספר סדרות אג"ח, נמצאים בהתאמה גם ניגודי עניינים ואינטרסים רבים. היות שאת מספר החברות שפועלות בתחום הנאמנויות ניתן לספור על שתי כפות ידיים, לא הצליח מאירי למצוא לו מחליף שאינו מצוי בניגוד אינטרסים, וזאת מאחר שרוב חברות הנאמנויות שפועלות בישראל כבר נמצאות בקומה זו או אחרת של הקונצרן הענק.

כדי לסבר את האוזן, נציין כי בחברות המטה של אי.די.בי יש לא פחות מ-18 סדרות אג"ח, וזאת לאחר מכירת השליטה בכלל תעשיות השנה, אשר לה עוד 5 סדרות.

מעבר לחברות ההחזקה, יש בחברות התפעוליות של הקבוצה עוד עשרות סדרות אג"ח, שלא מן הנמנע כי האינטרס שלהן הוא לשמור את הכסף בקופת החברה, ולא לחלק אותו כדיבידנד שישרת את החובות של חברות המטה שמעליהן.

עקב המצב הזה, נשאר מאירי הנאמן לסדרת אג"ח בכל אחת מחברות המטה של הקבוצה, וגם כעת, כאשר ביקש להתפטר מתפקידו כנאמן אג"ח ט' של החברה הבת אי.די.בי פתוח, מחשש לניגוד עניינים, הוא לא מצליח למצוא מחליף שייכנס בנעליו.

חברת הנאמנות הרמטיק, שמתפקדת אף היא כנאמן באי.די.בי אחזקות ובחברה-הבת, מנסה לבצע שינוי מבני על מנת שתוכל לשמש כנאמן גם לסדרה הזו.

תעופה, אופנה וספורט

מאירי התחיל את דרכו כעורך דין במחלקה המסחרית במשרד של יורם דנציגר ודורי קלגסבלד, בשנת 2000 ובשנת 2006, בעקבות המינוי של דנציגר לשופט בית המשפט העליון, והתאונה בה היה מעורב קלגסבלד שבגינה הוא גם נשלח לכלא, החליט מאירי, ביחד עם עו"ד רונן מטרי, לפתוח משרד משלהם.

לבקשתו של דנציגר, לקח מאירי את פעילות הנאמנות של המשרד, שבאותה עת כללה רק את קבוצת אי.די.בי. בתחילה מנה המשרד 11 עורכי דין, שישה מהם שותפים, וכיום הוא מונה 25 עורכי דין, מהם 8 שותפים, העוסקים בנושאי ליטיגציה, נדל"ן, היי-טק, פירוקים, והמחלקה המסחרית בראשה עומד מאירי.

בין השנים 2004-2007 כיהן מאירי כחבר מליאת רשות ניירות ערך, שם העבודה הגדולה ביותר שלו הייתה קשורה לאפריקה ישראל. במסגרתה, נסע מאירי מטעם הרשות לרוסיה ב-2008 על מנת להעריך את נכסי החברה, ועל סמך הדוח שכתב נאלצה אפריקה להפחית מיליארד שקל משווי הנכסים.

בשנים האחרונות עבר מאירי לשוק הפרטי, ובין היתר שימש כיועץ חיצוני לאל-על בפרשת השכר של חיים רומנו, וכן ייעץ לדירקטוריון איילון בפרשת השכר של לוי רחמני. משנת 2008 הוא משמש כדירקטור חיצוני בחברת האופנה קסטרו.

תחומי עבודתו של מאירי לא נוגעים רק לחברות עסקיות - הוא גם מומחה בדיני ספורט, ומשמש בין היתר כעורך הדין של קבוצת הכדורגל מכבי תל-אביב. בהקשר זה ייצג בשנה שעברה את הקבוצה בסכסוך המתוקשר מול השחקן מאור בוזגלו.

צומת של קונפליקטים

הסיבה שבעטיה שמו אינו מוכר בשוק ההון, על אף רקורד ארוך שיש לו בעבודה עם חברות ציבוריות, הינה ההעדפה של מאירי להתרחק מהתקשורת. אלא שהמציאות הציבה אותו בעין הסערה, ומרגע זה כבר הופנה אליו זרקור התקשורת, אשר בוחנת בזכוכית מגדלת את ההחלטות וההכרעות שלו.

הסדרה לה נאמן מאירי מהווה כ-75% מחוב האג"ח של אי.די.בי אחזקות, וכך הוא מצוי בצומת בה מופעלים עליו לחצים מכל הכיוונים, ונאלץ להתמודד עם לא מעט קונפליקטים: מחזיקי האג"ח להם הוא נאמן, אשר החלטתם משפיעה על כלל החברה, רוצים שידאג קודם כל לאינטרסים שלהם; מנגד נמצאים הנאמנים של 4 סדרות האג"ח האחרות, שרוצים להציג חזית אחידה מול החברה; וזו מצידה שאפה להגיע להסכם מול נציגות מחזיקי האג"ח, אשר גם בה דיברו בכמה קולות שונים.

מאירי, שהיה שותף לדיונים בין כל הצדדים, החליט לדחות את התאריך הקובע לתשלום ריבית של 65 מיליון שקל לפני כשבועיים ב-24 שעות, על מנת למצות את תהליך המשא-ומתן בין הצדדים, והללו הגיעו להסדר מוסכם לדחיית תשלום הריבית לסוף חודש מארס.

בכך, קיבל החלטה עבור מחזיקי האג"ח אותם הוא מייצג, לפיה עדיפה להם דחייה בתשלום (ללא קבלת פיצוי מהחברה), שכן האלטרנטיבה של הליכה לבית משפט יכולה להפעיל טריגרים מול נושים אחרים, שבסופה עלולה החברה לאבד את הנכס המרכזי שלה - החברה הבת אי.די.בי פתוח.

במקרה כזה, האפשרות שהמשקיע אדוארדו אלשטיין יממש אופציה ויזרים הון נוסף לגנדן (החברה האם של אי.די.בי אחזקות), תרד מהפרק, וכך עלולה החברה לאבד את שני מקורות ההכנסה הפוטנציאליים שלה - אי.די.בי פתוח מלמטה, ואלשטיין מלמעלה.

מאירי נותר לבדו במערכה. הסמכות שנתנה לו רשות ניירות ערך הותירה בידיו את ההחלטה איזה גוף לנטרל בהצבעה על דחיית תשלום הריבית למחזיקי אג"ח ד', בשל ניגודי עניינים, החלטה שבחלק מהמקרים הוכרעה על דקויות. החלטה זו עלתה למאירי בגלי ביקורת שהופנו אליו בעיקר מצד בית ההשקעות פסגות, המוביל את הקו הלוחמני נגד אי.די.בי, אשר נפסל על-ידו בהצבעה.

בינתיים, נציין, למרות הביקורת, אף גוף שהצבעתו נפסלה לא עתר לבית המשפט נגד החלטתו של מאירי.

עוד כתבות

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

העיוות ההיסטורי בבחירות בארה"ב: מדוע קול מקליפורניה שווה רבע מקול מוויומינג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל 3 מיליון קולות פחות מהמתחרה הילארי קלינטון בבחירות 2016, אבל זה לא הפריע לו לנצח ● איך נולדה שיטת הבחירות האמריקאית, איך הגזענות קשורה לכך ואיך היא תשפיע על המערכה הקרובה

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

דיאטה ים תיכונית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האזור הכחול במטבח שלך: מה אוכלים תושבי האי "ששוכחים למות"

חיליק גורפינקל, חצי יווני וחצי פולני, לא בטוח שדווקא התזונה היא מה ששומר על תושבי איקריה כל כך בריאים לאורך שנים, אלא שלוות הנפש שלהם ● אבל ליתר ביטחון הוא מספק כמה מתכונים אותנטיים

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

שיפוצים במלון נורמן תל אביב / צילום: דנה פרידלנדר

אין אורחים, אז משפצים: המלונות שניצלו את הסגר

השמיים סגורים? התיירים מחו"ל לא מגיעים כבר חודשים? ההכנסות על אפס? • יש מלונות שהחליטו לנצל את הזמן הזה לשיפוץ כולל • "ההתאוששות תהיה מהירה יותר ממה שאנחנו חושבים"

דירה ברחוב ציפורי, בין שכונות שערי חסד ונחלאות / צילום: אנגלו סכסון ירושלים

הקונה מניו יורק, הסיור הווירטואלי והמחיר שקפץ ב-20% בחמש שנים

דופלקס בן 5.5 חדרים בירושלים נמכר ב-6 מיליון שקל בתוך כשלושה שבועות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון

וואן ונדרבילט. שוק של שוכרים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מגדל המשרדים מעל גרנד סנטרל במנהטן נחנך בעיתוי גרוע

בניין One Vanderbilt של חברת SL Green נבנה בעלות של 3 מיליארד דולר וכעת יצטרך להתמודד עם אתגרים קשים באכלוס

ערן זהבי / צילום: רויטרס / Ronen Zvulun

האקזיט של ערן זהבי: ימכור בניין ברחובות לקופת חולים מכבי

לדברי שותפו של זהבי, אבי ארביב, שווי העסקה שנחתמה אתמול עומד על כ-180 מיליון שקל ● בקופת החולים אישרו את קיום העסקה ומסרו כי בכוונתם להפעיל במקום מעבדות

עמק יזרעאל. יישובים בפריפריה זכו פחות בקרקעות   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

צדק חלוקתי בגבולות המוניציפליים? המחקר שמגלה שזה קורה בעיקר במרכז הארץ, ובעיקר ליהודים

מחקר חדש בדק יותר מ-90 החלטות של ועדות הגבולות בין השנים 2003 ל-2016 • אף שמטרתן הייתה להעביר שטחים לרשויות חלשות - רוב המרוויחות הן רשויות יהודיות במרכז, שהיו מקורבות לשר הפנים באותה עת

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג