גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט על גלגלים: "הפכנו חברה תעשייתית למפעל היי-טק"

הדרך של אליאנס מכונס הנכסים לעסק בשווי של מאות מיליוני דולרים

העסקה למכירת השליטה ביצרנית הצמיגים אליאנס, שנחתמה בשבוע שעבר, צפויה עם השלמתה להפוך לאחד האקזיטים המרשימים שבוצעו כאן בחברה ישראלית שאיננה משתייכת לתחום ההיי טק. יותר מחמש שנים לאחר שקרן הפרייבט אקוויטי Warburg Pincus רכשה את השליטה באליאנס מידי אליעזר פישמן, לפי שווי של כ-50 מיליון דולר, נחתמה עסקה למכירתה לפי שווי גבוה פי כמה.

במסגרת העסקה תרכוש KKR (Kohlberg Kravis Roberts), גם היא קרן זרה, את מניות השליטה בחברת Alliance Tire Group (ATG), המחזיקה באליאנס ובחברות צמיגים נוספות, לפי שווי של חצי מיליארד דולר. חלק ניכר משווי זה מיוחס למפעלי אליאנס בישראל ובארה"ב.

"פוטנציאל של מיליארד ד' לשנה"

KKR תרכוש 75% ממניות ATG שבידי Warburg Pincus, ועוד 15% מידי אנשי העסקים ההודים יוגש ואביו אשוק מאהנסריה (Mahansaria). השניים פועלים זה 20 שנה בתחום הצמיגים בהודו, ומחזיקים טרם העסקה בכ-22% ממניות ATG, שהחזקתה העיקרית, לצד אליאנס, היא מפעל צמיגים בהודו (ATC). "KKR קונה קבוצת חברות עם פוטנציאל מכירות של 1 מיליארד דולר בשנה, ואליאנס היא ראש החץ של הקבוצה", אמר היום ל"גלובס" מקורב לחברה.

בסך הכול צפויה KKR להגיע להחזקה של כ-90% ממניות ATG. את הרכישה מתכננת הקרן לממן באופן חלקי באמצעות חוב, העשוי להיות מובטח בשעבודים שונים. השלמת העסקה כפופה לכמה תנאים מתלים, והיא צפויה להתבצע עד סוף חודש יולי. אליאנס, כאמור חברה בת מרכזית של ATG, נסחרת כיום בבורסה המקומית באמצעות אג"ח בהיקף של כ-135 מיליון שקל.

סיפור הסינדרלה של אליאנס מתחיל עוד בשנותיה הראשונות של המדינה. בשנת 1992, לאחר שהחברה נקלעה לקשיים, היא נרכשה על-ידי אליעזר פישמן מידי כונס הנכסים, ושנה לאחר מכן הפכה לחברה ציבורית. תחילת הדרך החדשה הייתה קשה, והתאפיינה בתלות גבוהה בשוק המקומי ובצמיגים פשוטים, והחברה סבלה לעיתים מהפסדים.

בהמשך, לאחר שעברה לידי Warburg Pincus, עברה החברה שינוי דרמטי. ייצור הצמיגים הפשוטים עבר לחברה האחות בהודו, בעוד שבישראל היא החלה להתמחות בצמיגים לחקלאות, הדורשים רמה טכנולוגית גבוהה, ושבהם גם הרווחיות גבוהה הרבה יותר. "הפכנו חברה תעשייתית למפעל היי טק", אומר ל"גלובס" גורם המקורב לחברה.

כיום מדובר בחברה רב-לאומית: המנכ"ל טורקי, היו"ר ישראלי, מנהל הטכנולוגיה הודי ובעלת השליטה היא קרן אמריקאית. מפעל החברה הוותיק בחדרה מעסיק 750 עובדים, ומייצר 36 אלף טונות צמיגים בשנה. חוד החנית של אליאנס היא מחלקת המחקר והפיתוח, שאשתקד הושקעו בה 2.1 מיליון דולר.

ההתמחות של אליאנס היא כאמור בייצור צמיגים למגזר החקלאי (טרקטורים ומכונות אחרות), לתעשייה (מלגזות וכלי רכב של מפעלים) ולעבודות עפר. מדובר בתחום המתאפיין ברווחיות גבוהה יחסית. מרבית הייצור והמכירות (95%) מיועדים לחו"ל, ל-96 מדינות, והחברה שואפת להתרחב ליעדים חדשים במזרח אירופה ובדרום אמריקה.

3.5% משוק הצמיגים לחקלאות

שוק הצמיגים בעולם מוערך ב-110 מיליארד דולר בשנה, מרביתו צמיגי מכוניות ומשאיות. נתח השוק של אליאנס עומד על 3.5% משוק הצמיגים לחקלאות, ובסך הכול היא מייצרת 1,300 סוגי צמיגים שונים. אליאנס מסבירה בדוחותיה הכספיים: "קיימת מגמה בעולם לייצור כלי חקלאות גדולים שעליהם מורכבים צמיגים גדולים ומתוחכמים. צמיגים אלה בעלי רווחיות גבוהה יותר מהקונבנציונליים, משום שהתחרות בהם נמוכה יותר".

האיומים על החברה הם החשיפה למשבר הכלכלי בעולם, ולמחירי חומרי הגלם (צמיגים מיוצרים בעיקר מגומי). נוסף על כך קיים החשש שהסינים יצליחו לבצע קפיצת מדרגה בתחום זה, כפי שהצליחו לשכפל טכנולוגיות בתחומים אחרים.

עובדי החברה מאוגדים בהסתדרות, ובכל זאת הסכימו לתוכנית התייעלות שבמסגרתה הופחתה מצבת כוח האדם של החברה מאוקטובר 2008 ועד לדצמבר 2012 ב-400 עובדים.

החברה הבת בארה"ב (הפעילות נרכשה בשנת 2009) מעסיקה 80 עובדים, ועוסקת בעיקר בשיווק צמיגים לעבודות עפר, תעשייה וחקלאות בצפון אמריקה.

בסוף 2012 השלימה אליאנס את מכירת החברה הבת אליאנס שיווק ישראל לידי חברת כסלו תחבורה, תמורת כ-20 מיליון דולר.

כאמור, בשנת 2007 רכשה קרן Warburg Pincus את השליטה בחברה מידי פישמן, ועם השלמת העסקה נמחקו המניות מהמסחר בבורסה, וכיום היא חברה פרטית מדווחת שרק האג"ח שלה נסחרות (תאגיד מדווח).

בחודש שעבר אישררו כלכלני מידרוג לחברה דירוג חוב גבוה של A3, וציינו כי "רמת הנזילות של החברה טובה, ויש לה מסגרות אשראי בלתי מנוצלות בסכומים מהותיים".

יו"ר אליאנס הוא ישראל (איזיה) צ'צ'יק, והמנכ"ל הוא אוזקן דמירבס. הנהלת החברה מחזיקה ב-1.2% מהון המניות, וצפויה אף היא ליהנות מהמכירה.

צ'צ'יק, בן 74, לשעבר יו"ר הוט ודירקטור בחברות רבות במשק, הצטרף לאליאנס בשנת 2002, אז עמדו הכנסות החברה על פחות מ-100 מיליון דולר.

את שנת 2012 סיימה החברה עם הכנסות של 421 מיליון דולר ועם רווח נקי של 22 מיליון דולר.

KKR, הקרן הרוכשת את ATG, היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה הראשית בניו יורק. מדובר בקרן השקעות בינלאומית שהוקמה בשנת 1976, ומנהלת כספים בהיקף של כ-75 מיליארד דולר.

אליאנס

אליאנס

אליעזר פישמן הוא בעל השליטה ב"גלובס"

עוד כתבות

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

הצלחה בהנפקת יוחננוף: ביקושים בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

החברה הבטיחה את הסכום שביקשה לגייס, כ-460 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף"

פרימור/  צילום: יחצ

"סימני עובש": ריקול למשקה תות-בננה של פרימור

חברת גניר, יצרנית פרימור, הודיעה על ריקול של משקה תות-בננה המסומן בתאריכים אחרונים לשיווק בין 27.4.2020-26.4.2020

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

מתקרבים לפקיעת המנדט: גנץ ונתניהו ייפגשו הערב ב-22:00

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

אליזבת וורן  / צילום:   Shutterstock

וורן: "מאמץ אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מכשלונותיו במזה"ת"

המתמודדים הדמוקרטים המובילים במירוץ לנשיאות ממחזרים עמדות ותיקות ● וורן: "עוד ניסיון אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ כדי להסיח הדעת מכשלונותיו במזה"ת" ● ביידן: "הצהרת פומפיאו פוגעת בדיפלומטיה ומרחיקה אותנו מפתרון של שתי מדינות" ● אייפ"ק: אין לנו עמדה בסוגיית ההתנחלויות

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת תל אביב עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשב הכללי חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בחודש דצמבר 2018 ירד בפתאומיות ל-2.9%, כאשר בכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על עריכת בחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון שנקבע

לשכת התעסוקה במדריד / צילום: רויטרס

שוק העבודה באירופה פורח, אז למה כל כך הרבה עובדים כועסים?

שיעור האבטלה באירופה נמצא ברמת שפל של דור, אלא שרבות מהמשרות האלה הן חלקיות או זמניות, ואינן כוללות את ההטבות שעובדים אירופים התרגלו לקבל

מייק פומפיאו, מזכיר המדינה בארה"ב / צילום: יארה נארדי, רויטרס

ארה"ב מפרסמת אזהרת מסע לירושלים בעקבות הצהרת פומפיאו

"יחידים וקבוצות שמתנגדים להודעת פומפיאו (על ההתנחלויות) עלולים לפגוע במתקני הממשל האמריקאי, במתקנים אמריקאים פרטיים ובאזרחים אמריקאים" ● קוראת לאזרחי ארה"ב להימנע ממחסומים בדרך לגדה או ביציאה ממנה

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של וועדת הכספים עו"ד שגית אפיק קובעת כי לחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

פארק העסקים ביקום / צילום: תמר מצפי

ביי ביי פישמן: קרן JTLV של עמיר בירם תרכוש 50% מפארק העסקים בקיבוץ יקום

תמורת העסקה מגיעה ל-250 מיליון שקל ● לאחרונה מימש קיבוץ יקום אופציה להעמיד את מניות קבוצת מבני תעשיה בפארק העסקים יורופארק למכירה ● למרות מיקומו האטרקטיבי סובל יורופארק מתפוסה ממוצעת של פחות מ–70% עקב נטישת דיירי עוגן ● העסקה תניב למבני תעשיה רווח של כ–70 מיליון שקל

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

דורי סגל וחיים כצמן / צילום: תמר מצפי ואביב חופי

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות