גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעידה חד-פעמית?

פרנקל יהיה חייב להוכיח שאין לו מה להסתיר, אחרת ירדפוהו

1.

חצי שעה נמשכה חגיגת מינויו של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל החדש-ישן, עד שהמסרונים, הטלפונים, האי-מיילים והלינקים מגוגל החלו לזרום עם שלל התזכורות על הפרשה המבישה והמביכה ההיא שהתגלתה לאחר סיומה של הקדנציה השנייה שלו.

יובל רכלבסקי, הממונה על השכר באוצר דאז, בדק ומצא, אליעזר גולדברג הקדיש לו פרק בדוח חמור והיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, היה קרוב להורות על פתיחת חקירה. מה היה אז? אי-סדרים, בלגן, השם לא ממש משנה. איך זה נגמר? פרנקל הודה ונאלץ להשיב מאות אלפי שקלים ששולמו לו, מעל לכל ספק, שלא כדין, על החזרי ימי מחלה, פדיון ימי חופשה ואש"ל בחו"ל.

שעה לאחר המינוי אמש (א') כולם החלו לשאול איך בדיוק הוא יעבור את ועדת טירקל (האישור הסופי שניתן על ידי שופט בדימוס), ואחרי שעתיים שבו כולם לבחון את בורסת השמות. יעקב גנות ויואב גלנט לא מונו לתפקידים בכירים על פרשות הרבה פחות חמורות לכאורה.

2.

אחרי הפרשה ההיא, פרנקל יהיה חייב להציג בפני הציבור הישראלי את דוחות מס הכנסה ששילם ב-13 השנים האחרונות כאשר עבד בארצות הברית כבכיר במריל לינץ', AIG ו-JPמורגן. ואחרי ששר האוצר, יאיר לפיד, הכריז מעל כל במה אפשרית על מלחמת חורמה בהעלמות מס, בתכנוני מס ובהון השחור, ואחרי שמנהל רשות המסים, משה אשר, הצהיר כמה פעמים בשבוע האחרון כי ישראלים מסתירים בחו"ל כ-12 מיליארד שקל - לפרנקל לא תהיה ברירה והוא יהיה חייב להוכיח שאין לו מה להסתיר.

תפקיד המבוגר האחראי של המשק הישראלי מחייב אותו להראות ששילם את כל המס שהיה חייב (50% על ההכנסות בחישוב גס), ושהפרשה המבישה והמביכה ההיא הייתה מעידה חד-פעמית ולא חלק מהתנהלותו. אחרת, לא רק שלא ייתנו לו לנהל מדיניות מוניטארית, אלא ירדפו אותו ללא הרף.

אם שופט בישראל חייב את שלמה נחמה, לשעבר יו''ר בנק הפועלים, לחשוף את הסדר המס שאליו הגיע על מכירת מניותיו בבנק הפועלים, האישיות הכלכלית הציבורית הבכירה בישראל יהיה חייב לעשות דבר דומה. ואם לא שילם את המס שהיה חייב - עליו להסדיר את הנושא מיידית.

3.

נתניהו סימן את האויב הגדול והחדש שלו: השיח הפופוליסטי שמשתלט על הדיון הכלכלי-חברתי. הוא הבהיר זאת אתמול לאחר שיועצו הכלכלי, פרופ' יוג'ין קנדל, שמתאפיין בנאומים מרדימים רווי מספרים ונוסחאות, פתח את הקמפיין בנאום חוצה להבות בוועידת הנשיא בשבוע שעבר.

הוא הגדיר את הסוגיה כבעיה מספר אחת של המשק הישראלי - המתקפה הפרועה נגד הקהילה העסקית ובעיקר נגד הגופים הפיננסיים, נגד עשיית רווח ונגד המשכורות המפוצצות. בסביבתו של נתניהו לא מסתירים שפרנקל מונה ל"רמטכ"ל" גם במלחמה הזו. אלא שפרנקל ניהל אותם גופים פיננסיים שעשו את אותם רווחים שנתונים עכשיו לביקורת ציבורית, והוא עצמו השתכר אותם סכומים שזוכים כאן לסלידה ציבורית של ממש.

4.

השאלה הגדולה איננה אם פרנקל יוכל להתמודד עם האתגרים של המשק הישראלי בשנת 2013. אלא אם הוא יוכל להתמודד עם החברה הישראלית של 2013, אחרי המחאה החברתית ועם שלל הרגישויות שהצטברו מאז. הדימוי שלו כאיש וול סטריט יהיה לו לרועץ משום שהשיח החברתי שהתפתח כאן בשנים האחרונות סביב הרחבת העוני ואי-השוויון זר לו לחלוטין. רק דבר אחד יסייע לו: תמיכת ועד העובדים של בנק ישראל. דוד וזאנה, יו''ר הוועד במחוז ירושלים, הגדיר את המינוי כ"שמחה וצהלה". "פרנקל נתן לוועד את כל מה שהוא ביקש ובתמורה זכה לשקט תעשייתי. עבורנו זה יום חג", הסביר.

5.

כך ממנים נגיד בישראל סגנון "לפידיהו 2013". בדקה ה-92, כאשר הנגיד הפורש עם רגל אחת במטוס, באמצעות הדלפה גסה לערוץ טלוויזיה, ללא הודעה לעיתונות מסודרת וללא מסיבת עיתונאים. ובכל זאת, צורת המינוי עושה צדק פואטי: כך אנחנו נראים. כך המשק הישראלי נראה. כך נראית ההנהגה הכלכלית הנוכחית. כבדיחה גרועה.

6.

אסור לעיתונאים לתקוף הדלפות. עיתונאים חיים מהדלפות. זה סם חיינו ואוי לנו אם נבקש לחקור אותן. אסור אפילו לדבר עליהן יותר מדי - שרק ירבו. אך להדלפה הזו משמעות אחרת: היא משקפת נאמנה את המערכת היחסים הבעייתית בין נתניהו ללפיד. ההדלפה קרתה כי אחד מהשניים - נתניהו או לפיד - חשש שהאחר ידליף ורצה לשלוט במידע.

יתרה מזו, מקורות יודעי דבר מספרים כי לפיד עודכן על מינויו של פרנקל ב-18:30. כלומר, בערוץ 2 ידעו לפני שר האוצר על המינוי של הנגיד. כך מתקבלות ההחלטות הכלכליות על ידי שני הקברניטים - באווירה של חשדנות ויריבות אין קץ. ייתכן שזה בגלל יאיר ("אנ-אהיה-ראש-הממשלה-הבא") לפיד או בגלל בנימין ("האוצר-יקבור-אותך-לפני") נתניהו, וזאת למרות ואחרי שהשניים התחייבו לשדר אווירה של "הרמוניה".

במסיבת העיתונאים האחרונה בנושא יצוא הגז, המילה השכיחה ביותר לא הייתה "יצוא" או "גז", אלא "הרמוניה". אז שיהיה ברור: הרמוניה אין שם.

7.

המחזה שזכו לראות 250 המוזמנים - ביניהם ראשי המשק והפוליטיקה - במפגן הראווה (הנוסף) שארגן אתמול לעצמו פישר בבנק ישראל (כנראה שמישהו חש צורך עז לסגור פערים מול החגיגות של הנשיא פרס) - היה הזוי. פישר זכה לכמה דקות בודדות של תהילה שכן כולם דיברו רק על פרנקל חברו הטוב. לפיד ונתניהו לא התחשבו לא בו ולא בעלות המסיבה - כ-150 אלף שקל. כאשר פישר עלה לבמה לנאום, הוא היה צל של עצמו, רוח רפאים, זיכרון מעורפל של העבר. אף אחד לא הקשיב לו. אף אחד לא שמע אותו.

8.

ובכל זאת, מבחינה מקצועית אין תלונות ואין טוב מפרנקל: חתן פרס ישראל, כלכלן ראשי בקרן המטבע, נגיד בנק ישראל במהלך עשור, יו''ר הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח, יו''ר הבנק האירופי לשיקום ופיתוח, יו''ר מריל לינץ', סגן יו''ר AIG, יו"ר ג'יי. פי מורגן ועוד. אין יותר מזה. מדובר בכלכלן הטוב ביותר שיצר המפעל הציוני. הוא מקושר. מכיר את כולם וכולם מכירים אותו. הטענה שלפיה AIG קרסה במהלך כהונתו כסיבה לפסילת מועמדותו איננה מקובלת. AIG לא קרסה בגללו וצריך לזכור שמי שלא עושה - לא טועה. ומי שעושה דברים גדולים ונופל - עושה המון רעש.

9.

המינוי הזה נראה כאחד המינויים השבירים ביותר. יש גם מי שאומר שפרנקל לא ממש אמר "כן", ואחרי שנראה כי הוא מתלבט הדליפו את הידיעה כדי לחייבו בתפקיד. נראה כי הנגיד החדש-ישן מנסה לבחון לאן נושבת הרוח. האם הציבור הישראלי החדש יקבל את מינויו, ובעיקר - האם התקשורת תקבל אותו בחזרה. נראה כי עד שפרנקל יאכלס שוב את בניין בנק ישראל יש עוד הרבה למה לצפות. לא בטוח שהמינוי הזה יעבור, ולבטח - הוא לא יעבור בשקט.

עוד כתבות

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל-אביב וישראל בכלל

אתר Quora / צילום: Quora

אתר השאלות והתשובות Quora השיק גרסה בעברית

אתר השאלות והתשובות נוסד על ידי אדם ד'אנג'לו, לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בפייסבוק, והושק לראשונה באנגלית ב-2010 ● היום Quora פועלת ב-24 שפות ויש לה כ-300 מיליון משתמשים חודשיים פעילים

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

סוף הפאקינג עולם / צילום: יחצ

"סוף הפאקינג עולם": תיעוד מבריק של חברה ושל דור

"סוף הפאקינג עולם" היא הרהור פילוסופי מבריק על מקומו של האדם בחברה מתפוררת

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

משרדי גוגל ישראל צילום: / shutterstock

עובדי הסטארט-אפ ניישן: מקום לעשירים בלבד או כלי למוביליות חברתית

תוצאות מבחני פיזה הראו כמה קשה לצמצם לסמוך על ההייטק שיצמצם פערים בישראל, הסטארט-אפ ששווה כבר קרוב ל-2 מיליארד דולר, ולמה גוגל גלאס לא עבדו? ● כל מה שקרה השבוע בהייטק

עובדים של יקב כישור / צילום: אנטולי מיכאלו

והיה העקוב לכישור: הזמינו לכם בקבוק של היין הזה לסילבסטר

מהיינות של יקב כישור לא מתפעלים רק בגלל הסיפור של הקמתו ועובדיו בעלי הצרכים המיוחדים, אלא בעיקר כי הם מצוינים

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ ממשיכה להתרחב בבריטניה: רכשה פארק עסקים סמוך לאוקספורד תמורת כ-370 מיליון שקל

מתחילת השנה ועד היום רכשה אלוני חץ חמישה נכסים בבריטניה, בהיקף השקעה כולל של כ-2.8 מיליארד שקל ● חמשת הנכסים מניבים כיום הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של כ-28 מיליון ליש"ט

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

חברת הביומד ביוליין / צילום: אתר החברה

הניסוי הצליח, המניה נפלה: ביוליין RX איבדה 12% בנאסד"ק אחרי פרסום תוצאות ניסוי בטיפול לסרטן הלבלב

ביום חמישי דיווחה החברה על התוצאות המלאות מניסוי בהשתתפות 36 חולים, שבו נבחנה התרופה שלה בשילוב עם תרופת האימונותרפיה קייטרודה של חברת מרק ● לנפילה ייתכנו כמה סיבות: השיפור שנרשם נתפס בשוק כלא מצדיק הבאת תרופה חדשה לשוק

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

הדרימליינר של אל על / צילום: סיון פרג'

מטוס אל על עבר תאונה בלאס וגאס ונחבל בכנף; אין נפגעים

התאונה התרחשה בשעה שמטוס הדרימליינר בואינג 787-9 "באר-שבע" נגרר לעמדת החניה, אחרי שנחת בלאס וגאס בטיסה מת"א ● בעת התאונה המטוס היה ריק מנוסעים ומאנשי צוות

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

רוני צ'אן / צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מה, ומסביר כי המו"מ בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

בדיקת "גלובס": העיר חריש צומחת מהר, אז למה לא כל הדירות נחטפות, ומה הם הפרויקטים החלשים?

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הודיע על תמיכה בגדעון סער

בפוסט בפייסבוק כתב קינסטליך כי "אני סבור שיש לסער את הכישרון, הניסיון, המנהיגות והיכולות להוביל את הליכוד ואת מדינת ישראל" ● סער קורא לנתניהו לבוא לעימות פוליטי טלוויזיוני

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה