גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לירז צ'רכי: "מקווה שתהיה לי פריצה במוזיקה כמו עם 'סוף העולם שמאלה'"

לירז צ'רכי שחקנית וזמרת הוציאה אלבום חדש וקיבלה תפקיד בתיאטרון במחזמר "פרח השכונות" של קובי אוז ■ "תמיד לפני העלייה לבמה אני שואלת את עצמי, אני אהיה בסדר?"

עד סוף היסודי היו חייה של לירז צ'רכי הכי טובים שאפשר. שני הורים עצמאיים שהרוויחו יפה, משפחה חמה של שלושה ילדים, ודודה אחת מפורסמת, ריטה, שהייתה מודל לקריירה שאליה כיוונה. בקיצור, מתאים בול לתדמית המפונקת שהודבקה לה - זאת שהכול הוגש לה בכפית פלטינה מצוחצחת על מגש קריסטל. רק שפתאום המגש נשבר לחתיכות. העסק של ההורים התרסק, החובות נערמו, והמציאות הבטוחה הפכה להתמודדות עם מחסור, על גבול העוני, במשך יותר מעשר שנים. "הייתי ילדה בת 12 שאין לה ספרים לבית הספר כי אין כסף לקנות, ובעוד יומיים יש לימודים", היא מספרת.

- איך התמודדת עם השינוי?

"עבדתי בכל מה שאפשר - בייביסיטר, מלצרות, הדרכה בקייטנות, טלמרקטינג, מוכרת בננדוס. גם כשהתחלתי ללמוד בבית צבי ההורים לא יכלו לעזור לי, אז גם עבדתי וגם קיבלתי מלגות. רק כשסיימתי את הלימודים הם התחילו להתאושש, וכשקניתי את הדירה שלי הם נתנו מה שיכלו. כאלה מדהימים. בכל הופעה הם קונים כרטיסים לחברים שלהם כדי לפרגן, וכשיצא האלבום הם קנו הרבה עותקים וחילקו".

- איך מתמודדים עם מחסור?

"כשקצת התבגרתי הבנתי שאני חייבת להיות מחושבת ואחראית, אבל מחסור בכסף לא מפחיד אותי. גיליתי שגם כשאין עבודה כמה חודשים, זה לא סוף העולם. אני לא יושבת וחושבת, 'נו, איזה במאי יקרא לי'. יש לי המוזיקה, אודישנים, אני תמיד מסתדרת. גם כשלא נכנס כסף, אני לא עוצרת את עצמי מהפחד. אני תמיד משתדלת להישאר באפשרות הטובה, כי לא יעזור אם אדאג; ואני יודעת לקחת סיכונים שקולים, כמו להחליט שאני נכנסת למינוס כדי ללמוד".

- כי זו המטרה שלך מגיל 4.

"רציתי להיות זמרת, רקדנית, שחקנית ופסנתרנית. ההורים נתנו לי לנסות את הכול, ואז בגיל 16 וחצי נפצעתי בברכיים, ואימא הסבירה שאני חייבת לבחור, כי לא אוכל להיות טובה בארבעה דברים במקביל. הבנתי שהיא צודקת. לרקוד כבר לא יכולתי אותו הדבר, וגם עם הפסנתר לא היה קל, בגלל הפרעת הקשב שיש לי. במשך תקופה לא ידעתי לקרוא תווים, וכשהמורה גילתה את זה, היא אמרה להורים שכנראה יש לי שמיעה אבסולוטית אם הצלחתי להסתיר את זה".

- שרת במקהלת ילדים ושירת בלהקת חיל חינוך.

"עם רועי בר-נתן ועם עידן רייכל. הופענו בקהילות יהודיות בעולם, ואז כבר הרגשתי שכדי להיות על הבמה אני צריכה ביצים. הייתי מאוד ביישנית בחיים ומאוד פתוחה על הבמה, והבנתי שאני חייבת לשנות משהו, לגדול לתוכו. חשבתי לקחת חופשה של שנה אחרי השחרור כדי לעבוד על זה, ואחרי חודשיים השתעממתי ותפסתי את המבחנים האחרונים של בית צבי".

- בואי נחזור לגידול הביצים. איך עושים את זה?

"לאט. בלי סד של זמן. אם קודם הייתי בטוחה שכשאצא מבית צבי הכול יקרה נורא מהר, כשהגעתי לבית הספר הבנתי כמה קשה לשלב בין קריירת משחק לקריירה מוזיקלית. אגב, דווקא מי שבא לבית צבי עם פסאדה של ביצים, זאת אומרת, ביצים בכאילו, זה היה בעוכריו. רק לאולה שור, שלמדה איתי, היו ביצים אמיתיות. עד היום אני לא טובה באודישנים".

- איך את מסבירה את זה?

"כי אפשר להיות מוכשר ולעשות את הכול יפה בבית או באולפן, אבל כשאתה נבחן ומודיעים שיש לך רבע שעה מול בימאי ומלהקת, זה לא מצליח אותו הדבר. גיליתי, למשל, שנכון לי לנהל שיחה עם אלה שיושבים בחדר לפני שאני מתחילה להיבחן".

- יש מי שעושים הפרדה בין העצמי שלהם לבין ה"שחקן" שנבחן באודישן.

"אני דווקא לא הולכת למקום השכלתני הזה, גם אם האודישן חרא ושרתי לא טוב. תמיד זו תהיה אני. יש לזה מחיר, אבל הוא שווה לי יותר מאשר לעבוד מהמקום השכלתני של ההפרדה. העבודה הזאת היא עבודה של נון-סטופ. בלילה שעבר, למשל, עניתי למיילים על עבודה מחו"ל, בגלל הפרש השעות עם אל-איי, כי זה הרגיש לי נכון. אין דבר כזה לסגור את המשרד בחצות, ואני יודעת לחיות עם זה".

- הקשיים שאת מתארת יכולים היו להיפתר בטיפול פסיכולוגי טוב. ניסית?

"פוטרתי על-ידי שתי פסיכולוגיות. למדתי את שיטת ימימה שנתיים, אני עושה פעמיים בשבוע דיקור שמאזן אותי, וזה הרבה יותר נכון לי מלשבת ולדבר שעה על דברים שהתגברתי עליהם מזמן. כל תפקיד פותח עוד משהו בפנים. העבודה עם דן תורן, שערך את השירים באלבום שלי 'רק לך מותר', שיצא לפני כמה חודשים, היה סוג של טיפול, כי הלכתי על הכי אישי ורגשי לפרצוף. יצאתי שבורה מסשנים".

- מימנת בעצמך את האלבום?

"כן".

- הוצאה ענקית. כמה עשרות אלפי שקלים?

"יותר, כולל יחסי ציבור. צריך להסתכל על זה לטווח ארוך. הגשתי את פרס אמ"י לאהוד בנאי, שאני מעריצה. הוא לקח את הפרס ואמר, בגיל 30 הסתובבתי עם קלטות שלי בין כל חברות התקליטים, ואף אחד לא רצה לקבל אותי. לכל דבר יש דרך, יש זמן. ואני מסכימה לכל מילה. עשיתי הרבה אודישנים עד שקיבלתי את 'סוף העולם שמאלה' שפרץ לי את הדרך. אני מקווה שככה גם יהיה עם המוזיקה".

- את הרבה על הקו לחו"ל. תפקיד ב"משחק הוגן" לצד נעמי ווטס ושון פן, ב"כלים שלובים" לצד פיליפ סימון-הופמן. איך מג'נגלים בין הוליווד לבין אלבום חדש ובין תפקיד ב"פרח השכונות" של קובי אוז בתיאטרון באר שבע?

"איכשהו בתיאטרון אני תמיד שרה, ככה שהשילוב מובנה. אבא שלי אומר, יש בעיה עם אנשים כמוך שלא מתמקצעים במשהו ספציפי ולא מתמקדים. אז אני לא אהיה השחקנית הכי מפורסמת או הזמרת הכי מוכרת. מה זה חשוב, אם אני עושה מה שאני רוצה ומשלבת עבודה בחו"ל, שזה דבר מופלא מבחינתי, בעיקר כי אני יודעת מה המצב בארץ - רוצים אותך מאוד, ואז מתעייפים ממך מהר. בחו"ל אני לגמרי אנונימית, מתייחסים אליי כמו אל משהו רענן. אז אני יוצאת להרפתקה וחוזרת".

- אילו היית רוצה להצליח בחו"ל היית גרה שם.

"את צודקת. אחרי כמה שנים של הלוך ושוב, הבנתי שאפשר לנהל את זה מפה. עשיתי גם הפקה גרמנית-יוונית בשם 'איי לאב יו איסטנבול'. אולי אם אקבל משהו משמעותי בטלוויזיה אעבור לגור שם. כרגע נעים לי פה".

- יש לך סוכנים בחו"ל?

"בניו יורק ובאל-איי".

- הם קשורים לסוכנת שלך בארץ?

"הייתה לי מנהלת אישית, וכשהבנו שאני מהירה יותר ממנה בלסדר עניינים נפרדנו. אני מאמינה שכשאני עושה הכול יותר לבד, זה יותר אותנטי ומהיר. אבל אני מתייעצת עם זוהר יעקובסון".

- היא מקבלת אחוזים מעבודות בחו"ל?

"לא".

- אז מה האינטרס שלה לעזור?

"שאהיה שחקנית טובה יותר. בכל מקרה, היום עושים את האודישנים הראשונים במייל, ואת השלישי ואילך בסקייפ".

- איך זה עובד?

"העולם קטן. אני מצלמת את עצמי, עורכת ושולחת. ואם הבמאי רוצה פגישה עם הוראות בימוי, את עושה את זה בסקייפ, ואם צריך, אני עולה על מטוס ונפגשת איתו".

- והבונוס: זה פותר לך את חרדת האודישנים.

"כשאת נכנסת לחדר ומחכות בתור המון בחורות שנראות בדיוק כמוך, ובחדר יושבת המלהקת ויש לך שבע דקות להרשים, ולפני כן את מתאפרת, מתלבשת, עולה על עקבים, והכול טק-טק-טק, כי צריך להספיק לראות את כולם, שלא לדבר על טיסה לשם - זה מיותר. אבל עדיין לא קל לי לעשות אודישנים, כמו שלא קל לי לעלות על במה ולשיר. רק בשיר השני אני מתחילה להיפתח. תמיד לפני העלייה לבמה אני שואלת את עצמי, אני אהיה בסדר? אני חושבת שלא אעמוד בזה וזה עובר.

"ב'פרח השכונות' זה בכלל מטורף כי אני נעה על ציר הזמן של הדמות, ושוב, עולה השאלה איך אני אהיה. אבל לא המצאתי כלום. כשאני קוראת בווג על השחקניות הכי גדולות, לרובן יש סיפורים כאלה".

עוד כתבות

דייגו ארמנדו מראדונה. קריירה רצופה הצלחות ושערוריות
צילום: רויטרס

מראדונה ייזכר כאחד הגדולים, וגם כמי ששינה את השוק הדרום אמריקאי

מראדונה הוא אייקון נצחי, והכוכבות שלו הפכה את דרום אמריקה למקום שמספק שחקנים לאירופה בכסף גדול

נדב פרי / צילום: איל יצהר

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד: נדב פרי לא יכול לשמש פרשן פוליטי

לדברי הממונה על קבילות הציבור בתאגיד השידור הציבורי, נדב פרי, המכהן כיום כסמנכ"ל רגולציה וקשרי חוץ בדלק קידוחים, איננו יכול לשמש פרשן פוליטי בתאגיד ●  "מצב בו בשעה 20:00 הוא ישמש כפרשן פוליטי ובשעה 11:00 יתראיין כדובר חברת דלק במסגרת תחקיר כזה או אחר - הינו לא תקין בלשון המעטה"

האצלת סמכויות בארגונים

היועצת של גוגל ואינטל מסבירה למה צריך לעודד עובדים ביקורתיים

קרול סנפורד, יועצת לארגונים שהתפרסמה בעיקר בעקבות ספרה The Regenerative Business, מלמדת כבר 4 עשורים חברות כמו גוגל ואינטל איך מקיימים עסקים שממציאים את עצמם בכל פעם מחדש ● בראיון לגלובס, היא מסבירה מה הופך את מנגנון הפידבק לרעיל ● ניהול וקריירה, מדור חדש

יוסי מלכה / צילום: יח"צ

שינוי בהנהלת H&O בשיא משבר הקורונה: יוסי מלכה מונה למנכ"ל

יחליף בתפקיד את עמיר משה ששימש כמנכ"ל הקבוצה בשמונה השנים האחרונות

החיסון לקורונה של חברת סינבאק הסינית / צילום: Eraldo Peres, AP

יצרניות חיסונים סיניות בלחץ להוכיח שזריקות הקורונה שלהן יעילות

החברות לא פרסמו תוצאות של מבחנים קליניים מתקדמים, בעוד תוצאות מהיצרניות המערביות המובילות מראות שיש שלושה מועמדים מבטיחים לחיסון עובד

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

ירידה בהכנסות חברת חשמל לכ-7.4 מיליארד שקל ברבעון השלישי

עלות צריכת הדלקים נפלה ב-27% בין היתר בשל הירידה במחירי הדלקים שנבעה בעיקר מרכישת גז טבעי משדה לוויתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר משנת 2012

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

הקאנצלרית אנגלה מרקל והשרה לענייני משפחה, פרנציסקה גיפי   / צילום: Michael Sohn, Associated Press

"פריצת דרך היסטורית": גרמניה תחייב חברות גדולות למנות נשים להנהלה

ההחלטה מתקבלת ברגשות מעורבים ● לצד תמיכה במהלך, פוליטיקאים והמגזר העסקי טוענים כי זו "התערבות בוטה בחופש של החברות"

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

התאחדות התעשיינים: האוצר מנסה לעקוף את חובת העדפת כחול-לבן באמצעות תרגילים אסורים

בימים הקרובים יכריע רה"מ במחלוקת בין התעשיינים לאוצר על הרחבת העדפת תוצרת הארץ במכרזים ממשלתיים, אך בינתיים ניטשה מחלוקת חדשה בין האוצר, התאחדות התעשיינים וחברת טלדור סביב מכרז לציוד ושירותי תקשורת ● התאחדות התעשיינים: "האוצר המציא תרגיל חדש ומנסה לא לקיים את החוק" ● האוצר: "הטענות אינן נכונות"

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

בכירים בוועדת הכספים בביקורת על בג"ץ: "אין עילה לביטול דחיית אישור התקציב"

לאחר שבג"ץ הוציא צו על-תנאי לממשלה לנמק את דחיית אישור התקציב מאוגוסט לדצמבר, גורמים בכירים בוועדת הכספים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי נעשתה בחוסר סמכות

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחיר הפעלת "ידיעות תקשורת": 25 מפוטרים ו-25 עובדים לחל"ת של חצי שנה

בקבוצת "ידיעות" מוכנים להשאיר את רשת המקומונים בחיים, אך נוקבים במחיר כואב בתמורה ● עפ"י תוכנית ההנהלה שהוצגה לארגון העיתונאים, העיתונים יופעלו בכוח-אדם מינימלי, והחומרים המערכתיים יילקחו בחלקם מהתוכן הכללי של "ידיעות אחרונות"

דליפה במיכל דלק של קצא"א / צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון

דליפה במיכל דלק של קצא"א: תושבי אשקלון הונחו להישאר בבתים

דליפה בגג מיכל דלק בנפח של 100 אלף קו"ב של חברת קצא"א, שהכיל דלק גולמי וחומרים נדיפים, העירה את תושבי אשדוד ואשקלון עם ריחות כבדים של דלק ואף דיווחים על מיחושים פיזיים

עידן וולס  / צילום: רון קדמי

קבוצת דלק הרוויחה 149 מיליון שקל ברבעון; המניה מזנקת בכ-10%

גם לדוחות הרבעון השלישי הצמידו רואי החשבון של קבוצת דלק אזהרת "עסק חי" ● מניית קבוצת דלק מגיבה לדוחות בעלייה חדה ומשלימה התקדמות של 54% בחודש האחרון

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר

הכובעים של אביגדור יצחקי: בבוקר יו"ר הפיס, בערב עובד בשביל מרכזי הקניות

מבדיקת גלובס עולה כי יצחקי שמשמש כיו"ר מפעל הפיס במשרה חלקית של 70%, מספק שירותי ייעוץ ולובי בתשלום עבור קבוצת ביג, ולוקח חלק במאבקה לחזור לפעילות אחרי תקופת הסגר, ובסוגיות שונות

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

להב אל.אר חתמה על הסכם למכירת מרכז קניות בהאנובר ברווח של 17 מיליון שקל

הנכס עצמו נרכש לפני כשנה בתמורה לכ-30 מיליון שקל (כ-7.8 מיליון אירו, CAP 8%), כאשר העסקה משקפת לחברה תשואה של מעל לכ-60% תוך כשנה בלבד - רווח של כ-20 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון אירו)

עיירת סקי / צילום: צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מרקל קוראת לסגור את כל אתרי הסקי באירופה החורף בגלל סכנת הקורונה

האיחוד האירופי מנסה לתאם סגירה כוללת של כל אתרי הסקי החורף, כדי למנוע את התפשטות המגפה ● אוסטריה מתנגדת ודורשת פיצוי של מיליארדים

חיים גליק. מנכ"ל נת"ע / צילום: איל יצהר, גלובס

נת"ע פרסמה את מכרז המתכננים לשבעת הטרמינלים של המטרו

המכרז הוא חלק משמעותי בפרויקט העצום שעלותו מוערכת בכ-150 מיליארד שקל ● מדובר במרכזי התחבורה הכי גדולים שייבנו בשנים הקרובות במטרופולין תל אביב, ושבהם ישתלבו מערכות תחבורתיות שונות

אלון מאסק / צילום: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קרב המיליארדרים: האם אלון מאסק הוא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם?

המגזין "פורבס" צינן את ההתלהבות לגבי ההכרזה של המתחרים מ"בלומברג" ● בטור שכותרתו "לא, מאסק הוא לא באמת האיש השני העשיר ביותר בעולם, והנה מדוע", מפרטת כתבת המגזין מדוע מייסד טסלה הוא רק שלישי בדירוג העולמי

המשכנתאות של הזוגות הצעירים צריכות להטריד את כולנו / צילום: shutterstock

האוצר מתריע: המשכנתה של 57 אלף משקי בית צעירים בסיכון בגלל החל"ת

לפחות אחד מאותם משקי בית הוצא לחל"ת, ושיעור המשכנתה מכלל ההכנסה החודשית זינק אצל רובם אל מעבר ל-30% מהכנסתם ● המצב גרוע במיוחד אצל העשירונים התחתונים, שעד כה מחזיקים מעמד בעיקר הודות לדמי האבטלה

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הודיע לעובדים על מינוי אביגל שורק למנכ"ל החברה

דוד ברודט שלח מכתב לעובדי אל על ובו הסביר על תהליך הבחירה בשורק, שמגיע מחברת דלק ארה"ב ● לאחרונה התבשרו 5,074 מעובדי אל על כי יישארו בחל"ת עד סוף 2020