גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לפתוח ארנקים: כמה עולה לשלוח את הילדים לקייטנה בחו"ל?

בדיקת "גלובס": מ-4,500 שקל לשבוע בהונגריה ועד 22 אלף שקל למחנה של חודש בארה"ב - שפע אפשרויות מעבר לים מוצעות לבני-הנוער בחופש הגדול

לשלוח את הילד לקייטנה בחו"ל היא אופציה השמורה להורים עם כיסים עמוקים, המשופעים גם בפתיחות מחשבתית/נפשית לשלח את התכשיט אל מעבר לים בלעדיהם. על פי ההערכות, כ-5,000 בני נוער בני 11-18 יוצאים מדי קיץ לקייטנות מעבר לים.

אחת מהם היא נטע בינשטוק, 17.5, מקרית גת, שכמו אחותה, בילתה בשלוש קייטנות כאלה: בשנת 2010 בסאמר קאמפ בסן דייגו, ב-2011 בסאמר סקול בלונדון וב-2012 בסאמר סקול בקיימברידג'. כשהיא מתבקשת לדרג, ארה"ב קוטפת את המקום הראשון: "כי שם זה יותר חווייתי ופחות מסגרת לימודית פורמלית", היא מסבירה. "זאת חוויה מטורפת. חוויה חד-פעמית שלא אשכח. לומדים להיות עצמאים, נהנים, מבלים, רואים מקומות חדשים, פוגשים צעירים מכל העולם וגם חוזרים עם אנגלית ברמה גבוהה".

ההבדל בין סאמר סקול לסאמר קאמפ - שני סוגי הקייטנות העיקריים - טמון לא רק ביעד אלא גם בתוכן ובמחיר: קייטנות "סאמר סקול" - שמות דגש על לימוד השפה האנגלית ומתקיימות לרוב בבתי ספר או באוניברסיטאות באנגליה, וגם הלינה נעשית בתוך מרכזי הלימוד, כמו למשל מעונות סטודנטים, אך משלבות פעילויות חברתיות כמו טיולים, סיורים במוזיאונים ועוד (בכל זאת, מדובר בחופש הגדול). כל זה במחיר ממוצע של כ-2,000 ליש"ט (כ-11,000 שקל) לשבועיים.

באחרונה נפתחו יעדים נוספים במזרח אירופה ובאגן הים התיכון המתיימרים לספק מוצר דומה במחיר נמוך יותר; ואילו קייטנות "סאמר קאמפ" - הדגש בהן הוא על פעילות חברתית וספורטיבית דוברת אנגלית המתקיימות בעיקר בארה"ב ובקנדה וכוללות פעילויות מים כמו סקי, מפרשיות ובריכת שחייה; סדנאות תיאטרון, מוזיקה, ריקוד ואמנות; משחקי מגרש כמו כדורסל, טניס ובייסבול; מסיבות, קיורקי וטיולים לפארקי מים, קמפינג וסיורים באטרקציות כמו מפלי הניאגרה, וכל זה במחיר של כ-4,000 דולר (כ-14,200 שקל) בממוצע לקייטנת בת 3 שבועות בארה"ב.

לדברי בינשטוק, היא לא באה מבית עשיר: "אני ואחותי תלמידות טובות וההורים שלנו רצו לצ'פר אותנו ולכן התאמצו כספית". גם דנה ונוגה מראשון לציון אינן משתייכות לעשירון העליון. אביהן, גיל, מספר: "שלחנו את שתיהן לקייטנות באנגליה ובארה"ב, והשנה אחת מהן יוצאת לקייטנה בקפריסין, בזכות ירושות שקיבלנו, שמימנו בין היתר את מתנת בת המצווה לילדות".

גם הוא משבח את הז'אנר: "מדובר בחוויה תרבותית, מעניינת ומאתגרת שתרמה רבות לבנותיי, בזכות המפגש עם בני נוער מהעולם, כולל ממדינות ערב. הקשרים שנוצרו נשמרים עד היום דרך הפייסבוק - תרמו רבות להתפתחות שלהן. הכל היה מתוכנן ומתופעל כמו שצריך. המינוס היחיד הוא המחיר הגבוה, אבל זה עניין של סדר עדיפויות".

גם במזרח אירופה

על מנת להנגיש את המוצר לפלחי שוק גדולים יותר שידם אינה משגת את הקייטנות הקלאסיות והיוקרתיות באנגליה ובארה"ב, נפתחו אלטרנטיבות זולות יותר ביעדים במזרח אירופה ובאגן הים התיכון. "מדובר ביעדים נגישים כמו קפריסין במחיר ממוצע של 1,200-1,600 אירו (כ-5,600-7,480 שקל) לקייטנה בת 8-14 ימים (בהתאמה) וקרואטיה במחיר ממוצע של 1,400 אירו (כ-6,540 שקל) לשבועיים", אומרת נטע טל, מנהלת מחלקת סאמר סקול בחברת נתור.

לדבריה, סאמר סקולס הפכו בשנים האחרונות למוצר מבוקש ונצרך על ידי קהלים רחבים יותר שחוסכים כדי להקנות לילד חוויה מעשירה דוברת אנגלית. "זה מתאפשר", לדבריה, "גם הודות לתנאי תשלום נוחים יותר של עד עשרה תשלומים ללא ריבית. גם הילדים תורמים לפופולריות ולעממיות של המוצר. הפייסבוק ו'חבר מביא חבר' תרמו בשנה שעברה לגידול של כ-10% במספר הילדים שיצאו דרכנו לקייטנות קיץ בחו"ל, ואנחנו צופים גידול דומה השנה".

יהודה זפרני, משנה למנכ"ל אופיר טורס, מציין את הונגריה כיעד נגיש נוסף. "מדובר ביעד המהווה אלטרנטיבה שווה לכל כיס בהשוואה לקייטנות הסאמר סקולס היוקרתיות באנגליה ובארה"ב. רמת המחירים של קייטנת קיץ באגם באלטון שבהונגריה נמוכה בכ-50% מקייטנה דומה באנגליה ובכ-80% מקייטנה דומה בארה"ב: 970 אירו לשבוע (כ-4,530 שקל) ו-1,350 אירו (כ-6,300 שקל) לשבועיים".

ויש טיולי המשך

קיים רכיב נוסף, למי שקונה אותו, המייקר את העסק כולו והוא טיולי המשך. חברות המוציאות קייטנות לחו"ל, ובעיקר לאירופה, מציעות להמשיך עם סיום הקייטנה לטיול המשך.

כך למשל, חברת מגה פמילי מציעה בסיום הקייטנה באנגליה טיול המשך לאירו-דיסני בפריז בתוספת של 400-430 דולר לילד, ובסך הכל (קייטנה טיול המשך) במחיר כולל ב-4,150-4,450 דולר (כ-14,770-15,840 שקל) במקום 3,750-4,020 דולר (כ-13,350-14,300 שקל). מנהל השיווק של החברה, עופר כהן, טוען שנכון לרגע זה, הביקושים לטיולי המשך חלשים.

יולי או אוגוסט?

לדברי זפרני, לא רק היעד מכתיב פערי מחירים, לעיתים גם הטיימינג. כך למשל, סאמר סקול בבוסטון ארה"ב גבוה בכ-7% באוגוסט לעומת יולי: מ-5,800 דולר ביולי ל-6,200 דולר באוגוסט; ואילו מחירה של קייטנת קיץ באוטווה שבקנדה באוגוסט (4,850 דולר) גבוה מביולי (4,700 דולר). "ביולי, בניגוד לאוגוסט, קיימות קייטנות לילדים בארץ וחל תשעה באב, מה שמוריד את הביקושים לקייטנות בחו"ל בהשוואה לאוגוסט ובהתאם, גם את המחירים", מסביר זפרני.

מאידך, ישנן לא מעט קייטנות שמחירן קבוע ואינו משתנה ביולי-אוגוסט. כך למשל, מחירה של קייטנת סאמר סקול בלונדון מטעם נתור עומד ביולי-אוגוסט על מחיר אחיד של 2,670 ליש"ט (כ-14,800 שקל); וכך גם המחיר בקפריסין: 1,200 אירו (כ-5,600 שקל) ביולי-אוגוסט.

טל מנתור מסבירה את אחידות המחירים: "הספקים בחו"ל מוכרים לנו את הקייטנות במחירים אחידים ולכן אנחנו משווקים אותן במחיר זהה. סיבה נוספת למה המחירים שלנו ביולי זהים למחירי אוגוסט היא קיצור החופש הגדול המעלה את הביקושים לקייטנות בחו"ל ביולי". את המחיר הזהה ביולי-אוגוסט של הקייטנה בהונגריה - 970 אירו ל-7 יום (ו-1,350 אירו ל-14 יום - זפרני מסביר בכך שזה "מחיר הרצה של יעד חדש".

קייטנה בינלאומית גם בישראל

גם בישראל יש מחנות קיץ בינלאומיים דוברי אנגלית. חברת קימאמה מפעילה זה עשור מחנות כאלה בשלושה אתרים: במעגן פרטי בחוף מכמורת, בקיבוץ עמיר בגליל העליון ובכפר גלים שבמורדות הכרמל, כאשר הרעיון המרכזי הוא להפגיש בין ילדים יהודים מרחבי העולם לבין ילדים מישראל, כשכל הפעילות נעשית באנגלית ובעברית.

לדברי מנכ"ל קימאמה ישראל, אבישי נכון, מדי שנה משתתפים כ-1,500 חניכים בגילאי 7-17, כמחציתם מישראל. לדבריו, צוות המדריכים במחנות מורכב משליחים לשעבר מטעם הסוכנות היהודית במחנות קיץ בחו"ל. "המדריכים יחד עם סטודנטים לחינוך מישראל ואנשי חינוך, מקנים לחניכי קימאמה ערכים של חברות, עצמאות ומנהיגות במקביל לפעילות כיף, ים, טבע וכל מה שיש למחנה בסגנון סאמר קמפ להציע".

עוד לדבריו, מעבר לפעילויות האמורות, החניכים רשאים לבחור במסלול התמחות כמו ימאות, ספורט, אומנות, מוסיקה, אילוף כלבים, שחייה מקצועית, סטיילינג ועוד.

חברה נוספת היא איקמפ, המפעילה זו השנה השישית קייטנות בינלאומיות בכפר הנוער מאיר שפיה בכרמל בהשתתפות נוער מישראל ומ-30 מדינות. לדברי דותן טמיר, מנהל איקמפ, הדגש אצלם הוא על טכנולוגיה ומדיה. "אנחנו מציעים כ-30 סדנאות בתחומי הטכנולוגיה והמדיה, כשכל חניך רשאי לבחור 3 סדנאות שמעניינות אותו: יצירת מוזיקה ממוחשבת, רובוטיקה, בניית אפליקציות, בניית משחקי מחשב ותלת ממד. יש גם סדנאות לגלישת גלים בים ואומנויות במה".

בהונגריה זול יותר

והמחירים? אלה, כך מסתבר, לא בהכרח נמוכים יותר מהמחירים מעבר לים, ולעיתים אף גבוהים יותר - 7,700 שקל לקייטנה בת שבועיים של קימאמה במכמורת, ו-8,195 שקל לקייטנה בת שבועיים של איקמפ בכרמל: כ-1,400-1,895 שקל (בהתאמה) יותר מסאמר סקול בן שבועיים בהונגריה.

טמיר מנמק את הפערים במחיר כך: "המחנה שלנו אקסקלוסיבי ומושקע. אנחנו מחזיקים מדריך בוגר, ולא תיכוניסט, על כל 4 חניכים; גם הדגש על נושאים טכנולוגיים המביא אתו ציוד משוכלל ומדריכים מומחים, מייקר את המחיר; והחניכים שלנו ישנים ברמת אירוח גבוהה עם בריכה, חדר אוכל וחדרים משופצים".

לדברי נכון, מסקר חדש שערכה חברת הסקרים "פאנל ויו" עבור קימאמה, עולה שרבע מהישראלים חושבים שמחנה קיץ יוקרתי עם ערך מוסף בתחום החינוך, מצדיק השקעה כספית גבוהה. כמחצית רואים חשיבות במפגש בין ילדיהם עם בני נוער יהודים מכל העולם.

קייטנה

עוד כתבות

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,500 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על החורים בסיוע נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

נעמה קוטרמן, מפיצה סחורה עבור חקלאים / צילום: יאיר עוז

הישראלים שוויתרו על תשלום שכר הדירה ואלו שממשיכים לשלם לעוזרת

בעלת הבית שוויתרה על שכר הדירה, התיכוניסטית שמספקת אוכל לנזקקים, הפנסיונר שממשיך לשלם לעוזר, השכירה בחל"ת שמסייעת לחקלאים והפעיל החברתי שגייס 2 מיליון שקל ליתומי הקורונה • כמה דוגמאות מייצגות לביטויי האלטרואיזם המציפים אותנו בימי הקורונה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

במקום שבו הכל התחיל: הסגר בווהאן נגמר אחרי 77 ימים. כך זה נראה בתמונות

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים