גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בועה מסביב למשתמש": כך תגנו על הסמארטפון מריגול

כמה עשרות דולרים יספיקו כדי לאפשר לגורם זר לחטט בסמארטפון שלכם, איזה חברות ישראליות מנסות להתמודד עם האתגר, איך ניתן להתמודד עם ריגול תעשייתי, וכיצד משתלבת בתמונה פאלו אלטו נטוורקס?

האתר של mSpy נראה כמו כל אתר של חברה תוכנה שמציעה שירותים. הפתרון של mSpy מאפשר למשתמש הפשוט לקבל כמעט כל על מידע מטלפון שעליו הוא מתקין את התוכנה. כמה עשרות דולרים בלבד וגם אתם תוכלו להיות מרגלים.

הפתרונות של mSpy, ושל חברות רבות אחרות, מדגימים את החששות מהתפתחות האיומים בזירה הניידת. הטלפון החכם הפך לחלק מחיי היומיום. בהתאם, תוכנה מתאימה על הטלפון או הטאבלט תאפשר למתקין גישה להכול: תחלופת דואר, רשימת אנשי קשר, מיקום, קריאת מסמכים, הקלטת שיחות ו,צפייה בתמונות.

לשתי מערכות ההפעלה העיקריות לטלפונים חכמים - האנדרואיד וה-iOS של אפל - לא חסרות נקודות חולשה, אך החששות נוגעים בעיקר למכשירים שעליהם רצה מערכת האנדרואיד, שנתח השוק שלה הסתכם בכ-70% מסך הטלפונים החכמים שנמכרו אשתקד.

ה-iOS, שפועלת ב"גן הסגור" של אפל, פחות חשופה. עם זאת, כל מי שפתח מערכת של אפל לאפליקציות ותוכן שמחוץ ל-iTunes, מכיר את הטכניקות שמאפשרות לעקוף את מנגנוני ההגנה של אפל.

על הרקע הזה התפתח גם החשש של ארגונים מהשימוש של העובדים בהתקני המחשוב הניידים שהם מביאים מהבית לצורך העבודה (מה שנקרא BYOD - Bring Your Own Device). הרי אותה אופציה למעקב אחרי בן/בת הזוג מסיבות משפחתיות יכולה גם לאפשר גישה למסמכים רגישים במקום העבודה.

בעוד המגזר הארגוני מקבל פתרונות יצירתיים בתחום המחשוב, המשתמש הפרטי שחרד לבעיות אבטחה בטלפון החכם שלו, נאלץ כרגע להסתמך על פתרונות שמציעות חלק מספקיות השירות או להתקין אנטי וירוס, שנחשב לפתרון מוגבל.

"תחום רציני"

"המובייל זו פלטפורמה חדשה לגמרי והיא שונה מהותית לגבי אופן השימוש והסיכונים", אומר שלמה קרמר, מנכ"ל וממייסדי חברת האבטחה אימפרבה, "אני מאמין שההגנה עליו תהיה תחום מאוד רציני".

על גודל ההזדמנויות, ניתן ללמוד מההשוואה שעושה קרמר - הפעם מעמדת משקיע - לחברות אחרות בתחום שהיה שותף בהקמתן, צ'ק פוינט ופאלו אלטו נטוורקס. "תחום ההגנה על נקודות הקצה בשל לשינוי בגישה וזה יכול להוליד חברות גדולות", הוא מעריך, "צ'ק פוינט כבשה שוק שלא היה קיים, כך שהייתי נותן יותר דוגמא של פאלו אלטו נטוורקס, שנכנסה עם מוצר חדש לתחום קיים (פיתחה Firewall להתמודדות עם התוכן המגוון שמגיע מהאינטרנט - ש.ש), ושינתה אותו"".

קרמר מאמין שהצורך באבטחה משופרת על המובייל רלוונטי להגנה על המידע שמגיע להתקנים או בבחינה של רמת האבטחה באפליקציות שמורצות על המכשירים. למרות הפוטנציאל, מציאת פתרונות מבטיחים בתחום, מנקודת מבטם של המשקיעים, אינה טריוויאלית.

" לדברי קובי סמבורסקי, שותף בקרן גלילות קפיטל, שמגדירה את תחום האבטחה כאחד הנושאים שהיא מתמחה בהם, "הפתרון צריך להיות כולל יותר. כלומר להגן על כל התשתית ולא רק בתחום המובייל, כי זה כמעט חסר תוחלת". למרות זאת, סמבורסקי משוכנע כי "יש סיכוי סביר שתצמח חברת אבטחה משמעותית בתחום המובייל, ויכול להיות שבישראל".

בינתיים, הפתרון המרכזי לנושא ה-BYOD נכנס תחת ההגדרה של מנגנוני שליטה וניטור לפעילות שמתבצעת על ידי ההתקנים הניידים שחשופים לרשת הארגונית.

הפתרונות כוללים גם טכנולוגיה שמספקת יכולות לניהול הרשאות הגישה של נקודות הקצה לרשת הארגונית. יתכן והגאות בביקושים, תאפשר לחברת FourScout הישראלית, שהוקמה ב-1999 ונחשבת לאחת המובילות בתחום, לבצע הנפקה או מכירה בזמן הקרוב לפי שווי של 200-300 מיליון דולר.

רוב הפתרונות הארגוניים נוקטים בגישה אנכרוניסטית למדי. ברגע שהם מזהים כי המכשיר אינו עומד בסטנדרט האבטחה הנדרש, במקרים רבים התוכן פשוט נמחק, גם אם הוא מכיל, נניח, את התיעוד הוויזואלי היחיד מהחתונה של המשתמש. גם בצד האבטחה לפתרונות האלו יש עדיין צורך להשתפר, אתגר איתו מתמודד הסטארט-אפ לאקון, בה השקיעו אשתקד קרמר ומיקי בודאי 2.7 מיליון דולר.

"ברגע שמגיעה אפליקציה עם כוונות זדוניות, היא יכולה לרוץ מתחת למנגנוני ההגנה ולנצל חולשות במערכת ההפעלה", טוען מיכאל שאולוב, המנכ"ל ואחד המייסדים.

חלוקה וירטואלית

אחד הפתרונות שתופס תאוצה הוא מעין חלוקה וירטואלית בין מרחב העבודה והשימוש הפרטי בהתקנים הניידים. בישראל בולטות שתי חברות עם פתרון כזה: רד בנד ו-Cellrox.

עבור רד בנד, שיפור האבטחה של הטלפונים החכמים הוא דרך מוצלחת לנצל את הנכסים שצברה - נוכחות של התוכנות שלה על גבי 1.6 מיליארד טלפונים - בכדי לתפוס מקום יותר מבוסס בשרשרת הערך של עולם המובייל. יכולת ההגנה על המרחב הנייד הייתה כנראה הסיבה ש-IBM ניהלה לפני כשנה וחצי מו"מ לרכישת רד בנד.

גם ב-VMware מנצלים את הפעילות בישראל לצורך פיתוח פתרונות שמאפשרים אבטחה עבור המובייל. ב-VMware, כמו בחברות ענק אחרות שהתמקדו בעולם הארגוני, לקח שנים עד שהגיעו לגישה שנראתה להם מתאימה להתמודדות עם ההתקנים הניידים. מבחינה פרקטית, אומר בועז חלמיש, סגן נשיא בכיר בחברה, "בעולם החדש שבו הגישה של המשתמש למידע נעשית דרך התקן שמשתנה כל הזמן, צריך ליצור מעין בועה שבתוכה נמצאת סביבת העבודה של המשתמש".

סקר: 65% יוותרו על פרטיות תמורת תגמול

האם תסכימו לוותר על הפרטיות תמורת כסף? 3,900 נשאלים שהשתתפו בסקר גלובלי השיבו על השאלה הזו בחיוב. את הסקר ערכה אמדוקס, שלקוחותיה הם מפעילי תקשורת ברחבי העולם.

מנתוני הסקר עולה שמנויי סלולר יסכימו לשתף יותר ויותר פרטים אישיים - כולל מידע משפחתי ופרופילים ברשתות חברתיות - בתמורה לשיפור במחיר שהם משלמים ובחוויית המשתמש שלהם. 57% מהנשאלים אמרו שיסכימו לחשוף פרטים נוספים. נתון מפתיע יותר הוא ש-54% יסכימו גם שהפרטים יועברו לצד שלישי בתנאים מסוימים.

הסיבות העיקריות שימשכו את הצרכנים למסור יותר פרטים הן תוכניות תמחור משופרות (65%) ומהירות גלישה גבוהה יותר (61%). עבור תגמולים במזומן, 44% יסכימו למסור פרטים אישיים נוספים. 39% יסכימו גם בתמורה לקופונים, ואילו 36% מהנשאלים יסכימו למסור פרטים ללא כל תמורה.

איך תוכלו להגן על הסלולר שלכם

עוד כתבות

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש הותיר סיכוי לשיקום החברה

השופט אורנשטיין מינה את עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה כנאמנים זמניים לחברה ולשתי חברות קשורות שנכנסו לקשיים ● על אף שמצא כי הן "חדלות פירעון לפי הגדרת החוק", וכי חובותיהן מסתכמות בעשרות מיליוני שקלים, הוא נמנע מלהוציא להן בשלב זה צו לפתיחת הליכים

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "מרגישים בנוח עם התחזיות" / צילום: אפי שמח

קמהדע: הסכם ייצור שיכניס כ-100 מיליון דולר לאורך 12 שנה החל מ-2023

חברת התרופות מדווחת על מסמך עקרונות מחייב לייצור מוצר מסחרי המאושר על-ידי ה-FDA ● לאחר העברת הטכנולוגיה הנדרשת מהיצרן הנוכחי צפויה קמהדע להתחיל בייצור מסחרי בתחילת 2023

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים, נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

עליית מחירים / צילום: SHUTTERSTOCK

דעה: מה הוא יעד האינפלציה המתאים לישראל?

יעדי האינפלציה בישראל הופחתו בהדרגה, עד ל-2003 שבה נקבע יעד של 1%-3% לשנה ●  הגיעה השעה לחשיבה מחודשת לגבי תחום יציבות המחירים ומשטר "היעדים" ● דעה

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: גולדמן זאקס מוביל את המירוץ למימון מחדש

סופטבנק שכר את גולדמן זאקס לטובת מימון מחדש להחייאת WeWork ● בנק ההשקעות יארגן מסגרת אשראי של 1.75 מיליארד דולר שיירשם תחת החוב של הבנק היפני

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 9 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 19 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: כדי להציל חיים של מטופלים, צריך יותר מביג דאטה

למרות השימוש הגובר במערכות בינה מלאכותית בעולם הרפואה, לא רואים במקביל שיפור באיכות הטיפול ● הסיבה: המפתחים לא מתמקדים מספיק במרכיב האמון של הצוות ושל המטופלים במערכות האלה ● דעה

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

השכר החציוני במשק טיפס ב-2018 ב-6.3%; עלייה בפערי השכר בין נשים לגברים

ההכנסה החציונית ברוטו לחודש מעבודה שכירה עמדה על 7,988 שקל בשנה שעברה, ואילו ההכנסה הממוצעת עמדה על 10,584 שקל, עלייה של 4% ● ההכנסה החציונית של אישה לחודש עומדת על 72.5% מההכנסה החציונית של גבר, לעומת 75.3% ב-2017

וירג'ין אטלנטיק / צילום: יחצ

אפקט התחרות: וירג'ין אטלנטיק רוצה את לקוחות היוקרה של אל על ושל בריטיש

החברה יוצאת בפעילות המזמינה את חברי מועדון הנוסע המתמיד בדרגת פלטינום ויותר באל על להשוות את סטטוס הנוסע המתמיד שלהם למשך שנה

יחיאל שמן / צילום: יחצ

הפתעה בבזק: ועד עובדי פלאפון ובזק בינלאומי הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה: כניסת סרצ'לייט כבעלת שליטה ● הוועדים בפלאפון ובבזק בינלאומי דורשים לקבל מענקים ואופציות, למנות דירקטור מטעמם לדירקטוריון ולהאריך את הסכמי העבודה הקיבוציים שנחתמו איתם השנה בעוד שנתיים

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל”גלובס” נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מנדלבליט יתייחס לשאלה אם כתבי האישום מחייבים את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי הוא יגיב לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדרשה את התפטרות נתניהו מכל תפקידיו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ● מנדלבליט יגיש את תגובתו בבוקר יום חמישי הקרוב

סוחרבוול סטריט/BRENDAN MCDERMID / צילום: רויטרס

סגירה שלילית בוול סטריט: המדדים קטעו רצף עליות של ארבעה ימים

מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו ● המשקיעים ממתינים להתפתחויות בזירת הסחר ולהודעת הריבית של הפד בחמישי ● מורגן סטנלי צפוי לקצץ כ-1,500 משרות בצל אי הוודאות בסביבה העסקית