גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופט שאמר "יש נשים שנהנות מאונס" יפרוש מתפקידי שיפוט

(עדכון) - לבני: "גם שופטים צריכים לדעת: כשהיא אומרת 'לא' היא מתכוונת ל'לא!'" ■ השופט ניסים ישעיה: "זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס"

השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר ש"יש נשים שנהנות מאונס", יסיים באופן מיידי את כהונתו השיפוטית כיו"ר ועדת ערר לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה - כך סוכם היום (ד') אחר-הצהריים, בפגישה דחופה שאליה זומן ישעיה עם מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר.

בהודעה משותפת שפירסמו הערב נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ושרת המשפטים, ציפי לבני, נמסר כי בפגישתם של שפיצר וישעיה "הביע השופט בדימוס ישעיה את רצונו לסיים לאלתר את כהונתו כיושב-ראש ועדת הערר, זאת בשל הנסיבות שנוצרו שבהן נכון יהיה לדעתו לסיים את תפקידו. השופט ישעיה הביע צערו פעם נוספת על האמירה, שלא הייתה בה כוונה לפגוע או להביע דעה".

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה כי "החלטתו של השופט בדימוס לפרוש משיפוט היא הדבר הראוי והנכון במקרה החמור הזה. גם שופטים צריכים לדעת: כשהיא אומרת 'לא' היא מתכוונת ל'לא!'

"ההתבטאות של השופט בדימוס ניסים ישעיה היא חמורה בכל מובן. השופט הודיע על פרישתו, וזהו הדבר הנכון והראוי במקרה חמור זה. רק כך יוחזר אמון הציבור במערכת המשפט.

"לא מדובר בביטוי בלבד, אלא בתפיסה פסולה ומעוותת שנשים נאבקו בה במשך שנים, אשר מטילה על קורבן האונס את האשמה. אמירה כזו מפי שופט עלולה - גם אם לא התכוון לכך - לתת למוחות מעוותים הכשר לאונס.

"כל שופט צריך לדעת שהוא נבחן - ובצדק - תחת זכוכית מגדלת ציבורית ומוסרית, ועליו להתנהל באופן הראוי למי שמופקד על החוק והצדק וקובע גורלות של אחרים".

"זה היה ברוח טובה"

"זה היה ברוח טובה, היא אמרה לי תודה רבה כשיצאה מהאולם" - כך הסביר השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר לעורכת דין של קורבן אונס "יש בנות שנהנות מזה", את ההתבטאות החריגה שלו במהלך דיון בבית המשפט - שנחשפה בגלי צה"ל ועוררה סערה גדולה. הוא מדגיש כי דבריו הוצאו מהקשרם ונאמרו רק כדוגמה ולא באופן אישי כלפי הנאנסת שבערעורה הוא דן.

"זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס, אני בכלל פנסיונר, וזה היה דיון לא פורמלי בוועדת ערר של הביטוח הלאומי, שיושבים בה אני ועוד שופטים", סיפר הבוקר השופט בדימוס ישעיה בשיחה מביתו עם חדשות 2 באינטרנט.

לדבריו, הוא נתן את המשפט כדוגמה במהלך ויכוח עם עורכת הדין לגבי מה שנדרש להוכיח כשטוענים שהאונס היה פעולת איבה.

"התנהל ויכוח, כי היא טוענת שהנערה שהיא מייצגת נאנסה לפני כמה שנים וטוענת שמדובר בפעולת איבה", סיפר ישעיה. "אני אמרתי את זה כדוגמה. אחד הדברים שצריך להוכיח הוא שנגרם לה נזק, כי גם אם יש פעולת איבה ואין נזק, אז לא מגיע שום דבר".

"מחפשים סתם מה לפרסם"

השופט בדימוס הוסיף כי דוברת בתי המשפט שאלה אותו אם הוא מסכים להתנצל כחלק מהתגובה של דוברות בתי המשפט, אך לדבריו הוא לא הבין על מה המהומה. "זה הפתיע אותי. מחפשים סתם מה לפרסם, זה מוגזם מאוד".

ישעיה הדגיש כי עורכת הדין חייכה אליו כשיצאה מהאולם, לאחר שהוא הסכים לתת עוד דחייה בדיונים אם היא תצטרך. עם זאת, הוא הודה כי המשפט היה מאוד חריג, אך עמד על כך שהוא ניתן כדוגמה.

על-פי הדיווח בגלי צה"ל, במהלך הדיון שהתקיים שלשום (ב') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, ניסתה עורכת דינה של הצעירה לשכנע את שופטי ההרכב, בראשם השופט בדימוס ניסים ישעיה, כי ישנם מקרי אונס שנסיבותיהם מצדיקים הכרה באירוע כפעולת איבה.

השופט יוזמן לבירור

"תוך כדי להט הדיון הוא פתאום אמר בקול רם לאוזני הנוכחים: 'יש בנות שנהנות מאונס'. השתרר שקט באולם. גם החברים להרכב שם שתקו לכמה דקות. הוא אפילו לא הבין מה הוא אמר. הוא לא הבין למה כולם שותקים", תיארה עו"ד רוני סדובניק.

בעקבות הדברים הקשים, שני חבריו להרכב השופטים ניסו להרגיע את הרוחות ולגמד את המשפט.

"אין לי ספק שלא נאמרו כאן דברים מאיזה שהיא כוונת זדון או רוע", הוסיפה עו"ד סדובניק. "הבעיה היא הלך-הרוח. זאת המחשבה, זאת הדעה הקדומה שיש כלפי נפגעות תקיפה מינית. אנחנו נתקלים בקצה הקרחון כשהשופטים נופלים בלשונם ונותנים ביטוי למה שבליבם".

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "בלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו, ולא הייתה בהם כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים. הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה, והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים".

"תפיסת עולם מעוותת"

גילה אשרת, יו"ר ויצ"ו ישראל, תקפה בחריפות את דברי השופט ואמרה כי אמירתו "מעבירה מסר מסוכן אודות אחריותה, בכל תנאי, של מערכת המשפט כלפי נפגעות עבירות מיניות, ותרתיע נשים מלפנות לגופי האכיפה".

לדבריה, "בתקופה האחרונה פורסמו מספר אמירות סקסיסטיות של שופטים הגורמות לזילות מערכת המשפט, וגם אם מדובר בהתבטאויות חריגות - אין ספק שהן משקפות תפיסת עולם מעוותת שאין לה מקום בבית המשפט.

"דווקא מהמקום שמסמל את הצדק ושמירה על החלשים יותר מכל, יוצאות אמירות שמותירות את דמן של הנשים. ראוי ששופטים בישראל יעברו הכשרות מקצועיות בנושא תקיפות מיניות, ואנו קוראות למערכת המשפט להרים את הכפפה ולשתף פעולה עם ויצ"ו כדי ליצור היכרות מקצועית עם הנושא, שתוליד אמירות אחרות שמשקפות מסר חברתי ברור וחד-משמעי נגד אלימות לסוגיה".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, המכהן גם כיו"ר הצוות להעצמת נשים בלשכה, מסר בתגובה: "על פניו הדברים נשמעים חמורים. אם האמירות המוזכרות אכן נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות אומללות שמוטב שלא היו מועלות על דל שפתיו של איש, לא כל שכן בידי שופט במדינת ישראל. בכוונתנו להגיש תלונה נגד השופט, ואנו מצפים כי הנהלת בתי המשפט תתייחס למקרה במלוא חומרת הדין".

לדברי מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, "אנו מכבדות את החלטת השופט בדימוס ניסים ישעיה לפרוש מתפקידיו השיפוטיים. אדם הנושא באחת מהמשרות הבכירות ובעלות ההשפעה בחברה, אשר תפקידו לחרוץ גורלות ולהעניש ביד רמה גם אנסים ומטרידים מינית, אינו יכול לומר אמירה כה הזוייה ש'יש בנות שנהנות מאונס'".

סלויציאנו הוסיפה עוד כי "אמירות מסוג זה, כשהן נשמעות מפיו של שופט בישראל, רק מחזקות את החשש הכבד שיש לנפגעות מפנייה להליך פלילי או לתביעה אזרחית. נשים רבות חוששות שלא יאמינו להן ואף יאשימו אותן במה שקרה להן.

"לצערנו הרב, אמירה זו של השופט משקפת את הדעות בהן אוחזים לא מעט אנשים כלפי אונס ופגיעה מינית. במקום להוקיע את האנס אשר פגע באופן חמור ביותר בנפשה ובגופה של הנפגעת, פגיעה אשר ייתכן כי לעולם לא ניתן יהיה לגמרי להשתקם ממנה - אמירות מעין אלה בעצם מפנות אצבע מאשימה כלפי הנאנסת".

עוד כתבות

המרכז הלוגיסטי באבן יהודה

לאומי מצטרף לטרנד הלוגיסטי: יממן הקמת פרויקט ב-145 מיליון שקל

עלות ההשקעה הכוללת בפרויקט, שיוקם באבן יהודה בהובלת סופרין אחזקות, מוערכת ב-260 מיליון שקל ● אורי יוניסי, סמנכ"ל המשכנתאות בלאומי: "המגמה של הקמת קבוצות רכישה למרכזים לוגיסטיים נמצאת רק בראשיתה, וצפויה להתחזק בשנים הקרובות"

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

כשהפנסיה מתהפכת לרעתכם: המעקף לרגולטור שפוגע בעתיד של החוסכים

אולי כדאי לברקת לבטל את איסור המשיכה מהתקנון של קרנות הפנסיה החדשות. מה הטעם בקביעת איסור שכל-כך קל לעקוף אותו?

תחבורה ציבורית. לתמרץ את העובדים / צילום: כדיה לוי

כמו סיבוס, אבל לנסיעות: הכרטיס החדש של HopOn לעובדים

חברת הופאון מנסה לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית ושיתופית דרך המעסיקים: מציעה לספק לעובדים שוברי שימוש בתחבורה, בסכום משתנה אותו בוחר כל מעסיק ● וגם: מה מתכוונת לעשות רונית רפאל עם הציוד של סטודיו C ● אירועים ומינויים

בניין דיור מוגן עד 120 ראשון לציון / צילום: דוברות ההסתדרות

נחתמה מכירת השליטה ברשת "עד 120": שפיר תחזיק ב-53% מהרשת תמורת 845 מיליון שקל

חברת ההנדסה תשלם 600 מיליון שקל במזומן להפניקס עבור 44% ממניות "עד 120", ובמקביל תמכור לשותפויות מוגבלות שבבעלות עד 120 קרקעות בירושלים ובנס ציונה בשווי 245 מיליון שקל ● הפניקס, שתרד להחזקה של 47% בחברה, תרשום רווח של בין 220 מיליון ל-270 מיליון שקל

גיא פישר / צילום: יח''צ

אחרי המנכ"ל: מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, גיא פישר, עוזב

פישר הודיע על רצונות לסיים את התפקיד כשנה וחצי אחרי שנכנס אליו וכחודשיים לאחר שהמנכ"ל רן עוז עזב לישראכרט • פישר הוביל את מדיניות החברה להשקיע מתוך אחריות סביבתית ואת המיקוד בטכנולוגיה

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

יו"ר ה-SEC: לא צופה למטבעות הקריפטו עתיד בטווח הארוך

רגולטורים אומרים כי ההיסטוריה של "בנקאות פרועה" בארה"ב מראה שהישימות של סוגים פרטיים של כסף מוגבלת

יובל רוז / צילום: יח''צ - דיגיטל אסט

בישראל תוקם בורסה דיגיטלית ייעודית? "מי שמתנגדים הם אלה שמרוויחים טוב"

יובל רוז, מנכ"ל וממייסדי חברת הטכנולוגיה דיגיטל אסט, המתמודדת על הקמת בורסה ייעודית בישראל, מסביר בריאיון לגלובס: "השימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין מפחית את ההוצאות, והופך את הבורסה ליותר אטרקטיבית" • עם זאת, הוא מזהיר כי לבורסה עצמה יהיה משקל רב בקביעת עתידה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הפד משתהה עם ההחלטה: צמצום רכישות האג"ח - "בקרוב"

הפד סיפק מועד גמיש לגבי מועד צמצום תוכנית הרכישות אג"ח ● חברי ועדת השוק הפתוח של הפד חלוקים בנוגע להעלאת ריבית ב-2022 ● למרות ההודעה ה'ניצית' המדדים עלו אחרי שהפד לא הביע מחויבות לסגת מהמדיניות המרחיבה

שו ג'יה יין, מייסד אוורגרנד / צילום: Reuters, Aly Song

הכול התחיל בכפר קטן במזרח סין: עלייתו ונפילתו של האיש שמאחורי קריסת אוורגרנד

הדרך מהכפר הנידח במזרח סין לצמרת הפיננסית; הקומבינות הפוליטיות שאיפשרו הלוואות ענק; הפרקטיקות המפוקפקות של צבירת חובות; והיחס הדואלי מהשלטון ● סיפורה של ענקית הנדל"ן שמטלטלת את הבורסות הגדולות בעולם

פרויקט דיור של אוורגרנד בבייג'ינג', סין / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

אוורגרנד מייצגת את כל כלכלת סין בזעיר אנפין

מה שקורה בחברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד הוא דוגמה לכלכלה הסינית כולה ● המודל הכלכלי של המדינה הגיע לסוף דרכו, ותהליך העברתו למסלול חדש צפוי לכלול תקלות נוספות כמו קריסת ענקית הנדל"ן אוורגרנד

שר השיכון והבינוי זאב אלקין / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

אלקין בהצעה דרמטית: להוריד את רף ההסכמה בפינוי-בינוי ל-51%

בעקבות קריסת הבניין בחולון והסכנה לקריסת מבנים נוספים, שר הבינוי והשיכון פועל להכניס תיקון בחוק ההסדרים לסעיף התחדשות עירונית שיאפשר פינוי-בינוי גם בהסכמה של 51% מהדיירים בלבד

האם ב-2004 נקטה הממשלה יד קשה מול האסירים הפלסטינים והם נכנעו?

מה אפשר ללמוד מהתנהלות הממשלה מול שביתת האסירים של 2004? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

מפה שמציגה את הפרויקטים של אוורגרנד בסין, שעומדת ליד פרויקט של החברה שנבנה בבייג'ינג' / צילום: Associated Press, Andy Wong

אוורגרנד הודיעה כי תסדיר את תשלומי הריבית על האג"ח הסיניות שלה

חטיבת Hengda Real Estate Group של החברה תשלם 232 מיליון יואן (כ-36 מיליון דולר) כריבית על האג"ח המקומיות שלה שמועד הפירעון שלהן הוא ספטמבר 2025 ● בינתיים, המשקיעים ברחבי העולם ממתינים לראות אם החברה תשלם ריבית גם על האג"ח שהונפקו מחוץ לסין

אילוטסרציה / צילום: Shutterstock

הסיכון בביצוע עסקה עם אפוטרופוס או מיופה-כוח

אנשים רבים טועים לחשוב שהאפוטרופוס או מיופה-הכוח נכנסים בנעליו של האדם המוגבל לכל דבר ועניין, ויכולים לבצע בשמו כל פעולה ● לאמיתו של דבר, החוק מגביל הן את האפוטרופוס והן את מיופה-הכוח בשורה ארוכה של פעולות

לוחמי הטליבאן בקאבול, אפגניסטן / צילום: Associated Press, Rahmat Gul

הטליבאן מצרף בני מיעוטים וטכנוקרטים לממשלה, אך משאיר את הנשים בחוץ

הממשלה המורכבת מגברים בלבד של הארגון עדיין לא ממלאת אחר דרישות הקהילה הבינלאומית לממשל הכולל נציגים של כל פלגי האוכלוסייה

גלובס מדרג את משרדי עורכי הדין הטובים בישראל: הירשמו עכשיו

גלובס וחברת המידע העסקי הבינלאומית Statista פותחים את ההרשמה לדירוג משרדי עורכי הדין הטובים בישראל

פרויקט של אוורגרנד בבנייה בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press

מה סין צריכה לעשות כדי להכיל את הנשורת של אוורגרנד

הסיכון הגדול ביותר לסין הוא דווקא מבעלי החוב הקטנים של ענקית הנדל"ן ולא מהגדולים ● אם ממשלת סין לא תפעל מספיק מהר ליצירת שינוי מבני בעסקי החברה ובחוב שלה, היא עשויה להיות בצרות דומות

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

בכיר בפייסבוק עוזב, המחליף שלו איש חומרה. מה זה אומר על העתיד של החברה?

מנהל טכנולוגיות ראשי בפייסבוק, מייק שרופר, הודיע כי הוא פורש מתפקידו ● הוא יהפוך לעמית הבכיר הראשון בפייסבוק ● הבחירה במחליף שלו, בוסוורת', היא ללא ספק קריאת כיוון של החברה לכך שהיא הולכת יותר לכיווני החומרה בעתיד של פייסבוק

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

עליות באסיה; מחירי הנפט מטפסים לאור התאוששות הביקושים בארה"ב

אוורגרנד הסינית מטפסת כ-10%, בהמשך לירידות החדות שרשמה בימים האחרונים ● ביפן לא מתקיים מסחר לרגל חג אמצע הסתיו ● לאחר הכרזת הפד: מגמה חיובית בחוזים העתידיים; התשואות על האג"ח ירדו ● התאוששות גם בשוק הקריפטו

קורין טל שונשון

"במהלך הסגרים וההגבלות לא הייתה עבודה בכלל. הרגולציה הקשתה עוד יותר"

קורין טל שונשון (34) ● נשואה ואם לשניים ● תושבת רמת גן, בעלת little touch -עסק לסידור, ארגון והום סטיילינג של הבית ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז