גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בקרוב בחיפה: מאות דירות במחירים של מתחת למיליון שקל

פורסמו תוצאות מכרז לבניית יח"ד במתחם המבואות הדרומיים בחיפה המאפשר בניית 920 יח"ד בתשעה מתחמים שונים ■ המחיר הממוצע שישלמו החברות הזוכות לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח עומד על 176.2 אלף שקל "בלבד"

שכונה חדשה בחיפה יוצאת לדרך. מינהל מקרקעי ישראל פירסם את תוצאות ועדת המכרזים המתייחסות למכרז שנערך במתחם המבואות הדרומיים בעיר. מדובר במכרז המאפשר בניית 920 יחידות דיור בתשעה מתחמים שונים.

למכרז התקבלו 25 הצעות סך הכל והחברות הזוכות הן אלמוג כ.ד.א.י שיוכלו לבנות 255 יח"ד, נ.ר.ש.א לבנין והשקעות שיוכלו לבנות 43 יח"ד, יוסי אברהמי עבודות הנדסה אזרחית שיוכלו לבנות 305 יח"ד, ספייס בניה ויזמות שיוכלו לבנות 126 יח"ד, י.ב. זיו נכסים וקבלנות שיוכלו לבנות 110 יח"ד וחברת ג. קשת חברה לבנין שזכתה במתחם המאפשר בניית 81 יח"ד.

על פי תוצאות המכרז, המחיר הממוצע שישלמו החברות הזוכות לקרקע ליחידת דיור כולל פיתוח עומד על 176.2 אלף שקל. מדובר במחיר שיאפשר שיווק דירות במחירים הנמוכים ממיליון שקל. 25 ההצעות שהוגשו למכרז מעידות על הביקוש הרב לשכונה. במקביל, כל ההצעות הזוכות היו נמוכות מגובה השומה שקבע השמאי הממשלתי על המתחמים. כך למשל, במתחם המאפשר בניית 77 יחידות דיור עמדה השומה על 21.1 מיליון שקל בעוד ההצעה הזוכה עמדה על 11.7 מיליון שקל בלבד. במתחם אחר, המאפשר בניית 128 יחידות דיור עמדה השומה על 31.5 מיליון שקל וסכום הזכייה עמד על 19.8 מיליון שקל בלבד.

הביקוש הרב למכרזים אלו מעיד על כך שחברות הבנייה, הגדולות כמו הקטנות, מאמינות כי רמת המחירים הגבוהה של הדירות המרכז הארץ עתידה להעלות את הביקוש לרכישת דירות במקומות רחוקים יותר במחירים נמוכים יותר. במקביל, אין ספק שהנתונים שפורסמו במהלך השנה והעידו על פעילות משקיעים איתנה בעיר מהווים גם היא עוד סיבה להאמין כי 920 הדירות יזכו לביקוש. באותו הזמן, המחירים הנמוכים יחסית לקרקע ליחידת דיור מאפשרים גם ליזמים שמצוקת האשראי מכבידה עליהם לפעול במקום.

באותו המתחם עתיד מינהל מקרקעי ישראל להוציא לשיווק בעוד זמן קצר מכרזים נוספים לבניית 268 יחידות דיור. נכון להיות מתקיימים דיונים האם לשווק את הקרקע במסגרת מסלול מחיר למשתכן או במסגרת המסלול להשכרה לטווח ארוך.

המתחם המדובר ממוקם במורדות הדרומיים של הכרמל, מרחק קצר מרצועת החוף הדרומית של העיר, לפארק מת"מ ולאיצטדיון הכדורגל העתידי שבנייתו נמצאת בעיצומה. לעיריית חיפה תוכניות פיתוח נרחבות לאזור כולו שיכלול בעתיד גם את הרחבת פארק מת"מ, פיתוח אזורי תעשייה, מלונאות, בידור ופנאי.

שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל אריאל אטיאס: "חיפה היא אזור ביקוש אמיתי למגורים, ואני שמח שהמינהל בשיתוף פעולה עם ראש עיריית חיפה יונה יהב שיווק בהצלחה כמות גדולה של דירות בשכונה החדשה של העיר. אנחנו נותנים פתרונות דיור בכל רחבי הארץ ובוודאי שבאזורי ביקוש כמו חיפה. ב-2012 שיווקנו קרקעות ללמעלה מ-39 אלף דירות - שיא של 15 שנה - והביקושים להם אמיתיים. עם ההכרזה השבוע על הקמת קרן הנדל"ן הממשלתית החדשה אותה יזמתי ושתגדיל את האשראי לקבלנים, השיווקים יוכלו לבוא לידי ביטוי בהגדלה של התחלות הבנייה".

מנהל המינהל, בנצי ליברמן: "בניסיון להילחם במחירי הדיור שיווקנו בשיתוף פעולה עם עיריית חיפה כ-920 יחידות דיור במכרז שזכה להצלחה מסחררת בקרב היזמים. מניתוח תוצאות המכרז ניתן לראות כי ההפחתה של המינהל במחיר המינימום במכרזים מ-50% ל-35% הוזילו משמעותית את הקרקע לקבלנים ואנו מקווים שההנחות שקיבלו היזמים בקרקע יגיעו גם לידי הציבור הרחב. השיווק בחיפה הינו ביטוי מוצלח לשיתוף הפעולה האסטרטגי של המינהל עם הרשויות המקומיות והוא משקף את התרחבות אזורי הביקוש מעבר לגבולות גדרה חדרה בהתאם למדיניות המינהל המבקשת להרחיב את היצע הדיור עבור אזרחי ישראל".

ראש עיריית חיפה יונה יהב אמר: "החלטת מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון היא סממן לרגולציה שפויה שצריך לבצע במדינה. ככל שנרחיב את מוקדיה האחרים של הארץ מלבד תל אביב נבצע הצלה בפועל של מדינת ישראל. השכונות הדרומיות של העיר חיפה תהיינה שלט הכניסה המפואר לאזור הצפון אשר תכללנה מרכזי ספורט, תרבות ועסקים בסדר גודל מאסיבי".

לדברי יקי אמסלם, מנכ"ל חברת אלמוג כדאי: "מדובר בפרויקט שיפנה הן לזוגות צעירים והן למשפרי דיור. צריך לזכור כי בשנים האחרונות לא הייתה בנייה חדשה באזור וזו אחת הסיבות בגללם ראש עיריית חיפה מקדם את הקמת המתחם". עוד הוסיף אמסלם כי החברה תקים בניינים בני 5 עד 9 קומות והיא נערכת להתחיל את הבנייה כבר בקיץ הקרוב.

יפה סדן, סמנכ"לית השיווק בחברת יוסי אברהמי: "המתחם ממוקם באחד המקומות הטובים בחיפה, בקרבת כביש החוף ומנהרות הכרמל. בנוסף בסמוך למתחם יש מרכז קונגרסים וקניון חיפה לכן אני מעריכה שיהיו ביקושים מאוד גדולים לדירות במתחם החדש".

עוד כתבות

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

התרופה של Silenseed תוקפת את הגן האחראי על התפתחות הגידול בסרטן הלבלב / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הגיוס של ביופרוטקט גדל מ-7 ל-13 מיליון דולר

חברת ביופרוטקט, שפיתחה מוצר רפואי להפחתת נזקי הקרנות בסרטן, הודיעה על השלמת סבב גיוס בהיקף של 13 מיליון דולר ● ביופרוטקט פיתחה ומייצרת בלון מבוסס פולימר, המוזרק לגוף ומתנפח בתוכו, וכך מרחיק בין רקמות שעומדות לעבור טיפול הקרנה, לבין רקמות אחרות שעלוות להיפגע מכך

שופט העליון עופר גרוסקופף בהשבעה לבית המשפט העליון / צילום: שלומי יוסף

מס שבח ומס הכנסה: היילכו שניים יחדיו?

למרות ניצחונה של רשות המסים, פסק דינו של בית המשפט העליון בעניין החברה הזרה PIV BV עשוי להיות שימושי ביותר דווקא בידי ציבור הנישומים

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

פרשנות: הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

פסילת היבא יזבק, האם הפעם תיפסל חברת הכנסת הצעירה מבל"ד

ח"כ אופיר כץ מן הליכוד הודיע הערב כי יגיש מטעם הליכוד בקשה לפסול אישית את ח"כ יזבק מן הרשימה המשותפת, חברת בל"ד, וזאת בשל תמיכה והזדהות עם מחבלים ● אחמד טיבי יו"ר הסיעה המשותפת: מנסים לפסול אותה בגלל דברים שאמרה לפני שנכנסה לכנסת

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה: מדד ת"א 35 חצה את רמת שיא כל הזמנים

ביום שישי האחרון נקבעו שיאים נוספים בוול סטריט ● טבע חזרה עם פער ארביטראז' שלילי של 4.8% ויורדת בהתאם ● מנגד נייס חזרה עם פער חיובי גבוה, גילת בולטת בעליות של 6.3%

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

רון סודק / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הכירו את גן הכלבים ברמת גן: "גם לנו יש וואטסאפ של ההורים"

ביום ההולדת מביאים עוגה וחוגגים יחד; כשמישהו חולה, כולם שולחים לו אימוג'ים ואיחולי החלמה; אם מישהו נושך חבר, ההורים שולחים הודעות מודאגות ● הכירו את גן הכלבים של רון סודק: "יש פה חברויות קרובות, ולכל כלב יש תפקיד בחבורה - כלבים לא נועדו לחיות בדירה סגורה"

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

ניר ברקת מנסה לקחת למשה כחלון את תיק האוצר, כבר עכשיו. כך זה נראה מאחורי הקלעים

כחלון, בצורה אלגנטית, ויש שיגידו מקצועית משאיר אחריו אדמה חרוכה - הגירעון התופח - ולכן תיק האוצר נהפך שוב למשהו, שלכאורה, אף ח"כ ממפלגת השלטון לא יחפוץ בו ● ואז ניר ברקת הגיע ● כך ראש עיריית ירושלים לשעבר מנסה להחזיר ללחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסומק הכלכלי ● פרשנות

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

הארי ומייגן. / צילום: רויטרס

הארי ומייגן יפרשו - וישיבו 2.4 מיליון ליש"ט למשלמי המסים הבריטים

הארמון הודיע כי השניים גם לא יקבלו עוד מימון ציבורי, וכי עליהם להשיב כספים שקיבלו לשיפוץ ביתם

מסעדת אנימאר צ'ירשי דלעת וביצה רכה / צילום: ספיר קוסא

טעם וריח ולא רק יצירתיות לשמה - ביקור במסעדת אנימאר

במסעדת אנימאר, שנפתחה היכן ששכנו מסעדת רפאל, ואז הולה, האוכל נשען על טעמים מקומיים המעובדים ביד אמן ליצירות עכשוויות

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

דעה: בחלוף שלוש שנות טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

פסלי האורישות בעיר סלבדור / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לחיות, ולא להתבייש לשמוח: ברזיל, עונת הקרנבלים נפתחת

פברואר הוא החודש הכי שמח בברזיל, ולא רק בגלל הקרנבל ● כבר בסוף ינואר מתחילות החגיגות לכבוד אלת הים ימנז’ה, וגם זרים גמורים מתקבלים בחיבוק גדול