גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית בכל נושא הדיור"

אמנון כהן, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמר את הדברים במסגרת דיון בוועדה שעוסק בביטול המענקים לרוכשי דירה בפריפריה ■ ח"כ איציק שמולי: "הממשלה חותכת את עורק הדם הראשי שיכל להוביל דם חדש לפריפריה"

"צריך להקים ועדת חקירה ממלכתית על כל נושא הדיור ועל סיפור ביטול המענקים בפריפריה בפרט. משרד מבקר המדינה צריך לבדוק את הנושא הזה לעומק", כך אמר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמנון כהן (ש"ס), בפתח הדיון שמתקיים הבוקר (ד') בוועדה ועוסק בביטול המענקים לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה והוראות המעבר שנקבעו.

את הדיון יזם ח"כ איציק שמולי (עבודה) שיזם גם דיון קודם בוועדת הכלכלה לפני כשבועיים. במהלך הדיון חשף חבר הכנסת שמולי כי גורם בכיר במשרד האוצר השיב לפניות אזרחים ורוכשי דירות שפנו אליו כדי למנוע את ביטול המענקים בכך שאמר שאין לסמוך על החלטות הממשלה: "סגן שר האוצר, מיקי לוי, ענה לזוגות הצעירים שפנו אליו בנושא, תשובה שלדעתי היא בלתי מתקבלת על הדעת. אני קורא ממכתב התשובה לאחד הפונים שהגיע אליי: 'ההחלטה על חלוקת או שלילת המענק ניתנה בידי שר האוצר וכמו כל הטבה אחרת, בעקבות החלטת ממשלה, אין להסתמך על הבטחות אלו'. הם למעשה אומרים שאין להסתמך על החלטות הממשלה", לדברי שמולי.

שמולי המשיך ואמר בנוסף כי: "אחרי ההבטחות הגדולות על חיזוק הפריפריה של הממשלה באה ממשלה ובאבחת חרב חותכת את עורק הדם הראשי שיכל להוביל דם חדש לפריפריה. גם הזוגות הצעירים נמצאים בבעיה קשה. כשהובלתי את המחאה לפני שנתיים כולם אמרו להם תארזו את הפקלאות ותעברו לפריפריה. אז חלק מהאנשים עשו את זה ועכשיו עשו מהם צחוק. הממשלה הוליכה שולל את האנשים. הממשלה אמרה שהיא נותנת את האפשרות להוציא היתר בנייה עד תחילת יולי כדי לנצל ההטבה, אבל הממשלה יודעת טוב מאוד שאי-אפשר להוציא היתר בנייה כל כך מהר".

שמולי אמר עוד כי "60 אלף שקל זה לא מחיר פעוט. זה חלק נכבד מההון העצמי של הרוכשים וכ-10% משווי הדירה. והממשלה עכשיו בעצם אומרת לאנשים לכו תוציאו עוד כסף מההורים, תוציאו מהבלטות. מסמך הכנסת מראה שתוכנית המענקים דווקא מראה תוצאות, וזה ההיפך ממה שהאוצר אומר. למה לא נותנים לאנשים להשלים את התהליך? אם כבר החלטתם לבטל, תבטלו אותה אחרי שמי שכבר התחייב לרכישה בפריפריה יוכל לנצל זאת".

במסגרת הדיון ניתנה גם זכות הדיבור לאנשים שרצו לקנות דירה בפריפריה בגלל המענקים ונמצאים כעת בבעיה. "אני לא זוג צעיר, אבל אין לי עדיין דירה בבעלותי. אני מפרנסת יחידה, ורציתי לקנות את הדירה הראשונה בחריש. עברתי עם הילדים כבר 10 דירות בשכירות והחלטתי לקפוץ עכשיו למים לרכוש דירה בחריש ורק בגלל המענקים. בגלל המחיר. רק על סמך זה", אמרה חגית מרגלית כהן, המתגוררת היום ביישוב עדי ומייצגת את הרוכשים בעיר חריש. "גם בשביל זה גירדתי כסף. כבר שילמתי את הכסף וגם אותו גירדתי בקושי רב. ואז הגיעה ממשלה חדשה, ופתאום ביטלו את המענקים".

כהן הוסיפה ואמרה כי "האמון שלי במדינה עכשיו נעלם לגמרי. מה אני אמורה לעשות? לוותר על החלום. לשלם עכשיו קנס כדי לצאת מהעסקה, 40 אלף שקל. נשארת בלי דירה, בלי תקווה ובלי הכסף שאספתי בעמל רב. אני חושבת שצריך להקים ועדת חקירה בנושא הזה. זו שערורייה".

המחקר אליו התייחס ח"כ שמולי בדבריו הוא מסמך שהוגש הבוקר לוועדה לביקורת המדינה שעסק בתוכנית המענקים. לפי המסמך, עד סוף מאי 2013 מימשו 720 זכאים את הזכות למענק. עוד על פי המסמך, בהשוואה בין מכירת דירות חדשות ביישובים שהשתתפו בתוכנית טרם כניסת התוכנית לתוקף ולאחריה נרשמה עלייה של לא פחות מ-76% בנתון זה.

במקביל, מראים הנתונים כי באותה התקופה, ביישובים בפריפרייה שלא נכללו בתוכנית, נרשמה דווקא ירידה של כ-11% ברכישת הדירות בבניה רוויה, כלומר: "בתקופה בה פעלה התוכנית סך המכירות של דירות בבנייה רוויה בישובים המשתתפים היה גבוה באופן ניכר מבשאר המדינה", כך על פי המסמך. במקביל מעיד המסמך גם על שינוי משמעותי בהיקף התחלות הבנייה ביישובים שנכללו בתוכנית.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר בדיון כי: "הקמת ועדת חקירה בנושא לא תעזור מיידית לרוכשי הדירות. ביטול המענקים התקבל בהחלטת ממשלה וכמו חלק מהחלטות אחרות של הממשלה הן לא מטיבות עם שוק הדיור. לא העלאת המע"מ ולא המס על משפרי דיור .אבל הממשלה החליטה ואני חלק מהממשלה. אם הכנסת תחליט אחרת, בידה לשנות את הדברים.

אוריאל הוסיף ואמר עוד כי "באותו הזמן אני חייב להגיד שלא עולה על הדעת שמישהו יקבל קנס בגלל ביטול המענקים. עוד דבר שחשוב לי להגיד נוגע להטלת המס של 3.5% של משפרי דיור. זה לא הגיוני שכל אחד ישלם את הסכום הזה וזה לא יקרה. לא יכול להיות שאין הבדל בין מרכז לפריפרייה, בין גדלי הדירות ובין המחיר של הדירות השונות. הדבר ישתנה, אנחנו כבר הגשנו הצעה שתידון בקרוב עם האוצר בנושא הזה".

נציג האוצר בדיון, אריאל יוצר, הגיב לטענות הדוברים השונים ואמר: "למתן מענקים יש השפעה שלילית לצד החיובית. זה גורם לעליית מחירים בשוק. בדרך זו פוגעים במי שלא יכול לקבל המענק. וזה מעבר להשפעה על תקציב המדינה. אנחנו קבענו כי הצלחת התוכנית מוטלת בספק זה לא בגלל מספר הממשים אלא בשיקול הדעת של האנשים לעבור לפריפרייה. והבדיקה האם התוכנית הצליחה זה מספר של התחלות בנייה. ההחלטה הייתה בתוקף שנתיים מלכתחילא ובסיומן לא ראינו גידול בהתחלות הבנייה". יש לציין שמשרד האוצר בחן את התחלות הבנייה בצורה שונה ממשרד השיכון כאשר השווה את התחלות הבנייה לשנת 2011 בלבד לעומת משרד השיכון שהשווה את הנתונים ל-2009-2011.

בסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ כהן כי יש להקפיא את הורות המעבר הקיימות עד שייערך דיון בנושא בקבינט הדיור ולאפשר לכל מי שנכנס לתהליך הרכישה לקבל את המגיע לו. חברי הוועדה גם קראו לממשלה להשוות את זכאותו של מי שרכש דירה באמצעות עמותה עד 14/5/13 לזכאות רוכשי הדירות מקבלן. יש לציין שאין בסמכות הוועדה להקפיא את הוראות המעבר ומדובר בהמלצה בלבד.

מלשכת סגן שר האוצר נמסר בתגובה כי: "התשובה שניתנה להילה ולזוגות צעירים יקרים אחרים שפנו אלינו הייתה, כי המשלה זכאית מבחינה חוקית לבטל כל הטבה שהיא נותנת. לא מדובר בזכות מוקנית אלא בתוספת שבעת הקשה זו של קיצוצים מתחייבים בשל הגרעון המבני העמוק, המדינה איננה יכולה לעמוד בה מבחינה תקציבית".

אנו נאלצים להכריע הכרעה קשה בין פגיעה בקצבאות קיום דוגמת קצבת זקנה או נכות להטבות אחרות. לצערנו לא היה מנוס מביטולה של הטבה זו, ואנו תקווה כי מדובר בביטול זמני. יחד עם זאת, משרד האוצר האריך את הזמן לקבלת המענק לכל מי שחתם חוזה עד ל-1 ביולי 2013, מעבר לתשובה של סגן השר להילה ולזוגות אחרים שפנו אלינו".

עוד כתבות

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

הדוחות הפנומנליים והלקח של האנליסטים: חמש תובנות מדוחות זום

חמש תובנות בעקבות הדוחות המעולים של חברת שיחות הווידאו, שפרחה בזכות הריחוק החברתי שכפתה מגפת הקורונה ● מהשאלות שעולות על עתיד החברה עם החזרה לשגרה, דרך הרווח הגולמי שירד למרות ההצלחה ועד לתהייה מה שוות ציפיות האנליסטים

התקהלות של פלסטינים בחברון סביב משרדי התיאום / צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "חברון אונליין"

מסלול עוקף רשות: ישראל מסייעת לפועלים הפלסטינים לקבל היתרי כניסה ועבודה

ישראל מסייעת בהקלות על הפועלים והסוחרים הפלסטינים במעבר לישראל באמצעות בכירים פלסטינים וללא עזרת הרשות, שהכריזה על ביטול ההסכמים עם ישראל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה בת"א; קומפיוג'ן קפצה בעוד 8.8%

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל ● עליות בבורסות אירופה וארה"ב ● סקטור הנדל"ן בלט לשלילה ואילו הבנקים בלטו בעליות חדות

חדר מסחר HFT בניו ג'רזי, ארה"ב   / צילום: Mike Segar, רויטרס

50% מנפח המסחר: מרוץ החימוש של המסחר האלגוריתמי

השימוש במסחר בתדירות גבוהה גובר והולך בשנים האחרונות, ועפ"י ההערכות מגיע ל-50% מנפח המסחר בבורסות בעולם ● סוחרים מסורתיים רבים מתנגדים לשיטה, בטענה כי היא מייצרת תחרות בלתי הוגנת בשוק

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

S&P מעלות הפחיתה את דירוג החוב של נכסים ובניין ל-A מינוס

הפחת הדירוג מוסברת בהרעה בפרופיל העסקי עקב מכירת נכסים מניבים. במקביל, דחתה נכסים ובניין בשבועיים את אסיפת בעלי המניות לאישור רכישת IDBG לצורך קבלת הערכת שווי מעודכנת שתסייע בשכנוע המתנגדים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 2 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רון רוטר / צילום: יח"צ

מלחמת שבעת הכוכבים: קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV • חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים • בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; זום קפצה ב-7.6% לשיא חדש

בורסות אירופה ננעלו בעליות חדות, בהובלת מדד הדאקס בגרמניה ● מדד מנהלי הרכש של גוש האירו עלה לשיא של 3 חודשים ● סקר ה-ADP בארה"ב הפתיע לטובה

הטרנדים החמים בפודטק ובאגטק / צילום: אפיק גבאי, DLR, RilBite

שנה בלבד אחרי שחממת הפודטק בצפון יצאה לדרך - המנכ"ל עוזב

בחממה של תנובה, טמפו OurCrowd ו-Finistere מושקעים כ-100 מיליון שקל במימון ממשלתי ● מנכ"ל החממה חנן שניידר עוזב ואת מקומו ימלא מנהל החדשנות בתנובה

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

כאלף רוקחים של סופר פארם התאגדו בהסתדרות

בהסתדרות מסרו היום כי התאגדותם של רוקחי רשת סופר פארם החלה בחודשים האחרונים על רקע "רצונם להסדיר בהסכם קיבוצי ראשון את תנאי העסקתם, ולנוכח דאגתם הכנה לעתיד מקצוע הרוקחות"

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

נדחתה תביעת ההשתקה נגד שרון שפורר; אורבן תשלם לה הוצאות של 100 אלף שקל

ב-2014 הזהירה העיתונאית שרון שפורר בעמוד הפייסבוק שלה מביצוע עסקאות עם חברת הנדל"ן אורבן, לאור קשריה עם סוחר הנשים דודו דגמי, ובעקבות כך קיבלה תביעת דיבה על סך מיליון ש' ● אמש דחה ביהמ"ש את התביעה, וקבע כי "שפורר נקטה את הצעדים הנדרשים כדי לאמת טענותיה"

רכבים חדשים בנמל אילת / צילום: shutterstock

הנתונים תומכים בירידת מחירים על רכבים חדשים בישראל, זו הסיבה שזה כנראה לא יקרה

הקורונה חתכה את הביקוש ושר האוצר החדש ישראל כ"ץ תמך בעבר בהורדת המס על כלי רכב ● העובדות האלה אמורות לבשר על ירידה במחירים, אבל היבואנים לא נפטרים ממכוניות בכל מחיר ועושה רושם שבמשרד האוצר (שוב) יעלו את המס ● מי שמצפה להוזלה עלול להתאכזב

עיתון גלובס / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גילוי מלא: נפרדים מהמגזין "ליידי גלובס"

בהתאם לקוד האתי של "גלובס", אנחנו מעדכנים כי הוצאתו לאור של המגזין החודשי "ליידי גלובס" תופסק ● יו"ר "גלובס" אלונה בר און: "המשימה של ליידי גלובס הצליחה: נשים מהוות כיום חלק בלתי נפרד מהתוכן של גלובס במגוון פרמטרים" ● מכתבה של בר און לעובדים מובא כאן כלשונו

עדי קייזמן /  צילום: ענבל מרמרי

"אתה לא מבין את ההידרדרות העסקית שלי": עוד תביעה נגד עדי קייזמן

מולי ליטבק ואחותו תובעים את עדי קייזמן על השקעתם בפרויקט נדל"ן שהוביל ● מדובר בתביעה שנייה נגד קייזמן שעזב לאחרונה את הארץ ועבר להתגורר בלוס אנג׳לס כשברקע הסתבכות בעסקי הנדל"ן שלו בגרמניה

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

אל על בדרך לאישור ההלוואה? באב"ד זימן את ההנהלה לפגישה מכרעת באוצר ברגע האחרון

הפגישה תתקיים שעות ספורות אחרי טקס הפרידה של באב"ד מתפקידו כמנכ"ל משרד האוצר בשנים האחרונות ● מטרת הפגישה הערב היא להגיע לסיכום שיאפשר לאל על ליטול הלוואה של כ-400 מיליון דולר בערבות מדינה בשיעור של 82.5%

ח"כ סמי אבו שחאדה / צילום: ח"כ אבו שחאדה, יח"צ

לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה נדבק בקורונה: נדחו הדיונים בכנסת

ח"כ אבו שחאדה מהרשימה המשותפת השתתף במהלך השבוע בכמה ישיבות, פגישות ודיונים בכנסת, וכעת מי שבא עמו במגע נדרש להיכנס לבידוד

הקולוסאום ברומא נפתח מחדש. מצפים לתיירים שיזינו מחדש את הכלכלה / צילום: Andrew Medichini, AP

התנועה החופשית חוזרת ליבשת: אירופה פותחת את הגבולות הפנימיים

הגבולות של איטליה נפתחים לכל תושבי האיחוד במטרה לשקם את הכלכלה, ש־­15% ממנה נסמכת על תיירות ● גרמניה תפתח את הגבולות ב־15 ביוני ● בריטניה מארגנת "מסדרונות אוויריים"

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

מטוס של אל על ומטוס של לופטנזה / צילום: Matthias Schrader , Associated Press

המסלול לחילוץ אל על עובר בין וושינגטון לברלין: הנה המתווה המומלץ לגרסה הישראלית

מאז פרוץ משבר הקורונה, חברת התעופה הלאומית זועקת לסיוע ממשלתי ● הנה הצעה למתווה סיוע, שעשוי להביא לתוצאה כלכלית טובה יותר גם לציבור