גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כבוד למגזר: הדרוזי שמכר את פרולור ב-480 מיליון דולר

פרופ' פואד פארס עבר דרך ארוכה מהילדות בכפר הדרוזי חורפיש ועד לאקזיט הביומד הענק בפרולור ■ בראיון מיוחד הוא מספר שצפו לו קריירה צבאית; על הסטטיסטיקה שניבאה לו תואר ראשון לכל היותר; על הקולגה באוניברסיטה שהתבטא כלפיו בגזענות ועוד

כשפרופ' פואד פארס חושב למי היה רוצה לספר על חלקו באקזיט הגדול ביותר בתולדות ישראל בתחום מדעי החיים, הוא נזכר במורה הנוצרי שלו בכפר חורפיש. המורה רצה להחמיא לילד הדרוזי, שהיה התלמיד הטוב ביותר בכיתה במדעים ובמתמטיקה. להגיד לו שיוכל להגיע רחוק. הוא ניגש לפארס, טפח על שכמו ואמר לו: "אתה תהיה קצין טוב בצבא". מבחינתו של המורה, כנראה, זו הייתה פסגת השאיפות של בן כפר, שמרבית הגברים בו מוצאים את פרנסתם בכוחות הביטחון. "לא פגשתי אותו מאז, אבל זו תשובתי אליו: אני לא קצין בצבא, אני קצין באוניברסיטה".

אדם נוסף שפארס מקווה שיקרא את הכתבה הזו הוא פרופסור באוניברסיטת חיפה, שהעיר לו פעם הערה גזענית במיוחד - כל-כך חמורה, שפארס מבקש שאכבה את הטייפ בעת שהוא מפרט אותה, ובטון דיבורו ברור כמה צרבה לו. "וזו", הוא אומר, "גם התשובה שלי אליו".

אותה תשובה שעליה מדבר פארס שווה הרבה מאוד כסף. 480 מיליון דולרים, ליתר דיוק. זהו השווי שלפיו נמכרה לאחרונה החברה שייסד, פרולור, כשחלקו של פארס מיתרגם ל-8.2 מיליון דולרים.

- איך אמירות מהסוג הזה השפיעו עליך?

"ההתבטאויות האלה המריצו אותי. ידעתי שאני חייב לא רק להצליח, אלא להצטיין. אני בא מהפלאחים בכפר. אם אני לא משיג הצלחות מוכחות במחקר אני נכשל, כי בלי חותמת כזאת מי יקלוט אותי באקדמיה? אני דרוזי".

- אמנם מכירת פרולור לאופקו של פיליפ פרוסט נעשתה בחילופי מניות ולא במזומן, אבל לפחות על הנייר הפכת לאדם עשיר.

"לא הייתי אומר מאוד עשיר. נכון שיש לנו תקציב לחיות בצורה מכובדת, וברור שזה משנה קצת את החיים, אבל זה בעיקר נותן סיפוק וכבוד".

- אם הגענו לכבוד, בראיונות השונים שנתן שי נוביק, נשיא החברה, כולל בשבוע שעבר, קשה מאוד להבין שהרעיון בבסיס החברה הוא פיתוח שלך. לרוב אתה מוצג, מאוד בקצרה, כאדם שחזר מהפוסט דוקטורט וקיבל משום-מה אישור לפתח כמה חלבונים מהאוניברסיטה שבה למד, ושהוא, נוביק, היה זה שדחף וקישר ובנה והביא את החברה לאן שהגיעה.

"כל אחד מושך את זה לצד שלו וזה לגיטימי, למרות שבעיניי זה סוג של מינוס. אברי הברון, מנכ"ל החברה, תמיד מזכיר את התרומה שלי כשהוא מדבר על החברה. שי פחות. הוא בא מעולם אחר לגמרי, והוא חושב אולי שההצלחה היא שלו כי הוא גייס את הכספים וקידם את החברה. הוא באמת גייס הרבה כספים ועשה עבודה יפה מאוד בקידום החברה, אבל אולי צריך להזכיר לו פעם אחת שתמיד צריך לחזור לבסיס: בלי רעיון אין חברה. טוב, זה לא מפריע לי".

- החלק שלך נראה קטן. אתה אחרון ברשימת המתעשרים מפרולור.

"מפני שמימשתי חלק מהמניות במהלך הדרך, כי הייתי צריך תקציב: הבת שלי התחתנה, אחד הבנים עומד להתחתן, ואת כל זה אי אפשר לעשות באמצעות מניות על הנייר. אם לא הייתי מממש", הוא צוחק, "הייתי אולי פי שניים ממה שמופיע אצלכם בגלובס".

חורפיש, ירושלים, מיזורי

פארס, 56, הוא בן לאחת החמולות הגדולות בחורפיש, כ-700 איש. כל אורח חייו הוא מעט תקדימי לבני הכפר. הוא לא רק הדרוזי הראשון בישראל ש"עשה אקזיט", הוא גם היה הראשון מבני הכפר שיצא להתגורר בחו"ל לתקופה ממושכת, וכמובן מהמעטים שעשו קריירה אקדמית.

- מה אבא אמר על האקזיט?

"למען האמת, לא סיפרתי לו. התקשרתי אליו מארצות הברית (כאשר נסעו לסכם את פרטי המכירה לאופקו של פיליפ פרוסט - ש' ל'), אבל רק כדי לשאול לשלומו".

- לא סיפרת לו? למה? זו הרי גאווה גדולה.

"העדפתי שלא. אנשים לא מבינים מה המשמעות של החלפת מניות, הם שומעים 480 מיליון דולר וחושבים שיש לי אותם בכיס. אז אני לא אוהב לדבר על זה. גם אשתי מאוד עוצרת בעדי. היא אומרת שאנחנו רוצים לחיות בשקט, והיא צודקת".

"אני מדען, לא איש עסקים"

לחברה שהקים עבור המחקר קרא בתחילה "פארס ביוטכנולוגיה"; אחר כך הוחלט שהשם "לא סקסי" והיא נקראה מודיג'ן. מאוחר יותר, כשהונפקה, התברר שיש חברה עם שם דומה בגרמניה, ואז שמה הוחלף לפרולור.

לאחר שלוש שנים בחממה, שבהן הוכיחו שהעיקרון יכול לפעול גם על אריתרופויטין, נגמר התקציב והיה צורך למצוא משקיעים. בשלב הזה הצטרף לחברה אברי הברון, איש ביוטק ותיק שבעברו רשומות הן "אינטרפארם" והן "כלל ביוטכנולוגיה". הוא מונה למנכ"ל, וביחד יצא עם פארס לחפש משקיעים.

לחברה הצעירה היה רומן ממושך עם טבע, שכמעט קנו את מה שנקרא אז מודיג'ן. "באיזשהו שלב זה נפל, למרות שכבר הגענו, לאחר כמעט שנה וחצי של דיונים, ללחיצת יד", פארס משחזר. "אני לא יודע למה זה נפל, אבל היום אני חושב שהיה לנו מזל. הם לא עמדו להשקיע בחברה את הסכומים שחשבנו שיש להשקיע בה".

לאחר מכן חיברו אותם לשי נוביק, שחזר ארצה מניהול קרנות השקעה בארצות הברית ושהיה מחובר היטב לעולם הפיננסי. וכאן, בשלב הזה, נחלץ מנהל החממה זהר גנדלר לשמור על המדען המעופף שלו שלא יחתום על הסכם שלא הולם את תרומתו לחברה. "אני לא איש עסקים, אני מדען", פארס צוחק, "והוא מאוד פחד ודאג לי אישית שישמרו לי על הזכויות שלי, נאבק על זה מאבק חורמה שנמשך כמה חודשים. לא אשכח לו את זה".

נוביק אכן הזניק את החברה קדימה, הוציא אותה להנפקה והכניס לתמונה את פיליפ פרוסט שהשקיע בחברה ו"נתן לנו נשימה לכמה שנים". פרוסט, המכהן בחברה כיו"ר, החליט לרכוש אותה ולמזגה לחברת אופקו שבשליטתו.

מדובר באחת מעסקות הרכישה הגדולות בהיסטוריה של הביוטכנולוגיה הישראלית, אף שאפשר גם לראות אותה כהעברה מיד אחת של פיליפ פרוסט לידו השנייה: חברת אופקו בשליטת פרוסט רוכשת בעסקת חילופי מניות את פרולור על-פי שווי של 480 מיליון דולרים (זאת כאשר ערכה הבורסאי בעת העסקה עמד על כ-370 מיליון דולרים), אולם פרוסט הוא גם היו"ר ובעל השליטה בפרולור (19.8%).

- איך אתה רואה את פרולור בעתיד?

"יש לי כל הזמן רעיונות לעוד חלבונים שאני רוצה לפתח דרך הפלטפורמה הזאת, ואני תמיד מעלה אותם בפני החבר'ה, והם נרתעים קצת. אני מבין אותם, כדי לפתח תרופה היום צריך המון משאבים. צריך למצוא את הזמן הנכון וגם את ההסכמה הנכונה מהצד הפיננסי".

לקדם את העדה באקדמיה

מצד אחד, פארס קצת מוקנט מהפליאה הגדולה שמעורר "דרוזי שעשה אקזיט". מצד שני, הוא מבין מאין מגיעה הפליאה הזאת: "באמת אין הרבה דרוזים שהתקדמו במסלול האקדמי. אצלנו רוב הצעירים מתחתנים בגיל צעיר יחסית ומי שכבר יש לו משפחה, קשה לו לחשוב על מסלול אקדמי".

לילדיו שלו החדיר את המסר היטב: הבכורה מתחילה דוקטורט, השני סיים תואר שני, השלישית לומדת מדעי הרפואה והקטן עוד תיכוניסט. "עוד נראה מה עושים איתו, אבל לא תהיה לו ברירה, הוא יצטרך ללכת לאקדמיה", פארס צוחק. "בכל הזדמנות שבה אני מדבר בפני דרוזים על השכלה גבוהה, אני אומר להם, נכון, אנחנו עומדים על אחוז מצוין יחסית, 54% זכאים (לעומת קצת יותר מ-60% במגזר היהודי). אבל זכאות לתעודת בגרות איננה מדד להצלחה".

- ומה מצב הנשים?

"נשים דווקא מתקדמות הרבה יותר טוב מאשר גברים. 60% מהסטודנטים הדרוזים הן נשים. גם זה מדאיג את אנשי המקצוע במערכת החינוך הדרוזית: השילוב של אישה אקדמאית משכילה עם בעל ש'נשאר מאחור' עלול להוות בעיה חברתית".

בימים אלה מקדם פארס רעיון: להקים מרכז מחקר ופיתוח בלב האוכלוסייה הדרוזית שיהיה מיועד גם לצ'רקסים. זה נמצא בדיונים מול משרד הכלכלה: "יש לנו חוקרים בודדים, אבל הם יהיו הגרעין של המחקר והפיתוח. ברגע שנצליח עם אלה, זה יהווה עידוד לסטודנטים נוספים להמשיך במחקר ולהיקלט במרכז".

בינתיים הוא מונה בגאווה את הדוקטורנטים ואת בעלי הדוקטורט הצעירים מבני העדה, כולל חוקרת מדלית אל כרמל, שפארס ואחרים עודדו אותה לפתח מערך זיהוי מחלות גנטיות בעדה. בעתיד, הוא אומר, אפשר יהיה לתרגם את הפעילות הזאת לשירות של ייעוץ גנטי. סטודנטית אחרת שסיימה דוקטורט בהנחייתו היא צ'רקסית, חלוצה בקרב בנות עדתה, והיא חוקרת גנים שמעורבים בסרטן.

"המעבדה שלי מוזכרת כמעט בכל נאום של נשיא האוניברסיטה", פארס מתגאה. "יום אחד הוא הגיע לבקר אצלנו ולמזלי כל הסטודנטים היו באותו יום ועברתי ביניהם אחד אחד והכרתי לו אותם. זו צ'רקסית, זו דרוזית, זו מוסלמית, זו נוצרית, ועוד כמה סטודנטים יהודים. מאז הוא מזכיר את המעבדה בכל אירוע, כנגד הסטיגמה שאוניברסיטת חיפה היא רק מקום שבו יש הפגנות בין יהודים לערבים".

- ומחקרית, במה עוסקת המעבדה שלך היום?

"אנחנו עובדים במעבדה על מחקר סרטן, ומשלבים כמה רעיונות. האחד הוא חומרים מהטבע שמשפיעים על תאים סרטניים, ויש לנו כבר שני פטנטים בנושא הזה. השני הוא פיתוח שיטות לאבחון וטיפול בסרטן באמצעים של גנטיקה מולקולארית".

- מתבשל כאן עוד סטארט-אפ?

"יכול להיות".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

ציפי חוטובלי  / אינפוגרפיק: דור מלכה

מי חושבת שהליכוד היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה

לסגנית שר החוץ מהליכוד, ציפי חוטובלי, נדמה שהבחירות הפנימיות ביתר המפלגות נעלמו מהנוף ● שרטטנו מפה מדויקת של שיטות הבחירה ● המשרוקית של גלובס

דונלד טראמפ / צילום: Yuri Gripas, רויטרס

המשימה: להשתחרר מהחיבוק של טראמפ (אבל בלי להגזים)

נשיא ארה"ב יצק השבוע רוטב גזעני על אומצת הבחירות שלו בהתקפה על נאמנותן של ארבע צירות קונגרס רדיקליות ● הוא מקווה כנראה להביך את המפלגה הדמוקרטית, אבל מביך גם את ישראל ואת ידידיה ● איך למזער את הנזק ארוך הטווח של הזיהוי הרעיוני עם טראמפ? המשימה הזו צריכה להעסיק את ישראל

בועז רקוץ' / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

ההפחתה הדרמטית של בנט: צמצם חצי תלמיד לכיתה

שלוש פעמים לפחות טען בנט, שר החינוך לשעבר, כי הוא הפחית דרמטית את מספר התלמידים בכיתות ● הבעיה היא שזה פשוט לא נכון

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

משה ברקת בולם את תרגיל השכר החדש של ניר גלעד שנחשף ב"גלובס"

בתחילת השבוע נחשף ב"גלובס" כי יו"ר מגדל מבקש שכר לחמש שנים, גם אם יסיים את תפקידו קודם לכן וכך גם המנכ"ל המיועד רן עוז ● אלא שהסכם כזה עשוי להיות מנוגד לחוק שכר הבכירים ● הממונה על שוק ההון לא יאשר הסכם כזה

שליח של חברת דליברו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר האלקטרוני מעביר את ענף המזון מהרחובות למבני תעשייה

סטארט–אפים בארה"ב מציעים למסעדות ולמכולות לסגור את פעילותן במרכזי הערים ולהעביר אותה למטבחים משותפים בבעלותם שנמצאים בקרבת הערים הגדולות

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

אורלי לוי / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

יו"ר העבודה עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס: "המדינה שכחה שכבות שלמות"

לוי-אבקסיס היא אחת הדמויות הפוליטיות המחוזרות ביותר בשבועות האחרונים ● לוי אבקסיס: "יודעים כולם שלא ניסיתי למכור את עצמי, לא עניתי לטלפונים ולא השבתי לעיתונאים, אבל בגלל הקדמת הבחירות, הגיעה השעה" ● מרצ: "עמיר פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל"

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דאטה שנאסף במיקרוסופט מצביע על חשש מהתערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב

לפי פוסט שפורסם לאחרונה בבלוג הרשמי של מיקרוסופט, בשנה האחרונה עשו כ-800 ניסיונות פריצה לארגונים הממוקדים בדמוקרטיה, עובדים מקרוב עם מפלגות או פוליטיקאים, או חוקרים נושאים שמרכזיים בקמפיינים פוליטיים, ע"י האקרים שרובם היו מרוסיה, איראן וצפון קוריאה

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

חברות הביטוח מציגות את יחס כושר הפירעון ל-2018: מגדל שבה לחלק דיבידנדים, כלל ביטוח רחוקה מכך

בשנים האחרונות עובר ענף הביטוח בישראל מהפכה בתחום דרישות ההון להבטחת יכולת הפירעון של החברות, כשאלה עוסקות בהגדלת הון ● "גלובס" מנתח בסיוע EY ישראל מיהן החברות האיתנות יותר, ואילו מהן אינן יכולות לגייס עוד הון "רובד 2"

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט ננעלה בירוק על רקע דברי וויליאמס; הזהב טס

נשיא הפד של ניו יורק דוחק בהורדת הריבית והעביר את וול סטריט לעליות ● עונת הדוחות נמשכת: הלילה לאחר המסחר מיקרוסופט צפויה לפרסם דוחות ● מורגן סטנלי עולה ב-1.4% לאחר שהבנק היכה את תחזית הרווח למניה ב-9 סנט ● פיליפ מוריס ואיביי קופצות לאחר הדוחות ● אפל זוכה להעלאת המלצה מצד בית ההשקעות ריימונד

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: טבע ירדה לרמת שפל היסטורית; הנפט איבד 1.5% לאחר דוח המלאים

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע החולף מעבר לצפוי ● ספר הבז' של הפד: הכלכלה צמחה באופן "צנוע" ממאי עד יולי ● בנק אוף אמריקה היכה את תחזית הרווח למניה ברבעון השני ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, בהובלת הקאק הצרפתי

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי מרחיבה פעילות: משקיעה 135 מיליון דולר בחברה הפועלת בתחום הדאטה סנטרס בצפון אמריקה

השקיעה את הסכום המדובר ב-20% ממניות חברת קומפאס, וקיבלה אופציה להגדיל בה את חלקה ● "ענף הדאטה סנטרס הוא מן הצומחים בעולם בתחום הנדל"ן המניב"; השוכרים בו - "מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"

בר רפאלי / צילום: שלומי יוסף

ערעור בר רפאלי: לא מאבק נגד תשלום 8 מיליון שקל מס, אלא כדי לא להיכנס לכלא

אסור להתבלבל, המאבק שמנהלת הדוגמנית בר רפאלי היום בזירה האזרחית קשור בעבותות ברזל למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות ● המלחמה של הדוגמנית המצליחה בזירה הפלילית, המלחמה לא להיכנס לכלא, מתחילה בזירה האזרחית ● פרשנות