גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: באוצר לא מתלהבים ממכירת כלל ביטוח לכור

גורם בשוק העריך כי האוצר "לא שבע רצון מהמתווה הנוכחי שבו הקבוצה מתכננת לעשות את עסקת בעלי העניין" ■ מנגד טוען גורם המקורב לחברה: "אני משוכנע שהרגולציה תחבק את המהלך, כי מה שמעניין אותה זה חוזקה וביטחון פיננסי"

הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר נוטה להתנגד על פי ההערכות למתווה שבו מבקשת קבוצת אי.די.בי להעביר את מניות השליטה בכלל ביטוח לידי החברה הנכדה כור, כך נודע ל"גלובס". גורם בשוק העריך כי האוצר "לא שבע רצון מהמתווה הנוכחי שבו הקבוצה מתכננת לעשות את עסקת בעלי העניין".

על פי הערכות, באוצר לא מרוצים מהמתווה משום שהוא יביא להרחקה בפועל של בעלי אי.די.בי (נוחי דנקנר ושותפיו, משפחות לבנת ומנור) - שקיבלו ממנו היתר לשלוט בכלל ביטוח - ממניות השליטה בחברה. בפירמידת חברות ההחזקה שעליה חולש דנקנר ממוקמת כור שתי קומות מתחת לאי.די.בי פתוח, המחזיקה במניות כלל ביטוח כיום. כמו כן, לאור ההוראות לפיהן פועל האוצר בעת אישור החזקת אמצעי שליטה במבטח, הוא גם צפוי לבקש שיפור במצב ההון של השולטים בחברת הביטוח.

גורם בשוק העריך היום בהקשר זה, כי סביר להניח שמבחינת האוצר "אם רוצים לשלוט בחברת ביטוח - אז שולטים בה, אין 'בערך'". עם זאת, ככל הידוע לא התקבלה עד כה באוצר החלטה סופית בנושא, ואי שביעות הרצון אינה בהכרח סוף פסוק מבחינת קיום העסקה.

בינתיים, באי.די.בי ממשיכים לקדם את העסקה להעברת מניות השליטה בכלל ביטוח, המנוהלת כיום בידי איזי כהן. מבחינתם עסקה שכזו דווקא תשרת את מצב ההון של בעל השליטה בפועל בכלל ביטוח, האיתנה כשלעצמה.

גורם המקורב לחברה טוען כי "זהו חיזוק עצום לאי.די.בי פתוח, של חוסן פיננסי ונזילות במיליארדי שקלים. חברת האם שתחזיק בכלל ביטוח תהיה בעלת חוסן פיננסי מהדרגה הראשונה. אני משוכנע שהרגולציה תחבק את המהלך הזה כי מה שמעניין אותה זה חוזקה וביטחון פיננסי".

חברת אי.די.בי פתוח הודיעה אמש כי העבירה באופן רשמי הצעה לחברה הנכדה כור, "לנהל מו"מ לקראת עסקה למכירת ההחזקות בחברת הביטוח, כולן או חלקן, על בסיס שווי שייקבע בהערכת שווי חיצונית ובלתי תלויה. זאת, תוך בחינת אפשרות להגיש הצעת רכישה גם לחלק מהחזקות הציבור בכלל ביטוח".

עוד נמסר בדיווח לבורסה, כי "דירקטוריון אי.די.בי פתוח מינה את חברי ועדת הביקורת של החברה כוועדה בלתי תלויה, והסמיכה בין היתר לבחון את הפרטים והתנאים של הרעיון העסקי האמור". קיום העסקה תלוי בקבלת שורה ארוכה של אישורים ובהם אישור הפיקוח על הביטוח. באי.די.בי מוסיפים כי "אין בשלב זה כל ודאות לגבי ביצוע המהלך... או כי יתקבלו כל האישורים הדרושים".

עסקה של Win-Win

אי.די.בי פתוח מחזיקה בכ-55% ממניות כלל ביטוח בשווי שוק של כ-1.64 מיליארד שקל, ועל פי ההערכות היא צפויה לדרוש מכור כ-2 מיליון שקל על חבילת המניות (כולל פרמיית שליטה). מטרת המהלך, מבחינת המוכרת, היא להעלות את המזומנים השוכבים כיום בקופתה של כור לאי.די.בי פתוח, כדי לאפשר לה להתמודד עם חובות הענק שלה למחזיקי האג"ח.

בקבוצת אי.די.בי מקדמים את העסקה, ככל הידוע, מתוך תפיסה שמדובר ב-Win-Win עבור בעלי החוב של אי.די.בי פתוח (לחברה אין מניות סחירות), כמו גם מבחינת בעלי המניות בכור (שהם הרלוונטיים לאישור העסקה מהצד הרוכש). זאת, מאחר שמבחינת המוכרת מדובר בתזרים מזומנים משמעותי שיספק לה מקורות לתקופה ניכרת, בעוד שמבחינת הרוכשת יש כאן שימוש טוב במזומנים הרבים שבקופתה.

עם זאת, לפי שעה לא ידועה עמדת בעלי מניות המיעוט בכור, כמו גם בעלי חוב של החברה - שמבחינתם מעוניינים שתשמור בידיה את המזומנים הרבים שלה, במיוחד בימים אלה. אפשר שתיווצר התנגדות לעסקה מצד מוסדיים ומשקיעים אחרים בניירות הערך של החברות המעורבות בעסקה, בדגש על אלו שמחזיקים בני"ע של כור.

עוד כתבות

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

דוח בנק ישראל: קצב רכישות גבוה באג"ח הממשלתיות ונמוך בקונצרניות

דוח המדיניות המוניטרית למחצית השנייה של 2020 מגלה כי הבנק היה קרוב למיצוי התוכנית לרכישת אג"ח ממשלתיות לפני שהוגדלה ל-85 מיליארד שקל, אך פחות בתוכנית לרכישות אג"ח קונצרניות נוצלו פחות מ-25% מהמסגרת המקורית

יאיר אפרתי, ווליו בייס  / צילום: עינת לברון

ווליו בייס ומשקיעים נוספים גייסו 240 מיליון דולר לחברת בלנק צ'ק

קבוצת משקיעים בה חברה ווליו בייס הישראלית גייסה 240 מיליון דולר ל-SPAC בתחום הרפואי ● החברה תחפש בישראל ובעולם השקעות בעיקר בתחומי הרפואה מרחוק והבריאות הדיגיטלית שכבר רושמות הכנסות

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

בנק ישראל: "בשל התפתחות הטכנולוגיה, יש לבחון את מחירי השירותים הבנקאיים"

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מצפה מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי להתאים את התעריפונים שלהם למציאות הטכנולוגית המשופרת, שמשפיעה על העלויות התפעוליות שלהם

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

2020 הייתה שנת שיא בהשקעות הון סיכון בארה"ב למרות, ואולי בגלל, הקורונה

גיא פרמינגר: "הקורונה הבהירה שאנחנו רק בתחילת המהפכה הטכנולוגית. אנשים רוצים להשקיע במה שעף קדימה ולא בתחומים שנמצאים בעמידה ובדעיכה"

20 דולר / צילום: תמר מצפי

השקל התחזק: שערו היציג של הדולר נקבע על 3.227 שקלים

כלכלני הפועלים: "השקל עשוי להמשיך ולהיחלש בשבועות הקרובים. בנק ישראל רוכש במקביל למט"ח גם איגרות חוב ממשלתיות, והיקף הנזילות בשווקים בשקלים צפוי לגדול"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים הקטנים נוהרים לבורסה: עלייה חדה בפתיחת חשבונות ני"ע וירידה בשווי העסקה הממוצעת

משבר הקורונה הוביל לעלייה של כ-40% במחזור היומי במניות ב-2020, עם זינוק בהיקף העסקאות במניות הטכנולוגיה - שהפכו לתחום הלוהט במשבר ● הפחתת שווי העסקה המינימלית עשויה לתמוך בהמשך המגמה של חזרת הציבור לבורסה

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תלונה לנציב רוזן: הימשכות ההליכים בפרשת הצוללות פוגעת באמון הציבור

התנועה לטוהר המידות הגישה תלונה לנציב תלונות הביקורת על הפרקליטות בטענה כי היועמ"ש משתהה בקבלת החלטה נגד החשודים בפרשה ● "מצופה היה כי התהליך יוחש ויבוא לכלל סיכום סופי בהקדם האפשרי"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

נעילה מעורבת באירופה: מדד הדאקס טיפס ב-0.4%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג ● הביטקוין עולה ב-1% ונושק לרמה של 37,000 דולרים

מנכ"לית משרד גורניצקי ושות', עו"ד עדי נחמיאס / צילום: יונתן בלום

משרד גורניצקי ושות' צירף ארבעה שותפים חדשים

המשרד הודיע על מינוי השותפות החדשות נגה חרובי, דנה סואידמן ושני וייס והשותף החדש איתמר בן יהודה

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

שיבא: "הנוגדנים בקרב המתחסנים גבוהים ממה שנמצא אצל מחלימים"

בניסוי המתנהל בבית החולים עלה כי 100 מתוך 102 המתחסנים שנבדקו פיתחו נוגדנים בכמות טובה שבוע אחרי המנה השנייה ● אחד מתוך השניים שלא פיתחו נוגדנים הוא מדוכא חיסון ● "רמות הנוגדנים קפצו פי 6 עד פי 20 לעומת לפני קבלת המנה השנייה"

דני גבע, שותף בכיר במיתר, וליאור סושרד באירוע ההכרזה על השותפים החדשים / צילום: משרד מיתר

משרד מיתר הודיע על צירופם של תשעה שותפים חדשים

השותפים שהצטרפו הם: רן קמחי, ליאור לוי, טלי לונגין, יהונתן זלוף, בוריס רוגינקין, רועי בר, דורון לוי, ג'ונה אברמוביץ ומאור חקק

אמיר ברמלי בית משפט הכרעת דין הונאת משקיעים / צילום: איל יצהר

הפרקליטות מתנגדת לבקשת ברמלי לפסול את השופט כבוב

ברמלי ביקש את פסילתו של השופט כבוב, לאחר שבנו של השופט הגיש נגדו תלונה על ניסיון סחיטה ● בתגובתה לבית המשפט, כתבה הפרקליטות כי "אין לאפשר לנאשם במחי לשונו ועטו להביא לפסילתו של שופט"

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

משרד הבריאות נגד ועדת הלסינקי: האם ההסכם עם פייזר נחשב ניסוי?

בוועדה האחראית על אישור ניסויים קליניים, וכפופה למשרד הבריאות, טוענים שהעברת מידע על מתחסנים לפייזר דורשת אישור שלה ● משרד הבריאות בתגובה: דוחים זאת מכל וכל

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

היום בכנסת: דיון על פיקוח הדוק יותר למטבעות דיגיטליים

היום עתידה הוועדה לדון בבקשה לאישור צו איסור הלבנת הון לנותני שירות בנכס פיננסי, המכניס אל גדרי החוק לאיסור הלבנות הון גופים העוסקים בסחר במטבעות וירטואליים

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בעליות; פורסייט זינקה ב-18%, נקסט ג'ן טסה בעוד 38%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר ● כלכלת סין התרחבה ב-2.3% בשנת 2020 ● מבטח שמיר זינקה ב-14.7% על רקע המלצה חיובית מלידר שוקי הון ● מיטב דש: בנק ישראל עשוי להשיג פיחות משמעותי של השקל מול סל המטבעות

קהילת מסחר אוטומטי באינטרנט / צילום: חגי אהרון

"סוחר השלדים" כפיר זילברמן שם את חברת MTS על הכוונת

אחרי שנים של דשדוש במניית החברה המספקת פתרונות טכנולוגיים לספקיות תקשורת, מתחילת 2021 היא מזנקת בכ-48% ● הסיבה: התעניינות מצד זילברמן וכן מצד משקיע אקטיביסטי זר - חברת CUSTODIAN VENTURES בראשות דיוויד אליוט לזר, המחזיקה כבר ב-9.6% ממניות MTS ● מאבק השליטה בדרך?

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

בסרט הזה כבר היינו: משרד התקשורת ישכור חברת ייעוץ לקביעת מחירי שוק סיטונאי

אחרי שכשל ביצירת שוק סיטונאי על גבי רשת הוט, המשרד רוצה לבחון מחדש את המודל הרצוי לקביעת מחירי שוק סיטונאי על גבי רשת הוט ובזק ● המשרד הודיע על כוונתו להטיל קנס של 6 מיליון שקל על הוט בשל אי-יישום רפורמת השוק הסיטונאי ברשת שלה

הנשיא טראמפ נואם בג’קסונוויל, פלורידה בספטמבר / צילום: Reuters, Tom Brenner

הרבה חנינות בלי סדר יום רשמי: השעות האחרונות של טראמפ בבית הלבן

הבית הלבן חדל לפרסם את סדר היום של טראמפ - "הרבה פגישות וטלפונים", אומרת ההודעה היומית ● הריטואל האחרון של מנהיג העולם החופשי הוא חלוקת חנינות ● אחדים ממקורביו מציעים שירותי חנינה תמורת עשרות אלפי דולרים

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועד התאגיד לעובדים: לא לשתף פעולה עם תוכנית הקיצוצים של ההנהלה

במייל ששלח ועד העובדים עדכן כי הנהלת התאגיד מיישמת תוכנית קיצוצים שפוגעת קשה בעובדים, כמו קיצוץ שעות לילה, שעות נוספות וחיוב עובדים לקחת ימי חופשה, וקרא לעובדים לא לשתף פעולה ● "לא מקובל שהדברים ייעשו באופן חד-צדדי וללא הידברות עם נציגות העובדים"