גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תגובות לעזיבת פישר: "רע מאוד, הממשלה תעבוד כפליים"

כך מעריך רון אייכל בעקבות הודעת בנק ישראל על סיום כהונתו של סטנלי פישר כנגיד הבנק ביוני ■ בנק הפועלים: "מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו"

"מדובר באירוע שלילי ליציבות שוק ההון - עכשיו הממשלה תצטרך לעבוד כפליים בכדי לשמר את האמינות", כך מעריך היום (ג') רון אייכל, הכלכלן הראשי של מיטב, בעקבות הודעת בנק ישראל על סיום הקדנציה השנייה של פרופ' סטנלי פישר כנגיד הבנק, לפני מועד סיומה הרשמי.

"היעדר בהירות באשר לזהות המחליף לסטנלי פישר צפוי להגביר את רמת התנודתיות בשווקים בשבועות הקרובים, תוך פוטנציאל לפיחות בשקל ועלייה בפרמיית הסיכון של ישראל (מרווחי אגרות חוב ופרמיית CDS). כל זאת, במיוחד עד אשר הממשלה תציג לציבור תוכנית מסודרת לקיצוץ הגירעון". מסכם אייכל.

"שר החוץ הכלכלי הולך הביתה"

"שר החוץ הכלכלי של מדינת ישראל הולך הביתה ומי שייכנס לתפקידו יקבל נעליים במידה סופר גדולה", כך מעריך יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, בתגובה לעזיבתו של פישר. "ממשלת ישראל נדרשת למזער את חלון אי הוודאות הפרסונאלי ולאייש את המשרה החשובה בדמות כלכלית שתוכל להוות בתפיסה הציבורית מחליף ראוי".

"הנגיד החדש יקבל לידיו משק בלי לחצים אינפלציוניים משמעותיים ומנגד, יידרש לטפל בתפוח האדמה הלוהט של מחירי הדיור. בשורה התחתונה מדובר בחדשות כלכליות שליליות לשוק ההון כבר בפתיחת שנת 2013", סיכם פגוט.

אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי של בית ההשקעות IBI, אמר כי "ההודעה של הנגיד מעלה את פרמיית הסיכון של המשק הישראלי ונתפסת בעייתית במיוחד בתקופה זו של העדר הנהגה כלכלית ברורה. צריך עם זאת לזכור שעל אף שההודעה ניתנה היום הרי שהנגיד יישאר בתפקיד עד יוני ועד אז המנהיגות הכלכלית צפויה להתייצב. עם כל הקשיים הכלכלה הישראלית יציבה ויש מספר מנועי צמיחה ברורים שצפויים להמשיך לתמוך בה".

כלל פיננסים: נראה רגיעה בשווקים

מנגד, ניתן היה לשמוע גם קולות רגועים יותר בשוק, הסבורים כי ירידות השערים היום נבעו מתגובת יתר להודעה. אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, התייחס היום להודעה: "להערכתנו, בהמשך הדרך נראה רגיעה בשווקים. המשקיעים לרוב נוטים להבהל כתגובה ראשונית, ראינו את זה ב-2005 עם עזיבת נתניהו את משרד האוצר ובארועים דומים אחרים אשר השפעתם על השווקים הייתה קצרת טווח".

"פישר עוזב ללא חיכוך אמיתי עם משרד האוצר, ועל רקע מיצוי ולא על רקע סכסוך. גם אמינות משרד האוצר לא נפגעת במהלך שכזה, ולאחר ההנפקה המוצלחת אתמול, בה הנפיק משרד האוצר כ-8 מיליארד שקל הלחץ על הנפקות האג"ח השקלי ירד", מעריך חיים נתן, כלכלן ראשי במנורה מבטחים.

"למרות זאת, מה שמשפיע כרגע על השוק הוא שילוב של עליית תשואות בארה"ב, גרעון מקומי מעל הצפוי, ואי ודאות לגבי התקציב. העזיבה של פישר רק מלבה את האש. למרות זאת, נראה שבטווח של ימים ספורים מה שיקבע את הטון הוא כיוון השווקים בעולם, וכיוון התשואות בארה"ב", סיכם.

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון הגיבו וציינו כי "המדיניות המוניטארית לא צפויה להשתנות בעקבות עזיבתו של פישר. נתניהו יודע שנגיד בנק ישראל חייב להיות דמות אמינה, עצמאית ובעלת ניסיון מוניטארי, והוא ישאף למנות כלכלן מוערך עם גישה מוניטארית דומה לזו פישר: שילוב של דגש על יציבות מחירים יחד עם צמיחה ותעסוקה".

הפועלים: "בצער שמענו על ההחלטה"

גם יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים וציון קינן, מנכ"ל הבנק, הגיבו בהודעה רשמית על הודעת הנגיד: "בצער שמענו על החלטתו של סטנלי פישר, לפרוש מתפקידו כנגיד בנק ישראל. סטנלי פישר, יהודי וציוני חם, הגיע לישראל לאחר שמילא תפקידים בכירים בגופים כלכליים מן הגדולים והחשובים בעולם. סטנלי נענה לקריאתם של אריאל שרון ובנימין נתניהו, ראש הממשלה ושר האוצר דאז, והחל למלא את תפקיד נגיד בנק ישראל".

"בתפקיד זה ניווט בהצלחה מרשימה את בנק ישראל ואת המערכת המוניטרית הישראלית, שמר על יציבות המשק הישראלי בתקופת משבר כלל-עולמי חריף, וזכה להערכה מקצועית גבוהה ביותר, כאשר קיבל את פרס 'נגיד השנה' מטעם המגזין 'יורומאני', ופעמיים את הציון A (הגבוה ביותר) מטעם המגזין 'גלובל פייננס'", לשון הודעת הבנק.

"המערכת הבנקאית הישראלית כולה, ואנחנו באופן אישי, ראינו בסטנלי נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו, אך אנו מקווים שהוא ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד בעצה ובהנחייה, ומאחלים לו מקרב לב הצלחה בעתיד", סיכמו השניים.

"השפעה מהותית על המסחר במט"ח"

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, ציין כי "לצעד של פישר צפויה להיות השפעה מהותית על המסחר בשוק המט"ח בטווח הקצר. שוק ההון לא אוהב אי-וודאות, ועד שתיוודע ברבים זהותו של הנגיד. החשש הגדול של המשקיעים והכלכלנים הוא שמאחורי ההתפטרות קיימות סיבות בעלות משמעות מאקרו כלכלית, עלול לתרום לפיחות השקל לעבר רמת 3.8 שקלים לדולר. בשלב הנוכחי משמעות מיוחדת תינתן למועמדים הפוטנציאליים מעת לעת, שכן ראש הממשלה יידרש לפעול בדחיפות למינוי ועדת איתור".

עוד כתבות

חדלות פרעון / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוק סגור: הרעה החולה של תחום חדלות הפירעון

סוגיית היעדר הגיוון במינויים של בעלי תפקיד מטרידה כבר תקופה ארוכה את כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), את בתי המשפט, את נציב התלונות וכמובן את עורכי הדין העוסקים בתחום

מעון ראש הממשלה החדש  /  הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

פרויקט בית רה"מ החדש: 11 שנה, השקעה של מיליוני שקלים בתכנון ובהכנות, ועכשיו מחפשים מקום אחר

דוח מבקר המדינה קובע שעל אף ההסכמה בדבר נחיצותו של מבנה חדש עבור ראש הממשלה והצורך בקידומו, אפילו תהליך תיכנונו עדיין לא הושלם בגלל שהשב"כ לא עודכן בתוכנית שינוי הכניסה לירושלים ● משרד רה"מ: "הוחלט באופן מיידי על השהיית הפרויקט במיקום שנקבע"

מפגין מסמן עצור בהפגנה בבלפור / צילום: Oded Balilty, Associated Press

גן העדן הכלכלי שהפך לכינוי גנאי למפגינים: מי את כלכלה אנרכיסטית?

אנרכיזם, אנחנו שומעים את המושג הזה שוב ושוב בשבועות האחרונים ● אבל האם אנרכיזם הוא באמת מושגי גנאי? תלוי את מי שואלים ● בהגות הפוליטית כלכלית היא נחשבת להצעה מעניינת ומיוחדת, גם אם לא ישימה ● אבל מה זה בכלל? ● האזינו

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

"טקס האשכבה" לתעשיית התרבות שקיימו בשבוע שעבר עובדי תעשיית האירועים מול קריית הממשלה בירושלים / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

"הכסף שנשאר בסוף מצחיק. המחירים שלי נמוכים ב-40%-50%"

גלעד אלפסי, בן 46, מחזאי ובימאי תיאטרון ומנהל אומנותי של אירועים ופסטיבלים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"בהשקעה בתשתיות, משדרוג האינטרנט עד ערים חדשות, המדינה לא יכולה לטעות"

להקים שתי ערים בפאתי המרכז, למסות קרנות השתלמות, להחיל חובת דיווח כללית ולהוריד את יוקר המחיה ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

מספנות ישראל בנמל חיפה   / צילום: פאול אורלייב

המעורבות הסינית בפרויקטי תשתיות מסבכת את ישראל מדינית ואסטרטגית

המעורבות הסינית במיזמי תשתית לאומית בישראל, ובמיוחד בנמל המפרץ, מהווה כיום מוקד לחיכוך משמעותי ביחסים בין ישראל וארה"ב, שילך ויגבר בחודשים הבאים ● אבל הפרק העוסק בנושא בדוח מבקר המדינה בוחר לדבר בטון שקט, אקדמי ומאוד מצונזר

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הזהב מתייצב, הנפט בירידה

בסין פרסמה היום חברת המחקר Caixin/Markit כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד ברמה של 52.8 נק' ביולי ● בנק HSBC דיווח על ירידה של 65% ברווח לפני מס בחצי הראשון של השנה

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

לאחר הנפילה מתחילת השנה: עופר נמרודי קנה מניות של הכשרת היישוב

לאחר התרסקות של 44% במניה מתחילת השנה, בחברת החיתום מעריכים את שווי מניית הכשרה ב-37% מעל מחיר השוק ● על מגדל המשרדים שייבנה על חורבות "בית מעריב": "הודות למיקום האטרקטיבי ולתזמון הנוח של הפרויקט קיים בו עודף שווי משמעותי"

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

הצעת חוק: דוח הבדלי שכר בין נשים לגברים בכל חברה עם מעל ל-100 עובדים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתחייב חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים לפרסם דוח שנתי על הבדלי השכר בארגון בין גברים לנשים ● התאגדות התעשיינים מתנגדת למהלך

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים

כוח מיוחד של מגלן שביצע מארב בדרום רמת הגולן, זיהה ארבעה מחבלים בעת שהניחו כמה מטענים בקרבת גדר הגבול ● הכוח, יחד עם כלי טיס שהוזנק למקום ביצעו ירי במקביל על החוליה ופגעו בהם ● צה"ל: "רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

זאב רוטשטיין: הנזק הכלכלי לבי"ח הדסה בעקבות הקורונה - כ-200 מיליון שקל

בדיון בוועדה לביקורת המדינה בעניין העומס בבתי החולים התריע רוטשטיין על המצב, ואמר כי בשל כך הוצאו לחל"ת 250 עובדים ● "לצערנו אנו נכשלים במתן שירות לחולי קורונה ולשאר החולים"

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, בטינה טאובר / צילום: עינת לברון, גלובס

הסיפור המוזר על שופטת המחוזי והמינויים השנויים במחלוקת בתיקי חדלות פירעון

עו"ד ליאור מזור מונה ע"י ביהמ"ש המחוזי בחיפה 12 פעמים לבעל תפקיד בתקופה של 3 שנים בלבד, כשמחצית מהמינויים נעשו ע"י השופטת בטינה טאובר ● נציב התלונות על השופטים קבע שהדבר "מעורר תמיהה"

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

פרשת הכדורגלנים: שיטת מצליח היא לא דרך לנהל משבר תקשורתי

גיבוש תמונת מציאות מהימנה הוא הצעד הבסיסי ביותר בניהול משבר ● שמירה על הקלפים קרובים לחזה ומשחק פוקר עם המציאות תוביל לניהול שגוי שמשלמים עליו מחיר כבד ● מה לא הבינו הכדורגלנים לאחר שזכו לתמיכת אוהדי הקבוצה שלהם?

המחלקה לחקירות שוטרים / צילום: רפי קוץ

ביקורת על מח"ש שלא מיצתה חקירה בעניינו של קצין משטרה שהורה לשקר ולכתוב כזבים בדוח פעולה משטרתי

הפרשה נגעה לעניינו של קצין משטרה, שלכאורה הורה לשקר בדוח פעולה משטרתי, וכתוצאה מרישום זה נאלצה התביעה המשטרתית לחזור בה מכתב אישום ולשחרר ממעצר חשודים בעבירות פליליות

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

האם החו"לניקים החרדים קיבלו פטור מלא ממגבלות הקורונה?

אפס הגבלות קורונה על חו"לניקים אמריקאים שיגיעו ללמוד בישיבות? ליברמן סתם מעליל ● המשרוקית של "גלובס"

 

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק   / צילום: dycj, רויטרס

אמזון מגדילה את ההימור על ישראל: מו"מ עם עזריאלי להקמת דאטה סנטר

עזריאלי כבר סיכמה על אופציה לרכישת קרקעות בשלושה מקומות בארץ, אך אמזון החליטה לפרסם מכרז כדי לקבל הצעות נוספות ● היקף הפרויקט מוערך בקרוב למיליארד שקל ● פעילות הענן של אמזון אחראית לכ-60% מהרווח התפעולי שלה ● אמזון: לא מגיבים לשמועות

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו בקבינט הקורונה: רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם

ישיבת קבינט הקורונה נפתחה ובה יעלו לדיון סוגיות אסטרטגיות של המאבק במגיפה, וגם סוגיות מיידיות כמו חידוש פעילות התרבות בישראל ● השרה מירב כהן משתתפת בדיון כמשקיפה - זאת לאחר שנמתחה ביקורת חריפה על היעדר נשים בקבינט

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות על רכבים במגזר הציבורי? כנראה שלא בקרוב

הדוח החדש של הארגון מותח ביקורת על כשלים בני עשרות שנים בתחום זיהום האוויר מתחבורה בארץ ● בין ההמלצות לתיקון המצב: ביטול החזרים על מס הסולר, הטלת מס מבוסס נסועה וביטול הטבות הרכב במגזר הציבורי ● לאור ניסיון העבר, הסיכויים שבאוצר יתייחסו אליהן ברצינות הם קלושים