גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גילה דורש מיוניברסל מקאן לאשר עמו מראש כל שת"פ

ברוקנר-נטע-יער, ענבר-מרחב-ניסן וזרמון DDB יידרשו לאשר את שיתוף-הפעולה שלהם עם יוניברסל מקאן בתחום הטלוויזיה ■ הממונה על ההגבלים הודיע בנוסף כי שיתוף-הפעולה בין יוניברסל וגליקמן-נטלר-סמסונוב מעורר חשש תחרותי משמעותי

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, הטיל אמש (ד') פצצה בשוק המדיה, כאשר הודיע לחברת המדיה יוניברסל מקאן כי תיאלץ להגיש לבחינת הממונה על ההגבלים שורה של הסכמים ושיתופי-פעולה הקיימים בינה לבין משרדי פרסום בחברות מדיה, לפני שתוכל להמשיך לרכוש מדיה עבורם.

ל"גלובס" נודע כי על-פי החלטת הממונה, משרדי הפרסום ברוקנר-נטע-יער, ענבר-מרחב-ניסן וזרמון DDB יידרשו לאשר את שיתוף-הפעולה שלהם עם מקאן בתחום הטלוויזיה.

עוד הודיע הממונה ליוניברסל ולמשרד הפרסום גליקמן-נטלר-סמסונוב כי שיתוף-הפעולה שבמסגרתו רוכשת יוניברסל מדיה עבור משרד הפרסום גליקמן מעורר חשש תחרותי משמעותי, הנובע מריכוז נתח שוק בטלוויזיה בידי חברת יוניברסל, ולכן מעורר שאלה וחשש מהאפשרות להעניק להם פטור נוסף להסדר כובל. הפטור הנוכחי שניתן לשיתוף-הפעולה בין גליקמן ומקאן הוא מ-2010, אז ניתן למשך 3 שנים, עד נובמבר השנה.

הודעת הממונה אתמול כי הוא לא צפוי לאשר את שיתוף-הפעולה בין גליקמן ליוניברסל אינה מפתיעה, שכן כבר בבחינת השוק האחרונה שערך הממונה, לפני מספר חודשים, אז בחן את בקשת המיזוג של זניט מדיה מקבוצת פובליסיס TMF המאגדת את משרדי הפרסום יהושע גיתם ויורו, נראה היה כי הוא מאמץ גישה חדשה, שלפיה שוק הטלוויזיה הוא השוק הרלוונטי בבחינת כוח בשוק, ולא שוק המדיה כולו, כפי שהיה מקובל עד אז.

מאחר שמקאן וגליקמן הם שני משרדי פרסום גדולים, הנמנים עם העשירייה הראשונה, העריכו בשוק כי האישור לא יינתן, מאחר שהכוח המשותף גלוי לעין. אך רבים האמינו שבכך יסתפק הממונה. לכן, הדרישה לקבל אישור על כמעט כל הסכם שיתוף-הפעולה שיש ליוניברסל עם גורמי פרסום ומדיה, הוא בגדר "רעם ביום בהיר" בענף.

יוניברסל מקאן קונה מדיה עבור מספר משרדים בינוניים קטנים, ביניהם ענבר-מרחב ניסן, פרסום אברהם, ברוקנר-נטע-יער ועוד. הדרישה להביא שיתופי-פעולה מעין אלה אל שולחן הממונה, משמעותה שהכוח העצום שנוצר בידי מקאן בתחום הטלוויזיה, שבו היא מחזיקה נתח שוק של כ-27%-30% מכלל הפרסום, עשוי להתפרק.

החלטת הממונה מעוררת שאלות לגבי אופן התנהלות השוק בעתיד. כך למשל, לא ברור כעת מי ירכוש את המדיה בעתיד למשרדים כמו אלה שהוזכרו לעיל, כאשר ברור שהעתיד החדש שאליו מוביל הממונה הוא של ביזור הכוח, ולכן יש להניח שהוא לא יאפשר לגליקמן-נטלר-סמסונוב, למשל, לחבור לחברת מדיה גדולה אחרת, כי אז ייווצר כוח גדול במקום אחר.

שאלה נוספת היא מה יחליט הממונה לגבי שיתופי-פעולה אחרים, כמו זה של TMF למשל, הרוכשת אף היא מדיה למספר משרדי פרסום, או כמו של חברת המדיה מדיה קום של אדלר-חומסקי, שגם היא לא מסתפקת ברכישת מדיה לאדלר-חומסקי עצמו.

כוח-נגד ליוניברסל

יש להניח כי מי שמחככים ידיים בהנאה היום הם הפרסומאים מודי כידון ויורם באומן, שכן עצם בחינת שוק המדיה החלה כתוצאה ממהלך שהם הובילו בניסיון לייצר כוח-נגד לכוחה של יוניברסל מקאן.

זניט מדיה היא חברת המדיה של משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי, הנמנה עם קבוצת פובליסיס. TMF היא חברת מדיה הרוכשת בעיקר את המדיה של משרדי הפרסום שבבעלות קבוצת אומניקום הבינלאומית, בהם גיתם BBDO, יהושע TBWA, דרורי-שלומי ויורו ישראל. הפורמט שהתגבש בין באומן לכידון היה כזה שבו אמורה זניט לרכוש את המדיה שלה באמצעות TMF.

מספר 2 חזק

באומן וכידון הבינו אמנם שגם אם בקשתם תאושר, הם לא יהפכו להיות השחקן הגדול בשוק, אך קיוו שלכל הפחות יהיו מספר 2 חזק שאי-אפשר להתעלם ממנו.

הנחת הבסיס של השניים הייתה שבמקרה שהבקשה לא תאושר, יתקשה הממונה בהמשך לאשר את הבקשה להמשך שיתוף-פעולה בין גליקמן למקאן.

בסופו של דבר הממונה החליט שלא לאשר את המיזוג בין TMF לזניט, לאחר שקבע כי לא מייצרים כוח נוסף כדי למנוע כוח קיים.

מצד שני, ההישג הגדול שלהם כבר אז היה שהממונה התייחס בפעם הראשונה לשוק הטלוויזיה כשוק נפרד, העומד בפני עצמו, ומתוך הסתכלות זו נגזרות החלטותיו כעת.

בקבוצת מקאן-אריקסון בחרו שלא להתייחס לידיעה.

מגליקמן-נטלר-סמסונוב נמסר: "בימים הקרובים נגיש את הבקשה לחידוש הפטור. אנחנו מאמינים בשיתוף-הפעולה שלנו עם מקאן וחושבים שהוא צודק ואינו פוגע בתחרות - וזאת גם חוות-הדעת שיש לנו מעורכי הדין שלנו".

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר: "הרשות לא תתייחס ואינה מאשרת את השמות המאוזכרים בכתבה. הרשות עדכנה את חברת יוניברסל בשמות החברות וההסכמים שאותם היא צריכה לבחון".

פרשנות: יהיו שינויים - אבל לא ברור אילו

עם החלטתו של הממונה לבקש מחברות המדיה לאשר עמו כל סוג של שיתוף-פעולה שהם עושים עם גוף אחר - שזו למעשה משמעות המכתב שלו למקאן, נפתח עידן חדש בענף, שבשלב זה רבים בו סימני השאלה מסימני הקריאה.

ברור שהשוק נכנס למערבולת, אך לא ברור אם הוא בדרך לחוף מבטחים. מה שהממונה החליט זה לבחון כל פעם מחדש את הכוח שיש בידי הגופים הגדולים, אבל מה שלא ברור עדיין זה מהי הנקודה המדויקת שבו הוא יעצור את הכוח, ולפי מה זה ייקבע.

לשם המחשה: כשיבוא למשל משרד הפרסום ברוקנר-נטע-יער לקבל אישור על רכישת טלוויזיה דרך מקאן, האם יגידו להם לא, כי ענבר-מרחב הגיש בקשה רגע קודם לכן, והממונה השתכנע שהכוח הגיע למכסה המספיקה? או שהממונה יגדיר מראש מה הנתח שאליו אפשר להגיע בטלוויזיה מבלי לפגוע בתחרות? אם זה הכיוון, המשמעות היא שעבודתו של הממונה רחוקה מלהסתיים, והיא רק בתחילת הדרך.

שאלה נוספת היא איך שומרים על המשרדים הקטנים שלא ייפגעו. ברור שמי שמרוויח בשלב הראשון מהמהלך הן המתחרות הישירות של מקאן, ומה שייווצר בשלב הראשון הם פערים פחות גדולים בין השחקנים הראשיים. אבל מי שעלול לשלם מחיר הם משרדי פרסום קטנים, שלא ברור בשלב זה למי ובאיזה קונסטלציה יוכלו לחבור. האם תינתן להם אפשרות לחבור זה לזה כדי לייצר סוג של כוח - או שהם ייאלצו להשלים עם זה שיש להניח שהם יהיו בצד המסחרי פחות תחרותיים בגלל קושי טבעי להתמודד מול הגדולים?

נקודת נוספת למחשבה היא איפה בעתיד טמונה האפשרות של המשרדים לגדול ולהתפתח במובן של כוח וכסף. המקום הזה הוא באינטרנט, ונראה כי אחרי שבענף יסיימו לחגוג את מה שמסתמן בשלב הזה כבלימת הכוח של מקאן, הם יגלו כי תוך זמן קצר הם מוצאים את עצמם מנהלים את אותה מלחמה באינטרנט, שכן כמו בשוק הטלוויזיה מישהו שם חשב 10 צעדים לפני כולם ובנה כוח שלא פשוט לעמוד מולו.

הממונה החל לטפל בכשל שוק שכנראה צריך היה לטפל בו. אבל לעצור כאן לא יספיק. הממונה צריך להגדיר חוקי משחק חדשים וברורים, שייצרו באמת שוק תחרותי למתמודדים בו.

שוק חברות המדיה

עוד כתבות

מונית של WeRide. הסינים משקיעים בתחום הרכב האוטונומי  / צילום: יח"צ

בעשור הקרוב לא תוכלו להיפרד מרישיון הנהיגה: חלום הרכב האוטונומי הולך ומתרחק

היום שבו נוכל להיפרד מההגה ומהדוושות בזמן הנהיגה ממשיך להתרחק ● הרגולטורים בעולם מוטרדים מהאחריות המשפטית וחברות הרכב מקצצות את ההשקעה בפיתוח, בין השאר בעקבות הקורונה ● כתבה רביעית בסדרה 

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

כלכלת סין צמחה ב-3.2% ברבעון השני, מעל הציפיות

כלכלנים ציפו לעלייה של 2.5% בקצב הצמיחה בסין ● סין הייתה המדינה הראשונה שנפגעה מנגיף הקורונה כבר בחודש ינואר השנה, כך שעיקר השפעת המגפה במדינה הורגשה ברבעון הראשון

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

משבר התעופה: אל על מאריכה את השהיית הטיסות והחל"ת עד סוף אוגוסט

95% מעובדי אל על מצויים בחל״ת ● היקף החוב לנוסעים על טיסות שבוטלו עומד על כ-1.5 מיליארד שקל ● החברה חתמה אתמול על הסכם עם סקטור הטייסים - בלי נציג מטעמם

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

לידיעת נתניהו: גם ארה"ב, דרום קוריאה ויפן חילקו צ'קים לאזרחים. אלה היו ההשלכות על הכלכלה

מוכנים כבר להתניע את הכלכלה בעזרת המענק הכספי האחיד מהמדינה? לא בטוח שזה מה שתעשו ● בארה"ב הסיקו החוקרים כי אם הממשלה מעוניינת לגבש כלי פיסקלי משמעותי לצמיחה - עליה לפלח את קהל היעד לפי מצבו הכספי

השקעה בהייטק/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הייטק בפיצול אישיות: למה גיוסי ההון בשיא ומספר האקזיטים בשפל של שש שנים

שני דוחות שפורסמו בימים האחרונים מספקים תמונת מצב של תעשיית הסטארט-אפים, אך גם מזכירים כי עדיין קיימת אי ודאות בתעשייה ● איך יכול להיות שגיוסי ההון לא נפגעו, מה ניתן ללמוד מהנתונים על האקזיטים ואיך השפיע משבר הקורונה על הגיוסים בתחום הביומד?

מתחם היבדק וסע. ישראל לא מאפשרת בדיקות לצורכי תיירות  / צילום: דוברות מד"א

אגף המודיעין: מערך החקירות אפידמיולוגיות בישראל מדשדש אחרי העולם

לפי דוח של מרכז המידע והידע למערכה נגד הקורונה, יחס החוקרים האפידמיולוגיים בישראל עומד על 1 ל-300 אלף - נמוך בפי עשרה ואף יותר מהמקובל בעולם המערבי ● איתור מהיר של חולים ובידודם מוביל לקטיעה של שרשראות ההדבקה

דקלה פרסיקו / צילום: איל יצהר

מתכננת הוותמ"ל דקלה פרסיקו הודיעה על התפטרותה

פרסיקו כיהנה בתפקיד כ-5.5 שנים ● לפני כשבוע התקיימה בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה ישיבה בנוגע להארכת תוקף פעילות הוותמ"ל ושינוי באופי פעילות שלה

מיכלית להבאת גז נוזלי / צילום: מאיה עציוני

מכה לתחרות בגז: יופסק יבוא גז נוזלי לתעשייה

בעקבות לחצים מצד בעלי הזכויות במאגר לוויתן, חברת החשמל מתכוונת לצמצם את היקף רכישתו ● חברת החשמל בעקבות הפרסום: נמשיך לרכוש גז

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

היתרון של ביידן: "מבט מאד לא נעים על העתיד של הנשיא טראמפ"

בסקר ארצי שנערך באוניברסיטת קוויניפאק, מוביל סגן הנשיא ב-52% לעומת 37% בלבד לטראמפ ● ביידן מוביל כעת על טראמפ גם ביחס לטיפול בכלכלה ● גורם מקורב לקמפיין: טראמפ חושש מהסקרים  

ניר אלטשולר, מנכ"ל cartiheal קרטיהיל / צילום: יחצ

אלרון: השקעה של 15 מיליון דולר בקרטיהיל לפי שווי של 180 מיליון דולר

קרטיהיל צופה לסיים את תקופת המעקב ב ניסוי הקליני הפיבוטלי של מכשיר ה-Agili-C באוקטובר 2021, ולפרסם את תוצאות הניסוי הסופיות עד סוף שנת 2021

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג תוכנית מענקים במשרד ראש הממשלה בירושלים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרי הממשלה, דרך יו"ר ועדת הכספים ועד לנגיד בנק ישראל: לא כולם מסכימים עם תוכנית הצ'קים של נתניהו

נגיד בנק ישראל אמר כי "אני חושב שיש דרכים טובות יותר ויעילות יותר לסייע ולהגדיל את הביקושים" ● שר הרווחה איציק שמולי צייץ כי "צריך להנחית את המסוקים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים"

איתן רייסל, מקים קרן VGames / צילום: אריק סולטן

קרן הון סיכון ישראלית גייסה 30 מיליון דולר כדי להשקיע בגיימינג

הקרן, VGames הוקמה על ידי איתן רייסל, לשעבר ראש תחום גיימינג בגוגל ישראל ● בין המשקיעות בקרן - ויולה ונצ'רס

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

מדד המחירים ירד ב-0.1% בהתאם לצפי; מחירי הדירות ירדו ב-0.7%

מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.8% ● האינפלציה ירדה בשנה האחרונה ב-1.1% ● מחירי הדירות באפריל-מאי במחוז ירושלים ירדו ב-2.5% לעומת מרץ-אפריל ● מחירי הדירות במחוז ת"א עלו ב-4.8% ב-12 החודשים האחרונים

חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התמ"א נגמרת? בחיפה אישרו תוכנית מדיניות חדשה לתמ"א 38

לפי התוכנית שאושרה, בניית חניות תת קרקעיות תביא באזורים מסוימים לתוספת קומה, מלוא הזכויות – בעיקר בצירים הראשיים ● המסמך מבקש ליצור ודאות תכנונית, אך יש גם ביקורת מצד יזמים: "במקרים מסוימים ביצוע הפרויקט יתייקר"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מניית יוניבו מזנקת ב-11% לאחר שהחברה פרסמה תוצאות מקדמיות

החברה צפויה להציג שיעור רווחיות גולמית של 50%, ושיעור צמיחה של מעל ל-100% בהכנסות בין הרבעון הראשון לשני, שהסתכמו לסכום של כ-10 מיליון שקל עבור המחצית הראשונה של השנה

בורסת וול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; מניות חברות התעופה טסו

באירופה ננעל המסחר בעליות חדות של 2%-2.3% במדדי המניות המובילים ● מודרנה קפצה לאחר שדיווחה כי הניסוי הקליני בבני אדם בחיסון לקורונה העלה תוצאות חיוביות בסיום שלב 1 ● גולדמן זאקס פרסם דוחות חזקים לרבעון השני

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"כסף ממסוקים"? הצעדים של נתניהו מדרדרים את ישראל לכאוס

הצעדים שראש הממשלה נוקט וגם אלו שהוא נמנע מלנקוט מעידים על אבדן דרך מדאיג ● חלוקת שישה מיליארד שקל היא צעד רע והצמרת המקצועית מגלה מולו חולשה ואוזלת יד

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 35 איבד 0.85%, מניית גב ים זינקה ב-6.6%, אנרג'יאן ב-5%

מדד ת"א 90 השיל 0.76% מערכו, ומדד הבנקים ירד ב-1.5% ● גילת ואנרג'יאן עלו ב-5.2% כ"א, אינטרקיור צנחה בכ-7% ● בורסות וול סטריט נסחרות בירידות

החנויות בקניון TLV, תל אביב, סגורות בצל נגיף הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

תרחיש הבלהות שמגלמות מניות הנדל"ן בבורסת תל אביב

התמחור הזול, סביבת הריבית האפסית, הורדת המס למשקיעים ותוכנית הרכישות של בנק ישראל – כל אלה צפויים להכריע את הכף נגד הפסימיות הקיצונית שמשקפות מניות הנדל"ן בבורסה ● יש כבר מי שמזהים את ההזדמנויות

נפתלי בנט, ימינה / צילום: רפי קוץ

אילו סמכויות באמת יש ל"פרויקטורים לקורונה" ביפן, בהולנד ובגרמניה

בנט מצא תקדימים ל"גנרל קורונה" במדינות מעבר לים. לא כל הדוגמאות משכנעות ● "המשרוקית של גלובס"