גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צפו: כרזות לציון יום העצמאות של ישראל מ-1949 ועד היום

מעקב אחר כרזות יום העצמאות מגלה את הדרך שעשתה המדינה - מיישוב מגויס למטרה הלאומית, לחברת שפע רב-ערוצית המנסה לאחוז בסמלים הלאומיים

את הכרזה לציון יום העצמאות הראשון למדינת ישראל, בשנת 1949, צייר האמן יוחנן סימון. סימון, שהיה חבר קיבוץ גן שמואל ואמן גרפי במקצועו טרם עלייתו לארץ מצרפת, קיבל את הזמנת העבודה מטעם "שירות התרבות", גוף שהפך לימים לקצין חינוך ראשי בצה"ל.

הכרזה הראשונה ההיא מעוצבת בסגנון הריאליזם הסוציאליסטי, מציגה ידיים חזקות מניפות את דגל ישראל, וקטע מצוטט ממגילת העצמאות. היא משקפת את רוח השיתוף של תנופת העלייה וההתיישבות והגיוס הלאומי. אחריו היו מעצבים ואמנים חשובים בין מעצבי הכרזות - דן רייזינגר, ז'אן דוד, ציונה שמשי ועוד רבים וטובים.

עם השנים התפתחה הכרזה והפכה לאביזר חינוכי, לאחד הכלים של מוסדות המדינה להעברת מסרים ולקריאה לאחדות ולחגיגיות של "העם". גם האומה הישראלית התפתחה והתפכחה, וכך נוצר במשך 65 שנה רצף של כרזות שמנציחות ערכים לאומיים ומתרפקות על תמימות שאבדה כבר מזמן. יחד עם זאת, הכרזות משקפות שינוי באופנות הגרפיות ובדפוסי ההנצחה והחגיגה התרבותיים.

הכרזות הרשמיות של יום העצמאות נאבקות בעשורים האחרונים ראש בראש מול כרזות מחאה ביקורתיות. בעוד שלכרזות הרשמיות יש נושא נבחר, מעצבים גרפיים מובילים בוחרים להתייחס בכרזות האלטרנטיביות שלהם לנקודות כואבות בביוגרפיה ובפוליטיקה הישראלית.

בין אלה שאימצו את הכרזה ככלי למחאה ולביטוי אישי ופוליטי נמצאים יוסי למל, גלי הוס, להב הלוי (שעיצב את כרזת יום העצמאות ב-2001) ג'ו בוי ועוד. אחד הבולטים בהם, שמעצב כרזות לביטוי עמדותיו ומגיב על נושאים אקטואליים מאז שנות ה-70 הוא המעצב והאמן, חתן פרס ישראל - דוד טרטקובר.

"כבר ב-1949 הוחלט על קיום תחרות שנתית להצעת הכרזה הלאומית. זו הייתה התחרות היוקרתית ביותר בין הגרפיקאים", אומר טרטקובר בראיון ל"גלובס". "באותן שנים, תפקידה של הכרזה היה משמעותי ביותר: היא העבירה מסרים וערכים חזותיים לכור ההיתוך הישראלי, ונסכה תחושת שייכות לאומית. הכרזה הופיעה במוסדות ציבור ועל לוחות המודעות ברחוב - שהיה אלמנט אורבני חשוב לפני עידן התקשורת הרב-ערוצית".

טרטקובר עצמו עיצב את כרזת שנת ה-30 למדינה, לאחר המהפך הפוליטי ועם ביקורו של סאדאת בישראל. הכרזה נחשבה חריגה והיא בולטת עד היום במינימליזם הצורני שלה. היא נושאת את המילה "שלום" שבה האות "ל" מודגשת ומציינת את שנת ה-30 למדינה.

"מאז, אני לא משתתף בתחרויות הללו. אני חש שכל הזמן יש רגרסיה. אלה הן כרזות תעמולה נטולות שאר רוח. השנה אני חייב לציין שהכרזה איכותית וחריגה בהומור שלה".

- אתה חושב שיש לזה מקום או שכרזה לאומית היא כבר לא רלבנטית?

טרטקובר: "אני חושב שיש לזה מקום רק במדינות לאומניות. יש דברים אחרים, מכובדים, של מסורת שהתחברה ליום העצמאות, ויש לשמרם - חידון התנ"ך והענקת פרס ישראל. אבל כמו שיום העצמאות איבד מחשיבותו ומשמחת האמת שהוציאה אנשים לרחובות, והפך לחג המנגל נטול תוכן, אותו הדבר קרה לכרזת יום העצמאות".

שפה גרפית עדכנית

מרכז ההסברה, הפועל היום כחלק ממשרד ראש הממשלה, ממשיך לקיים את התחרות מדי שנה, סביב נושא שנבחר על-ידי ועדת השרים לטקסים וסמלים. השנה למשל, היא "שנת המורשת הלאומית".

"הכרזות נועדו להציג בצורה אמנותית רעיונות, ערכים וסמלים לאומיים, והן הפכו למרכיב מסורתי באירועי יום העצמאות", אומרת חנה הכהן, שב-10 השנים האחרונות עמדה בראש הוועדה הבוחרת את כרזת יום העצמאות. "בשנים הראשונות היו כרזות של מיטב האמנים והמעצבים הגרפיים. בשנים האחרונות, הוחלט להזמין את הכרזה לעתים בתחרויות בקרב סטודנטים לתקשורת חזותית ולעתים בקרב מעצבים צעירים.

"הבחירה נעשית בהתייעצות עם אנשי מקצוע בלשכת הפרסום הממשלתית, מתוך רצון למצוא את השפה הגרפית העדכנית והביטוי המתאים ביותר לנושא הנבחר".

- הכרזה צריכה לעמוד בקריטריונים לאומיים?

"ממש לא. כל אחד מהיוצרים מבטא את הנושא על-פי הגישה שלו ועל-פי תפיסת עולמו".

- איפה מופצות הכרזות?

"אנחנו מציעים את הכרזה ל-18 אלף מוסדות החינוך בארץ והיא עומדת למכירה בחנות הפרסומים של מרכז ההסברה - במחיר סמלי של 10 שקלים. כל אדם יכול לפנות לחנות המקוונת של מרכז ההסברה ולרכוש את הכרזה".

- איך שומרים על רלוונטיות כשרבים מהסמלים איבדו ממעמדם?

"הסמלים לא איבדו ממעמדם. אנחנו שומרים על כך באדיקות, ועובדים עם הפנים לחינוך. בשנת ה-60 למדינה יצאה חוברת הפעלה לתלמידים ובה כל הכרזות עד אז, והמשימות היו גם בתחום האמנויות וגם בתחום המורשת והעם".

גרפיקה לאומית / צילום: יחצ

עוד כתבות

גרטה טונברג, מחאת האקלים בניו יורק / צילום: REUTERS/Shannon Stapleton

גרטה טונברג למנהיגי העולם: "גנבתם את החלומות שלי ואת הילדות שלי"

האקטיביסטית הצעירה פנתה למנהיגי העולם ואמרה: "אנשים סובלים, אנשים מתים. המערכות האקולוגיות שלנו מתמוטטות, ואנחנו בתחילת הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית תמידית – איך אתם מעזים?"

חיים סבן / צילומים: רויטרס

חיים סבן מרים ידיים: מוותר על השליטה בפרטנר ועל חצי מיליארד שקל

לסבן חוב של 300 מיליון דולר לחברת האצ'יסון מהונג קונג, ובחודשים האחרונים הוא ניהל מולה מגעים על מיחזור ההלוואה ● לפי דיווח מהיום, המגעים הסתיימו ללא תוצאות - מה שפותח להאצ'יסון פתח לשוב ולהשתלט על פרטנר

חבילות של אמזון / צילום: שאטרסטוק

רעידת אדמה או זעזוע קל? אמזון נתקלה בחומת הריכוזיות של השוק הישראלי

אחרי חודשים ארוכים של המתנה השיקה אמזון את פעילותה בישראל ● אלא שבדרך למהפך במפת הקמעונאות הישראלית עומד מכשול: היחסים ארוכי-השנים בין הספקים ובין הרשתות, והפחד כי מי שיציע הנחות אטרקטיביות בפלטפורמה החדשה ייענש ע"י הרשתות ● ניתוח

צומת עלית הדמיה / צילום: יחצ

מגדל רכשה קרקע ב-325 מיליון שקל לבניית מגדל בצומת עלית ברמת גן

תשקיע כ-800 מיליון שקל בבניית מגדל משרדים ומסחר בן 45 קומות במתחם צומת עלית ● צופה תשואה של 9%

מימין לשמאל - גיל אמיד סמנכ״ל תפעול ופיתוח עסקי , יואב הולנדר CTO, זיו בנימיני מנכ"ל / צילום: דרור ס

וולוו מצטרפת לפיתוח השפה לתיאור תרחישי נהיגה של פורטליקס הישראלית

פורטליקס מפתחת פלטפורמה לאוטומציה של בדיקות בטיחות לרכבים אוטונומיים ופיתחה שפה לתיאור תרחישים שנועדה להפוך לסטנדרט בבדיקות בטיחות של רכבים אוטונומיים ומערכות עזר מתקדמות לנהג ● החברה גייסה עד היום כ-16 מיליון דולר

גלידת עינוגים של גלידות פלדמן / צילום: יח"צ

ריקול גדול: חשש לחיידקי ליסטריה בגלידות שונות של פלדמן

חברת פלקו, שמשווקת את גלידות פלדמן, הודיעה היום על עצירת שיווק ואיסוף מוצרים שונים של פלדמן ● מחלת הליסטריוזיס עלולה להיות מסוכנת מאוד לנשים בהריון, ילדים, קשישים ואנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת

מריוס נכט - תמר מצפי

בנק ישראל אישר את הבנק הדיגיטלי של מריוס נכט ואמנון שעשוע

החשכ"ל לשעבר שוקי אורן צפוי להתמנות ליו"ר הבנק ● האישור יאפשר לבנק לקדם את הכנתו להגעה לשוק ולצרכני הקצה

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

התבטאות ראשונה של נגיד בנק ישראל על המצב לאחר הבחירות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, לאחר פגישה עם שר האוצר: "השווקים הפיננסיים לא מאוד הושפעו מאי-הוודאות שנוצרה בעקבות המצב הפוליטי, אולם אין להסיק מכך שאין בה נזק" ● כחלון: "התקופה הקרובה תהיה מאתגרת"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: איי.ד.או נסקה ב-65%

איי.די.או זינקה לאחר שהחברה הישראלית הפועלת בברלין נרכשת בידי ענקית הנדל"ן הגרמנית אדלר ● מניית שיכון ובינוי זינקה ב-8% ● פועלים: "סביר להניח שחברות הדירוג האחרות יצטרפו לאזהרה של מודי'ס, אם יראו שהקמת הממשלה מתעכבת"

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל חומקת חלקית ממכסים: תייצר את ה-Mac Pro בארה"ב

בהמשך לפגישת מנכ"ל החברה טים קוק עם הנשיא טראמפ, אפל קיבלה בסוף השבוע האחרון אישור לייבוא חלקים לטובת הרכבת ה-Mac Pro מבלי לשלם מכסי יבוא ● אפל עדיין מתמודדת עם מכסי יבוא שנקבעו ל-15 בדצמבר על יתר מוצריה

ניסו שחם / צילום: כדיה לוי, גלובס

"פגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות": ניסו שחם הורשע ב-8 פרשות של ניהול קשרים לא ראויים עם מי שהיו כפופות לו

המחוזי הרשיע את ניצב בדימוס ניסו שחם במרמה והפרת אמונים, בשל מכלול מעשיו ב-8 פרשות בהן ניהל קשרים לא ראויים עם שוטרות, שרובן היו כפופות לו ● ההחלטה ניתנה בערעור על פסק הדין של בימ"ש השלום, שזיכה את שחם ממרבית האישומים והרשיע אותו בעבירה אחת של מעשה מגונה

גיורא שחם / צילום: איל יצהר

רשות המים מתכננת להעביר פרויקט של מאות מיליוני שקלים לגוף פרטי ללא מכרז

ויכוח חריף ניצת בין רשות המים לבין משרד האנרגיה עקב הכוונה להעביר לחברה פרטית פרויקט תשתית לאומי לחיבור היישובים החקלאיים למערכת המים הארצית ● הרשות בתגובה: התערבות משרד האנרגיה בשיקול דעתנו המקצועי "לא נכונה ויש בה פוטנציאל לפגיעה במשק המים"

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

יו"ר ה-ECB הנכנסת לגארד: "מלחמת הסחר היא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית"

"איום מלחמת הסחר כרגע הוא המכשול הגדול ביותר לכלכלה העולמית", אמרה לגארד שצפויה להיכנס לתפקידה כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה בנובמבר הקרוב ● לדבריה התעריפים שארה"ב וסין השיתו אחת על השניה אמורים לגלח 0.8% מהצמיחה הכלכלית העולמית ב-2020

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

סופטבנק היא חלק מהבעיה: אדם נוימן יכול ללכת, אבל הבלופים ב-WeWork יישארו

סופטבנק תומכת בהדחתו של אדם נוימן, האיש מאחורי WeWork, ודירקטוריון החברה ידון בנושא בימים הקרובים ● בסופטבנק מנסים להפיל את האשמה על נוימן, אבל המשקיעה הדומיננטית היא חלק מהבעיה, לא הפיתרון, והיא לא יכולה להתנער מהנעשה בחברה

רולף קימאייר, / צילום: שני מוזס

מעוניינים למכור דרך אמזון? המדריך להקמת עסק מקוון

כדי להפוך למוכר באמזון נדרשות השקעות משמעותיות, והבנקים הגדולים – הפועלים ולאומי – היו הראשונים לסמן את הפוטנציאל ● גורמים בענף מעריכים כי הקמת חנות מקוונת באמזון עשויה להגיע להשקעה של כ-30 אלף דולר ● לבעל העסק כדאי לבדוק את העמלות שדורשת אמזון ואת גובה ההשקעה הנדרשת

השופט מני מזוז / צילום:רפי קוץ

ביהמ"ש העליון: בית הדין הרבני לא מוסמך לדון בענייני מזונות

העליון קבע כי גם אם אחד ההורים הגיש תביעת מזונות ילדים לביה"ד הרבני יחד עם תביעת גירושים, להורה האחר ולילדים יש זכות להעביר את הדיון במזונותיהם לביהמ"ש לענייני משפחה, וזו תגבור על התביעה שהוגשה לביה"ד

יונה פוגל  / צילום: תמר מצפי

שכר של 60 מיליון שקל ב-12 שנים: יונה פוגל יקבל "מצנח זהב" בפז

בסוף אוקטובר יתבקשו בעלי מניות פז לאשר למנכ"ל הפורש "מענק פרישה מיוחד" של 3 מיליון שקל, השווה לעלות שכרו ב-11 חודשי עבודה ● "אין זה ראוי כי המנכ"ל יסיים כהונה של 12 שנים ללא תגמול ראוי בעת פרישתו"

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

דיווח: סנאפ סייעה ל-FTC בחקירה נגד פייסבוק, בעזרת "פרויקט וולדמורט"

לפי הדיווח של "וול סטריט ג'ורנל", הצוות המשפטי של סנאפ ניהל תיק מסמכים בו שמר עדויות על מקרים בהם פייסבוק ניסתה לפגוע בתחרות

הפתרונות שיסייעו “לצוד” ולהכשיר  את עובדי העתיד/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הפתרונות שיסייעו "לצוד" ולהכשיר את עובדי העתיד

אינטל, טבע, סיסקו, אמדוקס, התעשייה האווירית וחברות גדולות נוספות מקדמות בישראל תוכנית להיערכות לשוק העבודה העתידי ● כדי שזה יקרה, הן בונות על שיתוף הדוק עם המגזר הציבורי והמגזר השלישי