גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לירז צ'רכי: "מקווה שתהיה לי פריצה במוזיקה כמו עם 'סוף העולם שמאלה'"

לירז צ'רכי שחקנית וזמרת הוציאה אלבום חדש וקיבלה תפקיד בתיאטרון במחזמר "פרח השכונות" של קובי אוז ■ "תמיד לפני העלייה לבמה אני שואלת את עצמי, אני אהיה בסדר?"

עד סוף היסודי היו חייה של לירז צ'רכי הכי טובים שאפשר. שני הורים עצמאיים שהרוויחו יפה, משפחה חמה של שלושה ילדים, ודודה אחת מפורסמת, ריטה, שהייתה מודל לקריירה שאליה כיוונה. בקיצור, מתאים בול לתדמית המפונקת שהודבקה לה - זאת שהכול הוגש לה בכפית פלטינה מצוחצחת על מגש קריסטל. רק שפתאום המגש נשבר לחתיכות. העסק של ההורים התרסק, החובות נערמו, והמציאות הבטוחה הפכה להתמודדות עם מחסור, על גבול העוני, במשך יותר מעשר שנים. "הייתי ילדה בת 12 שאין לה ספרים לבית הספר כי אין כסף לקנות, ובעוד יומיים יש לימודים", היא מספרת.

- איך התמודדת עם השינוי?

"עבדתי בכל מה שאפשר - בייביסיטר, מלצרות, הדרכה בקייטנות, טלמרקטינג, מוכרת בננדוס. גם כשהתחלתי ללמוד בבית צבי ההורים לא יכלו לעזור לי, אז גם עבדתי וגם קיבלתי מלגות. רק כשסיימתי את הלימודים הם התחילו להתאושש, וכשקניתי את הדירה שלי הם נתנו מה שיכלו. כאלה מדהימים. בכל הופעה הם קונים כרטיסים לחברים שלהם כדי לפרגן, וכשיצא האלבום הם קנו הרבה עותקים וחילקו".

- איך מתמודדים עם מחסור?

"כשקצת התבגרתי הבנתי שאני חייבת להיות מחושבת ואחראית, אבל מחסור בכסף לא מפחיד אותי. גיליתי שגם כשאין עבודה כמה חודשים, זה לא סוף העולם. אני לא יושבת וחושבת, 'נו, איזה במאי יקרא לי'. יש לי המוזיקה, אודישנים, אני תמיד מסתדרת. גם כשלא נכנס כסף, אני לא עוצרת את עצמי מהפחד. אני תמיד משתדלת להישאר באפשרות הטובה, כי לא יעזור אם אדאג; ואני יודעת לקחת סיכונים שקולים, כמו להחליט שאני נכנסת למינוס כדי ללמוד".

- כי זו המטרה שלך מגיל 4.

"רציתי להיות זמרת, רקדנית, שחקנית ופסנתרנית. ההורים נתנו לי לנסות את הכול, ואז בגיל 16 וחצי נפצעתי בברכיים, ואימא הסבירה שאני חייבת לבחור, כי לא אוכל להיות טובה בארבעה דברים במקביל. הבנתי שהיא צודקת. לרקוד כבר לא יכולתי אותו הדבר, וגם עם הפסנתר לא היה קל, בגלל הפרעת הקשב שיש לי. במשך תקופה לא ידעתי לקרוא תווים, וכשהמורה גילתה את זה, היא אמרה להורים שכנראה יש לי שמיעה אבסולוטית אם הצלחתי להסתיר את זה".

- שרת במקהלת ילדים ושירת בלהקת חיל חינוך.

"עם רועי בר-נתן ועם עידן רייכל. הופענו בקהילות יהודיות בעולם, ואז כבר הרגשתי שכדי להיות על הבמה אני צריכה ביצים. הייתי מאוד ביישנית בחיים ומאוד פתוחה על הבמה, והבנתי שאני חייבת לשנות משהו, לגדול לתוכו. חשבתי לקחת חופשה של שנה אחרי השחרור כדי לעבוד על זה, ואחרי חודשיים השתעממתי ותפסתי את המבחנים האחרונים של בית צבי".

- בואי נחזור לגידול הביצים. איך עושים את זה?

"לאט. בלי סד של זמן. אם קודם הייתי בטוחה שכשאצא מבית צבי הכול יקרה נורא מהר, כשהגעתי לבית הספר הבנתי כמה קשה לשלב בין קריירת משחק לקריירה מוזיקלית. אגב, דווקא מי שבא לבית צבי עם פסאדה של ביצים, זאת אומרת, ביצים בכאילו, זה היה בעוכריו. רק לאולה שור, שלמדה איתי, היו ביצים אמיתיות. עד היום אני לא טובה באודישנים".

- איך את מסבירה את זה?

"כי אפשר להיות מוכשר ולעשות את הכול יפה בבית או באולפן, אבל כשאתה נבחן ומודיעים שיש לך רבע שעה מול בימאי ומלהקת, זה לא מצליח אותו הדבר. גיליתי, למשל, שנכון לי לנהל שיחה עם אלה שיושבים בחדר לפני שאני מתחילה להיבחן".

- יש מי שעושים הפרדה בין העצמי שלהם לבין ה"שחקן" שנבחן באודישן.

"אני דווקא לא הולכת למקום השכלתני הזה, גם אם האודישן חרא ושרתי לא טוב. תמיד זו תהיה אני. יש לזה מחיר, אבל הוא שווה לי יותר מאשר לעבוד מהמקום השכלתני של ההפרדה. העבודה הזאת היא עבודה של נון-סטופ. בלילה שעבר, למשל, עניתי למיילים על עבודה מחו"ל, בגלל הפרש השעות עם אל-איי, כי זה הרגיש לי נכון. אין דבר כזה לסגור את המשרד בחצות, ואני יודעת לחיות עם זה".

- הקשיים שאת מתארת יכולים היו להיפתר בטיפול פסיכולוגי טוב. ניסית?

"פוטרתי על-ידי שתי פסיכולוגיות. למדתי את שיטת ימימה שנתיים, אני עושה פעמיים בשבוע דיקור שמאזן אותי, וזה הרבה יותר נכון לי מלשבת ולדבר שעה על דברים שהתגברתי עליהם מזמן. כל תפקיד פותח עוד משהו בפנים. העבודה עם דן תורן, שערך את השירים באלבום שלי 'רק לך מותר', שיצא לפני כמה חודשים, היה סוג של טיפול, כי הלכתי על הכי אישי ורגשי לפרצוף. יצאתי שבורה מסשנים".

- מימנת בעצמך את האלבום?

"כן".

- הוצאה ענקית. כמה עשרות אלפי שקלים?

"יותר, כולל יחסי ציבור. צריך להסתכל על זה לטווח ארוך. הגשתי את פרס אמ"י לאהוד בנאי, שאני מעריצה. הוא לקח את הפרס ואמר, בגיל 30 הסתובבתי עם קלטות שלי בין כל חברות התקליטים, ואף אחד לא רצה לקבל אותי. לכל דבר יש דרך, יש זמן. ואני מסכימה לכל מילה. עשיתי הרבה אודישנים עד שקיבלתי את 'סוף העולם שמאלה' שפרץ לי את הדרך. אני מקווה שככה גם יהיה עם המוזיקה".

- את הרבה על הקו לחו"ל. תפקיד ב"משחק הוגן" לצד נעמי ווטס ושון פן, ב"כלים שלובים" לצד פיליפ סימון-הופמן. איך מג'נגלים בין הוליווד לבין אלבום חדש ובין תפקיד ב"פרח השכונות" של קובי אוז בתיאטרון באר שבע?

"איכשהו בתיאטרון אני תמיד שרה, ככה שהשילוב מובנה. אבא שלי אומר, יש בעיה עם אנשים כמוך שלא מתמקצעים במשהו ספציפי ולא מתמקדים. אז אני לא אהיה השחקנית הכי מפורסמת או הזמרת הכי מוכרת. מה זה חשוב, אם אני עושה מה שאני רוצה ומשלבת עבודה בחו"ל, שזה דבר מופלא מבחינתי, בעיקר כי אני יודעת מה המצב בארץ - רוצים אותך מאוד, ואז מתעייפים ממך מהר. בחו"ל אני לגמרי אנונימית, מתייחסים אליי כמו אל משהו רענן. אז אני יוצאת להרפתקה וחוזרת".

- אילו היית רוצה להצליח בחו"ל היית גרה שם.

"את צודקת. אחרי כמה שנים של הלוך ושוב, הבנתי שאפשר לנהל את זה מפה. עשיתי גם הפקה גרמנית-יוונית בשם 'איי לאב יו איסטנבול'. אולי אם אקבל משהו משמעותי בטלוויזיה אעבור לגור שם. כרגע נעים לי פה".

- יש לך סוכנים בחו"ל?

"בניו יורק ובאל-איי".

- הם קשורים לסוכנת שלך בארץ?

"הייתה לי מנהלת אישית, וכשהבנו שאני מהירה יותר ממנה בלסדר עניינים נפרדנו. אני מאמינה שכשאני עושה הכול יותר לבד, זה יותר אותנטי ומהיר. אבל אני מתייעצת עם זוהר יעקובסון".

- היא מקבלת אחוזים מעבודות בחו"ל?

"לא".

- אז מה האינטרס שלה לעזור?

"שאהיה שחקנית טובה יותר. בכל מקרה, היום עושים את האודישנים הראשונים במייל, ואת השלישי ואילך בסקייפ".

- איך זה עובד?

"העולם קטן. אני מצלמת את עצמי, עורכת ושולחת. ואם הבמאי רוצה פגישה עם הוראות בימוי, את עושה את זה בסקייפ, ואם צריך, אני עולה על מטוס ונפגשת איתו".

- והבונוס: זה פותר לך את חרדת האודישנים.

"כשאת נכנסת לחדר ומחכות בתור המון בחורות שנראות בדיוק כמוך, ובחדר יושבת המלהקת ויש לך שבע דקות להרשים, ולפני כן את מתאפרת, מתלבשת, עולה על עקבים, והכול טק-טק-טק, כי צריך להספיק לראות את כולם, שלא לדבר על טיסה לשם - זה מיותר. אבל עדיין לא קל לי לעשות אודישנים, כמו שלא קל לי לעלות על במה ולשיר. רק בשיר השני אני מתחילה להיפתח. תמיד לפני העלייה לבמה אני שואלת את עצמי, אני אהיה בסדר? אני חושבת שלא אעמוד בזה וזה עובר.

"ב'פרח השכונות' זה בכלל מטורף כי אני נעה על ציר הזמן של הדמות, ושוב, עולה השאלה איך אני אהיה. אבל לא המצאתי כלום. כשאני קוראת בווג על השחקניות הכי גדולות, לרובן יש סיפורים כאלה".

עוד כתבות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

הפגנת נגד הברקזיט בלונדון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

הקרב על הברקזיט: הממשלה תנסה לאשר במהירות את הפרישה מהאיחוד

ממשלת בריטניה הציגה אמש בפרלמנט חוק שכולל פסקה המייתרת את הצורך בהצבעה על הפרישה ● הממשלה תנסה לקדם את החוק בקריאות שנייה ושלישית כדי לאשר אותו עד יום חמישי הקרוב, בשאיפה להוציא את בריטניה מהאיחוד עד 31 באוקטובר

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

פרופ' וונדי הול / צילום: איל יצהר

"האינטרנט הוא ניסוי כלל עולמי בבני אדם, עשינו עסקה עם השטן"

היא הייתה חלק מקבוצת פורצי הדרך שיילדו את האינטרנט ושינו את העולם לבלי הכר. היום מבקשת פרופ' וונדי הול, מהאנשים החזקים בעולם הבינה המלאכותית, לעצור הכול ולחשוב מחדש ● "צריך להמציא את הרשת שוב", היא אומרת בראיון ל"ליידי גלובס"

התמכרות למשככי כאבים  / צילומים: shutterstock, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כך התמכרה האומה האמריקאית למשככי כאבים. ואיך הסתבכה גם טבע הישראלית בפרשה

מספרי מקרי המוות בארה"ב משימוש בתרופות אופיואידות עלה ב-2018 לכ-70 אלף איש בשנה, לעומת כ-8,000 בסוף שנות ה-90 • מדוע התרחש הזינוק במספר מקרי המוות, מי אשם במגפת ההתמכרות ואיך הסתבכה חברת טבע הישראלית? • גלובס מאמ;לק

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארד דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר, אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

בני גנץ בבאר שבע, יום ג׳ 3 בספטמבר / צילום: אבישי פינקלשטיין, יח"צ

הזדמנות וחשש בצידה: המנדט עבר לבני גנץ. מה צפוי לו בימים הקרובים?

אחרי שלא הצליח להרכיב ממשלה, בנימין נתניהו החזיר אתמול את המנדט לנשיא המדינה בצעד נדיר ● האם יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול להצליח?

פרופ’ אהוד דודסון / צילום: ענבל מרמרי

"מערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל": התחזית הקודרת של מנכ"ל קופ"ח כללית

פורטפוליו עם מנכ"ל כללית, פרופ' אהוד דודסון: על היתרונות של מערכת הבריאות בארץ וגם על הכשלים, על הספר שכתב בהסתמך על הניסיון שלו, ועל הספר שעוד יכתוב

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר טוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות