גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירת הפועל ירושלים: התסבוכת

הקבוצה תגיע בימים הקרובים לנקודת שפל, כשתועמד ע"י האפוטרופוס למכרז; למה מבין שלל הנכסים של אגייאר בישראל, דווקא המכירה הזאת כ"כ מסובכת?

בימים האחרונים עבדו נציגיו של האפוטרופוס הראשי על ניסוח הודעת המכירה של הפועל ירושלים כדורסל. זה יהיה קצת מוזר להיתקל בימים הקרובים במודעה בעיתון, כאילו מדובר ברכב יד שנייה, הקוראת לציבור הרחב להשתתף במכרז ציבורי למכירתו של נכס ספורטיבי משמעותי במונחים ישראליים כמו הפועל ירושלים.

מבחינה תדמיתית זה באמת נשמע רע. אבל מבחינה טכנית אין שום דרך אחרת לייפות את הסיפור: הפועל ירושלים הפכה בנובמבר 2012, בצו בית משפט, לעוד נכס של גומא אגייאר ששווה כמה לירות, ויש להיפטר ממנו כמה שיותר מהר במסגרת הליך למכירת כל נכסיו של האניגמה שנעלמה במימי פלורידה. היא הפכה לאנקדוטה טכנית, משפטית.

אלא שלהבדיל מנכסים אחרים של אגייאר בישראל ששווים הרבה מאוד כסף - למשל, חמישה נכסי נדל"ן בירושלים שהוצאו למכירה בימים האחרונים ומוערכים ביותר מ-15 מיליון דולר (דירות בשכונת ימין משה ועוד דירה המשקיפה על הכותל המערבי) - מועדון הכדורסל הפך לתסבוכת מתוקשרת.

יזם ההיי-טק אורי אלון, ששמו נקשר עם אחת מקבוצות הרכישה, עומד על כך שימכרו מלוא האחזקות האפשריות של אגייאר, 90%, למי שירבה במחיר - ועל הדרך לנקות את השטח ולהעיף את העמותה ההיסטורית ("כל הדני קליינים והדני כהנים למיניהם", אומרים מקורבים למו"מ); קולות אחרים הבאים מכיוון העמותה דוחפים להשאיר אחוזים ניכרים אצל העמותה, ולטענת גורם המעורה בפרשה, "להשאיר את המצב כפי שהיה עד היום, לפיו העמותה תמשיך להיות מעורבת בניהול הקבוצה ותמשיך במשחק חילופי הכיסאות שלה, שפעם ההוא מנהל, ופעם מישהו אחר מנהל על חשבון המיליונר התורן".

כך נוצר מצב מוזר: הגוף שאמור לדאוג למכירת הקבוצה לא מסונכרן על כמות האחוזים שהוא רוצה למכור (אם בכלל), וידיים רבות בוחשות במהלך.

***

התסבוכת הנוכחית של ירושלים החלה בסוף 2011. אחרי שנים של שנור שלא הביא את הקבוצה לשום מקום, הגיעו בעמותה להחלטה שצריך לאפשר לגורם פרטי לשים יד על המועדון. הקבוצה עברה לידיו של אגייאר שרכש 60% מהמועדון עבור כ-3 מיליון דולר. יתרת האחזקות (40%) נותרה בידי העמותה לניהול הפועל ירושלים. אגייאר לא הסתפק בכך והעמיד הלוואה של עוד 2.7 מיליון דולר, שעל-פי הסיכום עם העמותה הקנו לו את האפשרות להגדיל את אחזקותיו ל-90%.

אגייאר לא שבע נחת מהאינטראקציה עם שותפיו לקבוצה. בחודש יוני 2012, זמן קצר לפני שנעלם בים, פנה אגייאר לעמותה והודיע כי הוא מבקש לקבל את ההלוואה בחזרה ועוד הודיע שאם תוחזר לו ההלוואה, הוא מוכן למסור לעמותה חינם אין כסף את המניות. העמותה סירבה.

מספר חודשים לאחר שהוכרז כנעדר אחרי שנעלם בסביבת פלורידה, הועברו כל נכסיו של אגייאר בישראל בצו בית משפט, כולל קבוצת הכדורסל, לניהול האפוטרופוס הכללי. למרות שמדובר בעניין יותר אמוציונלי מנדל"ן - עם אוהדים, תקשורת ובעיקר עמותה היסטורית שלא מוכנה לשחרר - הפועל ירושלים הועמסה על עגלת הנכסים. בין היתר כוללת העגלה, מלבד אלו שהוצאו השבוע למכירה, דירות בירושלים וגם במזרח ירושלים (סילואן), ואת גולת הכותרת - הפנטהאוז בן 600 מ"ר בשכונת ממילא שמוערך לבדו ב-20 מיליון דולר. אגב, רוב נכסי הנדל"ן של אגייאר עומדים ריקים ומחכים לשעתם.

כנציגיו של האפוטרופוס הכללי למכירת הקבוצה מונו עורכי הדין מאיר הלר ואפי אברמזון. עו"ד הלר מייצג את האינטרסים של הלן אגייאר, אמו של גומא; בעוד שאברמזון מייצג יותר את האינטרסים של ג'יימי, אשתו של גומא. למי שהחמיץ את תקציר הפרקים הקודמים במאבק - הלן וג'יימי מנהלות קרב משפטי חוצה גבולות פלורידה-ישראל על נכסיו של גומא. בפיתול שאופייני לעניינים הקשורים לאגייאר, עו"ד אפי אברמזון שימש כעורך הדין של העמותה ואף דירקטור מטעמה בהפועל. לטענת גורמים המעורים בפרשה, לאברמזון זיקה לעמותה ולשמירה על האינטרסים שלה, עוד מהימים שבהם ייצג את העמותה בהליך המכירה של הקבוצה לאגייאר, "ואיך הוא יסכים לאפשר עכשיו הליך מכירה שעשוי להשאיר את העמותה בלי כלום?"

***

מבחינה טכנית, מה יקרה עכשיו? על השולחן קיימת לפחות הצעה אחת רצינית לרכישת הקבוצה עליה פורסם לראשונה ב"גלובס", מצד קבוצת רכישה אותה מוביל יזם ההיי-טק אורי אלון המתגורר בניו יורק. אל אלון הצטרף גם גיא הראל, שמוכר לחובבי הכדורסל מהתקופה בה שימש כסוכן שחקנים (היה זה שהביא לישראל את וויל סולומון בתחילת שנות האלפיים). בצד השני נשמעים קולות מצד "אנשי העמותה" ההיסטורית, שמנסים לרקום הצעות כדי לנסות ולהחזיר את הקבוצה לידיים של טרום עידן גומא. או לפחות לדאוג שהעמותה ההיסטורית עדיין תחזור לשלוט בקבוצה.

איך זה ייגמר? כמעט כמו כל דבר בישראל: בסופו של יום ההכרעה תהיה בבית המשפט.

עוד כתבות

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כבר לא רק עניין של גיקים: כך רכישת נדל"ן בבלוקצ'יין הופכת למיינסטרים

המיתון העולמי הוליד יוזמות שהיו מוכרות למעטים - משקיעים שאיבדו מהונם יוכלו בקרוב כבר לא לרכוש דירה שלמה, אלא לקנות אחוזים קטנים במספר נכסים ● כך עולם הבלוקצ'יין חושף את עולם הנדל"ן לקהלים חדשים שלא היו נגישים ● האזינו

מחלקת מונשמי קורונה / צילום: ראובן קסטרו, וואלה !NEWS

הגרף היומי: איך "כבשה" ישראל את הצמרת המפוקפקת בטבלת מספרי החולים החדשים

אחרי שנראה שישראל מצליחה להיחלץ מהמשבר הבריאותי, בשבועיים האחרונים מספר החולים היומי הולך ומטפס במהירות, גם ביחס לעולם • לישראל אין מערך יעיל לקטיעת שרשראות הדבקה, אך ישנה עלייה ניכרת במספר הבדיקות והקלה בתנאים, באופן המאפשר לאתר חולים רבים יותר

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

מפעל נירלט  / צילום: דן לב

אדלר חומסקי זכה במכרז על תקציב נירלט בהיקף 8 מיליון שקל

על התקציב התמודד גם גיתם BBDO ● שני המשרדים מטפלים בתקציב מפעל הפיס, מקום העבודה הקודם של המנכ"ל עומרי לוטן

גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"בחברות ללא בעל שליטה, הבעיה המרכזית היא פיזור של בעלי המניות ומנהלים עם פיקוח חסר"

נושא האקטיביזם של בעלי מניות נידון בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בשיחה עם גת מגידו, פרופ' אסף חמדני וד"ר איל גבע • "אנחנו רוצים להשקיע בחברות עם הנהלה איכותית - כזו עם מנכ"ל שהמשקיע סומך עליו שיידע לחלץ את החברה ממשבר"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאתמול ועד היום בבוקר: 1,649 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון אתמול ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 4,067 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 846,409 דורשי עבודה, מהם579,824 בחל"ת

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

קרן קיידן / צילום: תמונה פרטית

"הסיוע מהמדינה עוזר לקנות עוד כמה מוצרים בסופר, לא לשרוד"

קרן קיידן, 38, בעלת מכון היופי "קרן לייזר" ● "אנשים נמנעים מלעשות דברים שלא חייבים ולכן כל התחום הזה של הקוסמטיקה ושל הסרת שיער נפגע" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות חדות בפתיחת המסחר: המדדים מזנקים בעד 1.5%

בורסות אסיה רשמו היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי שזינקה ב-5.7% ● עליות בבורסות אירופה ● טסלה מזנקת בכ-6%

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

משרד הפנים מקדם פעימה שנייה של פטור מארנונה לעסקים

מנכ"ל משרד הפנים אמר בדיון בוועדת הכספים כי משרדו פנה בנושא למשרד האוצר שאינו מתנגד למהלך

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

לקראת הודעת הריבית: "ההסתברות להפחתה מעט גבוהה יותר מ-50%"

בנק ישראל יודיע היום על גובה הריבית ליולי ולאחריה יקיים מסיבת עיתונאים ● קונצנזוס האנליסטים סבור כי הבנק ינמיך את תחזית הצמיחה ● פסגות: "היינו מצפים להתערבות בשווקים כמו הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות או הרחבת מגוון הנכסים הנרכשים" ● לאומי: "נראה כי ההודעה צפויה להיות פסימית יותר"

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע

אישה ישראלית עם מסכת פנים / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האפשרות שווירוס הקורונה נישא באוויר שוב מרחפת סביבנו

ארגון הבריאות העולמי קבע לפני כמה חודשים כי הווירוס כנראה אינו נישא באוויר בטיפות הזעירות אלא רק בנתזים, אולם, עיתון הניו יורק טיימס מדווח כי 239 מומחים, רופאים וחוקרים, הגישו מכתב לארגון ובו התחננו שהגישה הזו תיבדק מחדש

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת