גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

moneytime: כך משפיעים רבנים על טייקונים ומשקיעים

איך מתמרנים בין אמונה באל לבין השקעות? איזה טייקון "מאוד אוהב" את הרנטגן ומי עזר (לכאורה) למצוא אבן נדירה בנחל הקישון?

גנדן סטייל

מה יכול לגרום לאיש עסקים ממולח לרכוש נתח בחברה שחייבת מאות מיליוני שקלים ועתידה לוט בערפל? התשובה, במקרה הזה, מילה של רב. אדוארדו אלשטיין הארגנטינאי הזרים 25 מיליון דולר לחברת גנדן של נוחי דנקנר תמורת 10% מהחברה. העסקה הזו, שמגלמת לגנדן שווי מפולפל של כמיליארד שקל, גרמה ללא מעט הרמות גבה בשוק ההון המקומי.

בשלב השני של העסקה - שעדיין לא ברור אם ייצא לפועל - יעביר אלשטיין עוד 75 מיליון דולר ויהפוך לבעלים של כ-30% מהחברה. האיש שהעניק את ברכתו למהלך הוא הרב יאשיהו פינטו שהצהיר: "כל מי שישקיע בישראל - יראה את כספו חזרה ואף יוכפל וישולש. המשבר הכלכלי בעולם", הסביר הרב, "נותן את אותותיו גם בישראל וצריך לפעול לערבות הדדית בין כל יהודי העולם, בארץ ישראל ובתפוצות, כדי שלא תיפגע פרנסתם של יהודים בכל מקום שהוא".

תקפצו בשבת

איש העסקים מוטי זיסר, שעלול לאבד בקרוב את השליטה בחברת אלביט הדמיה, הצליח לחמוק מביקורת בעדה החרדית הודות לפסק הלכה יוצא דופן, שאיפשר לו להפעיל את קניון ארנה בשבת.

זיסר ניסה להסביר שכאשר החל להקים את הקניון, הוא היה משוכנע שחוקי העזר העירוניים בהרצליה ימנעו את פתיחתו בשבת. בהמשך הוא טען שחילופי השלטון בעיר הפכו את המצב על פניו ומנעו משפטית כל אפשרות למנוע את חילול השבת, אולם ההסברים האלה נפלו על אוזניים ערלות במגזר החרדי.

אחרי תקופה לא קצרה החליט זיסר למכור את הנתח שלו בקניון לג'קי בן זקן. "לאור העובדה כי הקניון פעיל בשבת", הוא הסביר אז, "אני חש מזה זמן רב כאדם דתי כי איני רוצה לחצות גבולות הנוגדים את אמונתי וחינוכי, ועם כל הכאב הכרוך בכך והאהבה הרבה שיש לי לקניון זה, החלטתי להיפרד ממנו".

רכבת ההרים של לייפוייב

חברת הביומד לייפוייב זכורה במגזר החרדי בזכות נסיקתה (המהירה להפליא) והתרסקותה (הכואבת במיוחד). במהלך שנת 2007 רשמה המניה זינוק חסר פשר של כ-900% ואז התרסקה בעשרות אחוזים. איך זה קרה? לייפוייב הפכה ככל הנראה לסוג של "שמועה חמה" במגזר: שמה עבר מפה לאוזן בבתי הכנסת ובישיבות החרדיות ומשקיעים רבים השקיעו בה את מיטב כספם, תוך זמן קצר.

מרדכי (מוטי) קוגל, אחד מבעלי המניות בחברה, שפיתחה מכשיר לריפוי פצעים, התייחס בזמנו לרכבת ההרים במניה: "העיתונות החילונית ראתה שיש חברה שנשלטת על ידי חרדים שעושה ביצועים של מאות אחוזים, והחליטה להיכנס באופן אישי בבעלי החברה", אמר קוגל בראיון לתוכנית הרדיו של מרדכי לביא ששודרה ברדיו קול חי.

"התקשורת החילונית בעיקר עושה עליהום", הוסיף קוגל, "הם מתחילים לחפור בכל מיני עניינים פוליטיים של אנשים שקשורים לחברה, שאין להם שום רלוונטיות לביצועי החברה".

עליית הערך הדרמטית, תוך פרק זמן קצר, עוררה סימני שאלה לגבי אמינות החברה. בשלב הבא צצו שמועות אודות עברו המפוקפק של אחד הבעלים, שהסתבך בעבר עם הרשויות בארץ ובעולם ובהמשך הודיעה רשות ניירות ערך כי היא "בוחנת את הסיבה לעלייה של 900% במניות", בדיקה שלא העלתה דבר.

הנהירה הזו הובילה לפגיעה קשה בהמוני משקיעים קטנים, רבים מהם בני המגזר החרדי, שהפסידו סכומי עתק מההשקעה הכושלת.

קרני רנטגן

אחרי שבע שנים טובות שבהן נהנה נוחי דנקנר מיחסי ציבור מצוינים, נקלע קונצרן אי.די.בי שאותו הוא מנהל לסחרור קשה.

איך מצליח דנקנר להתמודד עם הפגיעה בתדמיתו הצחורה? בעזרת הרבה אמונה. דנקנר נחשב לאחד מבאי ביתו של "הרנטגן" - הרב יעקב ישראל איפרגן. לפני כעשור החליט דנקנר להימנע מפתיחת סניפי שופרסל בשבת, על אף שמחקר של חברת הייעוץ הבינלאומית מקנזי הראה שהמהלך יוביל לשיפור משמעותי בתוצאות הפיננסיות. בעיתונות הכלכלית פורסם שהרב הטיל וטו על המהלך והבטיח לדנקנר "הצלחה כלכלית אמיתית". הרב הוסיף כי "כמה שלא תפסיד במזומן מההחלטה שלא לפתוח בשבת, בסופו של דבר, אתה תדע ברכה בעסקיך שתאפיל על כל העלויות".

במהלך יום הולדתו ה-40 של הרב החליט דנקנר לפרגן לו ואמר כי הרב הוא "חבר מאוד טוב, מאוד קרוב. אני מאוד אוהב אותו. אני חושב שהוא גם די אוהב אותי". דנקנר הוסיף כי "אנו חוגגים יום הולדת 40 של הרב היקר ללבנו. איש ענק, מבורך ומואר. חוויתי איתך מקרים שייראו לאחרים כנסים גדולים".

קרן השפע

האם דברים שאמר הרבי מליובאוויטש בשנת 1988 הובילו למציאת אבן נדירה בנחל הקישון בשנת 2013? אברהם טאוב, איש חסידות חב"ד, שמכהן כמנכ"ל חברת שפע ימים, משוכנע שהתשובה חיובית. האבן שמצאה החברה - ששמה מואסנייט - נחשבת ליקרה ונדירה יותר מיהלום.

"כשהתחלנו את החיפושים", אמר טאוב בראיון עיתונאי בעקבות הגילוי המרעיש, "כל הגיאולוגים אמרו לנו כי אין סיכוי למצוא אבנים טובות בשטחים בהם אנו מחפשים". בחברה מקפידים להדגיש שלא מדובר ב"ישראבלוף" - שפע ימים נעזרה במיטב הגיאולוגים וזכתה בגיבוי של חברות בינלאומיות בדרך אל התגלית.

הנבואה (לכאורה), שהוצגה לאחרונה בפני המשקיעים, מופיעה בשיחה שניהל הרב עם ראש עיריית חיפה דאז, אריה גוראל ז"ל. "זהו העניין של חיפה", אמר הרב, "שיש לו ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות. והקדוש ברוך הוא עשה דבר פלא, הוא הטמין אותן בעומק הארץ, ועל כל פנים בעומק הנהר".

החזון של החברה עורר קיתונות של ביקורת דווקא בזירה לא צפויה - גורמים בחסידות חב"ד טוענים שמדובר בשימוש ציני שמוציא את דבריו של הרב מהקשרם. מניית שפע ימים זינקה בעקבות התגלית ב-100% בשלושה ימים.

*** הכתבה המלאה - במגזין moneytime

עוד כתבות

מארק בניוף \ צילום: רויטרס

מארק בניוף: "הקפיטליזם שאנחנו מכירים מת, הגיע הזמן לקפיטליזם הוגן יותר"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס" כתב המיליארדר ומנכ"ל ומייסד סיילספורס כי "הקפיטליזם של העשורים האחרונים, עם האובססיה שלו למיקסום רווחים עבור בעלי המניות, הוביל לאי-שוויון מזעזע" ● עוד הציע להטיל מסים על העשירים ביותר

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

גם רה"מ נתניהו מצטרף לבקשת החנינה מרוסיה לנעמה יששכר

נעמה יששכר, שנשפטה ברוסיה ל-7 שנות שנים בגין החזקת 9 גרם חשיש, נפלה קורבן לריב מעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להסגיר לידיה האקר המוחזק בישראל, אשר גם ארה"ב מבקשת את הסגרתו, ובישראל סבורים כי מעצרה של יששכר נעשה כדי שתשמש קלף מיקוח

חן ליכטנשטיין, מנכל אדמה / צילום: תמר מצפי

אדמה צופה צמיחה חד-ספרתית בהכנסות הרבעון השלישי חרף תנאי שוק קשים; הרווח קוזז ע"י הוצאות מימון גבוהות

יצרנית מוצרי ההדברה לחקלאות הנמצאת בשליטת כמצ'יינה הסינית צופה כי בשורה התחתונה ינוע הרווח הנקי המתואם ברבעון השלישי של 2019 בין צמיחה של 7.5% לירידה של 12.5% ● המניה זינקה בכ-55% בשלושת החודשים הראשונים השנה, אך מאז שינתה כיוון ומחקה כמעט את מלוא העלייה

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

אריאל חסון, מנכל קרדן אן.וי / צילום: יחצ

"כדור השלג בתהל מחייב השקעה מהירה": שווי חברת תשתיות המים צנח בכמעט 90% בשנתיים .

קרן פימי מציעה להשקיע בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר בלבד ● מנכ"ל קרדן אן.וי, בעלת החברה: "הפרסומים על מצבה של תהל גרמו לאובדן אמון בחברה ופגעו בשווי שלה"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

הכירו את פיקסל 4: הטלפון של גוגל שמאפשר לשלוט בו ללא מגע

גוגל ערכה אירוע השקה בניו יורק והכריזה על הסמארטפון החדש שלה ● פיקסל 4 מוצע בשלושה צבעים - שחור, לבן וכתום, יעלה החל מ-800 דולר וזמין מה-24 באוקטובר ● החברה גם השיקה אוזניות חדשות - גוגל פיקסל באדס, ולפטופ מוזל - פיקסלבוק גו

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אולם ההגדרה איננה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפתעה: תל-אביב הפכה לשיאנית הבנייה החדשה. ומה קרה לפתח-תקווה ולנתניה?

מאמצע 2015 נבנו בת"א מעל 13 אלף דירות, כשבמקום השני ירושלים עם כ-10.3 אלפי דירות ● תוכנית מחיר למשתכן הכניסה 5 ערים לרשימת שיאניות הבנייה, בהן אשקלון וראש-העין ● ההפתעה: פ"ת ונתניה, שכיכבו בעבר בצמרת הבנייה, נדחקו אחורה ● בדיקת "גלובס"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת