גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שלמה מעוז: "אמרתי שהמחאה תפגע בצמיחה - וזה קרה"

שלמה מעוז בוועידת הסוכנים והיועצים השביעית של עדיף ושל המסלול האקדמי המכללה למנהל: "נוצר גל פופוליזם אדיר ואני מעז להתנבא שכרגע הסיטואציה היא שברגע שארה"ב תצמח אנו נראה יציאה של כסף מהארץ"

"בעבר אמרתי שהמחאה החברתית תפגע בצמיחה ותביא להעלאת המסים. זה קרה. אין ארוחות חינם. היו דברים טובים שהמחאה עשתה כגון חינוך לילדים בני שלוש. אבל, נוצר גל פופוליזם אדיר ואני מעז להתנבא שכרגע הסיטואציה היא שברגע שארה"ב תצמח אנו נראה יציאה של כסף מהארץ. אנשים לא ישקיעו פה כי מי שמצליח פה חשוד שלקח את כבשת הרש, ומי שנכשל הוא כישלון וכל היתר בסטגנציה. אנשי עסקים יעזבו את המשק והאבטלה תעלה" צפה מעוז שציין שבנק ישראל איחר בתגובתו ל"סימני ההאטה במשק שקיימים".

כך אמר היום שלמה מעוז, יו"ר הון-ליין ומרצה במכללה למנהל, בוועידת הסוכנים והיועצים השביעית של עדיף ושל המסלול האקדמי המכללה למנהל. לדבריו, "המחאה החברתית הביאה לכך שלא כדאי לעשות עסקים בישראל. אם תהיה מחאה חדשה, ואני מקווה שתהיה, יש להתמקד רק בנושא אחד והוא נושא הדיור. המדינה עושה ספקולציה ומספסרת בקרקעות הלאום. על הממשלה ליטול קורה מבין עיניה - הריכוזיות הגדולה ביותר היא שלה בקרקעות. ברגע שארה"ב תצמח האנשים הטובים לא יישארו פה - ואז יהיו פה יותר דירות אבל ללא אנשים טובים. הממשלה נכשלת בנושא הדיור". הוא הוסיף שלדעתו "צריך חינוך פיננסי לכל עובד. זה חשוב לרמת החיים של האנשים, גם של אלה שהפגינו בשדרות רוטשילד".

פרופ' עודד שריג, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, "יש להפריד את הדיון לטווחי הזמן. גם אם בטווח המיידי יש מחיר, בטווח הארוך השיח הציבורי הכרחי ויש להקשיב לאנשים. נכון שהשיח הציבורי צריך להיות כמה שיותר מעמיק וחכם אבל אני חושב שהשיח שהיה פה הוא חשוב ומועיל". הוא הוסיף כי "איני בעד פופוליזם אלא בעד דיון רציני".

שריג התייחס לסוגיית החינוך הפיננסי ואמר כי "מדובר בחינוך כלכלי. זה לא רק ריבית אלא גם איך מתכננים תקציב לעתיד. אם היה לנו חינוך פיננסי מגיל צעירי היו פה יותר אנשים שיודעים שצריך לתכנן למחר. חינוך כלכלי הוא חינוך לזמן ארוך וחובה שיהיה במדינה חינוך לתכנון לזמן ארוך מהגיל הכי צעיר".

רמי לוי, ראש, בעלים ומייסד רמי לוי שיווק השקמה, סימן את המטרה הנכונה לדבריו לקושי במשק, תוך שביקר את המחאה הציבורית. הוא אמר בהקשר זה כי "לפני כשנתיים ניתחתי את המחאה החברתית שלדעתי היתה צודקת. כי אם לא כואב ומפריע לאנשים לא הייתה מחאה. ניתחתי את המחאה והסיבות לה וראיתי שמי האחראי לעיקר העלייה בהוצאות שלנו- השירותים מהסקטור הציבורי. המחאה החברתית היתה נכונה אבל לא פנתה למקומות הנכונים. המוחים הלכו על הסמל - על הקוטג'. אבל זה לא הכיוון הנכון. הכיוון הנכון שבאמת מפריע הוא הסקטור הציבורי שמתנהל כפי שהוא מתנהל כך שהכח בידיו ולא בידי האזרח. הם לא ידעו לפנות לכיוון הנכון בגלל שלא קראו את המפה נכון. הם לא הבינו שרוב ההוצאות הן על הסקטור הציבורי", אמר לוי שהסכים עם דבריו של מעוז אודות מצב הכלכלה.

הוא הוסיף כי "ניהול פיננסי של משק בית זה כמו ניהול של עסק. יש לנהל הכנסות למול הוצאות. לא למדתי כלכלה ולא למדתי באוניברסיטה והגעתי בסדר גמור. זה בזכות אמא שלי שלימדה אותי שאם יש ניהול נכון אתה יכול לשרוד וגם לעבור משבר כלכלי". הוא קרא לחינוך פיננסי, גם לגילאים צעירים. עוד הוא ציין ביחס לשאלה על המצבעים המסובכים שקיימים גם ברשתות הקמעונאות, כי "מסובך פשוט לא עובד, ופשוט - עובד".

רון גוטלר, יו"ר דירקטוריון המכללה ובעבר יו"ר נייס, קרא לקיים דיון לא פופוליסטי בנושאי הכלכלה, ש"אנשים ידעו על מה הם מדברים. הבעיה היא שלפעמים גם הפוליטיקאים נסחפים לדיון הפופוליסטי. למשל כשמדברים על שוק ההון הנושא הכי פופולרי הוא העמלות. התפקיד של כולנו - ההנהגה והרגולטורים - הוא שה דיון יהיה אמיתי ולא פופוליסטי".

הוא הוסיף כי "אנשים דיברו פה מכאב אבל מבלי להבין מאיפה זה מגיע. ידע זה כח ועלינו להנגיש את הדיון הכלכלי בצורה הרחבה ביותר וזה גם לטובת הפרט".

פרופ' יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, אמר בוועידה כי "הגידול בתוחלת החיים שאנו חווים גורמת לכך שהחלק מחיינו שאנו עובדים מתארך אבסולוטית אך מתקצר יחסית, ויש לנו יותר זמן בין סיום תקופת העבודה לסיום תקופתנו בעולם הזה. בגלל שיחסית לתוחלת החיים נעבוד פחות נצטרך לחסוך הרבה יותר. נהיה חשופים בהרבה לסיכונים ביטוחיים, בריאותיים ועוד". לכן, הוא אמר, הצרכן הפנסיוני העתידי ירצה דברים אחרים מכפי שהוא רוצה כיום. "בעבר תפקיד סוכן הביטוח היה יותר פשוט כי חלק ניכר מעבודתו היה סיפוק מידע לא נגיש. כיום יש עודף אינפורמציה וצריך לתת ערך מוסף. הם צריכים להבין את צרכי הלקוחות ואת השינוי", שבין היתר גם "ישפיע על שוק ההון".

קנדל התייחס בדבריו גם להערכותיו ביחס להתפתחות מאזני הכוחות בין מקורות האשראי העיקריים במשק: "היום המערכת הבנקאית יותר גדולה מהמערכת הפנסיונית. זה ישתנה תוך כמה שנים ואז המערכת הפנסיונית תהיה יותר גדולה והיחסים ביניהם יתהפכו. עד 2020 סה"כ הנכסים המנוהלים בחיסכון הפנסיוני יותר מאשר יוכפלו ל=1.62 טריליון שקל. מה זה אומר? משקיעים מוסדיים נותנים היטב לתת אשראי לעסקים גדולים ולממשלה. הבנקים יודעים לתת אשראי לכולם - גם ציבור ולעסקים קטנים ובינוניים", ציין. הוא הוסיף כי "נוצרת כאן מערכת ללא נגישות לעסקים קטנים ובינוניים ואנשים פרטיים", והצביע על הצורך לאפשר גישה בין המקורות הללו לבין קהלים אלה.

קנדל גם התייחס לעסקה במובילאיי ואמר כי "אם אני נהג מונית אני מתחיל לדאוג כי העסקה במובילאיי אומרת שבעוד עשר שנים המקצוע שלהם יעלם. בעוד כעשור מכוניות ידעו ליסוע לבד. גם המל"טים מסמנים שאנו קרבים למטוסים ללא טייס בכל החילות אוויר. בארה"ב כולם קונים את הכרטיסים לטיסות באינטרנט וזה העלים כמעט לגמרי את סוכני הנסיעות".

בהתייחס לטיוטת עמדת הממונה על ביטוחי הבריאות בנוגע לסעיף הפיצוי, אותה פרסם אתמול, אמר הממונה שריג כי "כנראה שהפוליסות יהיו יותר יקרות בגלל הורדת הסעיף לפיצוי. האומדנים שלנו הם בין 5% ל-10%. זה לא נושא כפל ביטוחים. השב"ן לא מכסה בהכרח מה שמכסים הביטוחים הפרטיים. הבעיה עם השב"נים היא מרובה אבל בין היתר בגלל שני היבטים תמיד יהיה ביטוח פרטי - ראשית השב"ן אף פעם לא יכסה הכל ושנית, בניתוח באמצעות השב"ן לא מספיק לסיכונים המלאים. בשבי לכיסוי מלא צריך את הכיסוי הנוסף הפרטי. אין לנו בעיה עם ביטוח הבריאות הפרטי - אבל, בהרבה מהביטוחים הפרטיים יש סעיף של פיצוי בגובה חצי מהסכום שהמבוטח חסך. הבעיה היא שסעיף הפיצוי מכניס שיקולים כלכליים לסוגייה שאמורה להיות רפואית בלבד. מגמתנו תמיד היתה הפרדה בין ההחלטות הרפואיות להחלטות הכלכליות. לכן לא צריך שהביטוח ייתן תמריץ כלכלי לעשות ניתוח איפה שלא בהכרח מתאים ללקוח".

עוד כתבות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

אילוסטרציה: shutterstock

מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-7,000 דולר לשפל של חצי שנה

בשבוע האחרון ירד שער הביטקוין ביותר מ-15%, ועדיין מחירו גבוה פי שניים משהיה בתחילת 2019 ● שווי השוק של הביטקוין קרוב ל-130 מיליארד דולר - כשני שליש משווי של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו טיפסה לכותרות בעולם

ערוצי החדשות הבינלאומיים דיווחו בשידורים חיים מירושלים, וכמה כלי תקשורת אירופיים הקדישו להודעת היועץ המשפטי את הכותרות הראשיות שלהם

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"