גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופט שאמר "יש נשים שנהנות מאונס" יפרוש מתפקידי שיפוט

(עדכון) - לבני: "גם שופטים צריכים לדעת: כשהיא אומרת 'לא' היא מתכוונת ל'לא!'" ■ השופט ניסים ישעיה: "זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס"

השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר ש"יש נשים שנהנות מאונס", יסיים באופן מיידי את כהונתו השיפוטית כיו"ר ועדת ערר לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה - כך סוכם היום (ד') אחר-הצהריים, בפגישה דחופה שאליה זומן ישעיה עם מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר.

בהודעה משותפת שפירסמו הערב נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ושרת המשפטים, ציפי לבני, נמסר כי בפגישתם של שפיצר וישעיה "הביע השופט בדימוס ישעיה את רצונו לסיים לאלתר את כהונתו כיושב-ראש ועדת הערר, זאת בשל הנסיבות שנוצרו שבהן נכון יהיה לדעתו לסיים את תפקידו. השופט ישעיה הביע צערו פעם נוספת על האמירה, שלא הייתה בה כוונה לפגוע או להביע דעה".

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה כי "החלטתו של השופט בדימוס לפרוש משיפוט היא הדבר הראוי והנכון במקרה החמור הזה. גם שופטים צריכים לדעת: כשהיא אומרת 'לא' היא מתכוונת ל'לא!'

"ההתבטאות של השופט בדימוס ניסים ישעיה היא חמורה בכל מובן. השופט הודיע על פרישתו, וזהו הדבר הנכון והראוי במקרה חמור זה. רק כך יוחזר אמון הציבור במערכת המשפט.

"לא מדובר בביטוי בלבד, אלא בתפיסה פסולה ומעוותת שנשים נאבקו בה במשך שנים, אשר מטילה על קורבן האונס את האשמה. אמירה כזו מפי שופט עלולה - גם אם לא התכוון לכך - לתת למוחות מעוותים הכשר לאונס.

"כל שופט צריך לדעת שהוא נבחן - ובצדק - תחת זכוכית מגדלת ציבורית ומוסרית, ועליו להתנהל באופן הראוי למי שמופקד על החוק והצדק וקובע גורלות של אחרים".

"זה היה ברוח טובה"

"זה היה ברוח טובה, היא אמרה לי תודה רבה כשיצאה מהאולם" - כך הסביר השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר לעורכת דין של קורבן אונס "יש בנות שנהנות מזה", את ההתבטאות החריגה שלו במהלך דיון בבית המשפט - שנחשפה בגלי צה"ל ועוררה סערה גדולה. הוא מדגיש כי דבריו הוצאו מהקשרם ונאמרו רק כדוגמה ולא באופן אישי כלפי הנאנסת שבערעורה הוא דן.

"זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס, אני בכלל פנסיונר, וזה היה דיון לא פורמלי בוועדת ערר של הביטוח הלאומי, שיושבים בה אני ועוד שופטים", סיפר הבוקר השופט בדימוס ישעיה בשיחה מביתו עם חדשות 2 באינטרנט.

לדבריו, הוא נתן את המשפט כדוגמה במהלך ויכוח עם עורכת הדין לגבי מה שנדרש להוכיח כשטוענים שהאונס היה פעולת איבה.

"התנהל ויכוח, כי היא טוענת שהנערה שהיא מייצגת נאנסה לפני כמה שנים וטוענת שמדובר בפעולת איבה", סיפר ישעיה. "אני אמרתי את זה כדוגמה. אחד הדברים שצריך להוכיח הוא שנגרם לה נזק, כי גם אם יש פעולת איבה ואין נזק, אז לא מגיע שום דבר".

"מחפשים סתם מה לפרסם"

השופט בדימוס הוסיף כי דוברת בתי המשפט שאלה אותו אם הוא מסכים להתנצל כחלק מהתגובה של דוברות בתי המשפט, אך לדבריו הוא לא הבין על מה המהומה. "זה הפתיע אותי. מחפשים סתם מה לפרסם, זה מוגזם מאוד".

ישעיה הדגיש כי עורכת הדין חייכה אליו כשיצאה מהאולם, לאחר שהוא הסכים לתת עוד דחייה בדיונים אם היא תצטרך. עם זאת, הוא הודה כי המשפט היה מאוד חריג, אך עמד על כך שהוא ניתן כדוגמה.

על-פי הדיווח בגלי צה"ל, במהלך הדיון שהתקיים שלשום (ב') בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, ניסתה עורכת דינה של הצעירה לשכנע את שופטי ההרכב, בראשם השופט בדימוס ניסים ישעיה, כי ישנם מקרי אונס שנסיבותיהם מצדיקים הכרה באירוע כפעולת איבה.

השופט יוזמן לבירור

"תוך כדי להט הדיון הוא פתאום אמר בקול רם לאוזני הנוכחים: 'יש בנות שנהנות מאונס'. השתרר שקט באולם. גם החברים להרכב שם שתקו לכמה דקות. הוא אפילו לא הבין מה הוא אמר. הוא לא הבין למה כולם שותקים", תיארה עו"ד רוני סדובניק.

בעקבות הדברים הקשים, שני חבריו להרכב השופטים ניסו להרגיע את הרוחות ולגמד את המשפט.

"אין לי ספק שלא נאמרו כאן דברים מאיזה שהיא כוונת זדון או רוע", הוסיפה עו"ד סדובניק. "הבעיה היא הלך-הרוח. זאת המחשבה, זאת הדעה הקדומה שיש כלפי נפגעות תקיפה מינית. אנחנו נתקלים בקצה הקרחון כשהשופטים נופלים בלשונם ונותנים ביטוי למה שבליבם".

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "בלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו, ולא הייתה בהם כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים. הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה, והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים".

"תפיסת עולם מעוותת"

גילה אשרת, יו"ר ויצ"ו ישראל, תקפה בחריפות את דברי השופט ואמרה כי אמירתו "מעבירה מסר מסוכן אודות אחריותה, בכל תנאי, של מערכת המשפט כלפי נפגעות עבירות מיניות, ותרתיע נשים מלפנות לגופי האכיפה".

לדבריה, "בתקופה האחרונה פורסמו מספר אמירות סקסיסטיות של שופטים הגורמות לזילות מערכת המשפט, וגם אם מדובר בהתבטאויות חריגות - אין ספק שהן משקפות תפיסת עולם מעוותת שאין לה מקום בבית המשפט.

"דווקא מהמקום שמסמל את הצדק ושמירה על החלשים יותר מכל, יוצאות אמירות שמותירות את דמן של הנשים. ראוי ששופטים בישראל יעברו הכשרות מקצועיות בנושא תקיפות מיניות, ואנו קוראות למערכת המשפט להרים את הכפפה ולשתף פעולה עם ויצ"ו כדי ליצור היכרות מקצועית עם הנושא, שתוליד אמירות אחרות שמשקפות מסר חברתי ברור וחד-משמעי נגד אלימות לסוגיה".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, המכהן גם כיו"ר הצוות להעצמת נשים בלשכה, מסר בתגובה: "על פניו הדברים נשמעים חמורים. אם האמירות המוזכרות אכן נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות אומללות שמוטב שלא היו מועלות על דל שפתיו של איש, לא כל שכן בידי שופט במדינת ישראל. בכוונתנו להגיש תלונה נגד השופט, ואנו מצפים כי הנהלת בתי המשפט תתייחס למקרה במלוא חומרת הדין".

לדברי מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, "אנו מכבדות את החלטת השופט בדימוס ניסים ישעיה לפרוש מתפקידיו השיפוטיים. אדם הנושא באחת מהמשרות הבכירות ובעלות ההשפעה בחברה, אשר תפקידו לחרוץ גורלות ולהעניש ביד רמה גם אנסים ומטרידים מינית, אינו יכול לומר אמירה כה הזוייה ש'יש בנות שנהנות מאונס'".

סלויציאנו הוסיפה עוד כי "אמירות מסוג זה, כשהן נשמעות מפיו של שופט בישראל, רק מחזקות את החשש הכבד שיש לנפגעות מפנייה להליך פלילי או לתביעה אזרחית. נשים רבות חוששות שלא יאמינו להן ואף יאשימו אותן במה שקרה להן.

"לצערנו הרב, אמירה זו של השופט משקפת את הדעות בהן אוחזים לא מעט אנשים כלפי אונס ופגיעה מינית. במקום להוקיע את האנס אשר פגע באופן חמור ביותר בנפשה ובגופה של הנפגעת, פגיעה אשר ייתכן כי לעולם לא ניתן יהיה לגמרי להשתקם ממנה - אמירות מעין אלה בעצם מפנות אצבע מאשימה כלפי הנאנסת".

עוד כתבות

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

שתי בקשות לתביעה ייצוגית הוגשו נגד פוקס בגין עיכוב הדיווח בעסקת ג'מבו

לטענת המבקשים מועד הדיווח גרם נזק לכל מי שמכר מניות של החברה בין מועד חתימת העסקה ובין מועד הדיווח עליה, וזאת לאור עליית שער המניה לאחר הדיווח ● פוקס: "לעמדת החברה ויועציה עיכוב הדיווח ומועד הדיווח תאמו את הוראות הדין"

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

דנה וישקין / צילום: עדי ארד

"כל ההתנהלות בתחום התכנון והבנייה פועלת נגדנו ונגד הציבור"

דנה וישקין נבחרה לאחרונה ליו"ר התאחדות האדריכלים על רקע המאמץ שלה לקדם רפורמות ברישוי • בדרך, היא מצהירה, תנסה לשפר את מעמד האדריכלים

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

בעקבות העליות החדות בוול סטריט: הבורסה פותחת שבוע מקוצר במגמה חיובית

עליות חדות רושמות מניות טאואר, לייבפרסון, איי.אפ.אפ, אוגווינד, נייס, אלקטריאון ואודיוקודס ● מגמה שלילית באירופה וירידות קלות בחוזים על מדדי וול סטריט ● הצטרפו לשידור החי

גל גדות בפרסומת של הוט / צילום: יח"צ

הנה בא עוד גל גדות: הפרסומת של HOT - הזכורה ביותר

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לבזק אינטרנט היא האהובה ביותר השבוע ● הקמפיין של משרד הבריאות הוא המושקע ביותר מבחינה תקציבית

מצלמות לזיהוי פנים בשערי אוניברסיטת פקינג. עשרות אוניברסיטאות בסין הצטיידו במערכות כאלה כדי לנטר את הסטודנטים / צילום: רויטרס

לסטודנטים בסין נמאס מריחוק חברתי. אז הם התחילו לתקוף את הממשלה

20 מיליון סטודנטים חזרו לקמפוסים בסין, וכחלק מהמלחמה בקורונה החליטו חלק מהאוניברסיטאות לכלוא את הסטודנטים בקמפוס בלי אפשרות לצאת ולהיכנס ● הסטודנטים הסינים טענו שהסגר פוגע בהם כלכלית ותזונתית ומחאה שהתארגנה במוסד אחד הובילה לשינוי

שדרות רוטשילד בתל אביב במהלך הסגר. ההשפעות הכלכליות עשויות להיות הרסניות   / צילום: Corinna Kern, רויטרס

השקעות זה לא שידוכים: חשבון נפש לקראת יום כיפור

בהשקעות המטרה אינה למצוא חברה שנתאהב בה, אלא כזו שבזכותה נרוויח כסף ● עם תחילת השנה החדשה, ראוי ליישם את מצוות "ואהבת לרעך כמוך" גם בעולם הפיננסים, ולאהוב את ההשקעות שלנו כמו שאנו אוהבים את כספנו

חיילת יושבת בתחנת אוטובוס / צילום: כדיה לוי, גלובס

דובר צה"ל: עוצר יציאות מיום שלישי הקרוב למשך 30 יום לפחות

בבסיסים הפתוחים, הונחו המשרתים לעבוד במשמרות תוך שמירה על קפסולות ● המשרתים במערך הלוחם, בבסיסי ההכשרה וביחידות הסגורות יגיעו ביום ג' לבסיסים ערוכים לשהות ממושכת, לתקופה של עד חודש ימים ● כוכבי: "עלינו לפעול מידית ובמלוא העוצמה לצמצום התחלואה בצה"ל פנימה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות: נאסד"ק עלה ב-1.9%; מניות הבנקים קפצו

המסחר באירופה ננעל בעליות: דאקס זינק ב-3.2% קאק קפץ ב-2.4% ופוטסי עלה ב-1.5% ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת ● פלוסי אמרה כי ישנה עדיין אפשרות להסכמות על חבילת החילוץ ● HSBC קפצה ב-10% ● Virgin Galactic זינקה ב-25%

גליון קנאה ופרגון- ברקע סמלילי המגזינים רולינג סטון, אטלנטיק, הגרדיאן, GQ, הוול סטריט ג׳ורנל / צילום: גלובס

יש לנו פרויקט מושלם, אפילו שאין בו כתבה אחת שלנו

הכתבות המרתקות והמשובחות ממיטב עיתוני העולם, בפרויקט מיוחד שכולו נוטף קנאה (ופרגון)

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

ראש הממשלה: נערכים לטיפול ב-1,500 חולים קשה

נתניהו קיים אתמול סדרת דיונים לגבי המשך ההתמודדות עם מגפת הקורונה ● מליאת הכנסת צפויה לאשר מחר את חוק הקורונה הגדול, שיגביל קיום הפגנות בזמן הסגר

יום הכיפורים בירושלים בצל הקורונה / צילום: Ammar Awad, רויטרס

3,426 נדבקים חדשים אתמול; שיעור מאומתים מסך הבדיקות - 14.2%

מדובר בשיעור הגבוה ביותר של בדיקות חיוביות שנרשם עד כה ● 1,499 בני אדם מתו עד כה ●  763 בני אדם במצב קשה

מאור לוי, בעלת חברת תיירות הפנים "אמור קלאב" / צילום: תמונה פרטית

"על כל עשר הזמנות היו לפחות שבעה ביטולים, כי מישהו נכנס לבידוד"

מאור לוי היא בעלת חברת תיירות הפנים "אמור קלאב" ● "בין מרץ למאי המחזור שלי צנח ב-70%-80%" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

4,500 הסתייגויות: שוב עיכוב בכנסת באישור חוק הקורונה

יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר הודיע על נעילת הדיון בוועדה על אישור החוק עוד לפני שהחל, בשל הסתייגויות שהגיש הליכוד ● ח"כ שקד: "ממשלת ניסנקורן-נתניהו קושרת בין הגבלת ההפגנות לסגר כללי וכך למעשה דוחפת עשרות אלפים לאבטלה ללא צורך"

יולי אדלשטיין, לאחר התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אדלשטיין: קבינט הקורונה יאריך את הסגר בשבועיים נוספים לפחות

לדברי שר הבריאות אין שום סיכוי שהסגר יוסר בעוד שבוע וחצי לאחר שמחת תורה, כפי שטענה הממשלה בתחילה ● הממשלה צפויה היום להעביר חוק שיגביל את ההפגנות, על אף שהן נערכות באוויר הפתוח

בניין Beirut Terraces, ביירות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האייקון של ביירות: כמה עולה דירה במגדל החדש של בירת לבנון

מחיר של דירה בבניין Beirut Terraces עומד על 2.1 מיליון דולר ● כמו בתל אביב, גם בבירת לבנון אדריכלי-על בינלאומיים מתכננים מגדלים לעשירים ● מדור אדריכלות חדש 

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

תאת מזנקת בכ-30%: חתמה על חוזה חדש עם האניוול האמריקאית

לפי הודעת תאת, החוזה החדש נוגע לתיקונים ותחזוקה של רכיב מסוים אשר האניוול מפתחת, וכך לצד העסקים הקיימים, ההסכם יעביר את כל הפעילות בתחום זה לתאת שתספק תמיכה ללקוחות האניוול

עובדי הייטק. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות החדשנות מחפשת מנכ"ל חדש. ולא בטוח שהוא חייב לבוא מההייטק

בתעשיית ההייטק מרוצים מתפקוד רשות החדשנות בשנים האחרונות, אך לקראת עזיבתו של המנכ"ל אהרון אהרון נחלקים בנוגע לשאלת מחליפו, שייכנס לתפקיד בזמן משבר • האם יותר חשוב שיכיר את עבודת הממשלה, שיגיע מחברת הייטק או שיהיה בעל ניסיון בעולם ההשקעות

עודד פלר, מנכ"ל אמיליה / צילום: פאול אורלייב

"ישראל נטשה במודע את התעשייה ומעדיפה הייטק וייבוא"

בתקופה שבה המשקיעים בת"א נרתעים מחברות החזקה, בולטת אמיליה של עודד פלר כקבוצה יוצאת דופן ● לדברי פלר, בעל השליטה והמנכ"ל: "אנחנו לא קרן השקעות, אלא אנשים שחיים מעבודה, ורוצים לראות את הדבר הזה לאורך זמן - אין לנו יום אקזיט"