גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"נפילה יכולה להיות המקפצה הכי גדולה עבור אדם"

"אני רואה פער גדול מדי, אצל יותר מדי מנהלים, בין מי שהם לבין מה שהם עושים", אומרת נורית ברמן, בעלת חברת השמת הבכירים "עמדה" ומי שפיתחה את ציד הראשים בארץ, בראיון ל"ליידי גלובס" ■ "הפחד של אנשים שיגידו עליהם שנכשלו הוא איום ונורא"

הוא מנהל בכיר במשק והוא די מודאג. הבת שלו בחרה להיות מורה לריקוד, לא בדיוק מה שישב לו בראש כשחשב על העיסוק הראוי עבורה. הוא פנה לנורית ברמן כדי שתייעץ לו איך לקרב את בתו לעולם העסקי.

"חשבת לשאול אותה אם היא מאושרת?", שאלה ברמן, "אתה מייחס אושר רק למקום שבו יש דרייב להצלחה".

"נכון, היא לא אמביציוזית", הוא השיב.

"לא אמביציוזית זה רע?", הקשתה, "אולי זה נפלא?".

הוא שתק ממושכות, ואז ענה: "את יודעת מה, אני עושה לה עוול. אני פתאום מבין שבתוך המשפחה שלנו, שבה כולם מצליחים, היא הצליחה לגדול כאדם בלי אמביציה. בשביל זה היא הייתה צריכה עמוד שדרה חזק, חיבור לאני הפנימי שלה. היא לוקחת לעצמה את החירות לא להיות כמו כולם, כמו האחים וההורים המצליחים שלה".

כבר 33 שנה שברמן, בעלת חברת ההשמה "עמדה", מייעצת בפיתוח קריירות למנהלים בכירים. היא ליוותה מעל 10,000 איש שפוטרו, ולמעלה מ-300 ארגונים שפיטרו. היא הטמיעה את התפיסה של טיפוח טלנטים בארגונים כמו טבע, שטראוס, אסם, מכתשים אגן, כתר פלסטיק, אמדוקס ו-HP.

- גדלנו על האקסיומה שלהיות אמביציוזי זה טוב.

"ההצלחה הגדולה ביותר היא למצוא את המקום המדויק של האמת הפנימית שלך. אדם מצליח הוא אחד שהצליח לממש את האמת הפנימית שלו באינטגריטי, ולא מי שהחברה מכתירה כמצליח. ההגדרה החברתית שבירה כמו זכוכית עדינה. אני רואה פער גדול מדי, אצל יותר מדי מנהלים, בין מי שהם, לבין מה שהם עושים".

ברמן עצמה הייתה בת 32 כששברה את מסלול חייה הליניארי כעובדת סוציאלית. "לקום ולעזוב את הקביעות בעירייה לטובת הלא נודע, היה מהלך לא מקובל, שגרם לסביבה שלי לתייג אותי כבחורה לא יציבה תעסוקתית". זו הייתה נקודת שבר, אבל זו הייתה גם הנקודה שהובילה אותה להקים את חברת ההשמה.

- למה עזבת את העבודה הסוציאלית לטובת השמת בכירים?

"עסקתי בטיפול זוגי ומשפחתי, וגיליתי שאם בעבר הזהות שלנו נבנתה על בסיס המשפחה או הקהילה שאנחנו באים ממנה, פתאום בימי שישי בערב אנחנו מתייגים את האנשים לפי הארגון שאליו הם שייכים, ולפי התפקיד שלהם. משם נובעים הזהות והאגו, וזה מתחבר ל'מה יגידו עליי'.

"לפני שבע שנים פנתה אליי עיתונאית כדי שאגיב על ספר אמריקאי שמציג נשים מצליחות בקריירה, שבוחרות לא ללדת או שיולדות בגילים מאוד מאוחרים. התחלתי להסתכל סביבי, ואמרתי: 'וואו, חלק גדול מהנשים המצליחות סביבי לא רק שיש להן ילדים, אלא גם שלושה וארבעה ילדים'.

"גיליתי משהו מאוד מעניין: אם הייתי מצליחה בקריירה ולא היו לי ילדים - הייתי נחשבת כישלון. אבל אם היו לי ארבעה ילדים ולא הייתי מצליחה בקריירה - גם הייתי נחשבת כישלון. בישראל, כדי שנשים ייתפסו כהישגיות הן צריכות בתת מודע לספק את הציפיות. הן חייבות גם וגם. זה ייחודי לנו, לחברה הישראלית. בכל מקום בעולם המערבי, אם אין לך ילדים ואת מאוד מצליחה בקריירה, את בסדר גמור".

- באילו שריטות את נתקלת?

"הצורך שיראו אותי. יש אנשים שגדלו בחוויה שלא ראו אותם, זה בור שהוא מנוע. כך גם הצורך בכוח, בשליטה. הרבה מאוד מהמנהלים הבכירים הכוחניים גדלו בסביבה כוחנית, ולא הרגישו שהם מצליחים להתמודד איתה. מישהו שהפעילו עליו הרבה מאוד כוח בילדות, מנסה לרפא את עצמו באמצעות כוחנות".

לפגוש את המוות

- מה את מייעצת למנהלים בתקופה המשברית שהם חווים כשהם פורשים מארגון, או כשמפטרים אותם?

"זה הלב של הייעוד שלי. לתפוס את האנשים במקום הזה, כי שם יכולים לקרות להם הדברים הכי נפלאים בעולם. זו הזדמנות ייחודית להתקרב אצל עצמם. לשאול את עצמם שאלות, להטיל ספק באמונות, ומתוך הכאוס לברוא את עצמם מחדש. זו מהות הדרך שאני עשיתי. להיות במקום שמרשה להם להתבונן בצורה אמיתית, מתוך אינטגריטי, מי הם רוצים להיות, ולא מי הם צריכים להיות כי 'מה יגידו'".

את חווה את המצוקה שלהם ממה שיגידו?

"ודאי. החוויה של 'אני נתפס ככישלון' צובעת את העולם בשחור, ואני אומרת: כן, הכישלון הוא חלק מהחיים המקצועיים. כן, אני לוקח פסק זמן. זה בסדר להסתובב בג'ינס לתקופה במקום עם חליפה, כל עוד אתה שומר על חדר כושר מקצועי. קח פרויקטים שמשאירים אותך מחובר, אבל שלא ישאבו אותך מדי, שיאפשרו לך להגדיר את הזהות שלך מחדש. הרבה פעמים אנחנו מוכנים לשלם מחיר של פשרה עם הערכים, השאיפות והמוטיבציות שלנו, כדי לשחק במשחק בכלל".

יש הבדל בין גברים לנשים?

"לנשים יש מתנה אינהרנטית, כי הן יולדות. יש להן חופשת לידה, זמן שמאפשר להן לשבת על הזהות שלהן לתקופה, מבלי להיפרד מהארגון. יש להן לגיטימציה חברתית לזה. אם גבר יגיד 'לקחתי שנה כדי לגלות מי אני', גבות יורמו. אני מנסה לתת להם את הכוח לממש את זה. יעל אנדורן הייתה בחופשה תקופה לא קצרה אחרי שפרשה מניהול עמיתים, ועד שהתמנתה כמנכ"לית האוצר. לנשים יש יותר לגיטימציה לעשות הפסקות.

"כשמישהו מפוטר מהעבודה, האגו שלו דוחף אותו לקחת במהירות תפקיד אחר, גם אם זה לא נכון לו, כדי לא לאבד זהות ושייכות, ויש לזה מחיר. אם הוא מונחה על ידי האגו, הוא ייקח מה שמציעים לו, ובלבד שלא להיתפס כמי שנכשל. אני חושבת שצריך פסק זמן כדי לנקות את הזהות הקודמת. 'אבל ישכחו אותי, לא אהיה רלוונטי', הם אומרים לי, זה הפחד הכי גדול שלהם. המאמץ שלי הוא לשכנע אותם להישאר לא שייכים, ולא להיות עם זהות מושאלת".

- בגלל הסוציאליזציה השונה, לגברים זה הרבה יותר משברי.

"אצל גברים החרדה מאבדן הזהות זהה לפחד המוות. התפיסה ש'אם נפלת זה סופי', מנהלת אותם. אבל לפעמים אתה צריך להתנסות במוות, כדי להפסיק לפחד. להתנסות בפחד הנורא ממה יגידו, כדי לפגוש את הצרכים שלך".

- אולי בצדק התפיסה הזו מנהלת אותם? אולי זה אדפטיבי?

"נפילה יכולה להיות המקפצה הכי גדולה עבור אדם. ליוויתי מנהל בכיר מאוד שפוטר מתפקידו, וסיפר לכולם שהוא החליט לעזוב. אמרתי לו: 'מה זה הסיפור שאתה מספר לכל העולם ובעיקר לעצמך? הרי פיטרו אותך'. הוא נהיה אדום. בנינו תסריט איך הוא מספר במפגשים בינאישיים שהוא נכשל".

*** הכתבה המלאה - במגזין "ליידי גלובס" הנמכר ברשת סטימצקי

עוד כתבות

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

אילוסטרציה: shutterstock

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בניו יורק נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קריית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני ● ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "העירייה תגיב בכל הכלים העומדים לרשותה ולא תאפשר בנייה ללא מענה הולם של תשתיות"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

רובוט של חברת ABB / איור: שירי אלגור

דוח של הסנאט: סין מנצלת את המו"פ האמריקאי לחיזוק הכלכלה והצבא שלה

גופי ממשל אמריקאים, בהם ה-FBI, משרד האנרגיה ועוד, נכשלים בניסיונות למנוע מסין להעביר אליה חוקרים, קניין רוחני וטכנולוגיה - כך קובע דוח חדש של הסנאט

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

מומחי ההגנה של נתניהו: למה לדעתנו סיקור חיובי איננו שוחד

בשימועים בתיקי רה"מ הציגו פרקליטיו חוות-דעת מיוחדת שכתבו חמישה מומחים למשפט בכירים, נתן לוין, אבי בל, ריצ'רד הידמן, יוסף טיפוגרף ואלן דרשוביץ, ולפיה אסור לפרקליטות להתערב בנעשה בתקשורת • כעת, ערב החלטת היועמ"ש, הם מבקשים להשיב למבקרים ● דעה

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל-כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות קלות במדדים בת"א בהמשך לירידות אמש בניו יורק

המדדים המרכזיים מאבדים 0.3% ● פז דיווחה אמש על ירידה של 7.4% ברווח הנקי ל-126 מיליון שקל ● אלבר סיכמה את הרבעון עם עלייה מתונה של 0.1% בלבד בהכנסות ל-778.2 מיליון שקל ● לאחר רצף עליות בוול סטריט, המדדים רשמו אמש את היום הגרוע מזה חודש

גם בלי קסדה וגם שניים על קורקינט. / צילום: שלומי יוסף

רגולציה דווקא יש, אבל מי אחראי לאכוף את חוקי הרכיבה על הקורקינטים?

הדרך לחנך את הציבור לנסוע באחריות עדיין ארוכה, ובינתיים נמשיך לראות רוכבים חוצים באדום, נוסעים נגד כיוון התנועה ומרכיבים חברים • כתבה שנייה בסדרה

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום / צילום: איל יצהר, גלובס

מכירות אשדר צמחו יותר מפי 2 ברבעון השלישי: "לאור האי-ודאות לגבי הבחירות, ניכר גידול בקצב רכישת הדירות"

דוחותיה הכספיים של חברת הבנייה מספקים עדות נוספת לפריחת ענף הנדל"ן למגורים בישראל ● הכנסות אשדר גדלו ב-120% ל-487 מיליון שקל, הרווח הנקי זינק ב-150%

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

אפל מיוזק / צילום: שאטרסטוק

מרחיבה את רשימת ההאזנה: אפל מיוזיק מפתחת שירות לעסקים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", אפל מפעילה גרסת פיילוט של השירות מזה חצי שנה, ונרשמו אליו 25 עסקים עד כה, בהם חנויות המותג ליווי'ס וחנות הכלבו היוקרתית הבריטית הרודס

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

הנסיך אנדרו / צילום: רויטרס

הנסיך אנדרו פורש מפעילות ציבורית בשל פרשת אפשטיין: "מתחרט על הקשר עמו"

בנה של המלכה אליזבת השנייה, שספג ביקורת לאחר ששמו נקשר עם עבריין המין והמיליארדר האמריקאי ג'פרי אפשטיין, אמר כי הפרשה גרמה נזק לעבודת משפחת המלוכה בבריטניה ● אנדרו, שמכחיש כי נפגש עם נערה בת 17 לפני שני עשורים, אמר בהודעתו כי יסייע לרשויות שיחקרו את הפרשה

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

רוכב אופניים בתל אביב/ צילום: איל יצהר

רוכבים על גל הפינטק: החברה שתבטח לכם את האופניים

המהפכה הדיגיטלית שהפכה את העיתונות, הטלוויזיה, המסחר הבינ"ל ומה לא, מגיעה גם לתחום הפיננסים ● במדור חדש זה נעסוק במה שקורה וחם בעולם הפינטק הצומח במהירות ● והפעם: הסטארט-אפ Laka שמציע מודל מקוון מקורי לביטוח לאופניים