גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"קניון הנגב יהיה הנפגע העיקרי מהגרנד קניון בבאר-שבע"

פתיחתו הצפויה של הגרנד קניון בבאר-שבע תבטל את הבלעדיות של קניון הנגב של עזריאלי ותביא לרוויה בשטחי המסחר בעיר ■ על מי מאיים הקניון החדש, והאם מאזן הכוחות החדש בבאר-שבע עתיד להשפיע על קבוצת עזריאלי כולה?

בתחילת חודש מאי יינתן האות לפתיחת הקרב החדש שינהלו רשתות הקמעונאות בישראל על כיס הצרכן הדרומי, עם חנוכתו של הגרנד קניון, הקניון החדש בבאר-שבע. אבל לא פחות משהקרב הזה ישפיע על הרשתות, הוא צפוי להשפיע על המרכזים המסחריים הפועלים בעיר, ובעיקר על קניון הנגב של קבוצת עזריאלי, שנהנה לאורך שנים מבלעדיות בעיר.

הגרנד קניון ישתרע על שטח מסחרי של יותר מ-49 אלף מ"ר, כפול מגודלו של קניון הנגב. הגודל הזה מאפשר לו מבחר עצום של מותגים, שלחלקם זו תהיה החנות הראשונה בעיר. כך למשל, תחנוך רשת H&M סניף ראשון בנגב, שישתרע על שטח של 2,500 מ"ר, ולראשונה ייפתחו בעיר גם חנויות של גאפ, איי דיגיטל, סברובסקי ועוד.

הציפיות כצפוי, גבוהות. לדברי אלי להב, היזם ומבעלי הקניון החדש, "זה קניון ענק שהולך לשרת את כל הנגב ולא רק את באר-שבע. אני מתכוון למצפה רמון, ירוחם, אופקים, עומר, מיתר, להבים. אנחנו נפנה לקהל של 600 אלף איש".

גם אם הקניון החדש ימשוך אליו אוכלוסייה ממעטפת באר-שבע, מרכזי המסחר בעיר ייאלצו להישען בעיקר על אוכלוסיית באר-שבע, המונה 208 אלף תושבים, שאליה יש להוסיף עוד כ-30 אלף סטודנטים.

פרט לקניון הנגב, פועלים בעיר 4 פאוור-סנטרים - ביג, One פלאזה, השדרה השביעית ו-B7 - המשתרעים יחד על שטח של 93 אלף מ"ר. לצידם יש עוד כמה מרכזים מסחריים שכונתיים.

בחשבון פשוט, מדובר בכמעט מ"ר של מסחר לכל תושב - רוויה שלא מותירה מקום לספקות באשר לפוטנציאל הפגיעה של הקניון החדש במרכזים הקיימים.

לדברי מנכ"ל הגרנד קניון, אבי שטרית, "קניון הנגב הוא קניון קטן ומיושן, וההערכה שלנו היא שהוא יהיה הנפגע העיקרי. אם עזריאלי (בעלי קניון הנגב, א"ח) חכם, הוא צריך להיות מאוד מודאג, ואני אומר לך שהם מאוד מודאגים".

להערכה זו של שטרית מצטרפות גם מספר רשתות גדולות, הפועלות כיום בקניון הנגב ועתידות לפתוח חנויות גם בגרנד. לדברי נציג אחת מהן, "קניון הנגב יחטוף סטירה גדולה וירידה של 40% במכירות ואחרי זה יעלה בחזרה 20%. כל המרכזים בבאר-שבע יחטפו. לקניון הנגב אין מה לעשות. הוא ניסה הכול, ולא עזר. הוא פתח זארה חדשה, אמריקן איגל, קסטרו בחנות מורחבת, והוא מחפש להכניס עוד רשתות גדולות".

לדברי יוסי מלכה, בעל חברה לפיתוח זכיינות וליווי עסקי, "הגרנד קניון נפתח בעיר רוויה בשטחים מסחריים, והכניסה של מתחרה בגודל הזה, בתמהיל הטוב ביותר ביחס לשאר המרכזים בעיר, תוביל לירידה משמעותית בפדיון למ"ר בכל המרכזים הקיימים. הערכתי היא שהפדיון למ"ר בקניון הנגב ירד בסדר גודל של 30%, וגם המרכזים האחרים ייספגו ירידה של יותר מ-10%".

גם אם בקבוצת עזריאלי עשו בחדרי חדרים את החשבון, הם לא מצהירים עליו. "ייתכן שבזמן הקצר תהיה ירידה מסוימת. אני מניח שבטווח הארוך - המצב יחזור לקדמותו", מגיב מנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי, פאר נדיר.

ירידה בשכר הדירה

בחלק מהרשתות טוענים עוד כי כניסת הגרנד קניון תביא לפגיעה במותג עזריאלי ותוביל לירידה במחיר שכר הדירה בקניונים.

לדברי בעל רשת אופנה גדולה, "קניון הנגב ייפגע קשה מאוד ועלול לרדת 20%-30% במכירות. הגרנד הוא קניון ענק עם מבחר אדיר, וכל מותג בנה שם חנות דגל. בואו לא נשכח שעזריאלי לוקח שכר דירה מאוד גבוה, כך שלכל הרשתות יש תמריץ לשפר עמדות.

"עזריאלי כרגע לא משפרים מהותית עמדות. הם דורשים שהשוכרים יקיימו את החוזה, וזה מה שמכתיב דוד עזריאלי. הם עושים טעות. הם עושים עוול לסוחרים, שחלקם סובלים ממש. בקניוני עכו ובקריית אתא הוא גרם להפסד ענק לסוחרים שהלכו איתו באמונה שהם הולכים להרוויח כסף. הוא כפה על חלק להיכנס.

"המותג שקוראים לו עזריאלי כבר לא חזק בעולם הקניונים כמו שהיה, כי גם בנדל"ן יש קניבליזציה. זה רק עניין של זמן. זה ייקח 3 שנים עד שהחוזים ייגמרו, ועזריאלי יצטרך להתפשר בשכר דירה, בכל מקום, לא רק בקניון הנגב. עזריאלי עושה טעות שהוא עדיין מגן על שכר דירה שהוא לא ריאלי, וזה עניין של זמן עד שנראה שוכרים שלא מחדשים חוזים בקניונים".

מי שכבר מצהיר שאין לו כוונה לחדש את חוזה השכירות הוא אייל פישמן, יו"ר פישמן רשתות. לדבריו, "יש לנו חנות Celio ב-One, שמשלמת שליש שכר דירה ומוכרת יותר מהחנות בקניון הנגב, ואנחנו פותחים Celio בגרנד. לאורך זמן, בקניון הנגב לא הסכימו להתפשר על שכר דירה, ועכשיו כשהחוזה עומד לפוג, הם מוכנים. אנחנו הודענו שמי שלא עוזר בדרך, לא נהנה בסוף, והחנות הזאת תיסגר. זה גם מה שיקרה בקניון עכו עם הום סנטר והפיראט האדום (רשתות אחרות בבעלות פישמן רשתות, א"ח)".

גם ברשת אחרת שבעזריאלי לא הסכימו להפחית לה את דמי השכירות, מצהירים כי ייצאו מקניון הנגב בעוד מספר חודשים. "גם אם יחתכו לנו את המחיר בחצי עוד שנה, נסגור את החנות", נאמר.

בהתייחס לשכר הדירה אומר מנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי, פאר נדיר: "לא קרה שום דבר בקניון הנגב שמצריך איזושהי התייחסות. קניון הנגב נמצא במיקום אסטרטגי בעיר, יש לו קהל לקוחות נאמן ותמהיל מצוין, והוא יידע לשמור על מקומו במסחר בבאר-שבע ובנגב כולו".

ליתר הדברים סירב נדיר להתייחס.

"אתגר לבעלי הנכסים בעיר"

בגרנד קניון מבקשים לנגוס גם בעסקי הפאוור-סנטרים, ולכן ייפתחו בו סניפים של הום סנטר, מחסני חשמל, אל"מ, טרקלין חשמל וזברה - עסקים האופייניים במיוחד לפאוור-סנטרים.

בפאוור-סנטרים, מאידך, אומרים כי העובדה שכל הארבעה סמוכים האחד לשני, מעניקה למתחם עוצמה מיוחדת.

במרכז One נערכו לתחרות החדשה באמצעות 3 מהלכים: מעבר בתי המשפט של ההוצאה לפועל אל מרכז One ובניית בר ומועדון לילה וכן חדר כושר עם בריכה - שני עסקים שייפתחו בתוך שנה וחצי. One מבודל בקומפלקס של בתי קולנוע של גלובוס, שכעת הוחלט להכפילו כך שיכלול 20 אולמות.

"המהלכים האלה שמים אותנו במקום קצת אחר, אבל לא יעזור כלום - קניון ענק ייחלק מחדש את נתחי השוק", אומר פישמן.

לדברי חי גאליס, סמנכ"ל ניהול, שיווק ותפעול של ביג מרכזי קניות, "האופנה הממותגת אצלנו היא רק הדובדבן. אנחנו מרכז שמציע פתרון לכל דבר. מותגי הדיסקאונט שפועלים אצלנו יודעים לתת תחרות ועוצמה גדולה. אני מניח שחנויות האופנה בעיקר יקבלו זעזוע קטן מפתיחת הקניון, אבל העוצמה של ביג כמרכז המעניק פתרון לצרכים יומיומיים תישאר. למי שיהיה קשה בחיים זה לקניון הנגב של עזריאלי. מצב השדרה השביעית גם כך רעוע, וזה עוד זבנג עבורם. הם יהיו בבעיה אמיתית".

"השדרה השביעית היא קניון בוטיק שנותן חוויה אחרת. בהתחלה היה קשה, אבל היקפי המחזור בשנה האחרונה גדלו ב-40%, וזה אומר שאנחנו בכיוון הנכון", מגיב אלירן דן, סמנכ"ל נכסים של חברת שיכון ובינוי.

לדבריו, "אין ספק שבחודשיים הראשונים תהיה נהירה לקניון החדש. צריך לראות מה יקרה אחרי חודשיים, ואני חושב שהאתגר יעמוד בפני כל בעלי הנכסים בעיר".

יש גם מי שחושב שהאתגר הגדול הוא דווקא של הקניון החדש. לדברי מלכה, "עודף השטחים המסחריים יוביל לבעיה במכירות למ"ר גם בקניון החדש, ורשתות שחתמו על שכר דירה גבוה מדי יכולות להיקלע לבעיה של חוסר רווחיות בקניון החדש".

"האתגר הגדול יהיה לקניון החדש. הוא יצטרך להוכיח שהוא נותן חוויה אחרת ולהביא כמות גדולה של אנשים. בקניון של 49 אלף מ"ר צריך להביא 22-25 אלף איש ביום כדי שהוא ישרוד. הוא בנה תמהיל טוב. הביא את המותגים הבינלאומיים, אבל עדיין זו לא בשורה כי רוב המותגים האלה פועלים בביג ובקניון הנגב", אומר דן, אך גם מודה כי "אין ספק שכאשר ההיצע המסחרי גדל יש לחץ להורדת מחירים".

"אני מניח שקניון הנגב וביג יהיו במוקד התחרות, כי הגרנד הוא קניון מהותי גם בגודל, גם בעוצמה וגם במותגים שנכנסים לשם. קניון הנגב יתפוס מקום אחר. אני מניח שהוא יהיה יותר מקומי ויותר שכונתי", מסכם אסף בן-דב, מנכ"ל רשת המשביר לצרכן.

* אליעזר פישמן, הבעלים של One, הוא בעל השליטה ב"גלובס".

מרכזי הקניות המרכזיים בבאר שבע

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

רוברט דה נירו ואל פצ'ינו ב"האירי" / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

"האירי": אם זו שירת הברבור של סקורסזה, היא הכי מושלמת שאפשר

העוצמה הרגשית ב"האירי" של סקורסזה מטשטשת את כל הפגמים, כמו האיפור הדיגיטלי שהצעיר את דה נירו ב-40 שנה

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; ה-S&P סגר את השבוע החלש ביותר שלו מזה למעלה מחודש

כלכלת גרמניה נמנעה מגלישה למיתון ברבעון השלישי ● המשקיעים בכל העולם עקבו אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין לאחר שטראמפ אמר שארה"ב וסין "קרובות מאוד" להגיע להסכם סחר

נפגעי הקורקינטים - 21 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 13 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

היועץ לבטחון לאומי לשעבר בולטון: טראמפ חסם לי את חשבון הטוויטר

בשני ציוצים שכתב בשעה האחרונה, ציין בולטון כי מאז שהתפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לא הצליח להתבטא ברשת הטוויטר בשל חסימת חשבונו ● "למי שחשב שירדתי למחבוא, תתאכזבו"

קורקינטים של חברת BIRD / צילום: יח"צ

מקורקינטים להרכבת ממשלה - כמה אתם שולטים בחדשות?

איזו מניה תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות, מה צפוי לקרות לתעריף החשמל ואיזה נסיך בריטי פורש מפעילות ציבורית? 10 שאלות שיבחנו עד כמה אתם מעודכנים

חלק מהמזכרות הנאציות שנמכרו אתמול במינכן / צילום: רויטרס

פריטים נאציים במכירה פומבית: כך הפכו השבוע היטלר והרייך השלישי לעסק משתלם

כמעט 200 פריטים נאציים נמכרו השבוע במכירה פומבית במינכן ● בתי מכירות, אספנים יהודים ומוזיאונים חדשים מתדלקים את המסחר בחפצים שקשורים לשואה, אך קשה למנוע את הגעתם לגורמים ניאו-נאציים

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il