גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דרוקר: "משדר יום ההולדת של פרס היה מזעזע, דביק ומביך"

הסנטימנט ברשתות החברתיות מוכיח כי רבים חשו כלפי האירוע תחושות שליליות ■ רביב דרוקר: "אם התקשורת המיינסטרימית תמשיך לקיים פער כל-כך גדול בין מה שהציבור מרגיש, התוצאה תהיה פגיעה אנושה באמינות שלנו"

"אם התקשורת המיינסטרימית תמשיך לקיים פער כל-כך גדול ומלאכותי בין מה שהציבור באמת מרגיש, כפי שמשתקף ברשתות החברתיות, אז התוצאה תהיה פגיעה אנושה באמינות שלנו" - כך קובע היום נחרצות הפרשן הפוליטי של חדשות 10 רביב דרוקר.

העיתונאי הבכיר מתייחס לפער המובהק בין מה ששודר אמש (ג') ב-4 הערוצים המרכזיים בו-זמנית - 2, 1, 10 ו-9 - ובין מורת-הרוח המופגנת ברשתות החברתיות כלפי המופע לציון 90 שנה לנשיא שמעון פרס.

על-פי נתונים של חברת ניטור הרשת באזילה, הסנטימנט השלילי כלפי האירוע היה רב: לעומת 12% שפרגנו, כ-45% מהביטויים כלפי האירוע ברשתות החברתיות הביעו תחושה כי הוא היה מוגזם ולא ניחן בטעם רב.

מעניינת במיוחד העובדה כי חלק מהמתבטאים היו עיתונאים, בנים לאומה צינית בדרך-כלל, שדיברו ברשת בשפה די שונה מזו שבאה לידי ביטוי מהם על מסך הטלוויזיה.

הפער בין המדיה המסורתית שצופתה במעטה סכריני מתקתק כשהעביר את השידור מירושלים, ובין הניו-מדיה הבועטת והכנה, מעולם לא היה עמוק יותר.

הרוב בחרו בערוץ 2

תחילה למטבע הישן והטוב המשקף את תחושות העם - הרייטינג. נתוני הצפייה לחגיגות פרס היו גבוהים במיוחד, ומי שטען לאירוע בנוסח משטרים טוטליטריים, יכול לקבל כאן חיזוק.

נתח הצפייה במשדר עמד על 63% - כלומר 2 מתוך 3 ישראלים שהדליקו אתמול בערב את הטלוויזיה צפו במשדר.

סך הרייטינג בערוצים ששידרו את האירוע עמד על כ-45% מכלל משקי-הבית היהודיים במדינה, כאשר רוב הצופים בחרו לצפות במשדר בערוץ 2 שהופק על-ידי קשת וחברת החדשות של הערוץ. שם עמד המשדר בהובלתה של יונית לוי ובליווי עמית סגל על 23.1% - 52% מנתח הצפייה.

בסך-הכול 70% מהישראלים צפו אתמול בטלוויזיה - מעט יותר מיום רגיל, אז עומד הממוצע על 67%.

ערב הצפייה הוכיח שוב כי הציבור אינו בוחר להגיע לערוץ 10 באירועים לאומיים, כשבשעת שידור המופע היה ערוץ 1 הערוץ השני הכי נצפה. בערוץ 1 צפו 12.3% בין 21:00-23:00, לעומת 7.5% בערוץ 10. בערוץ 9 דובר הרוסית צפו 1.5% באותו הזמן.

בבוקר שאחרי, כשמדברים עם עיתונאים ועורכי חדשות בכירים, נדמה כי יש תחושת אי-נוחות ממעללי ליל אמש. הם מדברים על הלבטים לפני ועל האלטרנטיבות.

גורם בחדשות 2 אמר ל"גלובס": "מה היה קורה אם שני הערוצים האחרים היו משדרים את זה, ובערוץ 2 היו משדרים את 'האח הגדול'? היינו סופגים ביקורת על שיקול מעוות. הביקורת על העברת השידור היא לגיטימית, אבל כשעל הפרק היה לשדר את זה או את 'האח הגדול' - זה היה הדבר הנכון לעשות".

ההצעה לשדר את האירוע בשידור חי בטלוויזיה הגיעה לפני כחודש מבית הנשיא, ונעשתה במקביל לכל הערוצים. בזכיינית ערוץ 2 קשת - שאגב היו"ר שלה דרורית ורטהיים היא יו"ר אגודת ידידי המרכז האקדמי פרס - ובחברת החדשות התקיימו דיונים תחת השאלה: האם נכון לדחות את "האח הגדול" ליום אחר. בסופו של דבר הוחלט, בתמיכת חדשות 2, לשדר את הילולת פרס.

גם בערוצים 1 ו-10 חשבו אותו הדבר - לא להפקיר את הזירה לאחרים ולהיראות כמי שאינם מכבדים את האירוע.

השידור הועבר בפול קבוצתי לכלל הערוצים על-ידי ניידת שידור של מזמור הפקות - זו שולמה על-ידי הפקת האירוע, אך כל חברות החדשות האחרות הוסיפו צוותים משלהם.

קשת וחדשות 2 התחלקו בעשרות אלפי הדולרים שעלה ערב השידור, והחשש מהפסדים גדולים בשל השידור המיוחד שלא ניפק רייטינג בממדי ריאליטי הוביל את קשת לשדר פרומואים בכיכובה של יונית לוי יותר משבועיים לפני.

חדשות 2 ספגה ביקורת על כך שהושיבה את המגישה המרכזית על משבצת מנחת האירוע המלוקק. זו אחת הסיבות בגינן הוחלט להושיב על ידה את עמית סגל על תקן ה"פארטי פופר, - הורס החגיגות, או נכון יותר, עלה התאנה.

"עמית ויונית השמיעו הרבה מאוד ביקורות והביאו את הצד השני", אומר אותו בכיר בחדשות 2.

עמית סגל לא הסתפק בהטחת ביקורת קלה בשידור, והשלים את הבעת רחשי ליבו בעמוד הפייסבוק שלו ובטוויטר. בין היתר כתב: "כמה עצוב שסוניה לא זכתה להחרים את האירוע".

סגל אומר היום (ד') ל"גלובס" כי הוא זע בכיסאו בעת השידור. "זה מעורר חוסר נוחות כשאתה צריך לשדר קליפ יח"צני או אירוע שבו העבירו שכבה עבה של איפור על הרזומה של החוגג. התפקיד שלנו הוא כעיתונאים גם להעביר ביקורת, ואני מקווה שזה מה שעשינו אתמול".

- הרגשת, על-פי הרשתות החברתיות, שהציבור מצפה למשהו אחר מהאירוע?

"אני לא יודע מיהו 'הציבור', ויש לי ספק קל האם קהילת הטוויטר מייצגת את הציבור בישראל, אבל אני מודה שמהתגובות שקיבלתי היו רבים שהתרגשו ונצמדו למסך, והיו גם רבים שהתעצבנו ונצמדו למסך".

"המשדר היה מזעזע"

בניגוד לחדשות 2, בחדשות 10 החליטו להפקיד את מלאכת הפקת שידור האירוע עצמו בידי הערוץ. במקום לשלוח את מה שמוכנה דרג א' של ההגשה, נשלחו טלי מורנו ומוטי קירשנבאום, שהביע הבוקר בגלי צה"ל שאט-נפש מהאירוע אותו העביר באלגנטיות קלילה רק אתמול.

גם סיון רהב-מאיר, שהייתה אחת מכתבי חדשות 2 שליוו את האירוע, לא הסתירה ברשתות החברתיות את הביקורת. "אין מה לומר", כתבה בטוויטר, "ערב ציוני יהודי שורשי מושקע ומרגש. חוץ מהקטעים על פרס". על כך ענה לה עמית סגל, "פסה הממלכתיות".

"אני חושבת שזה היה ערב חשוב ומכונן, אבל לא במובן שהמארגנים חשבו שהוא יהיה", אומרת היום רהב-מאיר ל"גלובס". "כלומר, הם רצו ערב הצדעה של האומה לפרס, והם קיבלו, אבל זה היה בעצם ערב שחשף את פרס האיש.

"אני אישית הבנתי לראשונה בערב הזה את מנגנון האהבה, כמה אהבה פרס רוצה, כמה הוא אוהב שאוהבים אותו, בארץ ובחו"ל. זה לגיטימי כמובן, אני מניחה שכולנו כאלה, אבל היה מרתק לראות את זה ואת ההיקף והעוצמה. עוד סרטון, עוד קליפ, עוד ילד שעולה ואומר בערבית 'שוקראן' ועוד חיילת שמצדיעה בשם צה"ל, וכן הלאה וכן הלאה".

- הרגשת שבטוויטר את יכולה להגיד מה שלא אמרת בשידור?

"כרגיל בחדשות ערוץ 2, קיבלתי חופש מלא בשידור להגיד מה שאני רוצה ולשאול מה שאני רוצה, וכך עשיתי. כשיצאתי מהטקס, היה לי צורך לדבר קצת עם הקהל הזר. לגשת לכל המלוכסנים שישבו פה לצידי כל הערב ולהגיד להם שאנחנו דווקא דמוקרטיה... אז ניגשתי אליהם.

"דיברתי עם רבים, עם חברים בקהילה היהודית של אוסטרליה, שבאו מטעם קק"ל. הם התרגשו בצורה בלתי רגילה. הם ממש בכו. הם עמדו מולי באוויר הירושלמי בחצות, ונשנקו: השואה, התקומה, היהדות, הציונות, צה"ל, מלחמת השחרור. הקשבתי להם. בלי ציניות, כל זה באמת מרגש מאוד. רק בניגוד לערב ממנו יצאנו, לא את הכול הכול עשה פרס".

דרוקר, שלא שותף באירוע כעיתונאי, ראה את האירוע בטלוויזיה בהפצרת בת זוגו ענת גורן. "רק ברשתות החברתיות יכולתי לפרוק את מה שאני מרגיש. מה שכתבתי היה מעט ממה שהרגשתי", הוא אומר. "המשדר היה מזעזע. מגעיל, דביק, מביך וגרם להרבה להצטמרר בכיסא. זה הרגיש כמו 1 במאי בברית-המועצות, שם לפחות חגגו את כל השלטון, לא אדם אחד - שבסך-הכול יש לו יום הולדת. לא הייתה מילת ביקורת אחת כל הטקס. אפילו לא לעדי אשכנזי".

דרוקר מותח ביקורת חריפה מאוד על כלי התקשורת - וגם על זה שלו. "עד אתמול כולם היו בחגיגה כאילו אנחנו כלים בהפקה של פרס. קו 300? פולארד? התרגיל המסריח? אוסלו? אין אף מילה רעה להגיד עליו".

מה חשבו

רשתות חברתיות

רייטינג


עוד כתבות

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי

בוריס ג'ונסון ותרזה מי. יש חיים אחרי הברקזיט / צילום: רויטרס, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השוק מתחיל להסתכל באופטימיות על היום שאחרי הברקזיט

ההחלטה על היפרדות מהאיחוד האירופי גרמה למשקיעים הגלובליים להקטין את חשיפתם לשוק הבריטי בכ-14 מיליארד ליש"ט ● לאחרונה החלו לבצבץ ניצני אופטימיות זהירה וקולות "שוריים" חלשים בשווקים ● המחנה האופטימי מביט מעבר לאופק ההסכם,  והזרקור עובר לאיטו לעיסוק במרוויחים האפשריים

מימין ניר קלר ואייל ליפשיץ יזמי BlueVine  / צילום: בלו ויין

חברת הפינטק הישראלית BlueVine גייסה 102 מיליון דולר

את הסבב הובילה קרן הצמיחה הישראלית ION Crossover Partners, משקיעה חדשה בחברה ● צוות BlueVine מתוכנן לגדול ל-400 עובדים לפחות עד סוף 2020 בעקבות הגיוס

גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן / צילום: איל יצהר

דובר צה"ל: ארבע רקטות שוגרו מסוריה לישראל ויורטו

זוהו 4 שיגורים משטח סוריה לעבר ישראל שיורטו ע"י כיפת ברזל ● ככל הנראה לא היו נפילות בשטח ישראל ● תושבים באצבע הגליל דיווחו על שמיעת קולות נפץ ● סוכנות ידיעות סורית דיווחה במקביל על פיצוץ ליד דמשק

איציק שמולי, העבודה–גשר / צילום: תמר מצפי

האם כדי להפיל ממשלת מיעוט הימין יצטרך לארגן ממשלה חדשה?

האומנם אי-אפשר יהיה להפיל את גנץ בלי חבילת טריפל - ראש, קווים וסידור עבודה? עשינו סדר ● המשרוקית של גלובס

למינייט / צילום: יחצ

החברה שפיתחה מוצר הכנה לדיאליזה כבר רושמת הכנסות בגרמניה

המוצר נועד למנוע סיבוכים בניתוחים שמטרתם ליצור אצל מטופלי דיאליזה פתח קבוע להחדרת צנתר

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אומנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

בלי אונליין ומותג פרטי: רשת המזון של משפחת יוחננוף הצטרפה לבורסה בסטייל עם ביקושים של 1.5 מיליארד שקל

גייסה 462 מיליון שקל ותחל להיסחר בשווי של 2.3 מיליארד שקל - הרשת השלישית בגודלה בבורסה ● לאחר שנים של צמיחה בפעילותן: שווי השוק המצרפי של שש הרשתות הציבוריות מגיע לכ-13 מיליארד שקל, כמעט מחצית ממנו מיוחסת לשופרסל

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: "ארה"ב אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי"

הודעות מזכיר המדינה מייק פומפיאו על שינוי המדיניות המשפטית ביחס למעמד ההתנחלויות התקבלה בישראל בקונצנזוס רחב ●  מן הליכוד ועד בכירי כחול לבן כולם בירכו הלילה את הבית הלבן ומחלקת המדינה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

שכר הדירה עלה ב-10% בחמש שנים, אך הוא עדיין לא מדביק את קצב עליית מחירי הדירות

לפי נתונים שפרסמה הלמ"ס, שכר הדירה הממוצע עלה בשנה האחרונה ב-1.6% והגיע לשיא של 4,000 שקל ● בראש טבלת המחירים עומדת ת"א עם שכר דירה ממוצע של 5,865 שקל, ובתחתית הטבלה נמצאות הקריות באזור חיפה

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה נשחקת, וחברות התעופה מחפשות עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

בנייני מגורים ברובע קרויצברג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

דיווחים: ממשלת גרמניה סבורה כי רפורמת השכירות בברלין לא-חוקית

לפי התקשורת הגרמנית, משרד הפנים של גרמניה סבור כי חלקים נרחבים מרפורמת השכירות המקיפה בברלין מנוגדים לחוקה, ולא יעמדו במבחן משפטי ● הרפורמה כוללת הקפאת מחירים והורדה בדיעבד של שכירות גבוהה מהמקובל

בניין ג'רוזלם פוסט בירושלים / צילום: איל יצהר, גלובס

"מטעה צרכנים": הרשות להגנת הצרכן תקנוס את ג'רוזלם פוסט

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה לחברת ג'רוזלם פוסט על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של כ-400 אלף שקל ● לטענת הרשות, ג'רוזלם פוסט הסתירה מלקוחותיה את תנאי הביטול של קורס אנגלית שרכשו באלפי שקלים

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

עומר מואב / צילום: שלומי יוסף

"הסוציאליזם הפך לתיאוריה שפועלת יפה בעיקר על הנייר"

האם כלכלה היא מדע אובייקטיבי, או שהיא מושפעת מעמדות החוקר? האם כלכלן יכול לייעץ לפוליטיקאים באשר למדיניות נכונה? ● פרופ' עומר מואב מתארח בפודקאסט "קטע כלכלי" ומסביר על הדמיון בין התפיסות הכלכליות שכולנו מכירים ● האזינו