גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שווי קבוצת דלק צמח ב-5 מיליארד שקל מאז ההסדר בדלק נדל"ן

5 הבכירים בקבוצת דלק גרפו 44.35 מיליון שקל ב-2012 ■ המניה זינקה ב-75% תוך חצי שנה ■ הקבוצה הציגה רווח של 446 מיליון שקל ב-2012 והזרוע נטויה ■ מנכ"ל הקבוצה השתכר 7.59 מ' ש'; מנכ"ל דלק US גרף 11.8 מ' ש'

בשנה שבה הושלם הסדר החוב בדלק נדל"ן, שכלל תספורת של כ-65% על חוב של 2.1 מיליארד שקל, רושם יצחק תשובה את אחת השנים היותר טובות בהחזקתו העיקרית - קבוצת דלק. מאז השלמת הסדר החוב בספטמבר זינקה מניית הקבוצה בכ-75% למחיר המשקף שווי חברה של 11.5 מיליארד שקל - תוספת של 5 מיליארד שקל. חלקו של יצחק תשובה בחברה (65% מההון) נסחר כעת בשווי של 7.4 מיליארד שקל.

מחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן יוכלו להתנחם בכך שעל פי הסדר החוב שנחתם בחברה, אם עד שנת 2019 תיסחר מניית קבוצת דלק במחיר של 1,200 שקל במשך תקופה של שנה, הם יזכו לקבל בשנה זו תשלום בהיקף של כ-91 מיליון שקל. נכון להיום נסחרת המניה בשער של 1,000 שקל.

קבוצת דלק סיימה את הרבעון הרביעי של 2012 עם רווח של 203 מיליון שקל, ובכל השנה הסתכם הרווח ב-446 מיליון שקל. האחראים העיקריים לרווח זה היו שיפור משמעותי בתוצאותיה של חברת הביטוח הפניקס (ראו ידיעה משמאל) ועלייה משמעותית ברווח של חברת הזיקוק דלק US. ב-2011 הסתכם הרווח של הקבוצה ב-2.6 מיליארד שקל, ונבע ברובו מרווח חשבונאי כתוצאה מרכישת השליטה בחברת כהן פיתוח, הפועלת בתחום חיפושי גז ונפט.

הבוננזה של השנה האחרונה עבור קבוצת דלק הייתה דלק US, שנהנתה מהגאות בתחום הזיקוק בארה"ב. קבוצת דלק ניצלה את נסיקת המנייה כדי למכור במהלך 2012 מניות של החברה הבת בהיקף של כ-815 מיליון שקל, ברווח של 281 מיליון שקל (שנזקף ישירות לגידול בהון העצמי ולא הוכר בדוח רווח והפסד).

לאחרונה מכרה הקבוצה בהצעת מכר מניות דלק US נוספות בכ-1.46 מיליארד שקל, ברווח של 625 מיליון שקל שצפוי להיות מוכר בדוחות הרבעון הראשון של 2013. סכום התמורה מהצעת המכר עשוי לגדול בחודש הקרוב בכ-150 מיליון שקל נוספים אם תמומש אופציית החתמים.

לאחר ההנפקה הזו, ושימוש בתמורה להקטנת חוב לבנקים, יש בקופתה של קבוצת דלק מזומנים בהיקף של כ-1.9 מיליארד שקל. היקף החוב "סולו" של הקבוצה נאמד בכ-7 מיליארד שקל, כאשר רוב החוב הוא למחזיקי אג"ח, הנסחרות בתשואות של 1%-4.6%.

"המיקוד יוריד את הדיסקאונט"

קבוצת דלק, המנוהלת על ידי אסי ברטפלד, קבעה אסטרטגיה לפיה היא תתמקד בשנים הקרובות בפעילות הפקת הגז. על רקע זה היא מימשה בשנה האחרונה את מניות דלק US, וכן העמידה על המדף את פעילות שיווק הדלקים שלה באירופה, כאשר לא מן הנמנע שבטווח הבינוני והארוך יותר ימומשו פעילויות נוספות.

ברטפלד הסביר היום ל"גלובס" כי "דלק מקבלת היום דיסקאונט כחברת החזקות, וככל שנהיה ממוקדים יותר זה יוריד את רמת הדיסקאונט". עוד הוסיף ברטפלד כי בקבוצה מעוניינים להפחית את רמת המינוף והוצאות המימון, ולכן היא אינה ממחזרת את חובותיה בשוק ההון אלא מממשת חלק מהחזקותיה ובתמורה המתקבלת פורעת את התחייבויותיה.

על רקע התרוקנות מאגר הגז "ים תטיס", והעובדה שהזרמת הגז ממאגר "תמר" צפויה להתחיל רק בחודש הבא, תרמו שותפויות החיפושים שבשליטת הקבוצה 22 מיליון שקל לרווחיה ב-2012, לעומת 199 מיליון שקל ב-2011. פעילות נוספת שנפגעה מכך היא זו של תחנת הכוח באשקלון, שהמחסור בגז העביר אותה להפסד של 32 מיליון שקל לעומת רווח של מיליון שקל ב-2011 (עם זאת, רוב ההפסד מיוחס לפחת).

מלבד השיפור בתוצאות דלק US והפניקס, היחלשות הין ברבעון הרביעי שהביאה לרווחי מימון גבוהים בדלק רכב (מוחזקת בשיעור של 32%), הביאו לכך שתרומתה לרווח של הקבוצה גדלה ל-77 מיליון שקל, לעומת 19 מיליון שקל ב-2011. חברת סוחרי הנוסטרו ברק קפיטל, שבה מחזיקה קבוצת דלק יחד עם אייל בקשי, הגדילה במעט את רווחיותה לעומת 2011, וזו הסתכמה בשנה החולפת בכ-77 מיליון שקל.

קבוצת דלק תחלק לבעלי מניותיה דיבידנד בהיקף של 220 מיליון שקל באפריל. מי שעוד נהנה מהרווחים הם נושאי המשרה בחברה. בעל השכר הגבוה ביותר בקבוצה בשנה החולפת היה עוזי ימין, מנכ"ל דלק US, שזכה לעלות שכר של 11.8 מיליון שקל. במקום השני ניצב בועז צ'ציק, מנכ"ל דלק אירופה, עם עלות שכר של כ-9.1 מיליון שקל, כאשר עלות השכר של ברטפלד ואסי גינזבורג, סמנכ"ל הכספים של דלק US, הסתכמה בכ-7.5 מיליון שקל כ"א.

הכבשה השחורה - גדות ביוכימיה

מחזיקי האג"ח של גדות ביוכימיה, בהיקף של כ-103 מיליון שקל, יכולים לשמוח על שהם משתייכים לקבוצת דלק. גדות, המפעילה היום מפעל לייצור מלחי חומצות לימון בישראל, נשלטת בידי קבוצת דלק (76%), ויתרת המניות מוחזקת בידי בזן.

בשנה שעברה רשמה גדות הפסד כבד של כ-103 מיליון דולר, כתוצאה ממחיקת ההשקעה במפעל הסיני שהקימה, אולם גם לאחר שנעצר שם הדימום, החברה מתקשה להרוויח כסף. ברבעון הרביעי של 2012 עברה גדות להפסד גולמי, ובשורה התחתונה הסתיים הרבעון בהפסד של 14.3 מיליון דולר. בשנה כולה הסתכם ההפסד ב-21.5 מיליון דולר.

דלק העמידה לגדות עד עתה, כולל בשנת 2013, הלוואות בהיקף של 57.7 מיליון דולר. היום שלחה הקבוצה מכתב כוונות, ולפיו היא תפעל להעמיד לחברה מקורות מימון נוספים בהיקף של עד 45 מיליון דולר. על רקע זה נסחרות האג"ח של גדות בתשואה של 5.4%.

תרומת הפעילות של דלק נדלן

עוד כתבות

לוי רחמני - מנכ"ל חברת ביטוח איילון / צילום: איל יצהר

בצל המאבק בין בעל השליטה ליו"ר היוצא: זינוק של 180% ברווחי איילון במחצית

הרווח הכולל של קבוצת הביטוח הסתכם ברבעון השני של 2019 בכ-41.6 מיליון שקל, זינוק של 223% ביחס לרבעון המקביל אשתקד ● מתחילת השנה הרוויחה החברה כ-80.7 מיליון שקל ● רווחי השיא נהנו מביטול השפעות וינוגרד בנוגע לריבית ההיוון לחישוב זכויות המבוטחים בביטוחי החבויות – שהוסיף לאיילון רווח לאחר מס של 30.8 מיליון שקל

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

"גלובס" תובע את העיתונאי מתי גולן על תשלומי יתר שקיבל וטוען כי התבטא באופן לא הולם "כלפי נשים, חרדים, נבחרי ציבור, מצביעי ימין ועוד"

בחודש מאי האחרון הגיש גולן כתב תביעה נגד העיתון לאחר שהסתיימה ההתקשרות עמו, וטען שמדובר בפיטורי "השתקה" פוליטיים ● בכתב ההגנה טוען "גלובס", בליווי דוגמאות, כי כתיבתו של גולן לא עמדה ברף המקצועי והאתי של ההנהלה הנוכחית ● כמו כן הוגש כתב תביעה שכנגד על סך 2.4 מיליון שקל ● גילוי מלא

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

רשת BE / צילום: סיון פרג'

שופרסל רוכשת בית מרקחת מקוון שיאפשר לה למכור תרופות מרשם

הרשת תשלם כ–5 מיליון שקל לרקח של ישי דוידי, תמורת 51% ממניות "בלה אונליין" ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת חולים לאומית למכירה מקוונת של תרופות מרשם למבוטחים ● רשת Be מתכוונת להקים פלטפורמה, שתשמש ערוץ שיווק לכל קופות החולים

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

בריטיש איירווייס / צילום: יחצ

לקראת השביתה בבריטיש איירווייז - החברה מבטלת טיסות בקו תל-אביב לונדון

בריטיש איירוויז נערכת לשיבושים בלוח הטיסות: איגוד הטייסים הבריטי BALPA הכריז כי ישבות ב-9, ב-10 וב-27 לספטמבר ● נוסעים שטיסתם תבוטל יקבלו החזר כספי מלא או שיוכלו להזמין טיסה במועד אחר ללא חיוב

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

כתב אישום נגד אדם שהתחזה לכדורגלנים מליגת-העל ומשך כספים מחשבונם

על פי כתב האישום, זיו ברמי זייף תעודות זהות של עשרה כדורגלנים מליגת העל והצליח למשוך במרמה סכום של 52 אלף שקל

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

עם הערת עסק חי וחוב של 58 מיליון דולר: פרוטליקס בוחנת אופציות "לצורך מקסום הערך לבעלי המניות"

החברה, המתמקדת בפיתוח תרופות חדשות, מציגה הפסדים כבדים מפעילותה ותזרים שלילי מפעילות שוטפת ● מאז השיא ב-2014 איבדה המניה כ-90% מערכה

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

גוגל מגבילה את השיח בפלטפורמות הפנימיות של החברה

לפי המדיניות החדשה, על העובדים להימנע מלבלות זמן רב בוויכוחים על פוליטיקה ונושאים נוספים שלא נוגעים לעבודתם בפורומים הפנימיים, באופן שיפריע לעבודה ● מגוגל נמסר כי הצעד הזה הגיע אחרי שיחות בוטות שעלו בפורומים הפנימיים

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בדרך למיזוג? אגוד במגעים לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות מדקסיה ודיסקונט

רשות התחרות אישרה את בנק אגוד כרוכש פוטנציאלי של תיק האשראי, שהרשות הכריחה את דיסקונט ואת דקסיה למכור על מנת שתתיר להם להתמזג ● אגוד בעצמו נמצא במאבק משפטי על מיזוגו לתוך מזרחי טפחות

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

מלחמות סחר זה לא הכל: תמונות מהצד היותר נינוח, וקצת מוזר, של הפסגה הכלכלית

אחת מהפסגות הכלכליות העולמיות החשובות ביותר החלה היום בביאריץ, צרפת, בהשתתפות שבע הכלכלות המתקדמות בעולם לפי קרן המטבע העולמית ● אך לא רק דיונים כלכליים כבדים נערכו במהלך היום ● מי התיידד מאוד עם הנשיא דונלד טראמפ ומה עשו נשות המנהיגים בזמן השיחות? "גלובס" ליקט בשבילכם את מיטב התמונות הלא רשמיות של הפסגה