גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האוצר נגד ההון השחור: "עוד 20 מיליארד שקל עד סוף הקדנציה"

השר יובל שטייניץ השיק היום את קמפיין משרד האוצר כנגד ההון השחור ■ היעד: גביית 2 מיליארד שקל השנה ו-6 מיליארד שקל כבר בשנה הבאה

רשות המסים, בראשות דורון ארבלי, הגישה היום (א') לשר האוצר, יובל שטייניץ, את ההמלצות למאבק בהון השחור ולהעמקת הגבייה, והבטיחה כי קידומן יניב כ-6 מיליארד שקל לקופת המדינה - פי שלושה ממה שהבטיח האוצר כשהחבילה הפיסקאלית הוגשה אשתקד.

כפי שנחשף ב"גלובס", הסעיף המרכזי בחקיקה מציע להוסיף את העלמות המס כמוגדר לפי סעיף 220 לפקודת מס הכנסה, כעבירת מקור לחוק איסור הלבנות הון. משמעות השינוי - שעליו נאבקת הרשות להלבנת הון זה שנים - היא שניתן להאשים מעלימי מס לפי סעיפי העונשין של חוק איסור הלבנות הון. נציין כי חלק ניכר מההמלצות דורש תיקוני חקיקה, כך שהאישור והקידום יידרשו זמן.

על-פי המצב הנוכחי, אם סוחר נשק או סמים מסתיר את ההון שצבר כתוצאה מאותו סחר, הוא עובר עבירה לפי החוק לאיסור הלבנת הון (סחר בנשק מוגדר כעבירת מקור). לפי ההצעה, העלמת מס תיחשב עבירת מקור לצורך החוק לאיסור הלבנת הון.

אחת המשמעויות של השינוי המוצע היא כי המידע של רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון יאוחד בפועל. האיחוד נדרש זה זמן רב על-ידי הרשות להבנת הון, אך בכירי רשות המסים התנגדו לו.

בכיר לשעבר ברשות המסים מסר ל"גלובס" כי מדובר בנשק קטלני שמשקף את רוח התקופה, ועלול לגרור תסמונת "האח הגדול" לישראל. "צריך לדעת לא לתת לרשות יותר מדי כוח", אמר הבכיר לשעבר.

מנגד טוענים חברי הוועדה אשר גיבשו את הסעיפים כי ללא הגברת סמכויות וללא לוחמה אמיתית בהון השחור, לא יהיה מנוס מהעלאת שיעורי המסים הקיימים, שעל-פי רוב פוגעים בשכבות החלשות.

ההמלצות נוגעות בעיקרן לסגירת פרצות הקיימות בחקיקות המס הנוכחיות, המלצות שיסייעו במישור סמכויות הגבייה, ייעול העבודה, הקלה על עבודת הרשות וכן המלצות לתיקוני חקיקה בתחומים אחרים המשפיעים על גביית המסים. כן הוצעה חקיקה שתאפשר העברת מידע לרשות המסים מרשם נותני שירותי מטבע וכן בחינת האפשרות להעביר לאחריות רשות המסים את הרגולציה על נותני שירותי המטבע (צ'יינג').

הצוות המליץ עוד לערוך תיקונים ושינויים במנגנון ה"חברה המשפחתית", על מנת לסתום את פרצות המיסוי ולמנוע הפחתות מס בלתי צודקות. המלצה נוספת בתחום הטיפול בתכנוני מס הינה לקבוע חובת דיווח בעת שימוש בחוות-דעת מקצועית.

בין השאר, הומלץ גם על ייעול והרחבת הסמכויות בתחום הגבייה, על-ידי עיכוב יציאה לחו"ל במחדלי תשלום ודיווח, מתן אפשרות יעילה לקיזוז מסים בין מערכי המס, מניעת הברחת נכסים בין בני זוג והרמת מסך בהעברת פעילות, מתן סמכות לרשות לעיקול כלי רכב של חייבים בשטח ציבורי, הגברת האכיפה תוך עיכוב החזרי מס למי שלא הגיש דוח, הטלת קנסות פיגורים מיום השומה ודרישת ערובה בהליך ערעור על שומות, פיקוח על העברת טובין למניעת העלמות בכניסה לאילת ובהעברת טובין לרשות הפלסטינית וייעול תהליכי העבודה, כך שפסילת ספרים במע"מ תהא תקפה גם למס הכנסה ולהיפך, קביעת חובת דיווח מקוון לחברות במס הכנסה וחובת דיווח על הפסקת פעילות.

להתחיל בגיל צעיר

בתחום שיפור שיטות העבודה, מוצע שינוי מבני עמוק, תוך בחינה מחודשת של מבנה פונקציונאלי לרשות המסים ושל חלוקת תיקים ביחידות, קביעת יעדים ומדדים ברורים יותר לעובדים, יעדים שיקבלו ביטוי גם בתגמול.

כפי שנחשף ב"גלובס", הדוח ממליץ על הגברת המודעות בסוגיה גם באמצעות מערכת החינוך. לשם כך נוצר מיזם "חינוך למסים", על מנת לגרום שינוי תודעתי עוד בשלב הלימודים בבית-הספר. הפרויקט נועד להעביר לבני-הנוער את המסר כי נוסף על כך שחובה לשלם מסים מבחינה חוקית ומוסרית, מסים הם מקור המימון לשירותים שהמדינה נותנת לאזרחיה.

בין הצעדים: מלשינון "קו הצדק"; שטייניץ: "רוצה שהמעלימים יתביישו"

"אנו יוצאים במלחמת חורמה נגד ההון השחור והעלמות המס, ועוברים לשלב הבא שכולל קו חם, 'קו הצדק', שבו אנו מזמינים את הציבור להיות חלק מהמאבק הזה. הגיעה העת שההון שחור ירד לרמות של מערב אירופה ולא של המזרח התיכון. השנה נגבה עוד 2 מיליארד שקל, וכבר ב-2014 נגבה עוד 6 מיליארד שקל, כך שבסוף הקדנציה נגבה עוד 20 מיליארד שקל" - כך אמר היום שר האוצר, יובל שטייניץ, בהשקת הקמפיין נגד ההון השחור. "אני רוצה שהאנשים שמעלימים פשוט יתביישו בכך", סיכם שטייניץ.

מנהל רשות המסים ומי שחתום על הרפורמה, דורון ארבלי, אמר: "ישנם דברים שאפשר לייעל וניתן לקבל כספים במהרה. שתי דוגמאות - ישנם חובות אבודים בסך 50 מיליארד שקל בגין חובות פעילים, ו-16 אלף תיקים תקועים בבתי המשפט שבהם גלומים עוד כ-16 מיליארד שקל בגין מס שלא שולם".

שטייניץ נשמע היום פחות תקיף לגבי אי-הצורך בהעלאת מסים ואמר: "כרגע אנו לא רואים צורך בהעלאת מסים - בוודאי לא העלאות משמעויות או דרמטיות. אבל אנו חיים בתקופה לא פשוטה בכלכלה העולמית וגם המקומית. בעוד חודשיים נגבש את התחזיות, ואז נהיה חכמים יותר".

עיקרי התכנית

עוד כתבות

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי ב-2017 עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה מרגולין-יחידי, ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

שני כהן והשחקנית גילה אלמגור מככבות בפרסומת של תשעה מיליון / צילום: יח"צ

סקר הפרסומות: מדברים עם שוקה, משקיעים בקורונה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של 9 מיליון, "מדברים עם שוקה" ● הפרסומת של קוטג' תנובה - הכי אהובה ● קמפיין לפ"מ על ההתגוננות מנגיף קורונה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

בניה ירוקה באוסטרליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדרך למדינת בנייה ירוקה: התקנות שכל ענף הבנייה צריך להכיר

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה הצביעה היום על ההמלצות לתקן הבנייה הירוקה בישראל ● התקנות החדשות שצפויות להתאשר במועצה הארצית בתוך כשבועיים ייכנסו לתוקף עד 2025

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס