גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משהו חשוב בממלכת דנמרק

דנמרק הפנימה את הפוטנציאל העסקי הטמון בשוק התוכן. בקרוב אצלנו?

אין צורך לעבד את סדרת הטלוויזיה הדנית "בורגן" (הממשלה) לגרסה עברית. ההתרחשויות בטירת השלטון שבקופנהגן מתנהלות לחלוטין בשפה שגם אנחנו מבינים כאן: הצורך ברוח שלטונית חדשה, פוליטיקה שמבטיחה "זן אחר" אך מרקיבה לאטה, ויחסים מורכבים בין מקבלי ההחלטות לתקשורת.

אחד הפרקים אף עוסק באסירי X למיניהם ובניסיונות לפרסם סיפור שלו השלכות ביטחוניות. אמנם קריר ונאה שם יותר, בדנמרק, אך זו בהחלט הייתה יכולה להיות סדרה ישראלית.

לא רק בתוכן יש קווי דמיון בינינו ובין המדינה הסקנדינבית, אלא גם במהות. שתי המדינות יודעות באחרונה עדנה בכל הקשור לשוק הטלוויזיה העולמית. ה"בורגן" שלנו היא "חטופים", שמשודרת בימים אלה בגרסה עברית בבריטניה ובקרוב במדינות נוספות.

קשת, שבמטבחה נרקחה הסדרה, קוצרת פרסים ושבחים על הפיתוח האמריקאי שלה "הומלנד", והופכת אותנו, כמו את דנמרק, למעצמת תוכן חזקה מכפי גודלה וביחס לכמות תושביה ולעובדה ששפתה העיקרית אינה אנגלית.

אך מה שמניע את ההצלחה הישראלית שונה מזה שבדנמרק. בעוד שחברות ישראליות רבות משחקות היום במגרש הבינלאומי, גופי השידור כמו קשת, רשת (שמכרה את "החיים זה לא הכול" לרשת ABC) וערוץ 10 (שהפיץ את "לעוף על המיליון" סביב העולם) הולכים ומקבעים את מעמדם כשולטים בסחר הפורמטים. בדנמרק הפנימה המדינה את הפוטנציאל העסקי הטמון בשוק התוכן, ושם, כמו במדינות אירופאיות אחרות ובראשן בריטניה, הכוח מצוי בידי תעשיית ההפקה.

באחרונה הודיעה קשת על הקמת זרוע ראשונה מסוגה בממלכה המאוחדת. בראש "קשת אינטרנשיונל" עומד אלון שטרוזמן, שמקום מושבו בלונדון, ובראיון ל"פירמה" הוא הצהיר על הכוונה של הזכיינית להיות חברת הפקה ופיתוח שפועלת באופן עצמאי לחלוטין בשוק הבריטי - ולא בכדי.

החוק הבריטי, בניגוד לזה הישראלי, מקבע את חשיבותו של המפיק העצמאי ומעניק לו את עיקר הזכויות על היצירה שלו. כלומר, מפיק שהוגה רעיון לסדרה, מפיק פיילוט או יותר מזה לטובת פלטפורמת השידור, ימשיך ליהנות מהכנסות מיצירתו לאורך שידורה וזמן רב גם אחר כך. הדבר נכון במיוחד להפצה בינלאומית.

בארץ, לעומת זאת, עיקר הזכויות, אם לא הזכויות כולן, עוברות לידי הגוף המשדר, ואף חוק אינו מתייחס לחלוקה זו. היוצרים, שבעיקר רוצים לעבוד כאן, מוכנים לוויתור.

קשת בינתיים תהנה משני העולמות - כחברת הפקה תחת החוק הבריטי וכחברת שידור והפצה תחת החוק הישראלי.

ענף יצוא חדש

בזכייניות דואגים ליוצרים ולמפיקים המקומיים כמיטב יכולתן. למעשה, בהיעדר שידור ציבורי רציני, קשת, רשת וערוץ 10, כמו גם הוט ו-yes, מקיימות את השוק הזה ומביאות אותו להישגיו.

קשת, כמי ששוברת את תקרות הזכוכית של השוק הישראלי, מיטיבה עם היוצר שמביא את הפורמט המנצח הבא, משקיעה בו כלכלית ומשתפת אותו בהפקה בחו"ל. הכוח באופן טבעי נשאר בידיה, שכן היא נוטלת על עצמה את הסיכונים לאורך כל התהליך - החל מהבמה הראשונית ועד ההפצה והקשרים בעולם.

בדנמרק, כמו בבריטניה, המפיקים בוחרים את הדרכים בהן הם רוצים להגיע אל השוק הבינלאומי. כך יש יותר פירות לשוק המצומצם והקטן, שכן יותר מפיקים יכולים לנגוס בעוגה. בארץ, התלות בגופי השידור מסרסת מפיקים רבים ומרחיקה אותם מהמשחק, שכן ללא שידור ראשון במדינת המוצא, המכירה בחו"ל קשה יותר.

החוק הישראלי אינו מכיר בעובדה שיש כאן ענף יצוא חשוב ומוביל, שנקרא תוכן. בהיעדר התייחסות, לא בתמיכה של משרדי הממשלה ולא בחקיקה שתיטיב עם העושים במלאכה, נושאת חברות בודדות את התעשייה כולה על גבן. עשרות פורמטים טלוויזיוניים משודרים היום בצורה כזו או אחרת במאות ערוצים בעולם ומגיעים למיליונים.

ראוי שמקבלי ההחלטות יעלו על הגל הזה, יסדירו את נושא הזכויות, יכירו בהישגי הזכייניות בתחום, יזכו אותן על-פי התועלת שהן מביאות למדינה ויטפחו מצוינות בתחום. אסור להפקיר את הזירה לדנים.

עוד כתבות

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים