גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדרך אל העושר: מחפשי הזהב הקפיטליסטי במיאנמר

הגעתה של קוקה-קולה הייתה אחד מהסימנים הראשונים להפיכתה של מיאנמר לדמוקרטיה, אחרי יובל של שלטון החונטה ■ במקביל צץ גם משרד פרסום ראשון, הצנזורה מוסרת, והתושבים מתחילים לקרוא ספרים ועיתונים חופשיים

במקרה של מיאנמר (בורמה עד לשנת 1989), הבהלה לזהב של השנה וחצי האחרונות, פשוטה כמשמעה - בהלה לזהב. מכרות הזהב הרבים במדינה, ששימשו עד היום לציפוי מקדשים מרהיבים, אך גם לציפוי קירות בתיהם של מנהיגי החונטה השלטת, מסנוורים היום בבוהקם משקיעים מהעולם כולו, שאצים בבהלה אל השוק האסיאתי החדש פן יאחרו את המועד. בצדק מריחים המשקיעים אפשרות להתעשרות מהירה. ריח של שטרות חדשים ניכר היטב באוויר של ינגון, העיר הגדולה במיאנמר, גם אם לאחרונה הוא נבלע בריח עשן המכוניות. לראשונה אי פעם, יש בינגון בחודשים האחרונים פקקי תנועה. וזוהי רק ההתחלה.

אך לפני שנה וחצי פשטו מנהיגי מיאנמר את מדי החונטה הצבאית ועטו חליפות שחורות. הצעד ההיסטורי של ההנהגה, שבמשך 50 שנה שדדה מנתיניה כל אפשרות לחיים נוחים, גרם לארצות הברית ולאיחוד האירופי להסיר את הסנקציות הכלכליות שהוטלו על המשטר במלוא חומרתן בשנת 2003, ובחודש אוגוסט האחרון אף בוטלו חוקי הצנזורה. המעבר של מיאנמר מדיקטטורה צבאית לדמוקרטיה קפיטליסטית היה כה מהיר והתקוות כה רבות, עד שקשה לדעת אם ריח השינוי המשכר אינו אלא ריח שינוי משקר.

המותגים שמככבים תדיר במדדי המערביזציה של רפובליקות מזרחיות ודרומיות למיניהן הם השילוש הקפיטליסטי הקדוש - קוקה-קולה-סטארבאקס-מקדונלד'ס. האימפריאליזם הקפיטליסטי האמריקני, כפי שבא לידי ביטוי במאה ה-20, היה מכוון הישר לבטן הרכה של כל אלו שנבצרה מהם במשך עשורים שלמים זכות ההשמנה משומן הטראנס הרווי. הגיוני שגם תושביה של מיאנמר יזכו בשנים הקרובות ליהנות ממחלת השמנת היתר, אולם נכון לחודש מארס האחרון, מקדונלד'ס וסטארבאקס עדיין לא השכילו למצוא את הדרך אל קיבתם של עשרות מיליוני תושבי המדינה הזו. מי שכן שבו אל המדפים הן פחיות הקוקה-קולה. בחודש ספטמבר האחרון, אחרי שישים שנות אמברגו מסחרי, חידשה קוקה-קולה את פעילותה במיאנמר והכריזה - המערב כאן.

"זו הזדמנות שמתרחשת פעם בחיים - לבנות עסק ומותג מההתחלה, כשלצרכנים המקומיים יש מעט מאוד ידע על המותג, בעיקר מותג כמו קוקה-קולה שמוכר בכל העולם", אומר שקיר מוין, מנהל השיווק של קוקה-קולה בדרום אסיה. "עם זאת, ככל שההזדמנות הזו מרגשת, אנחנו נזהרים מאוד לא ליישם באופן אוטומטי את המסרים, המוצרים והרעיונות הגלובליים שלנו על שוק בתולי כל כך. חשוב לנו לשאול בכל צעד אם אנחנו משמרים את המסורת והערכים הקיימים בשוק בעודנו בונים מסורת וערכים חדשים. חשוב לנו לעשות טוב לעסק שלנו אבל גם למיאנמר כמדינה".

אחת הבעיות המרכזיות הקיימות היום בקרב ספקולנטים היא הערכת גודל השוק המיאנמרי. מפקד האוכלוסין האחרון שמצא כי במדינה, ששטחה כשטח צרפת, ישנו מספר תושבים דומה לזה שבבריטניה - כ-60 מיליון - נערך בשנת 1962. בעידוד סוכנויות סיוע בינלאומיות, הממשלה החדשה של מיאנמר עורכת כעת מפקד אוכלוסין חדש שתוצאותיו צפויות להתפרסם ב-2014.

- איך אתם בכלל מעריכים את גודל השוק?

מוין: "אנחנו עובדים עם כמה סוכנויות מקומיות שמכירות את השוק היטב. המשווק המקומי שלנו, חברת פיניה, פעילה במיאנמר שנים רבות. אנחנו מתייחסים לשוק הזה כמונה 60 מיליון איש, שחווים מדי יום 8-10 רגעים שבהם הם זקוקים למשקה".

מחירה של פחית קוקה-קולה, כמו גם פחית של המתחרה פפסי, עומד היום על כ-400 צ'אט (44 סנט). פחית של המותג המקומי, סטאר קולה, נמכרת ב-300 צ'אט (33 סנט). ת'אן חטון או, סטודנט למסחר בינלאומי באוניברסיטת ינגון, שלפני שנה וחצי היה בישראל בתוכנית קיץ למדענים צעירים באוניברסיטה העברית, לא רכש מאז ספטמבר אפילו פחית אחת של סטאר קולה. "זה פשוט יותר טעים. החברים שלי ואני עשינו מבחן טעימה ואין מה להשוות. קוקה-קולה זה הדבר המקורי".

תשתיות מסין, קריאייטיב ממלזיה

בעוד שבמקרה של קוקה-קולה המוצר עדיין זול יחסית, בפני מותגים אחרים עומד חסם כלכלי לא פשוט בפני הכניסה לשוק המיאנמרי. מרבית תושבי המדינה הזו חיים מדולר אחד ליום, ושינוי המצב הזה עשוי לקחת לא מעט זמן. שני האתגרים המרכזיים שעומדים היום בפני הכלכלה המקומית, מלבד הסכסוך האתני הנמשך במערב המדינה, הם בניית תשתיות וייצור מקומות עבודה.

על בנייתם המהירה של כבישים, נמלי ים ואוויר ומסילות רכבת עומלת בחריצות המעצמה האזורית מרובת האינטרסים סין, שיעילותה בבניית פרויקטים כאלה אינה מוטלת בספק. קשה לדעת מה המחיר שהסינים גובים מהמשטר במיאנמר עבור העזרה בהצעדת המדינה אל המאה ה-21, אך יש לשער שהוא גבוה (בניגריה, לדוגמה, בנוסף לתשלום עבור בניית נמלי ים, קבלנים סינים גובים את מסי הנמל לתקופה של 10-20 שנה).

בשנה וחצי האחרונות נסללו במיאנמר כמה צירים משמעותיים, כולל כביש מהיר המחבר בין הערים ינגון ומנדליי, שני המרכזים המסחריים של המדינה. הנסיעה בו, שעד לפני שנתיים הייתה כמעט בלתי אפשרית בשל תנאי הדרך, היא היום נסיעה פשוטה של שש שעות בלבד.

יצירת מקומות עבודה עבור תושבי מיאנמר היא אתגר מורכב יותר. לאחר הפגנות הסטודנטים בשנת 1988 נסגרו האוניברסיטאות במדינה ונפתחו מחדש רק ב-1996. התורים היו ארוכים והתוצאה הייתה בריחת מוחות בעיקר לסינגפור, מלזיה ואוסטרליה. לאלו שהצליחו להתקבל ניתנה הברירה בין שני מסלולי לימוד עיקריים - הנדסה ורפואה. בביקורי במיאנמר הוגשו לי לא מעט כרטיסי ביקור של בעלי עסקים קטנים, מלונאים וגם מוציאים לאור, שאת שמם מקדים התואר דוקטור. רובם כלל לא רצו לעסוק במקצועם בשוק שהיה גם כך רווי ברופאים.

"המצב היום הוא שאין כאן תעשיית פרסום. התעשייה בחיתוליה. עד לפני שנה וחצי לא היה מה לפרסם, וגם אין אנשים שמבינים בתחום, שלמדו אותו או שעסקו בו בעבר. אין פה בוגרי אוניברסיטאות שיכולים לעבוד היום עבור קוקה-קולה, לייצר מסרים, קמפיינים ותוכן. הדבר הכי קרוב לזה, שקיים כאן, הוא כמה בתי-ספר לעיתונות, אבל גם את מקצוע העיתונות מלמדים שם באופן אחר מבמערב. עד היום היו כאן רק עיתונים שהם שופר של הממשלה ועיתונאים שכתבו תעמולה. זה כבר לא כך. אפשר לכתוב הכל ויש כאן פרסומים מעניינים, אבל הראש של העיתונאים עדיין לא השתנה", מספר לים.

- אז איך בכל זאת אתם יוצרים את הפרסומות של קוקה-קולה לטלוויזיה ולשלטי החוצות שנראים בכל מקום?

"הכל מתאילנד. כאן אנחנו עושים רק דיבוב. עבודה מינימלית. התרבות בדרום מזרח אסיה מספיק דומה כדי שזה יענה על הצרכים בינתיים. הסגנון הוא MTV, ואין שם הרבה מלל. כשאנחנו צריכים עזרה בקריאייטיב אנחנו מביאים אנשים בעיקר ממלזיה, מאינדונזיה, מסינגפור ומתאילנד. הם מכירים את המנטליות המקומית ואת מזג-האוויר".

העדר כוח אדם מיומן הוא בעיה לא רק בתחומי הקריאייטיב, אלא גם בייצור וניהול הייצור. חברות זרות ששואפות להיכנס לשוק המיאנמרי נתקלות באותה הבעיה שתעשיינים בעלי שיער שיבה זוכרים היטב מ-1979, כשנשיא סין דאז דנג שיאופינג פתח את סין למסחר עם המערב. קשה להאמין שהמפעל של העולם חסר פעם ידיים מיומנות, אך זה היה תהליך שהצריך למידה וחינוך ונמשך כמה שנים טובות. ישנם אזורים בסין שבהם התהליך הזה טרם הסתיים. במיאנמר של היום המצב דומה, אבל בשיחות סגורות פקידים בכירים נשמעים חסרי סבלנות כלפי פחיות הקוקה-קולה שמיוצרות בהודו ומשווקות במיאנמר.

60 חברות ישראליות פעילות

בסוף חודש ינואר האחרון אישרה ממשלת מיאנמר את החוק החדש להשקעת הון זר במדינה. בין התחומים שההשקעה בהם אסורה אפשר למצוא הקמת בתי דפוס, מדיה משודרת, ייצור מוצרי דת ותרופות מצמחי מרפא. עם זאת, החוק החדש סולל את דרכן של חברות רבות אל השוק, שכן, בניגוד לעבר הוא אינו מטיל סכום השקעה מינימלי על משקיעים זרים ששואפים להקים מערכי ייצור או מתן שירותים. עוד קובע החוק, כי גוף זר יכול להחזיק בלעדית בחברה בורמזית, ללא צורך בשותף מקומי.

חברות ישראליות היו פעילות במיאנמר מאז קום המדינה. נשיא מיאנמר הראשון, או נו, היה בין ראשי המדינות הזרים הראשונים שביקרו במדינת ישראל הצעירה. בביקורו בשנת 1955 הוא רקם יחסים מיוחדים עם ראש ממשלת ישראל דאז דוד בן-גוריון, וזה הגיע בשנת 1961 לביקור גומלין במיאנמר, שאף כלל שהייה של כמה ימים במנזר בודהיסטי.

חברות ישראליות, בעיקר בתחום החקלאות, היו פעילות במיאנמר גם לאורך שנות שלטון החונטה הצבאית, אבל היום משקיעים ישראלים שלוטשים עיניים לעבר מיאנמר עשויים להיתקל בקשיים. על אף העניין הרב שפתיחתה של מיאנמר מעוררת בעולם כולו, ועל אף שהמרוץ צפוף, שגרירות ישראל במיאנמר מונה שני אנשים בלבד - השגריר וסגנו, שגם משמש כקצין הביטחון.

"ישנן כמה תוכניות ארוכות טווח שאנחנו מפעילים כאן עם מרכזים שמשלבים תעשייה וחקלאות, כמו גרנות, ערבה ורמת נגב", אומר חגי בהר, שגריר ישראל במיאנמר.

לדברי בהר, כ-60 חברות ישראליות פעילות היום במיאנמר. רבות מהן מנסות להחתים חוזים בתחומי החקלאות, ניהול מים, תקשורת לוויינית אלחוטית, מכשור רפואי וניהול מערכות מידע. "לישראל יש טכנולוגיה מצוינת, אבל יכולות השקעת ההון של גופים ישראליים תמיד מוגבלות, והשוק הזה דורש השקעה. אי אפשר להגיע לכאן רק עם ידע ולצפות שדברים יקרו", הוא אומר.

המדריך של לונלי פלנט למיאנמר מציין כי בקרב תושבי המדינה שאינם בודהיסטים (89%), 4% הם נוצרים, 4% מוסלמים, 1.5% הינדים, 1% אנימיסטים ו-20 יהודים בלבד.

"ישראל מייצרת טכנולוגיות נהדרות ויש מקום לטכנולוגיות האלה, בעיקר בחקלאות, אבל קשה לי להבין למה אף שר ישראלי, שלא לומר ראש הממשלה, לא הגיע לכאן עדיין לביקור. אובמה היה כאן, ראשי ממשלות ונשיאים מכל העולם באים לכאן כדי ליצור קשרים ולייסד ערוצי סחר. זה צעד מתבקש".

הכותב הוא מנכ"ל ARMA Media וכתב חדשות 10 בסין

הכתבה המלאה - במגזין פירמה

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ימיו של אלשטיין כבעל השליטה באי.די.בי יסתיימו היום?

בית המשפט דן בבקשת נאמן אגרות החוב מסדרה ט' של אי.די.בי להוציא צו פתיחת הליכים לחברה ולמנות לה נאמן ● הדיון הסתיים ללא הסכמות, בהמתנה להחלטת השופט

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שיא נוסף נשבר: יותר מ-7,500 מקרי קורונה אובחנו אתמול

גם אחוז הבדיקות החיוביות הגיע לשיא; 12.8% מהנבדקים התגלו כחיוביים, מה שמעיד על תחלואה סמויה רבה יותר בקרב האוכלוסייה ● מספר אנשי הצוות המצויים בבידוד אף הוא נמצא בשיאו, ועומד על 4,592 אנשי צוות רפואי

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

ניסוי הטילים  / צילום: צילום מסך

צה"ל הודיע על ניסוי מוצלח במערכת טילי ים-ים

הניסויים הכשירו את המערכת לשימוש מבצעי בזרוע הים, כאשר הטילים ישולבו בספינות הטילים "סער 5" ו"סער 6" העתידות להיקלט בחיל הים בחודשים הקרובים ● מדובר בטיל שפותח על ידי התעשייה האווירית

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

החל מיום שלישי: התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד ● במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מלחמת מנדלבליט בשמיעת עמדה מתחרה

בין כפל תפקידיו של אביחי מנדלבליט, כיועץ משפטי וכפרקליט מדינה, להתנגדותו להשמעת עמדה משפטית אלטרנטיבית בקבינט הקורונה עובר קו ישר אחד: צמצום טווח העמדות המשפטיות בקרב הממשלה • זו כבר לא בעיה של ניגוד עניינים מובנה, זו דוגמטיות משפטית

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

הסכמות היסטוריות: הנפקת התעשייה האווירית יוצאת לדרך

ועדת השרים להפרטה צפויה לאשר להנפיק עד 35% מהתעשייה האווירית, לאחר שהושגו הסכמות עם הממונה על השכר ועם גורמי ביטחון • העובדים לא יידרשו להחזיר כסף בשל חריגות שכר, והאינטרסים החיוניים של המדינה יוגנו בכנסת

מקררי חלב בסופרמרקט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לקראת החמרת הסגר: נמשך המחסור בחלב ברשתות המזון

גורמים בענף החלב מסבירים כי המחלבות מתקשות לספק סחורה על רקע גל החום של השבוע שעבר, הביקושים המוגברים לקראת החג והידוק הסגר ● המחסור הוא בעיקר בחלב של שטראוס וטרה

פרופ’ יורם לס / צילום: איל יצהר, גלובס

השפעת עדיין מחכה: פרופ' לס מודה ששגה ומתנצל בפני אלן דרשוביץ

הפרופ' הפרובוקטיבי יורם לס חזר בו מטענותיו החמורות נגד פרופ' אלן דרשוביץ' ● "הדברים התבססו על טעות שלי, צר לי מאוד אם נגרמה לו עוגמת נפש"

 

 

סניף של ג'מבו באלקסדרופוליס, יוון / צילום: שאטרסטוק

האם הסכם הזיכיון של פוקס עם ג׳מבו היוונית נמצא בסכנה?

הדיווח - בעקבות פניית רשות ני"ע ● הסימן המסחרי ג׳מבו שבאמצעותו פוקס מתעדת להקים רשת חנויות כלבו מוזלות בישראל עדיין לא שייך לה, והוא פתוח להתנגדויות ברשם החברות עד סוף החודש ● המתחרה המקומית שנקראת ג'מבו סטוק ומפעילה 10 חנויות בתחום הגישה גם היא בקשה לרישום הסימן המסחרי לשם

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: "אחרי הסגר הזה נקווה לעבור לסגר מקל יותר. אבל זה תלוי בתוצאות ורמת התחלואה"

לקראת הסגר שייכנס מחר לתוקף ושיימשך עד לשמחת תורה, ב-11 באוקטובר, נאמו הערב ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן גנץ ויו"ר האופוזיציה לפיד ● במקביל לנאומים נמשך בכנסת הליך תיקון חוק הקורונה הגדול והתקנות החדשות שצפויות לתת את המסגרת לסגר

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר: נשקול לעתור לבג"ץ אם נתב"ג יוגבל לטיסות נכנסות

ישראייר טוענת כי תקנות האוסרות על יציאות ישראלים מהארץ, בטיסות למדינות ירוקות, מנוגדת לסמכות הממשלה ● האם הלחץ יעבוד?

לילה חאלד / צילום: רויטרס

בתוך יממה: זום, פייסבוק ויוטיוב סירבו לשדר הרצאה של ליילה ח'אלד

שלוש ענקיות האינטרנט סירבו לשדר הרצאה של ח'אלד שהתקיימה באוניברסיטת סן פרנסיסקו ● ח'אלד הייתה פעילה בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין"  והשתתפה בחטיפות מטוסים בשנים 1969-1970

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

בדרך לסגר: ענף התעופה מחכה להחלטה על הפעילות בנתב"ג

פחות מ-24 שעות לכניסתה של ישראל לסגר מלא ועדיין לא ברור אם נתב"ג יפעל במשך הסגר, ואם כן באיזו צורה ● האם חוסר ההחלטיות של מקבלי ההחלטות בישראל יבריח חברות זרות מפעילות בישראל?