גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התוכנית של דנקנר להצלת IDB: מכירת כלל ביטוח לכור

בעל השליטה באי.די.בי מקדם עסקת בעלי עניין בה תמכור אי.די.בי פתוח את מניות השליטה בכלל ביטוח לחברה הנכדה כור, תמורת כ-2 מיליארד שקל ■ המכירה, שצפויה להיתקל בהתנגדות מחזיקי האג"ח של כור, נועדה לסייע לאי.די.בי לעמוד בהתחייבויותיה

נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי , ממשיך לחפש דרכים יצירתיות כדי להימנע מהסדר חוב בקונצרן. בימים האחרונים נבחנת עסקה שבה תמכור אי.די.בי פיתוח לכור , החברה הנכדה שלה, את מלוא החזקותיה (55%) בחברת כלל ביטוח. בתוספת פרמיית שליטה מוערך שווי ההחזקה בכלל ביטוח בכ-2 מיליארד שקל.

אי.די.בי פתוח מסרה היום לבורסה כי היא "בוחנת בחינה ראשונית של מהלך עסקי, במסגרתו יימכרו חלק או כל החזקותיה בכלל ביטוח לכור. פרטי המהלך האמור טרם גובשו וטרם נדונו באורגנים המוסמכים של החברה או של כור. ביצועו יהיה כפוף לאישורים שונים של גופים רגולטוריים, גורמים מממנים ואישורים לפי חוק החברות. בשלב זה אין כל ודאות בביצוע המהלך".

קופת המזומנים של כור - החברה הנזילה ביותר בקבוצה - עשויה לפתור את מצוקת המזומנים של אי.די.בי פתוח בשנים הקרובות ולהרחיק ממנה את איום הסדר החוב למשך 3 שנים לפחות. זאת, לאחר שהחברה האם, אי.די.בי אחזקות, כבר החלה למעשה במגעים לקראת הסדר שכזה.

החוב הפיננסי של אי.די.בי פתוח עומד על כ-5.4 מיליארד שקל, מתוכו כ-4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח (הנסחרות בתשואה של עד 54%). לאי.די.בי אחזקות חוב פיננסי של כ-2.1 מיליארד שקל, מתוכו כ-1.8 מיליארד שקל חוב למחזיקי האג"ח (הנסחרות בתשואה של מאות אחוזים).

"ברור מה המניע לעסקה"

אין זו הפעם הראשונה בה מנסה דנקנר לרתום את המזומנים של כור לטובת מצוקת החוב של אי.די.בי. בשנה האחרונה דובר על מיזוג בין כור לחברה האם דסק"ש, או מיזוגה לאי.די.בי, אך התוכניות הללו לא יצאו לפועל.

המהלך המתוכנן כעת דורש את אישורם של בעלי המניות ומחזיקי האג"ח של כור, אך כרגע קשה לראות כיצד הוא יאושר על ידם, ודאי לאחר הטעם המר שהותירה עסקת בעלי עניין קודמת שהוציא דנקנר לפועל ב-2009 - מכירת חברת התעופה הכושלת ישראייר לידי אי.די.בי פיתוח.

"העסקה היא בשורה טובה לאי.די.בי פתוח, אך בשורה רעה לכור", אמר היום ל"גלובס" מנהל בכיר באחד הגופים המוסדיים הגדולים. "אם זה היה מחיר מיטבי אז היה אפשר למכור בחוץ ולא היה צורך בעסקת בעלי עניין. לאי.די.בי יש כסף בחברות שבתחתית הפירמידה ונוחי מחפש דרכים להעלות את הכסף למעלה. ברור מה המניע לעסקה - מה, כור החליטה פתאום להיכנס לתחום הביטוח? עדיף להגיע עכשיו להסדר חוב ולהישאר עם יותר נכסים עם פוטנציאל לעלייה בשוויים".

לכור שתי החזקות עיקריות: 2.35% ממניות הבנק השוויצרי קרדיט סוויס ו-40% מחברת מכתשים אגן. למרות ההפסד החשבונאי הגדול מההשקעה בקרדיט סוויס, לכור קופת מזומנים דשנה של 2.6 מיליארד שקל, והאג"ח שלה זוכות לדירוג גבוה של A מינוס הודות לרמת מינוף נמוכה ונזילות מספקת.

בתגובה לידיעה זינקה היום מניית אי.די.בי אחזקות ב-7.2% ואילו האג"ח של אי.די.בי פתוח עלו בעד 5%. לעומתן, ירדו אג"ח כור בשיעור של עד 1%, ואילו מניותיה איבדו 3.2%. שלוש סדרות האג"ח של כור (חוב של 1.6 מיליארד שקל) נסחרות בתשואה סולידית של עד 5%.

הרגולציה עלולה להקשות

כלל ביטוח, הנסחרת בשווי שוק של 3 מיליארד שקל, היא ההחזקה הבולטת של קבוצת אי.די.בי העומדת כיום על המדף. מבחינת דנקנר, מכירתה לכור תפתור לכאורה את הבעיה של אישור הפיקוח על הביטוח - מכיוון שבעלי השליטה בכור הם אותם בעלי שליטה באי.די.בי פתוח - שמהווה מכשול משמעותי עבור רוכש חיצוני. ואולם, הצורך באישור העסקה בכל מקרה (כור היא בעלת שליטה חדשה) יציב את דנקנר במצב מאתגר למול רגולטור שכנראה ירצה ממנו עודפי הון שפשוט אין לו.

האישור הרגולטורי הוא שלב הכרחי במכירה, וצפוי לעכב כל עסקה עם רוכש חיצוני למשך חצי שנה לפחות, כשההכרח לקבלו יספק לרגולציה אפשרות לשפר עמדות מול אי.די.בי. כך שלפי הערכות ייתכן שהשלב הזה יהיה זה שימנע את העברת השליטה לכור.

בשנה וחצי האחרונות, כל אימת שהאוצר התבקש לתת אישור להחזקת אמצעי שליטה בחברת ביטוח, הפיקוח על הביטוח השתמש בכך כמנוף לשיפור והגברת דרישותיו מהמבקש. לכן, אם יתאפשר לאוצר לשפר את דרישותיו מבעלי כלל ביטוח הוא יעשה כן, במיוחד בנוגע לדרישות ההון שם הוא יוכל להסתמך רגולציה חדשה שהטיוטה לה כבר נוסחה, והיא הפכה למחייבת בעת רכישת השליטה במגדל על ידי שלמה אליהו.

זאת ועוד: החזקה של יותר מ-5% מאמצעי שליטה בחברת ביטוח מותנית בקבלת היתר מהממונה על הביטוח באוצר. החקיקה קובעת שבעת בחינת מתן אישור שליטה בחברת ביטוח, על הממונה לבחון את היושר והיושרה האישיים והעסקיים של המבקש; חוסנו הכלכלי; אסטרטגיית ההשקעה שלו; וניסיונו העסקי, עיסוקיו ועסקיו האחרים. האינטרס העיקרי של האוצר הוא שבעל השליטה בגוף מוסדי - בוודאי בחברת ביטוח - יהיה חזק ויציב ככל הניתן, בעוד שקבוצת אי.די.בי נמצאת כיום, כידוע, במצב מאתגר מבחינה פיננסית.

מכאן שייתכן כי אי.די.בי תיתקל בקשיים ממשיים שימנעו את המהלך המתוכנן. די אם נזכיר כי לפני מספר חודשים דווח כי משרד האוצר הבהיר לאי.די.בי פתוח כי אם במהלך הסדר חוב בקבוצה יאבד דנקנר את השליטה בחברת ההחזקות, מניות השליטה בקבוצת כלל ביטוח יועברו לנאמנות "שזהותה תאושר בידי הממונה".

כלל ביטוח

עוד כתבות

מחאת האקלים בניו יורק / צילום: רויטרס EUTERS/Shannon Stapleton

משבר האקלים: מיליונים הפגינו ברחבי העולם. צפו בתמונות המדהימות

יותר מ-4 מיליון אנשים ב-185 מדינות על פני 7 יבשות השתתפו בשביתת התלמידים של "יום שישי למען העתיד", התנועה העולמית אותה הקימה גרטה טונברג, המועמדת כעת לפרס נובל על פועלה

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

חצבים 2019 / צילום: יותם יעקבסון

החצבים כבר כאן

בסוף הקיץ, כשכבר נדמה שאי אפשר לסבול עוד את החום, פורחים החצבים ומזכירים שהסתיו כבר ממש בפתח ● הצעות למסלולים שבכולם אפשר לראות את הפרח המשמח

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

ג’ו ביידן/ צילום: רויטרס

השערוריה החדשה של טראמפ: "טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה לחקור את בנו של ג'ו ביידן"

טראמפ מסתבך בשערוריה חדשה: ניצול מעמדו כנשיא כדי ללחוץ על אוקראינה לאסוף חומרים מחשידים על משפחת מתחרהו הפוטנציאלי בבחירות לנשיאות ב-2020

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

אריה ריכטמן / צילום: איל יצהר

כמעט כל דבר מזכיר לאריה (ריצ’י) ריכטמן מנכ"ל קליל - חלונות. אחרי 30 שנה הוא סוגר את הדלת

"רוצה לעזוב בשלב שבו אני עדיין נחוץ, לא להגיע לשלב שבו אהיה פתטי וכולם רק יחכו שאלך כבר" ● מנכ"ל חברת קליל מסביר איך ניווט את החברה בטלטלות שוק הנדל"ן, למה החליט לסיים את הפרק הזה בחייו, ומה הוא מחפש כעת

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

ריימונד מקדניאלס ג'וניור, יו"ר מודי'ס / צילום: פרד פראוסר, רויטרס

מודי'ס מזהירה: דירוג האשראי של ישראל בסכנה אם לא תוקם ממשלה יציבה

חברת דירוג האשראי צופה כי הגירעון השנתי יתקרב ל-4 אחוזים ויישאר גבוה ב-2020

ישראליות בוול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock

נעילה שלילית בניו יורק; הנסדא"ק נחתך ב-0.8%; מדד הפחד קפץ בכ-6.8%

מדד הדאו ג'ונס ירד היום 0.6%, S&P 500 ירד 0.5% מערכו ● נציגי המשלחת הסינית לשיחות הסחר ביטלו ביקור עם חקלאים במונטנה שבארה"ב ● טראמפ הודיע כי הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ● בבורסות אירופה הקאק זינק ב-0.56%, הדאקס ננעל ביציבות ואילו הפוטסי הבריטי איבד היום 0.16% מערכו

 מתוך הביאנלה ה-16 באיסטנבול / צילום: David levene

הביאנלה שלא שמעתם עליה, והיא קרובה, זולה וכמעט חתרנית: הביאנלה של איסטנבול

פספסתם את הביאנלה בוונציה? לא נורא ● אפשר להתנחם בביאנלה המוצלחת של איסטנבול, הידועה פחות והאוונגרדית יותר, שמכנסת שמות מבטיחים ולא פחות מעניינים מרחבי העולם ● מה גם שאחד משלושת מוקדיה הוא באי הנסיכים, אי נופש מקסים ועתיר היסטוריה, שתענוג להכיר עם או בלי ביאנלה

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח