גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר: עו"ד צעירים משתכרים בממוצע 12,851 שקל ברוטו בחודש

קודקס: למרות הצפת מקצוע עריכת הדין, 49% מהמשרות שנפתחו ב-2012 יועדו לעו"ד בעלי ותק של 2-4 שנים ■ לעומת זאת, נרשמה ירידה תלולה בביקוש לעו"ד עם ותק של 4-6 שנים ■ המעבר ממשרד לחברה לא תמיד משפר את השכר

שכרו החודשי של עורך דין בעל ותק של שנתיים-שלוש עמד בשנת 2012 על 12,851 אלף שקל ברוטו בממוצע; עורך דין בעל ותק של 3-4 שנים השתכר 14,368 אלף שקל בממוצע לחודש - כך עולה מנתונים שאספה חברת ההשמה המובילה בענף המשפט, קודקס.

בשנים האחרונות לא יורד מהשיח הציבורי עניין הצפת מקצוע עריכת הדין בארץ. ב-2012 הצטרפו יותר מ-3,000 עורכי דין חדשים לשוק התעסוקה המשפטי, לאחר שעברו את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. ההצפה הזו פוגעת בביטחון התעסוקתי של עורכי דין רבים, ויכולה הייתה לאיים לכאורה בעיקר על עורכי הדין הצעירים שרק הוסמכו למקצוע.

אולם מנתוני קודקס עולה כי למרות הצפת השוק, בשנת 2012 נרשמו ביקושים גבוהים במיוחד לעורכי דין עם ותק של שנתיים-4 שנים, ושיעור המשרות שנפתחו לעורכי דין צעירים בעלי ותק כזה עמד על כ-49% מכל המשרות שנפתחו בענף.

מדובר בעלייה משמעותית בביקוש לעורכי דין בעלי ותק של בין שנתיים ל-4 שנים, לעומת השנים הקודמות. בשנת 2011 עמד הביקוש לעורכי דין עם ותק של שנתיים-4 שנים על 40%; ובשנת 2010 על 39%. זאת, מסך כל המשרות שהוצעו לעורכי דין.

לשם השוואה, הביקוש לעורכי דין בראשית דרכם, עם ותק וניסיון של אפס-שנתיים, עמד אשתקד על 32%, לעומת 31% בשנת 2011 ו-19% בשנת 2010. הביקושים לעורכי דין בעלי ותק של 4-6 שנים היו אשתקד נמוכים יותר ועמדו על 12%, לעומת 21% בשנת 2011 ו-27% בשנת 2010.

שיעור הביקושים לעורכי דין בעלי ותק של יותר מ-6 שנות ניסיון היה נמוך עוד יותר - 7% ב-2012, בדומה לנתוני 2010, ו-8% ב-2011.

פתיחות וגמישות

לדברי מנכ"לית קודקס, אלינור מור-סיטבון, יש סיבה לעלייה בביקוש לעורכי דין בתחילת דרכם. "עורכי דין שצברו ותק של שנתיים עד 4 שנים נתפסים בענף המשפט כאטרקטיביים ביותר בעיני המעסיקים, משום שהם מהווים שדרת עבודה חזקה שעליה נשענים המשרדים. בנוסף, מועמדים אלה נמצאים בשלב שבו רכשו די מיומנויות, ומשכך הם בעלי יכולת גבוהה להתמודד עם תיקים מורכבים ובמקביל נוטים להיות פתוחים וגמישים, וללמוד את שיטות העבודה הייחודיות של המשרד".

מבחינת הביקושים לפי סוג המעסיק עולה כי חברות (לעומת משרדי עורכי דין) מעדיפות מועמדים בעלי ניסיון של 3 שנים לפחות, שצברו ניסיון לרבות היכרות וליווי של מגוון עסקאות מסחריות.

לפי קודקס, בשנת 2011 יועדו רק 29% מהמשרות שנפתחו בחברות לבעלי ותק של 2-4 שנים, לעומת 66% מהמשרות שיועדו לוותק זה במשרדי עריכת הדין הפרטיים. מבין כלל המשרות שנפתחו ב-2012 במגזר הציבורי - 14%יועדו לעורכי דין עם ותק של 2-4 שנים, לעומת 5% מבין המשרות שנפתחו במגזר הציבורי ב-2011.

מנתוני קודקס עולה עוד כי עורכי דין המבוקשים ביותר אשתקד, עם ותק של 2-4 שנים, היו המתמחים בתחום המסחרי - 58% מסך המשרות שנפתחו בתחום זה יועדו להם; אחוז זהה של משרות לעורכי דין בעלי ותק 2-4 שנים נפתח גם לעוסקים בתחום שוק ההון.

עוד משרות שנפתחו אשתקד לעורכי דין בעלי ותק של 2-4 שנים היו: 52% מהמשרות בתחום ההיי-טק, 50% מהמשרות בתחום הנדל"ן. 44% מהמשרות בתחום הקניין הרוחני; 43% מהמשרות בתחום הליטיגציה, ואותו אחוז של משרות בתחום הפלילי.

שיאני השכר: המשרדים הגדולים

שאלת מיליון הדולר, ובעצם "שאלת כמה אלפי השקלים" בהקשר זה, היא מה השכר שמשתכרים עורכי הדין בשנות עבודתם הראשונות.

מנתוני קודקס עולה כי בשנת 2012 הרוויחו עורכי הדין בעלי ותק של שנתיים-שלוש 12,851 שקל ברוטו לחודש בממוצע. שיאני השכר היו עורכי הדין בעלי ותק זה המועסקים במשרדים הגדולים והגדולים-מאוד. ממוצע השכר המשולם בחברות דומה לזה המשולם במשרדי עורכי הדין הבינוניים.

לפי קודקס, ממוצע השכר של עורכי הדין בעלי ותק של 3-4 שנות ניסיון עמד על 14,368 שקל; מנגד, בחברות, השכר הממוצע עמד על כ-1,000 שקל פחות מאשר במשרדי עורכי הדין הבינוניים.

במקרים רבים, ובניגוד אולי למחשבה הרווחת, השכר במשרדי עורכי הדין כמעט זהה לזה שמשתכרים עורכי הדין המועסקים בחברות, ולעתים אף גבוה ממנו. הדבר בולט במיוחד בתחומים המדורגים באופן עקבי ברשימת התחומים הרווחיים ביותר.

כך למשל, בתחום שוק ההון ישתכרו עורכי דין בעלי ותק של 2-4 שנות ותק 11,000-12,000 שקל ברוטו לחודש בחברות; לעומת שכר גבוה יותר של 13,000-14,000 שקל בחודש, שיקבלו עורכי דין בעלי ותק זהה במשרד העוסק בשוק ההון.

עורך דין בתחום הנזיקין או הביטוח בעל ותק של שנתיים-4 שנים מרוויח 8,000 שקל בממוצע בחברת ביטוח, לעומת 9,000-10,000 שקל שמרוויח עורך דין בעל ותק זהה במשרד פרטי העוסק בביטוח ובנזיקין.

עורך דין בתחום המסחרי בעל ותק של שנתיים ישתכר בממוצע 13,000-14,000 שקל במחלקה המשפטית בחברה, וסכום זהה במשרד מסחרי או במחלקה מסחרית בחברה.

עוד עולה מהנתונים כי עורכי דין בתחום ההיי-טק בעלי ותק של 2-4 שנים ישתכרו 16,000-17,000 שקל בממוצע בחברת היי-טק, לעומת 15,000-16,000 שקל שירוויחו עורכי דין בעל ותק זהה שיועסקו במשרד בוטיק בתחום ההיי-טק או במחלקת היי-טק במשרד פרטי גדול.

יציבות וביטחון תעסוקתי

לדברי מור-סיטבון, "מועמדים אשר צברו ותק של שנתיים ניצבים בפני צומת דרכים בקריירה ואפשרות לבחור בין מספר נתיבים מרכזיים. הם יכולים לבחור יעד של שותפות במשרדים, מעבר לייעוץ משפטי בחברות, ולחילופין, ביצוע הסבה מקצועית ונטישת המקצוע".

מור-סיטבון מציינת כי מועמדים רבים מאמינים כי המעבר לחברות ייטיב איתם בהיבט השכר ובהיקף שעות העבודה, אולם בפועל רואים כי במקרים רבים השכר המשולם במשרדים זהה ואף עולה על השכר המשולם בחברות.

מור-סיטבון מציינת עוד כי "גם בהיבט של שעות העבודה - יועצים משפטיים בחברות מחויבים לזמינות גבוהה ולעבודה עד השעות הקטנות של הלילה. אמנם משרדי עורכי הדין נתפסים כשמרניים וכממוסדים יותר לעומת חברות, אולם רבים מהמשרדים מציעים מסלול מובנה וברור לשותפות. מסלול שהוא תחום בשנים ומעניק לעורכי הדין ביטחון תעסוקתי ויציבות, שהם כה חשובים למרביתם".

שכר ממוצע לעוד לפי ותק

שכר ממוצע לעוד לפי תחומים

אחוז משרות שנפתחו לעורכי דין ב2012

עוד כתבות

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון חוזר על הלכת "ביבי כבישים": יש לתת מעמד דומיננטי ללשון החוזה העסקי

לדעת שופטי בית המשפט העליון עופר גרוסקופף, דפנה ברק-ארז ויעל וילנר, יש להעניק מעמד כמעט מכריע ללשון הברורה של החוזה ● "אין הצדקה במקרה הרגיל שבית המשפט ינסה לנחש את כוונת הצדדים"

אילאיל שחר / צילום: מתוך יוטיוב

עוזבת אל גל"צ: אילאיל שחר עוברת לחטיבת החדשות בתאגיד השידור

שחר, ראש מחלקת החדשות והפרשנית המדינית בגלי צה"ל, תמונה לסגנית מנהל חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי "כאן" ● תחליף בתפקיד את צ'יקו מנשה שהודיע לפני מספר שבועות על פרישתו

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

המבנה שברחוב יהודה הלוי ברעננה שבמקומו ביקשו לבנות בניין בגובה 6 קומות / צילום: איל יצהר, גלובס

פרדוקס? עיריית רעננה התנגדה לאשר בניין שתוכנן ברוח תוכנית המתאר העירונית

תוכנית המתאר העירונית מבקשת לצופף את מרכז העיר, אלא שהוועדה המקומית דחתה תוכנית להקמת בניין בן שש קומות באותו האזור ● ועדת הערר המחוזית אליה פנו היזמים, הפכה את ההחלטה כשקיבלה את עמדתם, כך שהבניין ייבנה

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש במכתב שהוציא כי "בשעה שענף התעופה העולמי נערך שלינויים מרחיקי לכת חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי. התחזיות הקודרות מתחילות לקבל ביטוי ממשי בשטח ומול פני המשפחות שמאבדות את מקור פרנסתן ניצב ענף שנלחם על קיומו"

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה

דן הראל, יו"ר הרכבת הפורש / צילום: תמר מצפי

הדיון שבעקבותיו התפטר יו"ר הרכבת דן הראל

הראל הודיע על התפטרותו המיידית יום לאחר דיון שעסק בעתיד פרויקט חשמול הרכבות, שהיקפו עומד על 12 מיליארד שקל ● מה קרה בדיון ומה המשמעויות לפרויקט הדגל של הרכבת, שישפיע על הנוסעים בשנים הקרובות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

ניגוד עניינים? בלומברג הצהיר שימכור את עסקיו אם ייבחר לנשיאות

בהודעה נכתב כי מייקל בלומברג יכניס תחילה את החברה לנאמנות עיוורת ובהמשך ימכור אותה ● אנליסטים מעריכים כי בלומברג תוכל להימכר ב-60 מיליארד דולר

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בנק ישראל: מענק העבודה מדרבן בעלי הכנסות נמוכות לצאת לעבוד

המחקר של בנק ישראל מצא כי הגדלת היקף מענק העבודה מפחיתה את ההסתברות להפסיק לעבוד ● ההשפעה החיובית הגדולה ביותר של המענק נמצאה אצל גברים חרדים ונשים מעל גיל 55

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ

"300 אלף ליכודניקים לא הלכו להצביע בספטמבר"? לא בדיוק

נתניהו מספר בכנסים, ברשתות ובתקשורת על המוני תומכים רדומים שמחכים לצאת מהבית ● אך הטיעון של נתניהו הוא מיתוס שנולד מחישוב כושל ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

תיקונים במסילה שבין תחנת תל אביב השלום להגנה, רכבת ישראל / צילום: כדיה לוי

פרשנות: שורת טעויות בפרויקט שמלכתחילה היה גדול על רכבת ישראל

אז למה פרויקט החשמול נהפך לכישלון ● כי בסופו של דבר הפרויקט נשאר בידי הרכבת וזו בחרה קבלן אחד לביצוע כל עבודות החשמול ● בנוסף, ההצעה הזוכה הייתה לא ריאלית. לא רק המחיר היה זול באופן חשוד, גם ההסכם שהטיל על הקבלן את האחריות בצורה לא הוגנת – היה טוב מדי

פרופ' רות גביזון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על פסילת רשימות פוליטיות, בג"ץ ואמון הציבור במערכת המשפט

בפסק הדין בנושא היבא יזבק יש איתות של חלק משופטי העליון על כך שהם סבורים כי היה משהו מוטה בתוצאות הפסיקה של ביהמ"ש בעבר, כי ההטיה תרמה לפגיעה באמון הציבור בביהמ"ש, וכי נכון לבחון את גישת הפסיקה מחדש • אני מברכת על המגמה הזאת ● כלת פרס ישראל למשפט בטור מיוחד 

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

טבע ופריגו הובילו את עליות השערים בת"א; מדד הביומד קפץ ב-2.4%, אקסלנז קפצה ב-60%

דמרי במו"מ לרכישת דוניץ, ושתי המניות מזנקות ● אקסלנז חתמה על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית ● סומוטו מוכרת את פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים ● מזרחי טפחות נחלשה לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל