גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיוחד: 7 דברים שלא ידעתם על רכבות תחתיות בעולם

לפני 150 שנה נפתחה הרכבת התחתית הראשונה - הטיוב של לונדון ■ מאז קמו 116 רכבות נוספות ברחבי העולם ■ איפה נמצאת הרכבת הטובה ביותר, מה עושות חברות הפרסום כדי לנצל את השטח הכי אפקטיבי שיש ואיך נלחמים היפנים בהתאבדויות

1. מי היה אבי הרכבת התחתית?

ב-10 בינואר 1863 נפתח לקהל הקו הראשון של הרכבת התחתית הוותיקה בעולם - זו של לונדון. מי שזיהה את הצורך בה ודחף לבניית הרכבת היה צ'ארלס פירסון, חבר פרלמנט בריטי. "הצפיפות בעיר נגרמת מהגידול הטבעי של האוכלוסייה ומריבוי האנשים שמגיעים לעיר מבחוץ כל יום ברכבות", אמר. בתחילה נדחתה הצעתו המהפכנית לחפור מסילות לרכבת מתחת לאדמה, אולם לבסוף היא התקבלה והחפירות החלו. פירסון לא זכה לראות את רעיונו קורם עור וגידים, וקרונות: הוא מת שנה לפני שהעבודות הושלמו.

בחודשים הראשונים להפעלתה היה לרכבת התחתית של לונדון רק קו אחד, המטרופוליטן, ונסעו בה כ-26 אלף בני אדם ביום. כיום יש לה מסילות באורך 402 ק"מ, ומשתמשים בה יותר מ-3 מיליון בני אדם ביום, ו-1.171 מיליארד בשנה.

מאז נפתחה הטיוב של לונדון הוקמו עוד 116 רכבות תחתיות בעולם.

2. איזו רכבת מציעה מושבים מחוממים?

רשת CNN דירגה את 10 הרכבות התחתיות הטובות בעולם, וקבעה כי המקום הראשון שייך לרכבת התחתית של הונג-קונג בזכות הניקיון, השילוט, המחיר הנמוך, התדירות והנוחות של המערכת, שמחברת את רוב חלקי העיר. יש Wi-Fi בחינם ברוב התחנות, גישה לנכים, ושירותים כמו בנקים, חנויות ודוכני מזון. אין לוח זמנים משום שהרכבות פשוט מגיעות בכל כמה דקות. והיא משרתת 3.4 מיליון נוסעים ביום.

אחריה ברשימה נמצאות הרכבות של סינגפור וסיאול (7 מיליון נוסעים ביום). האחרונה מציעה כיסאות מחוממים בחורף וגם מערכת להגנה מפני נפילות למסילה. עם זאת, היא פועלת רק עד חצות. רק אחרי שלוש האסיאתיות מופיעה הטיוב של לונדון, שעם כל הכבוד ההיסטורי המגיע לה, היא מיושנת למדי ורק באחרונה נוסף בחלק מהקרונות מיזוג אוויר.

סכום של כ-570 מיליון ליש"ט הושקע בשנת הכספים 2012-2013, שנת האולימפיאדה, בשיפוץ ובהחלפת קרונות הטיוב, לאחר שבשנים האחרונות נשמעה ביקורת נוקבת על הרמה הירודה של הרכבות.

עוד ברשימת הרכבות הטובות ביותר: מדריד, שהתחנות שלה כה גדולות, עד שאפשר לקיים בהן אירועים המוניים (למשל, ב-2011 התקיים שם פסטיבל כושר שנמשך שלושה ימים), וניו יורק, שיש בה מסילות כפולות כך שגם אם אחת מהן זקוקה לתיקון, הקו אינו מושבת.

3. למה יש קרונות נפרדים לנשים?

הצפיפות ברכבת התחתית היא כר נרחב להטרדות מיניות, ובכמה מדינות פתרו זאת בכך שהקדישו קרונות נפרדים לנשים. כך זה למשל בקהיר ובטוקיו. אבל בניגוד לקווי המהדרין הפועלים בישראל, מותר לנשים לנסוע בקרונות הרגילים.

4. כמה עולה לצלם בטיוב של לונדון?

הרכבת היא כמובן גם עסק כלכלי. בלונדון, הסתכמו ב-2011 הכנסותיה, שמקורן במכירות כרטיסים, בדמי שכירות לקיוסקים ולחנויות בתחנות ובפרסום, ב-1.74 מיליארד ליש"ט.

הרכבת התחתית בלונדון היא אחד משטחי הפרסום הנחשקים והאפקטיביים במדינה. יש בה 31 אלף מקומות לפוסטרים בתחנות ובקרונות, ועוד אלפי לוחות דיגיטליים. מנהלי הפרסום של הטיוב מציעים למפרסמים גם חבילות שונות, למשל פרסום על עמודי התחנה, בלעדיות בפרסום בקו מסוים וחלוקת דוגמיות של מוצרים בתחנות.

רעיון מקורי היה לסוכנות פרסום בריטית המפרסמת מותג של סוכריות מנטה - היא ניצלה את העומס ברכבות בימי האולימפיאדה שנערכה בעיר בקיץ האחרון, וחילקה לנוסעים שנורקל המכניס לפה אוויר בטעם מנטה, כדי לרענן את הנשימה בקרונות.

בטוקיו, ניצלה לפני כמה שנים חברת מאזדה את שטחה העצום של תחנת הרכבת המרכזית בעיר כדי לתלות פרסומות באורך 310 מטר - 60 פורטרטים של משפחות עם המכונית החדשה שלהן.

מקור הכנסה אחר של הטיוב בלונדון הוא תעשיית הסרטים. הנהלת הרכבת נותנת רישיונות לצלם בתחנות, בקרונות ובמנהרות, ומחיר שעת צילום מתחיל ב-500 ליש"ט פלוס מע"מ. בין הסרטים שצולמו בטיוב, מתגאים בהנהלת החברה, "כפרה", "בילי אליוט", "יומנה של ברידג'ט ג'ונס" וכמובן "הארי פוטר".

רכבות תחתיות בכל העולם מרוויחות יפה גם מהשכרת שטחים לקיוסקים וחנויות בתחנות. בניו יורק מרוויחים בכל שנה 70 מיליון דולר רק מדמי השכירות של בתי העסק שקיבלו רישיון לפעול בתחנות.

5. כמה קנס תשלם משפחתו של יפני שהתאבד ברכבת?

הרכבת התחתית נחשבת אחת מצורות התחבורה הבטוחות ביותר, אבל הצירוף של מנהרות צרות וחשוכות, מהירות גבוהה, חומרים דליקים וקהל גדול המרוכז במקום אחד הוביל בכמה מקרים לאסונות כבדים כתוצאה משריפות ומהתקפות טרור. אבל גם בלי אירועי טרור ושריפות ענק, נפילות ותאונות מתרחשות כל העת. ב-2010 נהרגו 55 איש מפגיעת הרכבת התחתית בניו יורק לבדה. רוב מקרי המוות אירעו סמוך לשעה 4 לפנות בוקר - אז נסגרים הברים בעיר. באוסטרליה ניסו להילחם במכת התאונות בעזרת הסרטון היצירתי So Many Dumb Ways to Die. חפשו ברשת ותיהנו.

ביפן ובמקומות אחרים מכניסים היום בהדרגה מחסומים למניעת דחיפות או התאבדויות על הפסים. תופעת ההתאבדויות ביפן נעשתה נפוצה כל כך, עד שחברות הרכבות הודיעו על קנס בגובה מיליון דולר שיוטל על משפחתו של המתאבד, כפיצוי על העיכובים בתנועת הרכבות בעקבות המעשה. "אנחנו סופגים הפסדים כבדים כתוצאה מההתאבדויות", אמר מסקי אוגטה, מנהל של אחת מחברות הרכבת ביפן, ל"ניו יורק טיימס". ב-2008 עמד מספר המתאבדים בקווים של החברה שלו בלבד על 212 בני אדם. הוא סירב לנקוב במספרים, אולם כל התאבדות גורמת בממוצע לאיחור של שעה בתנועת הרכבות. במערכת הכריזה מודיעים במקרה כזה על "תאונה אנושית". בחברה החלו גם להתקין מראות במקומות המועדים לפורענות ולצבוע את הרצפה בצבעים עליזים - אולי האדם שבכוונתו לשים קץ לחייו ישנה את דעתו.

6. זה טוב לסביבה?

הרכבות התחתיות טובות לתנועה העירונית, ומפחיתות את זיהום האוויר הכללי משום שאנשים שנוסעים ברכבת אינם נוסעים במכונית הפרטית המזהמת. אבל במנהרות הרכבת עצמן, האוויר אינו נקי כלל. מחקר משנת 2000 מצא במנהרות הטיוב של לונדון רמות גבוהות מאוד של חלקיקים באוויר, עד פי 20 במסה ובריכוז ועד פי 70 במספר בהשוואה לבניין סמוך. מחקרים אחרים לא מצאו קשר בין נסיעות מרובות בטיוב לתחלואה, אך ארגון Clean air for London טוען שרמות החלקיקים שנמצאו בלונדון גבוהות מאלה שנמצאו בברצלונה, בפריז ובמילאנו. ועם כל הכבוד לניסיון להפחית את זיהום האוויר, הטיוב היא צרכנית החשמל הגדולה בלונדון, ואחת מ-10 הצרכניות הגדולות בבריטניה. רכבות חדשות יותר הן חסכוניות יותר גם בחשמל, אבל החלפת הקרונות והקטרים היא עניין יקר שיארך שנים.

7. מתי אצלנו?

למרות אינספור המילים שנכתבו בנושא, בגוש דן עדיין אין רכבת תחתית שתשרת 3 מיליון נוסעים פוטנציאליים. אפילו רכבת קלה אין. במטרופולינים קטנות מתל-אביב, כמו רוטרדם שבהולנד, דווקא יש. הקו התחתי הראשון, שיהיה חלק מ"הקו האדום" של מערכת ההסעה ההמונית בתל-אביב ואורכו יהיה 10 ק"מ, יקשר בין בית-החולים בילינסון בפתח תקווה לבת-ים, דרך ציר ז'בוטינסקי ותל-אביב. יהיו בו 33 תחנות, 10 מהן תת-קרקעיות. הוא אמור להיפתח ב-2016, אבל לא יזיק להחזיק לו אצבעות.

עוד כתבות

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי מגה מאיים לנטוש את החנויות ולסכל את המגעים למכירת הסניפים

גורמים בוועד מגה מאיימים לקרוא ל-3,200 עובדי הרשת לנטוש את החנויות אם נחום ביתן יחתום על מזכר הבנות למכירת יותר מעשרה סניפים ● מהלך כזה יהיה מנוגד להבנות שהושגו מול הנהלת הקבוצה, הוועד ויו"ר ההסתדרות רק בחודש שעבר

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

אבי כץ / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע הטילה קנס מינהלי של 300 אלף שקל על קרן הגשמה

הרשות קבעה כי הקרן הציעה לציבור "ניירות ערך בשותפויות הקבוצה ללא תשקיף, בניגוד לחוק ניירות ערך וכן בניגוד לפטורים שנקבעו בחוק לחובת פרסום תשקיף"

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

מתי דב, מנכ"ל מגוריט  / צילום: איל יצהר, גלובס

מגוריט רוכשת 21 דירות בפרויקט הדר ויוסף של גבאי ב-57 מיליון שקל

הדירות, בנות 2-4 חדרים לצד דירות גן (180 מ"ר) מרפסות בשטח כולל של 220 מ"ר ו-21 חניות, צפויות להימסר למגוריט כשהן מוכנות למגורים, למטרת השכרה ארוכת טווח, בעוד כשנה

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

מזון טרי ובית מרקחת תחת קורת גג אחת: הפרטים על הרשת החדשה של סופר פארם נחשפים

רשת הפארם מתרחבת לתחום המזון באמצעות תת-הרשת החדשה "Daily" • החנויות הראשונות ייפתחו ברבעון השני של 2020 במתחם הבורסה בר"ג ובעזריאלי שרונה • החנויות יהיו קטנות מהסניפים המסורתיים ויורכבו ממחלקת מזון מוכן טרי, מוצרי טואלטיקה ובית מרקחת

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

המפקחת על הבנקים, חדוה בר והממונה על רשות התחרות, מיכל הלפרין / צילום: כדיה לוי, יוסי זמיר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"בעיות ממשיות": פסק הדין על מיזוג אגוד חשף תמונה מטרידה של מפת התחרות בבנקים

עיון בפסק הדין של ביה"ד לתחרות שאישר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד מלמד כי השופט קיבל חלק מהטענות של רשות התחרות לגבי בעיות מהותיות בתחרות בתחום וקבע כי יש להן בסיס ● רשות התחרות לא תערער ותאפשר את המיזוג

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

עבודה מהבית / צילום: shutterstock

להקים עסק? הנשים בארה"ב מעדיפות זכיינות

לנשים יש נציגות בולטת כזכייניות בעסקים של שירותים לילדים, שירותים לעסקים, טיפול בקשישים, נסיעות ונדל"ן

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

אחד מהפריטים לחג המולד שהתגלו באתר הקניות של וולמארט / צילום: צילום מסך

זה לא שלג: למה וולמארט מיהרה להתנצל ולהסיר מהאתר סוודר חדש

חברת וולמארט הסירה מהאתר הקנדי שלה סוודרים של חג המולד שעליהם אריגה של סנטה קלאוס יושב מול שולחן ועליו שלוש שורות של מה שנראה כמו קוקאין ומתחת הכיתוב "LET IT SNOW" ● לאחר שהדבר פורסם, הוציאה וולמארט התנצלות

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות

ניר שטרן / צילום: תמר מצפי

משקיעה מפתיעה בהנפקת סלקום: קרן העושר הנורבגית רכשה מניות במיליוני שקלים

השקעה בחברות ישראליות ציבוריות אינה אירוע נדיר עבור הקרן הנורבגית, אך השתתפות בהנפקה בבורסת ת"א היא בהחלט עניין חריג עבורה ● הקרן, שהזרימה ביקושים בהיקף של כ-18 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת סלקום, קיבלה בסופו של דבר מניות בהיקף הקרוב ל-7 מיליון שקל