גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"החשש של מתנגדי המאגר הביומטרי נסמך על בורות"

גון קמני, ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי, משיב לביקורת: "הטענה כאילו ישראל היא הדמוקרטיה היחידה המנהלת מאגר ביומטרי מופרכת ושגויה מיסודה"

פרויקט המעבר לתעודות זהות ולדרכונים חכמים יצא לדרך בשבוע שעבר. התיעוד החכם כולל שבב אלקטרוני ובו פרטים ביומטריים הנשמרים במאגר נתונים לאומי ומאפשרים לוודא ולהבטיח כי לכל אזרח תהיה תעודה אחת בזהות אחת בלבד.

"מכרתי לו בית שלא היה שלי, כי לא רציתי שייסע מכאן עם יחס שלילי", שרו להקת בצל ירוק ואריק איינשטיין למילים של חיים חפר, ואולי ידעו שהם מנבאים את העתיד. שימוש בזהות גנובה למכירת דירות ורכבים שאינם בבעלות המוכר הפכו להונאה שכיחה בישראל.

פתיחת חשבונות בנק ושימוש בכרטיסי אשראי תוך התחזות יוצרים נזק אדיר לכלכלה. גם השימוש בדרכונים ישראליים מזויפים לצורך הונאה ופעילות חבלנית ועבריינית במדינות העולם המערבי מאתגר את יחסי החוץ של המדינה על בסיס שוטף.

מאגר הנתונים הלאומי הוקם מכוח חקיקה ראשית שנעשתה בכנסת ישראל. את הבסיס לחקיקה היוותה עבודת מטה שבוצעה בהובלת המל"ל (המועצה לביטחון לאומי), בשיתוף צוות מומחים מגוון שכלל נציגי משרדי ממשלה שונים, גורמי ביטחון, מומחי צופן ומומחי ביומטריה ועוד. תוצר עבודת המטה הנחה מעבר לתיעוד הכולל ביומטריה, בשילוב שמירת הנתונים הביומטריים בבסיס נתונים מרכזי, המאגר.

הליך החקיקה לווה בדיון ציבורי ער, אשר כלל גם עתירה לבג"ץ. מתווה החקיקה הסופי שהתקבל נועד להבטיח יישום מיטבי של המאגר הלאומי וכן הגנה מרבית מפני שימוש לרעה בנתונים.

בין היתר, נקבע כי המאגר יוקם לתקופת מבחן בת שנתיים, שבמהלכן יבוצעו מבדקים רבים לבחינת תצורת יישום המאגר. בתום תקופת המבחן תשוב הכנסת ותבחן את תוצאות המבדקים, וההחלטה לגבי המשך יישום המאגר תתקבל בהתאם לבחינת יתרונותיו מול הסיכונים הגלומים בו.

זו נקודה חשובה שדומה כי נשכחה בלהט הדיון הציבורי. בשונה ממאבקים ציבוריים אחרים שמתרחשים סביבנו בנושאים ראויים וחשובים, המאבק סביב הקמת מאגר הנתונים הלאומי הוכרע ועבר את מבחן הכנסת ואת מבחן בג"ץ.

תרומה גדולה להגנה על הפרטיות

בפני המחוקק עמדה העובדה שתיעוד חכם ללא מאגר ביומטרי מהווה פרצה אדירה, שלמעשה מרוקנת מתוכן את התיעוד החכם. תיעוד ללא מאגר ייצור מראית-עין של תיעוד אמין, אולם למעשה תעודות אלה יהיו יעד מועדף לגניבה ולזיוף זהות. כך לדוגמה עלולים גורמים עבריינים ואחרים להתחזות בזהות בדויה מול פקיד רשות האוכלוסין ולקבל תיעוד 'לגיטימי' בעל אמינות גבוהה.

מאות אלפי אזרחים מסרו בשנים האחרונות נתונים ביומטריים ללא חשש לגורמים רבים במדינה, ובהם רשות שדות התעופה (נתב"ג), קופות-החולים, שירות התעסוקה, משרדי התחבורה והפנים, זאת בנוסף למאגרים הקיימים בידי משטרת ישראל וצה"ל.

קיום מאגר הנתונים הביומטריים מכוח חקיקה ראשית של הכנסת דווקא יגביר את ההגנה על הפרטיות של כל אזרח, ותרומתו להגנה על הפרטיות גדולה לאין שיעור מהחשש לפגיעה.

העובדות המצערות בתחום ההגנה על הפרטיות הן שזיופי תעודות זהות ודרכונים ישראליים מבוצעים כיום גם על-ידי חובבנים, בכלים פשוטים ולא דורשים מומחיות. יתרה מכך, בלשכות רשות האוכלוסין נדרשות יותר מ-160 אלף תעודות זהות חדשות מדי שנה לאזרחים המדווחים על אובדן או גניבה.

גם בהנחה שמרבית הדיווחים הם של אובדן בתום-לב, הרי שאלה האוחזים בתעודות בזהות בדויה בסופו של דבר, עושים בהן שימוש בתחומי פשיעה וטרור. השימוש במאגר לאומי יאפשר את מניעת תופעת ההתחזות וגניבת הזהות.

התיעוד הקיים לא התחדש יותר מ-30 שנה. הטכנולוגיה - הדפוס, ההצפנה והביומטריה התקדמו ללא היכר, וישראל נותרה מאחור.

בעולם, בניגוד לטענות המתנגדים, חלה התקדמות דרמטית בתחום הביומטריה. כל ישראלי המבקש להוציא ויזה לארה"ב נדרש לתת טביעות 10 אצבעות וצילום פנים שנשמרים במאגר נתונים בארה"ב. בנוסף, במדינות רבות בארה"ב, בהן קליפורניה, טקסס ועוד, קיימים מאגרים ביומטריים של בעלי רישיונות נהיגה של אזרחי המדינות (שבארה"ב הם תחליף לתעודת הזהות שלנו).

בין המדינות הנוספות המנהלות כיום מאגרים הכוללים נתונים ביומטריים של אזרחיהן, בדומה למאגר המוקם בישראל, נמנות ספרד, פורטוגל, שווייץ, פינלנד, הודו, מקסיקו, צ'ילה, קניה ועוד. כל המדינות החברות בארגון ה-OECD מיישמות דרכונים ביומטריים, כאשר בחלקן, פרטי מחזיקי הדרכון נשמרים במאגר.

ביפן, אוסטרליה, ניו-זילנד ועוד נדרשים מבקשי הוויזה למסור נתונים ביומטריים הנשמרים במאגר. ב-28 מדינות האיחוד האירופי נדרש כל אדם למסור נתונים ביומטריים לצורך קבלת ויזה, שנשמרים במאגר נתונים ביומטריים מרכזי (הכולל עשרות-מיליוני נתונים).

לפיכך, הטענה כאילו ישראל היא הדמוקרטיה היחידה המנהלת מאגר ביומטרי היא מופרכת ושגויה מיסודה.

עובדות אלו ידועות למתנגדי המאגר אשר ממשיכים בטענות בדבר החששות מפני דליפת המאגר ושימוש בנתונים למטרות זרות. החשש מובן אך הוא נסמך על חוסר ידיעה ולעיתים אף בורות.

ליישר קו עם המדינות המפותחות בעולם

לצורך הגנה על הנתונים הביומטריים החליטה כנסת ישראל להקים רשות ממלכתית עצמאית, "הרשות לניהול המאגר הביומטרי", בכפיפות לשר הפנים. תפקידה העיקרי, לצד ניהול שוטף של המאגר, הוא להבטיח שלא תתקיים פריצה למאגר הן בהיבט הפיזי והן בתחום הסייבר, וכן שהשימוש בנתונים יבוצע תוך הגנה מוחלטת על פרטיות מבקשי התיעוד.

זו הסיבה שמלכתחילה הוגדר כי המאגר מנוהל ברשת עצמאית ונפרדת מכל רשת אחרת, תוך שמירת מינימום הנתונים הנדרשים - טביעת שתי אצבעות וצילום פנים, המאוחסנים באופן מוצפן, שאינו ניתן לגישה מבחוץ. המאגר לא כולל נתוני שם, כתובת וכל נתון ביוגרפי.

המאגר מוגן במערכות אבטחת מידע מתקדמות. הגישה למאגר מבוקרת ומוגבלת למספר מצומצם של עובדים אשר אושרו לרמת הסיווג הביטחוני הגבוהה ביותר כנדרש, ואשר הוסמכו לכך בהמלצת ראש הרשות ובחתימת שר הפנים וראש הממשלה. תצורת האבטחה נבחנה ואושרה על-ידי הגורמים הרלבנטיים בשירות הביטחון הכללי.

תקופת המבחן אשר יצאה לדרך השבוע היא צו השעה במציאות הקיימת בישראל ובצורך ליישר קו עם המדינות המפותחות בעולם המערבי ובכלל. בתקופת המבחן יכול כל אזרח לבחור אם ירצה להצטרף ולקבל תיעוד חכם ביומטרי אם לאו.

בחלוף תקופת הזמן שנקצבה למבחן בחוק, תשוב הכנסת ותבחן את תצורת יישומו של המאגר הביומטרי, ואני בטוח כי תרומתו להגנה על הפרטיות ולביטחון המדינה תעמוד אז כמו היום אל מול עיני חבריה.

* הכותב הוא ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי במשרד הפנים.

עוד כתבות

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה