גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטלטלה באי.די.בי: כל השחקנים, כל הבריתות והאינטרסים

חובות העתק של נוחי דנקנר נחלקים בין בנקים ישראליים וזרים, בעלי האג"ח והמוסדיים ■ מי מנסה להגיע להסדר, מי נוקט קו מיליטנטי ומי שומר על שתיקה?

השקטים: ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים וראובן שפיגל, מנכ"ל בנק דיסקונט

לבנק הפועלים ולבנק דיסקונט חוב בהיקף לא מבוטל בקומות השונות בפירמידת החובות של נוחי דנקנר. סך החוב לבנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן עומד על למעלה מ-900 מיליון שקל: 770 מיליון שקל באי.די.בי פתוח ועוד כ-150 מיליון שקל בטומהוק הפרטית של דנקנר. טומהוק היא הקומה העליונה ביותר בפירמידת החובות, שספק גדול אם ניתן לפרוע אפילו חלק מהחוב. בדיסקונט, בניהול ראובן שפיגל, החוב קטן יותר, אך הוא בהיקף לא מבוטל של 260 מיליון שקל: 130 מיליון שקל באי.די.בי פתוח ו-100 מיליון שקל בטומהוק.

כרגע, בשני הבנקים שומרים על שתיקה רועמת. בטומהוק אין מגעים להסדר חוב. בבנקים מבינים שהסיכוי להציל משהו מהסכומים של טומהוק נמוכים, ולכן צפויים להתמקד בגביית הכסף מאי.די.בי פתוח. קינן ושפיגל יודעים להיות קשוחים עם בעלי החוב שלהם. קינן כבר לקח את מוטי זיסר לבית המשפט, ואילו שפיגל לקח את יוסי מימן. בינתיים הם משתפים פעולה עם דנקנר, והם אף הקלו לאחרונה את ההתניות הפיננסיות באי.די.בי פתוח, כדי שזו לא תצטרך לספוג הערת "עסק חי". למרות ששפיגל וקינן הולכים על ביצים בכל הקשור לאי.די.בי, ניתן להניח כי הם עקבו בשבוע האחרון באדיקות אחר התנהלות העניינים בהסדר החוב בין בנק לאומי לגנדן, שכמעט הסתיימה בחרם על הבנק, והם ודאי מבינים שלא יוכלו לשמור על שתיקה עוד זמן רב.

נקלעה ללב הסערה: רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל בנק לאומי

החוב של בנק לאומי עומד על למעלה מ-700 מיליון שקל באי.די.בי. 450 מיליון שקל בגנדן וכ-250 מיליון שקל באי.די.בי אחזקות ובאי.די.בי פתוח יחד. רוסק עמינח הייתה הפעילה ביותר מבין הבנקים, ומיהרה לגבש הסדר עם דנקנר, על מנת שתוכל להשיב כמה שיותר מהחוב. דווקא ההחלטה שלה להיות הבנק שמתקדם הכי מהר בגיבוש ההסדר, עלתה לה במחאה וזעם מצד הציבור.

באי.די.בי אחזקות היא הסכימה להסדר חוב במבנה דומה של בעלי האג"ח (אגב הסדר זה מגלם תספורת של 50%), וכן גיבשה מתווה להסדר בגנדן, הכולל מחיקה של כשליש מהחוב. פרסום המתווה בגנדן הצית את האש והביא לגל מחאה. למרות שמבחינה בנקאית עשתה רוסק עמינח את הצעד הנכון, כשניסתה להציל כמה שניתן מהחוב, היא נבהלה מעוצמת ההתנגדות הציבורית, נסוגה מההחלטה ביום שישי האחרון וחזרה לנקודת ההתחלה.

הקשוח (יחסית): אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות

אלי יונס ידוע כמנכ"ל קשוח, שלא נרתע מעימותים. עד כה הוא לא התעמת רשמית עם דנקנר, למרות שלדנקנר חוב של 110 מיליון שקל לבנק - 80 מיליון שקל בגנדן ו-30 מיליון שקל בקומה העליונה טומהוק. עם זאת, יונס גם לא עושה חיים קלים לדנקנר. התנאי להזרמת הכספים של אדוארדו אלשטיין הוא שדנקנר יגיע להסדר עם בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות ועם הנושים בגנדן: לאומי ומזרחי טפחות. עם שני הגופים הראשונים גובש כבר מתווה, אבל מזרחי טפחות לא ממהר לגבש הסדר. בבנק רוצים קודם לראות את אלשטיין מגיע לארץ ומזרים את הכסף, ורק אז מתכוונים לגבש עימו הסדר. כעת, כאשר לאומי הודיע כי הוא נסוג ממתווה ההסדר, הסיכוי שמזרחי טפחות יגבש הסדר הולך וקטן.

נימוס אירופאי: הבנקים הזרים: BNP, קרדיט סוויס ו-HSBC

פירמידת החובות של דנקנר אינה ישראלית בלבד, אלא כוללת גם חוב לבנקים זרים, שעימם יצר דנקנר קשרים בשנים האחרונות, אז האסטרטגיה שלו הייתה להוציא את קבוצת אי.די.בי לפעילות בחו"ל. החוב הגבוה ביותר הוא ל-BNP הצרפתי - 310 מיליון שקל באי.די.בי פתוח.

לדנקנר חוב גם לקרדיט סוויס, שעימו יש לו קשר עמוק. דנקנר, נזכיר, השקיע מיליארדי שקלים במניות קרדיט סוויס במשבר האחרון - השקעה שהתחילה כהצלחה ובהמשך סיבכה אותו. החוב של דנקנר לבנק הוא 230 מיליון שקל (180 מיליון שקל באי.די.בי אחזקות ו-50 מיליון שקל בטומהוק).

ל- HSBC חייב דנקנר 130 מיליון שקל באמצעות חברת אי.די.בי פתוח. גם עם HSBC יש לדנקנר מערכת יחסים שהיא מעבר ללווה מלווה - דנקנר הוא הבעלים של בניין HSBC בניו יורק, שמושכר בעיקרו לבנק (בימים אלה מקדם דנקנר עסקה למכירת הבניין). לא ברור כרגע מהי מערכת היחסים של הבנקים הזרים עם דנקנר. עד כה לא ביצעו הבנקים שום מהלך נגד דנקנר, אם כי ניתן להעריך כי בבנקים הזרים מודעים למצבה הפיננסי של הקבוצה, ובוודאי הפרישו חלק, אם לא את כל החוב, להפסדי אשראי.

ללא סנטימנטים: ג'רמי בלנק, קרן יורק

לפני חצי שנה נכנס שחקן חדש לפירמידת החוב של דנקנר, שחקן שדנקנר היה מעדיף כנראה שלא ייכנס. ג'רמי בלנק, נציג קרן יורק בישראל, רכש אג"ח של אי.די.בי פתוח בשווי של למעלה מ-700 מיליון שקל, שתמורתן הוא השקיע 400 מיליון שקל. כך הפך בלנק לבעל האג"ח הגדול ביותר בחברה עם החזקה של 20% ממנה. ישנן ספקולציות רבות באשר לסיבה שרכש את האג"ח: האם סתם זיהה הזדמנות לרווח מהיר (הוא רכש את האג"ח במחיר נמוך), האם הוא רוצה להשתלט על הפעילות התפעולית של קבוצת אי.די.בי, השייכת לקבוצה?

מה שבטוח הוא שבעוד רוב הנושים של דנקנר נוהגים בזהירות רבה מולו, לבלנק אין סנטימנטים. היום או מחר הוא כבר צפוי לפנות לבית המשפט בניסיון לכפות הסדר חוב על החברה, על אף שרשמית החברה עדיין נחשבת סולבנטית (מסוגלת לעמוד בחובותיה בטווח הקצר). באחד הבנקים מישהו אף אמר: "אנחנו מקווים שבלנק יהיה האיש הרע שיעשה בשביל כולנו את העבודה השחורה מול דנקנר".

בלנק עובד בשיתוף פעולה מול פסגות, שהיא גם בעלת אג"ח מרכזית באי.די.בי פתוח. נזכיר כי קרן יורק הייתה עד לפני פחות משלוש שנים בעל השליטה בפסגות, והוא מכיר היטב את אנשיה.

האקטיביסטים: זהבית כהן ואהוד שפירא, פסגות

בעוד רוב המוסדיים יושבים על הגדר או פועלים לגיבוש הסדר חוב עם דנקנר באי.די.בי אחזקות, פסגות מובילה את הקו המיליטנטי - בין היתר בגלל מעמדם הטוב יותר של בעלי החוב באי.די.בי פתוח לעומת אלו שבקומות שמעל.

לפסגות החזקות בעיקר באי.די.בי פתוח, והיא מנסה להוביל מהלך, יחד עם קרן יורק והפניקס, לכפיית הסדר חוב באי.די.בי פתוח. היום הם אף פנו לבית המשפט בבקשה כזו. לעומדים בראש פסגות היכרות טובה עם דנקנר. בעלת השליטה בפסגות היא קרן אייפקס, שאת פעילותה בישראל מנהלת זהבית כהן. כהן עבדה בעבר באי.די.בי תחת דנקנר בתור משנה למנכ"ל וכדירקטורית בחברות הקבוצה. כהן אמנם אינה נושאת משרה בפסגות, אך היא מעורבת היטב במתנהל בחברה, וללא הרוח הגבית שלה, חגי בדש, מנכ"ל פסגות, לא היה יוצא למאבק.

עוד נזכיר, כי יו"ר פסגות הוא אהוד שפירא, שכיהן בעבר בין היתר כראש החטיבה העסקית בבנק לאומי, והיה זה שחתם על ההלוואה המקורית של לאומי לגנדן בשנת 2003, שעמדה אז על כ-770 מיליון שקל.

מיליטנטית אבל פחות: הפניקס

הקודקוד השלישי בנציגות בעלי האג"ח באי.די.בי פתוח היא הפניקס, שבניהול אייל לפידות, הלוחמני לרוב, ובשליטת קבוצת דלק, שבשליטת הטייקון (והשותף של דנקנר בפרויקט הנדל"ן הכושל בלאס וגאס) יצחק תשובה. קולה של הפניקס לא בולט בין הקולות החזקים של יורק ופסגות, אבל יש לזכור שמדובר בחברה שבשנים האחרונות פעלה באגרסיביות לגביית כספה מהחברה האחות, דלק נדל"ן, שנמצאת בשליטתו הפרטית של תשובה, ושסיפרה את נושיה ביותר מ-65% מהחוב.

בין הפטיש לסדן: בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות

בתקופה האחרונה גיבשה נציגות בעלי האג"ח, המורכבת מיואב ערמוני מקרן הפנסיה גלעד, יוני שר מהראל (שכיום נמצא בנציגות מטעם הנאמנים) ועוזי דנינו מאקסלנס, הסדר חוב. המו"מ אמנם הוצג כמאבק עם איומים והצהרות לוחמניות, אבל בסוף הגיעו הצדדים להסכמות ולהסדר הכולל תספורת של 50% על חוב בהיקף של 1.8 מיליארד שקל. אלא שהסדר זה נשען על הזרמת כספים מצד אדוארדו אלשטיין. כעת, כאשר הזרמה זו נמצאת בסימן שאלה גדול, לא ברור מה תעשה הנציגות. נציגות אי.די.בי פתוח ניסתה לפני כמה חודשים לשכנע את זו של אחזקות לחבור אליה ולכפות הסדר חוב כולל. הנציגות של אחזקות לא התלהבה לעשות זאת והימרה על דנקנר ואלשטיין, אבל עכשיו גם היא מבינה שאם אכן ההזרמה של אלשטיין לא תתרחש, הם יישארו מול שוקת שבורה.

המגשר: אייל גבאי

לפני שלושה חודשים מונה אייל גבאי כאחראי מטעם בית המשפט לגיבוש הסדר חוב באי.די.בי. גבאי, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנוסה בפוליטיקה ובהתמודדות עם משברים, והוא אכן הצליח לגשר בין הצדדים ולהגיע להסדר חוב באי.די.בי אחזקות. אולם, אם כל הפירמידה תקרוס וכל הבנקים ובעלי האג"ח בקומות השונות יתחילו לריב על השלל שעוד נותר, נראה כי זו תהיה אחת המשימות הקשות שגבאי יצטרך להתמודד איתן: גישור בין כל הנושים והגעה להסכמה הכוללת ויתורים כואבים לכל הצדדים.

המכריעה: ורדה אלשיך

סגנית הנשיא של בית המשפט בת"א, השופטת ורדה אלשייך, היא השופטת המרכזית שאליה מגיעות כל החברות הגדולות הנקלעות לקשיים ומבקשות הסדר חוב. בסופו של דבר, על פיה יישק דבר. באולמה של אלשייך כבר ביקרו בשנים האחרונות אפריקה ישראל, דלק נדל"ן ועוד חברות רבות נוספות. גם אי.די.בי הגיעה אליה לדיונים. בתוך כל המולת הנושים, הטענות והריבים, היחידה שבסמכותה לעשות סדר היא אלשייך. לאלשייך אמנם ניסיון רב בתחום, אבל עדיין יהיה זה אחד ההסדרים המורכבים שהיא תצטרך לטפל בהם.

חובות

עוד כתבות

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

העלמת מס / צילום::  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

איפה הכסף? ממש מתחת לאף

אכיפה יעילה של העלמות ותכנוני מס יכולים להשתלם לחברה כולה ולשמש כמקור למימון מטרות חברתיות כמו חינוך חינם מגיל אפס ● דעה

זיהום אוויר מעל תל אביב / צילום: תמר מצפי

הבעיה העמוקה ביותר של מדינת ישראל שאף מפלגה לא מדברת עליה

עתיד כדור הארץ בסכנה, ויש לו השפעה ישירה על הכיס של כולנו ● אם אנחנו רוצים להישאר במשפחת העמים ולדאוג לאיכות האוויר שלנו ושל העולם כולו - הזמן הוא עכשיו, וחייבים לחשוב קדימה ברצינות ● דעה

יצירות אומנות חדשות בכנסת / צילום: איל יצהר

אמנות בכנסת: בוחרים בצילומים ישראליים

אמנם ממשלה חדשה עדיין לא נראית באופק, אבל בכנסת התחדשו בחמש יצירות אמנות חדשות ● אוצרת המשכן, שרון סופר: "חיפשתי עבודות צילום שהן פעולה התערבותית של האמן בנוף"

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

נשים וייטנאמיות / צילום: רויטרס

שניים רבים, השלישי מנצח: המדינות שנהנות ממלחמת הסחר סין-ארה"ב

כאשר ארה"ב וסין מסתבכות במאבקי סחר, זה אמור להיות הזמן של מדינות כמו וייטנאם לפרוח ● ואכן כלכלתן משגשגת וקופצת במדד התחרותיות העולמית

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק תשתלט על WeWork

דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" וב-CNBC מעלים כי סופטבנק עומדת להזרים לחברה 4-6 מיליארדי דולרים לפי שווי של 8 מיליארד ד', אך קיימות סתירות לגבי מבנה העסקה - האם רוב הסכום ישמש לרכישת מניות או כהלוואה ● ב-WeWork יכריעו מחר בנושא, כשקיימות עוד אופציות מימון על השולחן

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, כלל הנראה ב-2022

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אחרי סדנת בחריין: הפלסטינים עוד לא פספסו את הרכבת

קיים סיכוי גדול שהפלסטינים יאמצו את המתווה של הסדנה הכלכלית שהותנעה בבחריין, מאחר שנכון לעכשיו זו הדרך היחידה למימוש השאיפות הלאומיות שלהם ● דעה

מימין: יואב לוי, מייסד-משותף ומנכ"ל, ויונתן אפל מייסד-משותף וסמנכ"ל פיתוח / צילום: ירין טרנוס, יח"צ

אפסטרים גייסה 30 מיליון דולר בהובלת ענקיות רכב בינלאומיות

הגיוס התבצע בהובלת קבוצת Alliance של רנו, ניסאן ומיצובישי ● החברה, המתמחה באבטחת סייבר לכלי רכב מקושרים, בוחנת התרחבות לסין וליפן

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון/ צילום: רויטרס

יו"ר הפרלמנט בבריטניה מנע הצבעה על הסכם ה"ברקזיט" של ג'ונסון

(עדכונים): בתדרוכים לתקשורת הבוקר העריכו גורמים ב"דאונינג 10" כי קיים כעת רוב בפרלמנט לאישור ההסכם החדש אליו הגיע בשבוע שעבר הצדדים בבריסל ● ההצבעה על ההסכם בוטלה ברגע האחרון ביום שבת