גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ענף הצימרים: 9,000 יחידות, 453 שקל בממוצע ללילה

ענף הצימרים הישראלי מגלגל כחצי מיליארד שקל בשנה, אבל הרווחיות של בעלי הצימרים מוטלת בספק ■ "תור הזהב של הצימרים כבר עבר. לא פשוט היום להיות חלק מהענף" ■ כמה עולה להחזיק צימר, ומתי מתחילים להרוויח?

בקתת עץ משודרגת, קצת גינון מסביב, טלוויזיה על הקיר וג'קוזי עם נוף גלילי או מדברי - והכסף זורם. או שלא. נתונים על ענף הצימרים הישראלי מציגים מציאות קודרת ורווחיות גבולית מאוד.

על-פי נתוני מחלקת המחקר של חברת BDO המתייחסים לתיירות הכפרית, התפוסה בצימרים עומדת על כשליש בלבד - 120 ימי פעילות בממוצע בשנה. הנתונים הללו גבוהים משמעותית ממה שהיה בתחילת הדרך: שיעור התפוסה השנתית עלה מ-83 ימים בשנת 1994 ל-137 ימים ב-2013. על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התפוסה באירוח הכפרי (צימרים ובתי הארחה) מסתכמת בכ-25% בלבד. במלים אחרות, החדר מאוכלס רק 8 ימים בחודש.

נתוני הלמ"ס מלמדים על התמורות שעוברות על הענף. מספר חדרי האירוח הכפרי הגיע לשיא של כ-8,100 יחידות ב-2008, אולם בשנים האחרונות החל הענף להתכווץ, ובסוף 2011 היו פה 7,500 חדרי האירוח. במשרד התיירות, אגב, מעריכים כי ישנם כיום כ-9,000 צימרים ברחבי הארץ.

כך או כך, מחירי הלינה ממשיכים לעלות. הפדיון בין השנים 2009 ל-2011 עלה בכ-20% וחצה רף של חצי מיליארד שקל. על-פי סקירת BDO, המחיר ליחידת אירוח עלה ריאלית מ-1999 בכ-21% והוא עומד היום על 453 שקל בממוצע ללילה, תחשיב המשלב בין חדרי אירוח הנחשבים זולים יותר לבין צימרים יוקרתיים.

ב-BDO מדגישים שמדובר בענף שתורם לא מעט לכלכלה בפריפריה. "חצי מיליארד שקל בשנה מגיעים רק משירותי הלינה וכפול מזה כאשר מביאים בחשבון השפעות עקיפות. התיירות הכפרית הופכת באופן עקבי להיות שחקן חשוב בכלכלת אזורי הפריפריה של מדינת ישראל", טוענים שם. בממוצע מוציאים הנופשים 1,914 שקל במהלך החופשה. בממוצע ליום מדובר על 952 שקל, מחצית מהוצאה היא על הלינה, וכל השאר על פעילויות נלוות.

מ-250 שקל ללילה

במהלך השנים השתנה גם קהל היעד של התיירות הכפרית. לצד קהל המבקרים המסורתי שעושה שימוש בצימרים וחדרי האירוח (משפחות), הלך וגדל בהדרגה גם חלקו של קהל יעד אחר - זוגות שחיפשו בילוי שונה מזה שמציעים בתי המלון.

המסקנה העיקרית, מציינת מחלקת המחקר של BDO, היא שיש היתכנות כלכלית לשני קצוות של טעמי הציבור: בקצה האחד צימרים ברמה בסיסית, ברמת מחיר של 250 שקל ועד 400 שקל לזוג ללילה, ובקצה השני - צימרים יוקרתיים עם ספא, שבהם מגיע המחיר ל-1,200 שקל ללילה לזוג ואף 1,400 שקל ללילה, כולל ארוחת בוקר. הצימרים הבסיסיים מתחרים באכסניות נוער ובתי הארחה ואילו הצימרים היוקרתיים מתחרים בבתי המלון.

לצד הנתונים היבשים, המעידים על תחום פעיל ומרובה שחקנים, קיים חשש שכמחצית ממתחמי הצימרים וחדרי ההארחה כלל אינם רווחיים. בחינת נתוני הענף בשנים האחרונות מגלה כי ייתכן שנקודת הרוויה נחצתה, ולכן כל מי שפותח צימר חדש נוטל על עצמו סיכון לא מבוטל.

"הנופשים בצימרים, שלא פעם תמהים מדוע הם עולים כל כך הרבה, אינם מודעים למודל הכלכלי, לאחוזי התפוסה הנמוכים, לעונתיות ולעלויות הפעלתם", אמר לנו כלכלן בכיר, שהעדיף להישאר בעילום-שם. "מבחוץ זה נראה פשוט מאוד, מקימים כמה חדרים ליד בית מגורים שנמצא על קרקע פתוחה באזור כפרי ומארחים בהם נופשים ללילה או שניים. רבים מתושבי המושבים בגליל, שאליהם הצטרפו אנשים מאזור המרכז שרצו להחליף אווירה ותחומי עיסוק, נשבו על-ידי אותה פשטות לכאורה והקימו צימרים, רק כדי להיווכח שהדברים הרבה יותר מורכבים ממה שנראה מבחוץ".

כאשר בוחנים את הרווחיות של הענף, הוא אומר, מגלים שכדי שעסק של צימר אחד או שניים יתחיל להרוויח אמורה להיות בו תפוסה של 190 יום בשנה, מה שרחוק מאוד מהמציאות. הפעלת צימרים דורשת העסקת עובד שיתפעל אותם וידאג לניקיונם, או שבעל הצימר יעסיק את עצמו. עלות זו מגיעה בממוצע לכ-5,000 שקל בחודש לעובד שיועסק בשלושת רבעי משרה, זאת במקרה של הפעלת צימר אחד. על-פי הערכות, עלות כוח-האדם בהפעלת 6 צימרים מגיעה ל-17.2 אלף שקל בחודש.

גורמים בענף וכלכלנים שניתחו את הנתונים מסבירים כי הפעלת צימר בודד או שניים, שכוללים ג'קוזי וארוחת בוקר, במחיר ממוצע של 600 שקל ללילה, היא עסק לא רווחי כלל. עוד נטען כי הפעלת צימר אחד מובילה להפסד של 24 אלף שקל לשנה. נקודת האיזון מתקיימת בדרך כלל רק כאשר בעלי הצימר מפעילים לפחות 3 חדרים. רק בהפעלת 4 חדרים מתחיל הרווח לצמוח.

"אחת הבעיות של מפעילי הצימרים היא העובדה שאין להם שום ארגון שמאחד אותם. אין אמא ואבא, לעומת חדרי ההארחה בקיבוצים למשל שיש להם את הגב של הקיבוצים. בגלל זה הוקמו עמותות התיירות", מסבירה שרון ליפשיץ, מנכ"ל עמותת התיירות גליל עליון.

לדבריה, "תור הזהב של הצימרים כבר עבר ולא פשוט היום להיות חלק מהענף. במהלך השנים הגיעו לתחום כל מיני עסקנים שבאו לעשות כסף, אבל צימר זה לא מקצוע אלא דרך חיים. בעבר אנשים הרוויחו יפה מאוד אבל הדברים השתנו. אחד הגורמים העיקריים שהובילו לשינוי הוא הדרישה של הנופשים, שרק הולכת וגוברת, לאבזור ולפינוקים, לצד מצב כלכלי שלא מאפשר כסף פנוי לכך. פעם אנשים לא חיפשו ג'קוזי. היום הג'קוזי הוא תנאי מקדים והוא צריך להיות לא באמבטיה, אלא בתוך החדר, ליד המיטה. פעם בריכה ביישוב הייתה מענה מספק והיום אנשים כבר דורשים בריכה פרטית בתוך המתחם. זה עולה המון כסף.

"גם המצב הביטחוני גרם להיעדרות תיירים, מה שגרר את המלונות להוריד מחירים ולהשוות אותם לצימרים. נכון להיום למי שמפעיל פחות מ-3-4 צימרים ליד הבית קשה להרוויח. במקרה הטוב מאזנים את ההוצאות ורק כמות גדולה יותר של בקתות יכולה להביא לרווח".

כושי לוי, מנכ"ל כפר הנופש נופי גונן בקיבוץ גונן, מסכים שלגודל יש חשיבות מכרעת. במקרה של גונן מדובר במתחם הכולל 38 בקתות נפרדות ו-56 דירות. המקום פועל כתאגיד של הקיבוץ ועל-פי לוי בשנים האחרונות הושקעו בו לא פחות מ-28 מיליון שקל.

"קשה להפעיל מתחם שכולל רק בקתה אחד או שתיים", מסביר לוי, "אתה צריך לעמוד בהוצאות גדולות, בין היתר של פרסום ושיווק. הרי מי שיש לו שני צימרים או 100 צימרים צריך שיכירו אותו. להיות ראשון בחיפושים זה משהו שעולה מאות אלפי שקלים. הביקוש בתחום עולה על ההיצע רק בפיקים מאוד מסוימים, אם זה חג או קיץ. בדרך כלל זה לא המצב. לא מעט מפעילי צימרים כבר התייאשו. בראש פינה, למשל, יש מפעילי צימרים שהתחילו להשכיר אותם לסטודנטים ולא להפעיל כצימר".

לוי סבור שהענף עתיד לעבור שינוי בשנים הקרובות: "אני חושב שהתחום יילך לכיוון מה שקרה בקפריסין או במדינות אחרות. הקטנים יתחילו לשתף פעולה זה עם זה וליצור מותג משותף".

צימרים בת"א

בעוד ענף הצימרים תופס חלק ניכר מהיצע חדרי האירוח בדרום ובצפון, החליט משרד התיירות בסוף 2012 לשנות את גישתו ולעודד הקמת יחידות אירוח ביישובים במרכז הארץ.

עד כה נמנע המשרד מעידוד הקמת יחידות אירוח במרכז הארץ, משום שמרבית היחידות שהוקמו לא שימשו למטרות תיירותיות אלא בעיקר כיחידות קבע להשכרה חודשית או שנתית. מעבר לכך, ביישובים רבים במרכז הושכרו יחידות אירוח לפי שעות, מהלך שהצית לא מעט ויכוחים וטענות בתוך היישובים עצמם.

"הסיבה לשינוי המדיניות", הסבירו במשרד התיירות, "התקבלה במסגרת ההיערכות לקבלת 5 מיליון תיירים בשנת 2015 ומדיניות המעודדת את התרחבות ענף התיירות הכפרית לאזורים גיאוגרפיים נוספים בישראל". על-פי המדיניות המעודכנת, יישובים הנמצאים בקרבת הים ויישובים בעלי אופי דתי יוכלו לבנות בתחומיהם יחידות אירוח. אישור ההקמה יהיה בכפוף לקיומה של תכנית אב בתחום התיירות ולהסכמתו של ועד היישוב.

הצעת חוק נגד פרסום מטעה

אחת הבעיות של מי שרוצה לבלות לילה בצימר היא חוסר הוודאות בנוגע למידע שמפורסם באתר האינטרנט. במועצה לצרכנות מספרים כי מגיעות אליה שלל תלונות של נופשים שראו תמונה אחת וקיבלו משהו אחר.

חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי ('הבית היהודי') הגישה לאחרונה הצעת חוק פרטית, שזכתה לכינוי "חוק הצימרים" למרות שהיא מתייחסת למצגי שווא בכל התחומים. הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק הגנת הצרכן ולהוסיף לו סעיף בשם "איסור הצגת תמונה מטעה". "פעמים רבות מוצגות בפרסומות תמונות של מוצרים ושירותים שאין בינן לבין המוצע למכירה ולא כלום", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "הצעת החוק מבקשת לקבוע כי בכל מקום שבו הפער בין התמונה המוצגת בפרסומת לבין המוצר או השירות המוצע הוא כזה העלול להטעות צרכן... הדבר ייאסר לחלוטין. על-פי ההצעה, גם כיתוב המסייג לכאורה את המוצג בתמונה ומתיימר להוות תמרור אזהרה בפני הקונה לא ייחשב להגנה מספיקה, והפרסומת תחשב לפרסום מטעה".

משרד התיירות, כאמור, אינו מפקח על הצימרים ואינו מעניק "תווי איכות". לדברי עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, "מלבד החקיקה החדשה, המביאה לידי ביטוי רחשי לב של ציבור נפגע, דרך משלימה תהיה מתן זכות לצרכן להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, ללא צורך בהוכחת נזק ובסכום של עד 10,000 שקל".

דירוג צימרים: 500 חדרים מתוך 9,000

מאחר שלמשרד התיירות אין יכולת לפקח על איכות הצימרים, הוחלט שם, יחד עם הרשות לפיתוח הנגב והגליל, להקים את דירוג ה-IBB (Israel Bed and Breakfast)). מדובר בדירוג וולנטרי, המחלק את הצימרים לדרגות שונות.

במשרד התיירות מסבירים כי "הדירוג נקבע במטרה לייצר שפה אחידה בין בעלי הצימרים ללקוחות, בארץ ובעולם, והוא נקבע לפי כ-140 קריטריונים בינלאומיים, איכותיים וכמותיים, שהותאמו לישראל, בהם אמת בפרסום, בטיחות, גודל מינימלי של יחידה, מיזוג/חימום, ניקיון ותחזוקה, מידע זמין על אזור האכסון, שירותי הסעדה בסביבתו ועוד".

על-פי נתוני משרד התיירות, נכון להיום מדורגים באתר כ-500 צימרים בלבד מתוך כ-9,000 יחידות פעילות בישראל.

אירוח כפרי

עוד כתבות

הון שחור לא טוב לחברות סגורות / צילום: shutterstock

האם הגיע הסוף למקלטי המס - ואיך זה קשור לעומר אדם?

3 ישראלים נעצרו השבוע בחו"ל, כיוון שלא דיווחו כראוי לרשות המסים על הכנסותיהם ● במקביל נקבעו כללים חדשים במקלטי מס רבים בעולם שעלולים להבריח את החברות שהתאגדו אצלם ● המלחמה הגלובלית בכסף השחור עולה מדרגה, והפעם הרשויות לא מרפות ● האזינו 

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

מאות מפגינים מחוץ לישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נגד הפקת פצלי שמן בעדולם, 2014 / מגמה ירוקה

מדוע בעידן משבר האקלים ישראל עדיין מקדמת חיפוש של דלקים מזהמים?

עם כל הכבוד לחלום ישן נושן למציאת נפט כחול-לבן, האם מדינת ישראל צריכה לפתח מאגרי דלקים פוסיליים כשהמגמה העולמית היא מעבר לאנרגיות נקיות?

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הסכסוך בתמר הוא העדות הטובה ביותר להצלחת מתווה הגז

בימים שבהם מאגר לוויתן מתחיל בהזרמת הגז ומגשים בכך את מטרתו העיקרית של המתווה, חייבים להודות ביושר שגם בתחום יצירת התחרות במשק הגז, המתווה הצליח הרבה מעבר לציפיות המצומצמות שתלו בו ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה על רקע המתיחות בין ארה"ב לסין סביב הסחר והונג קונג

בייג'ין מגנה את הצעת החוק שעברה בשני הבתים בארה"ב, שתומכת במתנגדים הפרו-דמוקרטים בהונג קונג ● לפי הדיווחים, הסכם סחר "שלב 1" בין ארה"ב ובין סין כנראה לא ייחתם ב-2019 ● בורסת הונג קונג צנחה ב-1.6%

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

ניהול השקעות. דרוש מנהל בעל ידע, ניסיון ומסירות

תרומה קטנה, הכנסה גדולה: מה מאפשר למנהל התיקים לקבל החזרי עמלות מחבר הבורסה

בחוק הייעוץ נאסר על החברות לניהול תיקים לקבל תשלומים בגין ניהול תיק, שאינם שכר והוצאות כפי שנקבע בהסכם ההתקשרות ● לחוק הזה יש חריג אחד - האם הוא בכלל נחוץ? ומה באמת יודעים עליו הלקוחות המנוהלים?

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

מומחי ההגנה של נתניהו: למה לדעתנו סיקור חיובי איננו שוחד

בשימועים בתיקי רה"מ הציגו פרקליטיו חוות-דעת מיוחדת שכתבו חמישה מומחים למשפט בכירים, נתן לוין, אבי בל, ריצ'רד הידמן, יוסף טיפוגרף ואלן דרשוביץ, ולפיה אסור לפרקליטות להתערב בנעשה בתקשורת • כעת, ערב החלטת היועמ"ש, הם מבקשים להשיב למבקרים ● דעה

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות קלות במדדים בת"א בהמשך לירידות אמש בניו יורק

המדדים המרכזיים מאבדים 0.3% ● פז דיווחה אמש על ירידה של 7.4% ברווח הנקי ל-126 מיליון שקל ● אלבר סיכמה את הרבעון עם עלייה מתונה של 0.1% בלבד בהכנסות ל-778.2 מיליון שקל ● לאחר רצף עליות בוול סטריט, המדדים רשמו אמש את היום הגרוע מזה חודש

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה, המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת, הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● בסך-הכול גייסה החברה 22 מיליון דולר

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון