גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשעד מפתח נעלם

המשפט הפלילי פיתח כלים להתמודדות עם מצבים שבהם עד מפתח מת

משפט הולילנד, שהפרקליטות הודיעה כי יימשך למרות מותו של עד המדינה ש"ד, איננו הפעם הראשונה בתולדות המשפט הפלילי שבו עד המפתח במשפט נעלם או מפסיק להיות זמין במהלך עדותו בבית המשפט.

המשפט הפלילי ודיני הראיות פיתחו אפוא כלים להתמודדות עם מצבים שבהם עד מפתח הולך לעולמו, מסיבות טבעיות או בלתי טבעיות, לאחר שמסר עדות במשטרה ולפני תחילת המשפט, או במהלך המשפט, בטרם סיים למסור את עדותו ולהיחקר נגדית על-ידי סנגורי הנאשמים, או שהוא נמלך בדעתו ומסרב להעיד. הכלים הללו מאפשרים לבית המשפט להגיע לחקר האמת במידת האפשר, נוכח המצב הבלתי מושלם שנוצר.

מטבע הדברים, משמעות היעלמו של עד מפתח היא שהכרעת הדין לא תוכל להתבסס על עדותו באותה מידה שהייתה מתבססת, אילו היה נותר בחיים ומוסר עדות שלמה.

הכלל בדיני הראיות הוא שכל דבר שלא נמסר בעדות ישירה בבית המשפט, כמוהו כ"עדות שמיעה" (או במינוח המשפטי - עדות מפי השמועה). במילים אחרות, גם תמלילי עדותו של עד שנמסרה לחוקרי המשטרה, המוגשים כראיה במשפט הפלילי - מהווים עדות מפי השמועה לדברים שאמר העד לחוקרים.

הקושי העיקרי הטמון בסיטואציה זו הוא אי-יכולתם של הסנגורים לחקור את העד בחקירה נגדית, לעמת אותו עם סתירות ושקרים אפשריים, ולהפחית בדרך זו את מהימנותו, ואת יכולתו של בית המשפט להתבסס על עדותו לקביעת ממצאים עובדתיים.

עדות שמיעה אינה קבילה כראיה, אולם לכלל הזה יש חריגים. אחד מהם, המעוגן בסעיף 10א לפקודת הראיות, קובע כי "אימרה בכתב" שנתן עד מחוץ לבית המשפט תהיה קבילה אם מתן האימרה הוכח בבית המשפט, נותן האימרה הוא עד וניתנה לצדדים הזדמנות לחוקרו, ואם העדות שונה מזו שמסר בבית המשפט בפרט מהותי, או שהעד מכחיש את תוכנה או טוען שאינו זוכר אותה.

משקל מופחת

ברור שהמקרה של ש"ד, עד המדינה בפרשת הולילנד, איננו נכנס במלואו לתוך מערכת התנאים המפורטת בסעיף, אך העיקרון ברור: אימרות חוץ של עד - וש"ד מסר עשרות עדויות במשטרה בתקופת החקירה - הן כלי המסייע להגעה לחקר האמת.

נוכח המגמה בדיני הראיות לעבור משאלות של קבילות לשאלות של משקל, ניתן להעריך כי כל "אימרת חוץ" של ש"ד, המפלילה מי מהנאשמים ומביאה לקביעת ממצאי עובדה, תקבל משקל מופחת ביחס לכל אחד מהנאשמים שסנגוריהם טרם הספיקו לחקור את העד בחקירה נגדית.

אולם הדיון הטכנוקרטי בשאלת האפשרות להגיש לבית המשפט את עדויותיו במשטרה של ש"ד, מפספס את המהות במשפט הולילנד. הפרקליטות נכנסה למשפט הזה ביודעה כי תפארתה לא תיבנה מהתבססות דווקא על המוניטין של ש"ד כאדם מהימן. שקריו הרבים, שעל חלקם הגדול העיד בעצמו במשטרה, מנעו מלכתחילה מהפרקליטות מלבסס את התיק על האמונה שבית המשפט יקבל את עדותו כבסיס לקביעת עובדות, בלי שהדברים יזכו לתמיכה בראיות חיצוניות.

כך גם הצהירה התביעה בפתח המשפט: התובעת, ליאת בן-ארי-שווקי, הודיעה במפורש כי כתב האישום כלל בסופו של דבר רק חלק מהעניינים שעליהם העיד עד המדינה, אותו חלק שלגביו יכולה הפרקליטות להציג ראיות תומכות חיצוניות, המחזקות ומבססות את עדותו של ש"ד. מסמכים שהוא עצמו ייצר, כמו יומן אישי, פתקים או תרשומות אחרות, ושהסנגורים חגגו כשנמצאו מזויפים, אינם נחשבים לראיות חיצוניות לצורך עניין זה.

ואכן, הפרקליטות עשתה שימוש בעדותו הראשית של ש"ד במשפט, לצורך הגשה של מאות מוצגים, ראיות ומסמכים לבית המשפט במהלך העדות. עליהם תיסוב הכרעת הדין שייתן השופט דוד רוזן בתום המשפט. בהם רשאים הסנגורים להיאבק בכל דרך הנראית להם - בין בחקירות הנגדיות של עדי התביעה הנוספים שאמורים להעיד, וחשוב יותר - במסגרת פרשת ההגנה, שטרם החלה.

כעת נדרשת הפרקליטות לעמוד ביתר שאת מאחורי התחייבותה: שכל אחד מהאישומים הכלולים בכתב האישום ממוסמך ומעוגן בראיות חזקות, נוסף לעדותו של עד המדינה.

הסנגורים והנאשמים נחלקים כעת לשתי קבוצות - אלה שקיבלו הזדמנות לקיים חקירה נגדית מלאה לעד המדינה, ואלה שלא הספיקו למצות זכות זו.

אלה שלא הספיקו לחקור את ש"ד, יטענו כי זכות בסיסית במשפט הפלילי הנתונה לנאשם נפגעה קשות בעניינם. אלה שכן הספיקו, יטענו כי הגנת הנאשמים היא הרמונית, אף שהיא מחולקת למקבץ גדול של חקירות נגדיות שעורך כל אחד מהסנגורים בנפרד, וכי לא ראוי "להעניש" את הנאשמים שסנגוריהם הספיקו, מכוח מקריות גרידא בקביעת סדר הנאשמים בכתב האישום, לחקור נגדית את ש"ד.

אלה טענות מרעננות, אך יש לזכור כי בסופו של דבר, תכליתו של המשפט הפלילי היא הגעה לחקר האמת, זיכוי חפים מפשע והרשעת נאשמים.

עוד כתבות

כספומט שנפגע מהירי בצפון / צילום: מרכז מוסאוא

האלימות בחברה הערבית מגיעה לבנקים: שורת תקריות ירי לסניפים בצפון

לפי הערכות מדובר בפעולות של ארגוני פשע במטרה לסחוט "דמי חסות" ● בשבת נפצעה מירי אישה במע'אר שעמדה ליד כספומט ● ח"כ ג'אבר עסאקלה: "המשטרה פועלת להגן על הבנקים אבל לא על סתם אזרחים ערבים"

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

יו"ר ועדת החוקה: "אי-אפשר לדחוק את כל אזרחי ישראל ל-15 קניונים"

ח"כ יעקב אשר בדיון על פתיחת הקניונים: "לא נסכים לאשר הארכה של הפיילוט כמות שהוא, חייבים להרחיב אותו ולייצר פיזור גיאוגרפי נכון יותר" ● מנגד, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הביע התנגדות להרחבת פתיחת הקניונים לפני שיסתיים שלב הפיילוט

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

משבר בהתפתחות: נתניהו ימסור בצהריים הצהרה מיוחדת בנושא הבחירות

ההודעה נמסרה מטעם דוברו של רה"מ מיד לאחר שבכחול לבן הודיעו כי בכוונתם לקדם חבילת חוקים בנושא דת ומדינה כבר ביום רביעי הקרוב, וכשעל הפרק האפשרות להצביע בעד הפלת הממשלה באותו היום

מערכת סלולר "ורד הרים" של צה"ל. המערכת המקורית של מוטורולה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הדור החמישי בצה"ל, הניסיון של מוטורולה סולושנס להשפיע על ההליך והאלוף במיל' שמסייע לה

מוטורולה סולושנס מפעילה לחצים כבדים כדי לזכות במכרז הדור ה–5 בסלולר של צה"ל ● סמי תורג’מן, לשעבר אלוף פיקוד דרום, מסייע בעניין • עלות המהלך מוערכת ב־1.5 מיליארד שקל

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

האם רה"מ עבר על החוק שקובע שבנסיעות לחו"ל הוא ימנה מ"מ?

ליברמן מאשים שבדרך לערב הסעודית נתניהו שכח להעביר פיקוד לגנץ ● זה לא היה נחוץ ● המשרוקית של גלובס

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

הקורונה עושה טוב לרמי לוי: עלייה של 8% בהכנסות והכפלה של הרווח הנקי ברבעון השלישי

בשורה העליונה רשמה הרשת צמיחה של כ-8% בהכנסות ברבעון השלישי, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של כ-1.66 מיליארד שקל ● הרווח התפעולי של רמי לוי ברבעון קפץ בכ-64% לכ-77 מיליון שקל

הפגנה בעד העלאת שכר המינימום ל־15 דולר במיאמי פלורידה, יולי / צילום: Associated Press, Lynne Sladky

העלאת שכר המינימום בפלורידה הרפובליקאית ל-15 דולר, מציתה רוח קרב במדינות אחרות

נבחרי ציבור התומכים בנושא במדינות אחרות מעודדים מההצבעה, ומתכוונים להילחם על העלאת רצפת השכר

הציבור נוהר לשירותי הבנקאות הדיגיטליים / צילומים: איל יצהר, אוריה תדמור, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

כיצד מטפחים הבנקים החדשים את ההקשבה ללקוחות

הבנקים הדיגיטליים יוצרים מודל חדש של בנקאות, המקשר בין הלקוחות לבין העולם הפיננסי ● אילו כלים טכנולוגיים מספקים הניאו-בנקים – ומהי התפיסה החדשה שהם מציעים?

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

שתי שופטות בערעור של שרון שפורר בסכסוך עם אפי נוה הוחלפו בשופטים אחרים

השופטת יהודית שבח פסלה עצמה מלדון בערעור של שפורר עקב העובדה שהאחיינית שלה החלה לעבוד במשרדו של נוה ● השופטת שלומית יעקובוביץ הוחלפה מסיבה שהוגדרה ע"י דוברות הנהלת בתי המשפט כ"סיבה אישית"

יובל טל / צילום: יחצ

"ערך חברות פינטק יעלה על הבנקים, אך אלו פה כדי להישאר"

החדשנות הפיננסית מאתגרת בשנים האחרונות את הבנקים הגדולים, שהתרגלו לעמוד במרכז ההגמוניה הפיננסית ● האם אלו ישרדו את מהפכת הפינטק? ● יובל טל, מייסד פיוניר ומוותיקי הפינטק בארץ, מתארח בפודקאסט "דוח פינטק" ומספק הצצה מנקודת מבט אחרת על עולם הפינטק ● האזינו

מנהלי חברת סלאק, בתחילת המסחר במניית החברה, יוני 2019 / צילום: Reuters, Brendan McDermid

סלאק לא רכבה על הגל של זום בתקופת המגפה, כעת היא פגיעה יותר

מגפת הקורונה העבירה עובדים רבים לעבוד מהבית, אך סלאק, חלוצה בתחום הצ'ט המשרדי, לא הצליחה ליהנות מכך בגלל היעדר יכולות וידאו חזקות ● האם סיילספורס, שמנהלת מגעים לרכישת סלאק, מתכננת לשפר את היכולות הללו וכך גם את מעמדה מול זום ומיקרוסופט?

מנכ"ל ארטימדיה עופר מילר. קו תקיף עם תג מחיר / צילום: תמר מצפי

עלייתה ונפילתה של הקואליציה שביקשה להילחם בגוגל ובפייסבוק

5 שנים אחרי שהוקמה, חברת ארטימדיה סוגרת את שירות הפרסום בווידאו שלה ● איך קרסה ההבטחה הגדולה למענה לענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות שנגסו נגיסות ענק בתקציבי הפרסום בישראל, ומה תהיה ההשפעה של הפסקת הפעילות על השוק

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

מגמה מעורבת באירופה; הנפט יורד ב-1.9%, הזהב נחלש קלות

בסין פורסם היום כי מדד מנהלי הרכש (PMI) של התעשייה עמד בנובמבר ברמה של 52.1 נקודות, לעומת צפי כלכלנים ל-51.5 נקודות ● במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות של 0.3%-0.9%

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

רכב חשמלי בעמדת טעינה של Iberdrola ־ אחת החברות הגדולות בעולם בתחום האנרגיה הירוקה / צילום: Reuters, Vincent West

בורסות מילאנו ומדריד עשויות להיות הראשונות לצאת ממשבר הקורונה

כשהכלכלה העולמית תתחיל להתאושש וההשקעות יתחילו לצמוח שוב, סקטור האנרגיה הירוקה באירופה יהיה מהנהנים העיקריים - מה שצפוי להיטיב במיוחד עם מדדי המניות של איטליה וספרד

רובע שדה דב / הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

צעד חשוב לאישור הסופי של תוכנית מתחם אשכול ברובע שדה דב

לאחר שבאוגוסט הופקדה ע"י הותמ"ל תוכנית מתחם אשכול, רשות המסים הודיעה השבוע כי לא תחייב במס נוסף את בעלי הקרקע במתחם ● ההליך מהווה צעד חשוב באישור הסופי של התוכנית

דרור שדה אור, תקליטן, הבעלים של "יותר מוזיקה פחות בום בום" / צילום: תמונה פרטית

"כל זוג מתמודד עם חתונה אחת מבוטלת. אני מתמודד עם 100"

דרור שדה אור, די.ג'יי לחתונות מזה 22 שנה ● "עד המשבר הערכתי שזו תהיה השנה הכי טובה שידעתי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

טיסת ישראייר מת"א לדובאי אמורה להמריא מחר, אך האישור לטוס מעל סעודיה טרם התקבל

טיסה ראשונה של ישראייר לאיחוד האמירויות אמורה להמריא מחר, אך עד כה חברות התעופה הישראליות לא קיבלו אישור רשמי לטוס בשמי סעודיה ● גורמים במשרדי ראש הממשלה והתחבורה: "הנושא בטיפול"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מגמה שלילית בת"א; אורמד מזנקת בעוד 60%, איי.סי.בי ב-22%

הדולר נחלש ב-0.3% ונסחר סביב 3.309 שקלים, האירו מתחזק בכ-0.2% לרמה של 3.965 שקלים ● בנק ישראל יפרסם היום ב-16:00 את הודעת הריבית ויעדכן את התחזית הכלכלית שלו ● האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל יודיע על שער הריבית: לא צפוי שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5% והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות