גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ד"ר טל ז'רסקי: "יהיו בישראל לא יותר מ-3 חברות סלולר"

ד"ר טל ז'רסקי מאוניברסיטת חיפה מפרגן למשרד התקשורת אבל מאמין שאין מקום בשוק הסלולר ליותר מדי שחקנים

בשבוע שעבר נערך באוניברסיטת חיפה כנס תקשורת מעניין. בכנס השתתפו פרופסורים ומומחים מהארץ ומהעולם, שהציגו את האופן שבו העולם האקדמי מנתח את תהליכי הרגולציה ברחבי העולם. פרופ' יוחאי בנקלר, מומחה עולמי מאוניברסיטת הרווארד, דיבר על המהפכה שמתבצעת בארה"ב בתחום התדרים.

בנקלר הסביר כי תדרים שמוענקים בצורה חופשית, כלומר ללא מכרז, יוצרים ערך כלכלי גדול יותר למשק, מאשר תדרים שניתנים במכרזים. חבל שאף רגולטור לא הגיע לכנס כדי לשמוע על המחקרים המתקדמים ביותר בתחומים של נייטרליות הרשת, הסדרה של השוק הקווי והתחרות בסלולר.

דובר אחר בכנס, פרופ' ניקו ואן אייק מאוניברסיטת אמסטרדם, העריך כי במוקדם או במאוחר לא ניתן יהיה לקיים תחרות יציבה וטובה, בשוק שבו פועלים יותר מ-3 מפעילים סלולריים, שכל אחד מהם מפעיל רשת עצמאית.

ואן אייק סיפר כי ברוב העולם ישנו תהליך של התכנסות ל-3 שחקנים, בשל היקף ההשקעה האדיר שנדרש כדי לפרוס ולהרחיב קיבולת באופן קבוע כדי להתמודד עם הביקושים לפס רחב בסלולר. דוקטור טל ז'רסקי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה החרה החזיק אחריו.

מספר השחקנים

"יש שאלה בכלכלה, מה מספר השחקנים שהשוק יכול להכיל", אומר ז'רסקי ל"גלובס". "כאשר מנתחים את המגמות בעולם רואים שמספר המפעילים בתחום הסלולר מתכנס ל-3. יש מקרים אחרים של ריכוזי אוכלוסין מאוד מובהקים בעולם. מנכ"ל משרד התקשורת אמר שבישראל יש ריכוז אוכלוסין גדול מאוד במקום מסוים, ולכן יש מקום ליותר מ-3 שחקנים.

"אני לא חושב שזה קרוב למה שניקו ואן אייק התכוון אליו. במקומות כמו סאו פאולו רבתי או הונג-קונג, התחרות הצליחה לייצר מספר יותר גדול של מפעילים. במקומות אחרים - וניקו דיבר על הולנד שהרגולטורים הישראלים אוהבים להשוות אותנו אליה - יש התכנסות מ-5 ל-3, לאחר ששני שחקנים יצאו מהמשחק והתכנסו פנימה.

"זה קצת שונה, כי זו לא הקלה שניתנת למפעילים אלא יותר מצב של חוסר ברירה. 5 מפעילים לא מצליחים להחזיק מעמד, ואז נוצרת תופעת ההתכנסות, ואלה מצבים שעוד לא הגענו אליהם.

"במקרה כזה הממונה על ההגבלים צריך להחליט מה לעשות: האם לאפשר למפעיל חזק לקנות את החלש יותר - או לאפשר למפעיל החדש הזה פשוט לפשוט את הרגל. זה לא בדיוק ענייננו בארץ, ואנחנו לא במצב הזה.

"השאלה היותר גדולה נוגעת למהלך האחרון שראינו בישראל - פתיחת השוק ל-5 מפעילים, כאשר השניים החדשים צריכים לפרוס תשתית בכל הארץ. האם זה מהלך שהוא יציב? חייבים לומר שהדבר הזה יצר ממש מכה אקסוגנית עצומה לשוק. השוק נכנס להלם, מפעילים קיימים דחפו מחירים למטה, וזה באמת היה דבר גדול מאוד. בטווח הקצר אין ספק שנוצרה כאן תועלת גדולה מאוד.

"אם אני מסתכל על הטווח היותר ארוך, אני חושש שייתכן שהחמישה לא יחזיקו מעמד. הם יתכנסו למספר הקסם של השלושה. אנשים אומרים: 'מה אכפת לנו, העיקר שאנחנו עכשיו בטווח הקצר הרווחנו את המחירים הנמוכים', אבל זאת לא הסתכלות נכונה. להתכנסות יהיו עלויות, יהיו פיטורים, נזק מימוני. הדברים האלה יתגלגלו או על האזרחים או על הממשלה או על הצרכנים".

- אתה מסכים שהיו בעיות בשוק הסלולר?

"משרד התקשורת עשה מהלך מאוד אמיץ. מה שאמרתי בכנס - ואולי לא הדגשתי את זה מספיק - זה שצריך להיזהר מביקורת על משרד התקשורת. כשעושים, טועים. אבל המהלך, שיקרה בשנים הקרובות שבו מכריחים את החברות החדשות לבנות רשתות בפריסה מלאה, אני קצת חושש מהדבר הזה. כאן הרגולטור ייכנס לבעיה, כי היו התחייבות ומכרזים.

"אנחנו צריכים להיות זהירים אם אנחנו באמת נאכוף כאן את הדרישה לקיום 5 תשתיות בו-זמנית. צריכים להיות מוכנים לזה שתהיה התכנסות של חברות סלולר אחת בתוך השנייה".

נראה עוד הקלות

- אתה צופה מצב שבו בעצם הצרכן הישראלי ישלם קצת יותר אבל ירוויח שוק יותר יציב?

"מה שאני אומר בעצם הוא שכדאי לנו להיערך לאפשרות הזאת כבר עכשיו, ואולי אפילו לנסות למנוע אותה. התוצאות שאתה מדבר עליהן הן ברורות. אם זה יקרה, אז תהיה כאן מכה לצרכנים ולמשקיעים. אנחנו צריכים להיות מודעים לכך שהמהלך כבר התחיל. אבל יכול להיות ש-5 מפעילים עם תשתיות זה לא יהיה מצב יציב, ואין ספק שאנחנו בטח נראה עוד מעט חברות שמקבלות הקלות".

- זה כבר התחיל.

"זה מאוד צפוי. הרעיון הזה של יותר מ-3 מפעילים - לא בטוח שזה מציאותי".

- איך האקדמיה מתייחסת לנושא?

"יש תמיד חריגים, אבל זו לא באמת השאלה אם אנחנו במצב חריג או לא. אם אפשר אני רוצה לקשור את זה להיבט אחר של עניין התדרים, שעליו דיבר פרופ' יוחאי בנקלר, שאמר שרוב המפעילים בעצם מבינים שעיקר תעבורת הדאטה לא תהיה באמצעות המודל הסלולרי, אלא באמצעות רשתות אחרות בעיקר רשתות WI-FI. זה נשמע מעט סותר.

"איך זה קשור? אנחנו במצב שאולי יהיו לנו 5 מפעילים, אבל מצד שני משרד התקשורת צריך להחליט עד כמה לאפשר לחברות הסלולר להשתמש באותן רשתות שאינן רשתות סלולריות, וזו באמת נקודה קריטית ששווה מאוד לתת עליה את הדעת.

"התחושה שלי היא שבעניין הזה לא הייתה מספיק חשיבה. וזה גם חלק מהכנס שלי. רציתי להביא לידיעת מקבלי ההחלטות את התובנות האלה, שכדי לאפשר למפעילים להתקיים בשווקים כל-כך תחרותיים צריך לחשוב מחוץ לקופסה לגבי המדיניות שעוסקת באיזה תדרים יכולים להשתמש בהם ובחשיבות של השימוש בתדרים הפתוחים".

- באירופה רואים יותר ויותר מודלים רגולטורים שמתחילים לחשוב על רגולציה משתפת. רגולציה שלוקחת בחשבון את הצרכים של התעשייה. מה דעתך על כך?

"בעניין הזה יש באירופה הרבה דיונים ומהלכים של רגולציה, אבל אני לא מתלהב מזה. אני מאוד מוטרד מהמצבים האלה שבהם יש משא-ומתן קרוב מדי בין גוף מוסדי או מפוקח בתחום התקשורת לבין הגוף המפקח. יש חשיבות גם לעניין הנראות".

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

עפ"י הדיווחים, צוותי המו"מ של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

חליפות החלל של אנדר ארמור / צילום: Virgin Galactic

אנדר ארמור חושפת: אלה חליפות החלל שעיצבנו לריצ'ארד ברנסון

אנדר ארמור משתפת פעולה עם וירג'ין גלאקטיק, חברת הטיסות הפרטיות לחלל בשליטת ריצ'ארד ברנסון, בקולקציה שלמה של לבוש חלל שהיא, על פי טענת אנדר ארמור, "הראשונה שנוצרה במיוחד עבור אסטרונאוטים פרטיים"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

קדחת הנדל"ן של אדם נוימן: כל הבתים שמייסד WeWork רכש בזמן שהחברה הלכה והסתבכה

בני הזוג נוימן יצאו למסע רכישות שכלל לא פחות משני נכסי מגורים במנהטן, חווה בווסצ'סטר, שני בתים בהמפטונס ואחוזה בקליפורניה ● בסך-הכול הוציאו הנוימנים קרוב ל-90 מיליון דולר על שישה נכסים ועוד בחנו השקעות נוספות בסמוך להידרדרות במצבה של WeWork

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

ג'ניפר אניסטון / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

בפחות מ-24 שעות: 7 מיליון עוקבים לפרופיל האינסטגרם של ג'ניפר אניסטון

השחקנית, שהתפרסמה בסדרת הקאלט "חברים", הצטרפה אתמול לראשונה לרשת החברתית והצליחה לשבור את האינטרנט ● לתמונה הראשונה שפרסמה, בה היא מופיעה לצד חבריה מהסדרה, יש כבר כמעט 9 מיליון לייקים

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי