גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היכונו למלחמה

המתקפה תחל מחר באמירה האופנתית: אתם שונאים עשירים

1. שתי תזכורות מוועדת שינסקי הראשונה: היו"ר, פרופ' איתן ששינסקי, עמד תחת מתקפת חקירות ונבירות בעברו, במשפחתו, בדירתו ובחייו הפרטיים. המטרה הייתה להתיש אותו, להפחיד אותו עד שייאמר 'נשבר לי' ויברח הביתה. כשזה לא קרה, הוחלפה המטרה והמתקפה נועדה להטיל בו ספק עד שיוסר חנו בעיני הציבור והפוליטיקאים שאמורים להצביע בממשלה ובכנסת.

תזכורת שנייה: מה שקרה לששינסקי קרה, בלחץ מופחת יחסית, גם לשר האוצר דאז יובל שטייניץ. גורמים לא ברורים "חיפשו" אותו. המטרה הייתה להבהיל אותו ובעיקר להחליש אותו בעיני ראש הממשלה בנימין נתניהו.

2. בסבב הנוכחי: נתניהו הוא אותו נתניהו, ששינסקי אותו ששינסקי, שר האוצר התחלף, והפעם זה יאיר לפיד. דבר אחד מאפיין את שלושתם: הם חשופים עד כדי עירום. אין כבר מה לחפש, אין עוד מה לגלות וגם להמציא כבר נהיה קשה. על נתניהו - בקדנציה שלישית כראש ממשלה ובאמצע כשר אוצר בתקופה קשה, כבר גילו הכול והוא כבר חטף על הכול; לפיד - איש מוכר, משפחה מוכרת, עבר תקופת בחירות בה מתחריו לא בחלו בחשיפות ובגילויים למיניהם; וששינסקי - בדיוק מה שהיה.

שלא לדבר על כך שאלה המוזכרים, ומדובר בלא מעט גורמים ואינטרסנטים, כמי שתקפו באופן בוטה את עבודת הוועדה ההיא ואפשר שביקשו להשיג משהו מחיטוט בעברם של המחליטים - נפגעו מטינת הציבור הרחב והיו ללעג. שכן, הימים היו, ועודם, ימי חידוד התודעה והמעורבות הציבורית והצרכנית.

3. מסקנה: הפעם זה יהיה אולי פחות אישי, פחות רועם, פחות סוער, תוסס ומתסיס, אבל המלחמה תהיה לא פחות קשה וקשוחה. גם בפעם הזו מדובר במקבץ כוחות שוק חזקים ומיומנים במלחמות. כאלה שסדר ציבורי חדש, שקיפות והוגנות עלולים לפגוע בהכנסתם הגבוהה במיוחד.

4. מטרות הוועדה ברורות ומסומנות: תאגידים ואנשי עסקים שיונקים רווחי יתר מנכסים וממשאבי הטבע של הציבור - תוצאה של הזנחה ממשלתית רבת-שנים במקרה הטוב, ונהנתנות אישית ו/או פוליטית של שרים ופקידים בכירים בממשלות ישראל במקרה הרע והמושחת. הגיע זמן התיקון. הגיעה העת להטיל מס רווחי יתר על כל אנשי המחצבים, האשלג, המגנזיום, הברום והפוספטים. על אלה שאוספים מי מעיינות מהטבע ומבקבקים אותם, על כל אלה שמתעשרים מכריית "חומרי ואדי", כלומר חול וכורכר לענף הבנייה והתשתיות, וגם על אלה שלוקחים את מי הים והופכים אותם למי שתייה והשקיה.

בשוק נורמלי, שוק תחרותי, יזמים מרוויחים רווח סביר והוגן. רווח שדרוש ליזמים כדי שיהיה להם כדאי להיות יזמים. רווח שהציבור מוכן ושמח לשלם עבורו כדי לאפשר את הפעילות העסקית והיזמית. רווחים מעל זה, רווחי עתק בלתי סבירים, הם רווחים הנובעים מכוח מונופוליסטי, או מהעובדה שגורם מרכזי המצוי אצל היזם הוא משאב, גורם ייצור, אותו קיבל מהמדינה כנציגת הבעלים, בתמחור חסר, במחיר עלוב ואפילו בחינם.

רווחים שמעל לרווחים נורמליים נדרשים ורצויים הם רווחי יתר. מדינה הוגנת, יציבה וחפצת חיים חייבת לדרוש תמורה הוגנת על נכסיה כדי שבעל הבית - הציבור החי במדינה - ייהנה מהם. זה היה הבסיס הרעיוני-הכלכלי-החוקי של ועדת ששינסקי שקבעה החלת מס רווחי יתר שהוטל על הכנסות מופלגו.

5. השלב הבא שלשמו הוקמה הוועדה הנוכחית הוא בדיקה יסודית בכל אותן חברות ישראליות הפועלות במשאבי הטבע, במחצבים, במים, בחול. האם הן מרוויחות? כמה הן מרוויחות? כמה הן באמת מרוויחות? מהי רמת הרווחיות בענפים מקבילים בחו"ל? כמה הן משלמות לבעל הבית עבור השימוש/הניצול של משאב הטבע שלו? כמה משלמות חברות מקבילות בעולם? כמה הוגן, שקוף, חוקי וכלכלי היה המהלך שבו נמסרו משאבי הטבע לחברה זו או אחרת - ואיך אפשר לפצות את הציבור על ההפסדים שצבר בגין הזלזול הממשלתי ההוא?

6. לא מזמן, אמצע אפריל השנה, השיב כאן פרופ' ששינסקי כי "המדינה רשאית, לדעתי אפילו חייבת, לטפל במיסוי", כשנשאל מה אפשר לעשות עכשיו.

לדבריו, "רווחי כיל, למשל, נובעים מהגדלה נמשכת ומתגברת במחיר האשלג, בגלל הביקוש בשווקים המתעוררים. הגיוני ונכון שהמדינה תקבע ותודיע שהיא דורשת לקבל חלק מתמורת עליית הרווחים שבאו כתוצאה משינויים משקיים ועולמיים.

הרעיון זהה לכל משאב טבע. גם המים המינרליים הנובעים ממעיינות הסלוקי בגולן הם משאב מדינה. היזמים הפרטיים השקיעו, והם בוודאי צריכים לקבל תמורה נאותה על ההון שהושקע והסיכון שנלקח, אבל - בעבור רווחים שמעל, רווחי היתר המשקפים את העובדה שהמדינה לא גבתה את הסכום הנאות עבור הנכס שלה, נראה לי ראוי לשקול לחייב חברות בתשלום תמורה מיוחדת נוספת, לבעל הנכס, הריבון. מס רווחי יתר".

עוד נשאל ששינסקי איך נקבע מהו רווח יתר בגינו יוטל מס נוסף, וענה כי "זה כבר נעשה במדינות רבות בעולם. מחשבים את הפדיון, מפחיתים עלויות, מכלילים רווח נורמלי והוגן, את אותה עלות הון שהיזמים זקוקים לה כדי שיהיה להם האינטרס להיכנס ולהישאר בביזנס. מה שמעל לזה - הוא רווח יתר בגין תנאים שהמדינה לא מצאה לנכון לקבוע בעבר. לעמדתי, למדינה, לריבון, זכות לתבוע חלק מהרווחים הללו".

7. מתקפת הנגד תחל מחר בבוקר עם האמירה הכל כך אופנתית: אתם שונאים עשירים. גדל פה דור ששונא את המצליחים. ירמזו כאילו הקים לפיד את הוועדה מטעמים פופוליסטיים, ספין לדיוני התקציב הקשים, במטרה לרצות את רוח הציבור המבוהל מגירעונות, מתספורות, מחובות ומגילוחים.

ובכן, ראוי לשוב ולציין שהטינה היא מול אלה שניצלו ומנצלים לרעה את כוחם, מעמדם, הקשרים והפרוטקציות שסביבם. עובדה, מילה רעה לא נאמרה על המיליונרים החדשים בחגיגה של Waze בשבוע שעבר. הם לא לקחו בתאווה מה שאינו שלהם ולא ניצלו את חולשות הממשל והחברה.

עוד כתבות

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

תת ניצב אלי אסייג/ צילום: איל יצהר

"נתייחס לתאונת עבודה כמו שמתייחסים לחקירת רצח": המחלקה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה נחשפת

יחידת פלס אמורה לתת מענה לחקירת תאונות באתרי בנייה • בראיון ראשון חושפים מפקדי היחידה והאחראים עליה מלהב 433, את שיטות העבודה - מהאזנות לקבלנים, איסוף מודיעין אלקטרוני ועד שימוש בצוותי בילוש

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

הפגנה נגד הפשיעה והאלימות בחברה הערבית /צילום : רויטרס

ההשקעה בחברה הערבית תניב תשואה לכל המשק

תוכנית 922 שהקצתה 15 מיליארד שקל לשיפור מצבה של האוכלוסייה הערבית בישראל עומדת לפוג ב-2020 • לאור ההצלחה נדרשת כעת תוכנית המשך • השקעה גדולה במגזר הערבי תניב תשואה לכלל המשק - רק צריך לגלות מנהיגות • "גלובס" מנתח את דרישות המגזר הערבי

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?