גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התנגדות בישראל לחבילת הנשק שמציעה ארה"ב

יו"ר של תעשייה ביטחונית ממלכתית: אולי כל הרעש נועד להסוות מכירת טכנולוגיות מתקדמות לשכנותינו? ■ המערכות בחבילה יימסרו לצה"ל רק בעוד שנה, בעוד שחלון ההזדמנויות להתקפה ישראלית על איראן ייסגר בתוך חודשים

בישראל מסתמנת התנגדות עזה לחבילת הנשק שמציעה לה ארה"ב. לחבילה ניתן פומבי ערב ביקורו של שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, בישראל, לפני 10 ימים, והיא היתה אחד מהנושאים המרכזיים על סדר יומו בפגישותיו בישראל. כך מוסר "דיפנס ניוז" בגיליונו החדש.

החבילה המוצעת, שמתוארת כאחת מעסקות הנשק הגדולות ביותר שיזמה וושינגטון במזה"ת, מקיפה מטוסי וי-22 (אוספרי), שממריאים אנכית אך משייטים במהירות גדולה יותר מזו של מסוק ומשמשים בעיקר להובלת חיילים; 135-KC, מטוסי תדלוק מהדור החדש; טילים להשמדת מערכות מכ"ם; ומכ"ם מתקדם למטוסי קרב. סלי נשק גדולים הוצעו גם לסעודיה ולאמירויות הערביות המאוחדות. השווי המצרפי של העסקות לשלוש המדינות הוא כ-10 מיליארד דולר, אך טרם ברור מה שווי סל הנשק לישראל.

כאשר הידיעה על החבילה לישראל פורסמה בראשונה, ציין "ניו-יורק טיימס", שאחת ממטרותיה היא להבטיח שישראל תוסיף לקיים את הצבא הטוב ביותר באזור כדי להרתיע את איראן ולהתמודד עם קשת רחבה של איומים. הייגל אמר, כי המטוסים והטילים יבטיחו את הייתרון האיכותי של ישראל ואת עליונותה האווירית בדור הבא. אך מתברר שמה שרואים בוושינגטון לא רואים בישראל.

על-פי הדיווח ב"דיפנס ניוז", מנהלים בתעשיות הביטחוניות ומומחים לענייני ביטחון בישראל תוקפים את החבילה המוצעת. הם טוענים שהיא לוותה בהרבה רעש ויחסי ציבור, אך בדיקה מקרוב מראה שאין בה הרבה מהות. המתנגדים טוענים כי לישראל אין תקציב לרכישות ענקיות כאלה ואף אין לה צורך מבצעי ביכולות שגלומות במערכות הנשק שבחבילה.

במסיבת עיתונאים משותפת עם שר הביטחון משה יעלון, ב-22 באפריל, אמר הייגל כי הוא ועמיתו הישראלי "מסכימים שארה"ב תעמיד לרשות ישראל מערכת של יכולות צבאיות מתקדמות... שארה"ב טרם מסרה לאף מדינה אחרת".

אך מקורות בישראל אמרו ל"דיפנס ניוז" כי הטענות שהשמיע הייגל מטעות. הם הביעו תמיהה על השפע החריג של פרסומים שיצאו מתוך דיונים על עסקות נשק אפשריות, שאפילו לא דווחו רשמית לקונגרס. בדרך כלל דיונים כאלה נערכים מאחורי דלתיים סגורות.

היו"ר של תעשייה ביטחונית בבעלות המדינה אמר לשבועון: "דבר אחד הוא להשמיע הבטחות גרנדיוזיות, אך האם היכולות האלה מיועדות רק לישראל? האם האמריקנים מוכנים למסור לנו את היכולות האלה לפי תנאים שיתנו מענה על צרכי הביטחון המיידיים שלנו?"

"אם התשובה היא לא, כפי שאני חושד", המשיך יו"ר החברה הביטחונית עלום השם, "אז אנו צריכים לשאול האם ידידינו האמריקנים הפיקו את כל הכותרות והרעש היח"צני כדי להצדיק מכירת טכנולוגיות מתקדמות לשכנותינו, וזו תהיה התפתחות מטרידה ביותר".

את מספר היו"רים של תעשיות ביטחוניות ממלכתיות בישראל ניתן לספור על אצבעות יד אחת (ולא יהיה צורך בכל האצבעות), אך ניסיון של "גלובס" למצוא מי היו"ר עלום השם שמצוטט בידיעה עלו בתוהו.

מקורות בארה"ב ובישראל אמרו ל"דיפנס ניוז" כי למרות כל הפרסומים בטרם עת, לא הושג שום הסכם בין שתי המדינות על חבילת הנשק המוצעת. דיונים על עלויות, כמויות, תנאים ומועדי מסירה יחלו רק בסוף מאי או תחילת יוני.

מקור ביטחוני אמריקני אמר: "שר ההגנה כנראה התכוון לומר (במסיבת העיתונאים עם יעלון), שכאשר ממשלת ישראל תהיה מוכנה, ארה"ב תקבל בברכה מכתבי בקשה ישראליים למערכות הכלולות בחבילה המוצעת".

גורמי תכנון בצה"ל ומנהלים בתעשיות הביטחוניות אף חולקים על טענתו של הייגל, שהמערכות בחבילה לישראל נועדו לישראל בלבד, אומר עוד השבועון. חמש מדינות מפעילות עתה מטוסי תדלוק מדגם 135-KC, ובכללן טורקיה וסעודיה. ומזווית אחרת, גורמים רשמיים בישראל מציינים שלפחות פעמיים בעשר השנים שחלפו לא מימשה ישראל הזדמנויות לרכוש מטוסי מכל בארה"ב בגלל העלויות האסטרונומיות שכרוכות בשידרוג מטוסי מכל מזדקנים ואיטיים.

גורמים ישראלים מציינים עוד, שהפנטגון ובל בואינג, יצרנית מטוסי אוספרי, בטקסאס, מנהלים זה יותר משנה מו"מ עם האמירויות הערביות המאוחדות למכירת המטוסים לצבא האמירויות, במאמץ למנוע סגירה הדרגתית של קו הייצור של אוספרי ב-2018.

מפקד זרוע היבשה בצה"ל תומך אמנם בשאיפתו של חיל האוויר לרכוש מטוסי אוספרי, אך המטכ"ל לא כלל את המטוס המריא אנכית ברשימת קדימויות הרכש בתכנית החומש הבאה שלו.

פקיד בכיר במשרד הביטחון אמר כי המשרד ידון "בכל מיני תרחישים (לרכש מטוסי אוספרי)... כדי לראות האם יהיה אפשר לדחות את תשלומים על המטוסים הראשונים שיימסרו לישראל". הוא צופה שעלות הרכש תהיה 800 מיליון דולר.

אולם, אומר "דיפנס ניוז", גם אם ארה"ב תספק לישראל מימון חירום לטווח קצר, תידרש לפחות שנה להתקין במטוסים יכולות חדשות ולתת להן את האישורים המתאימים בעוד שחלון ההזדמנויות להתקפה ישראלית על איראן צפוי להיסגר בעוד כמה חודשים. לפיכך מסתייגים מומחים ישראליים מטענות הפנטגון, שהחבילה לישראל משדרת אזהרה ברורה לאיראן.

עוד כתבות

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

שדה הקרב בין ממשל טראמפ לפוטין עבר לזירת הנפט, וכרגע הרוסים מובילים

בשבועות האחרונים המאבק בין שתי המעצמות התחזק, כאשר מוסקבה הקריבה את בעלות הברית הוותיקות ונצואלה ואיראן, בניסיון להתנגד למאמצי ממשל טראמפ לעצב מחדש את שוק הנפט לרעת רוסיה

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הטוויטר של טראמפ מכה שוב: התערב במשבר הנפט העולמי

בציוץ בטוויטר כתב הנשיא האמריקאי לפני זמן קצר כי הוא דיבר "חברו" הנסיך הסעודי, מוחמד בין סלמאן, ששוחח עם הנשיא פוטין, וכי הוא מקווה שהשניים יקצצו בערך 10 מיליון חביות נפט ● מחר ייפגש טראמפ עם ראשי חברות הנפט האמריקאיות

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

ניסנקורן שר המשפטים, אדלשטיין יו"ר הכנסת: המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן קרוב להשלמה

שתי המפלגות שואפות להקים ממשלה לפני פסח ● בין הצדדים יתקיים "מאזן אימה" של זכות וטו על מינויים בכירים ● מקור פוליטי המעורב במגעים אמר ל"גלובס" כי אין עדיין הסכמה סופית של כחול לבן למינויו מחדש של יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת, אך ההתנגדות לכך פחתה

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

נכס של אקסטל  / צילום:אתר החברה

האג"ח של חברות הנדל"ן הזרות בת"א חזרו לרמת השפל: "הלחץ על מי שהסתמכו על מימושים ומחזורי חוב ילך ויגבר"

כעת נסחרות אג"ח של לפחות 24 חברות זרות בתשואות דו-ספרתיות, המלמדות כי עבור חברות אלו, שוק מחזורי החוב בישראל סגור לחלוטין, והן יידרשו להסתמך על מקורות עצמיים או על מקורות חיצוניים בארה"ב, לצורך פירעון חובות האג"ח

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל לא מרוצה מהבנקים ותוקף: "חיוני שהם ימשיכו לספק אשראי, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית"

המפקחת במכתב לראשי המערכת הבנקאית: "אני שבה וקוראת לכם לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות בעת הזו, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם, ואשר סביר להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו"

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

מה אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון  / צילום: איל יצהר, גלובס

אילו נכסים אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון

בית במטולה במיליון שקל, בית בראש פינה ב-2.3 מיליון שקל, בית בכפר תבור ב-2 מיליון שקל או בית בזכרון יעקב ב-3 מיליון שקל

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

זה המבחן שעשוי להבחין בסימני קורונה מוקדמים, ואתם יכולים לבצע אותו לבד

חולי קורונה רבים מדווחים כי איבדו באופן זמני את חוש הטעם והריח ● כעת מכון ויצמן והמרכז הרפואי וולפסון פיתחו פלטפורמה המאפשרת לבצע ניטור עצמי של חוש הריח במטרה לאתר מקרי קורונה בשלבי ההתפתחות המוקדמים

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

חברות הנדל"ן המניב נערכות למאבק מול הרשתות: ביקשו מרשות התחרות אישור להתאגד

חברות הנדל"ן המניב ובעלי נכסים עצמאיים פנו לממונה על התחרות כדי שתאשר להן להתאגד בהתמודדות מול השוכרים ● צעד זה מגיע אחרי ש-400 רשתות אופנה ומסחר הקימו ועד פעולה כדי להתמודד מול הקניונים עם השפעות משבר הקורונה על העסקים שלהן

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

האקזיט של אדם נוימן נעלם רשמית: סופטבנק לא השלימה את רכישת מניות WeWork

אתמול תם המועד להשלמת העסקה ● WeWork: "הצעת הרכש הייתה למניות ישירות מבעלי מניות גדולים אחרים, ולסיומה אין השפעה על פעילות או על לקוחותיה של החברה"

פרופ' קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל 2018-2013 / צילום: איל יצהר, גלובס

פלוג: לא מבינה למה גם מי שעובד ומקבל משכורת צריך לקבל מהמדינה שי לחג

נגידת בנק ישראל לשעבר אמרה כי הסיוע הממשלתי לטיפול במשבר צריך להיות ממוקד באוכלוסייה שנפגעה מהמשבר – ותוכנית ה"שי לחג" איננה כזאת

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

גיל שויד קיבל בשנת 2019 תגמולים בעלות כוללת של 40 מיליון דולר

כמו בכל השנים האחרונות, גם ב-2019 רובו ככולו של התגמול לשויד הוא מנייתי ● שכר הבסיס של שויד הוא שכר מינימום, לפי בקשתו

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

80 מיליארד שקל ומהר: מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק

ראש הממשלה הכריז השבוע על הכוונה להעניק מענקים לחג למשפחות עם ילדים, וגם לקשישים ● האם ייתכן שהדרג המקצועי במשרד האוצר בכלל לא ידע על זה? ● השבוע בפודקאסט "הצוללת", מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה ● האזינו