גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופטים מתקוממים על הביקורת נגדם בתיקי אונס

מערכת המשפט מתחילה להגן על עצמה, נוכח המתקפות החריפות על שופטים הדנים בתיקי אונס, ועקב מאמר של האלוף (במיל') איילנד שקרא להגביל את עוצמת השופטים ■ השופט אורנשטיין: "לנקוט נגד המשמיצים צעדים מיידיים וחריפים"

האם מערכת המשפט מתעוררת ומתחילה להגן על עצמה, נוכח המתקפות החריפות על שופטים בתקשורת? כך עולה מתכתובת פנימית בין חברי נציגות השופטים מהימים האחרונים, שהגיעה לידי "גלובס".

הסערה המתחוללת בקרב השופטים נגעת בין היתר לביקורת הבלתי מוצדקת שנמתחה על הרכב השופטים, צבי סגל, משה דרורי ויורם נועם מבית המשפט המחוזי בירושלים, שדנו בתיק אונס שהתנהל בפניהם בשנת 2008, ושבמסגרתו הואשמו כמה קטינים פלסטינים באונס קטינה יהודייה. נטען כי השופטים איפשרו את השפלתה של המתלוננת באולם המשפט, ואילצו אותה להדגים כיצד נאנסה - ואולם כל הפרטים שפורסמו בנושא זה היו שגויים ומעוותים.

בעקבות הדברים פירסם בשבוע שעבר האלוף (במיל') גיורא איילנד מאמר ביקורת ב"ידיעות אחרונות", שעורר את זעמם של השופטים.

על-פי מהלכי הימים האחרונים, נראה כי המערכת המשפטית מתעוררת ויוצאת מהקיפאון התקשורתי, שבמסגרתו איש מהגורמים הבכירים במערכת - נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס; מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר; ויו"ר נציגות השופטים, ורדה וירט-ליבנה - לא השמיע את קולו.

"שופטים רבים הופכים עם השנים אטומים מתנשאים ומנותקים מהעם", כתב איילנד במאמרו. "הגיע הזמן להגביל הן את עוצמתם של השופטים והן של היועצים המשפטיים ולייצר יכולת של ביקורת אמיתית עליהם".

בעקבות זאת מיהר שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, חבר נציגות השופטים, לפנות לדוברת בתי המשפט, אילת פילו, וכינה את מאמרו של איילנד "דברי-בלע".

לדבריו, "הדברים שנכתבו מדירים שינה מעיני שופטים רבים, והם חלק ממסע הולך ונמשך של פגיעה בשופטים, המהווים גם זילות והסתה במערכת המשפט, אך דומני שדברים כה חמורים, ועוד על-ידי אלוף במיל', טרם נכתבו. אנו סבורים כי יש לעצור את ההידרדרות האמורה ולנקוט צעדים מיידיים וחריפים, בטרם יהיה זה מאוחר מדי לתקן את שנעשה".

אורנשטיין, שציין כי הוא פועל על דעתה של יו"ר הנציגות וירט-ליבנה, השוהה בחו"ל, ציין בשם השופטים כי "ציפינו שעוד היום תצא הכחשה נחרצת של המערכת, אך כזאת לא אירע".

דבריו של אורנשטיין באו על רקע התקוממות של רבים מהשופטים חברי הנציגות. כך למשל, כתב השופט אחיקם סטולר מבית המשפט המחוזי מרכז: "אני סבור כי יש להגיב באופן מיידי להתקפות בעיתונות, כדי שקולנו יישמע. הדרך הנאותה היא לשכור שירותיו של איש תקשורת, שידברר את נציגות השופטים".

השופט משה הכהן מבית המשפט המחוזי בירושלים הזכיר, לצד מאמרו של איילנד, גם את מאמר הביקורת של הסופרת יוכי ברנדס ב"ישראל היום", שבו כתבה כי "עושה רושם שהיושבים על כס המשפט חיים בבועה. סוטי המין פוגעים רק בבנותינו. הבריונים מטילים חיתתם רק ברחובותינו. הנהגים משתוללים רק בכבישינו. לשופטים יש כנראה בנות, רחובות וכבישים משלהם".

"לא מדובר באזובי קיר משולי החברה", כתב השופט משה הכהן לחבריו, "אלא במובילי דעת קהל, אנשי האליטה והאינטליגנציה, והגל התקשורתי העכור השוטף אותנו, אם לא יזכה לתגובה הולמת, ימשיך להתגלגל הלאה ולא ייעצר".

כהן מתח ביקורת על השתיקה מצד ראשי המערכת וציין כי "השופטים הופכים לאחרונה יותר ויותר לאסקופה נדרסת בזירה התקשורתית והדברים מחלחלים לציבור הרחב. שתיקה והרכנת ראש בתקווה שהגל יעבור איכשהו היא מדיניות מוטעית, שכן בנסיבות כאלה - שתיקה כהודאה היא".

אורנשטיין השיב לחבריו בנציגות כי "השופטת וירט-ליבנה, הנמצאת בחו"ל, מודעת להתרחשויות, ואף היא, כמו כולנו, מוטרדת מהן. לאחר שובה לארץ בשבוע הבא, ייבחנו הדברים, ויישקלו הצעדים שיש לנקוט".

"מאמרו של איילנד מקרין רדידות"

את תשובתו לפנייתו של השופט אורנשטיין לדוברת בתי המשפט, העביר מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר לכלל השופטים והרשמים.

"קראתי את המייל שלך כמו גם תגובות נוספות", כתב שפיצר. "לצערי, מאמרו של האלוף במיל' איילנד מקרין רדידות, השתלחות וחוסר הכרה בסיסי של מערכת המשפט, כל זאת תוך הפרחת סיסמאות כוללניות וסתמיות ודומה שכל קורא בר-דעת מבין זאת.

"המאמר לא נעלם מעינינו, כמו גם הנזק שהוא גורם, אולם תגובה לכך רק עלולה להוסיף שמן למדורה התקשורתית שבעיצומה אנו מצויים. ייתכן כי סיבות אישיות סמויות מן העין הביאו את מר איילנד להרחיב את כתיבתו גם לתחומי המשפט ולנצל את הבמה התקשורתית העומדת לרשותו".

"צריך לזכור", הוסיף שפיצר, "שלא פעם אנחנו פועלים בידיים קשורות. כך למשל, אין בידינו לפרסם מידע מתיקים שחל עליהם חיסיון, גם אם הפרסומים בקשר לאותם תיקים אינם מבוססים ומושתתים על חצאי ורבעי דברים. השופטים יודעים היטב שהמערכת מגינה עליהם בכל יכולתה, גם אם הדברים נעשים בצנעה".

במייל נוסף שהועבר לכלל השופטים למחרת היום, העביר שפיצר קישורים לשני תיקים משפטיים שבהם היה מעורב איילנד - האחד הוא תביעה קטנה שבה חויב בתשלום 1,000 שקל, והאחר הוא פסק דינו של השופט נעם סולברג מימיו בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו אוזכרה באופן שלילי פנייתו של איילנד לסרן ר', כדי לברר אפשרות שייסוג מתביעת לשון הרע שהגיש נגד העיתונאית אילנה דיין. "זה מה שנקרא גילוי נאות", חתם שפיצר.

"עצמאות שיפוטית"

דוברת בתי המשפט מסרה בתגובה להתפתחויות האחרונות כי "ביקורת על מערכת בתי המשפט היא דבר לגיטימי, ומערכת המשפט קשובה לה. יחד עם זאת, ראוי שהביקורת תהא עניינית, הוגנת ומאוזנת.

"לטעמנו הגורם המבקר צריך לכלול גילוי נאות, שהיא חובה עיתונאית ממעלה ראשונה. מאמרו של גיורא איילנד היה כוללני וגורף, וכלל הטחת עלבונות בלשון בוטה כלפי מערכת בתי המשפט וכלפי השופטים. כל זאת בלא לגלות כי לאיילנד היו מספר היתקלויות במסגרת הליכים משפטיים".

עוד ציינה הדוברת כי "יש חשיבות עצומה לעצמאות השיפוטית, המוענקת לשופטים בביצוע מלאכת השפיטה. המערכת בהחלט נתונה לביקורת. קיימת ביקורת שיפוטית על החלטות ופסקי דין, ובנוסף פתוחה המערכת הן לביקורת של נציב תלונות הציבור על שופטים והן לביקורת ציבורית.

"ביקורת שכל עניינה ליבוי קולות מתלהמים - מוסיפה שמן למדורה, אינה מסייעת במציאת פתרונות הולמים ופוגעת שלא בצדק באמון הציבור במערכת המשפט".

עוד כתבות

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ בבית סוקולוב בתל אביב ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

הביתן הישראלי בסלון האווירי בפריז / צילום: משרד הביטחון

אירופה מגדילה את ההוצאה הביטחונית והתעשיות הישראליות מסתערות

הסלון האווירי ייצא לדרך מחר - מדובר בתערוכה האווירית הגדולה והחשובה בעולם שמתקיימת מדי שנתיים, והחברות הביטחוניות הישראליות המרכזיות יציגו פיתוחים חדשים ומוצרים הכוללים' בין השאר' מכ"מים מתקדמים, טילים וכלי טייס בלתי מאוישים למטרות שונות

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר

סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל שטראמפ קרא לו לא להעלות ריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב, בהתבטאות לא שגרתית בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים ● מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

זה בטבע שלה: מניית טבע שוב צונחת למחיר שפל

טבע צונחת בכ-5% בבורסה בת"א ● בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע שעבר איבדה המניה בניו יורק 5.4% וירדה למחיר שבו לא נסחרה מאז שנת 2000

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

במרצ החליטו: בחירות ליו"ר ולרשימה בוועידה ולא בפריימריז

ועידת מרצ תצביע על יו"ר המפלגה ב-27 ביוני ועל הרשימה לכנסת ב-11 ביולי ● הוועידה לא קיבלה גם את ההצעה לאפשר כהונה של שני יו"רים

ברק סורני סר רונלד כהן ונגה לבציון נדן / צילום: יח"צ יוסי זליגר,

בית ההשקעות פסגות השיק את "אמנת פסגות להשקעות אחראיות"

ברק סורני מנכ"ל פסגות: "זה עניין של גם וגם. השיקול הראשון בבחינת כל השקעה ימשיך ויהיה החובה לשמור על כספי העמיתים תוך שאיפה למקסום התשואה" ● סר רונלד כהן: "יש מעבר ממדידת החזר כלכלי ומדידת סיכונים למדידת השפעה"

גגות ארגנטינה כפי שהם נראים מתחנת החשמל של אדסור / צילום: REUTERS/Marcos Brindicci

תקלה הותירה את כל ארגנטינה ואורוגוואי ללא חשמל בבתים

48 מיליון תושבי ארגנטינה וברזיל נמצאים בשעה זו ללא חשמל עקב תקלה נרחבת בין שתי המדינות ● גם חלקים מפראגוואי וברזיל סובלים מהתקלה

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

זירת התאונה בקריית מוצקין / צילום: איחד והצלה

ההרוג ה-23 מתחילת השנה: פועל בניין נהרג בקריית מוצקין

פארס חמודה (44), אב לשישה מבועיינה נוג'ידאת, נפגע מזרוע של משאית מנוף שהתהפכה באתר בנייה בעיר

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

טסים ב-1 ביולי? בקרי הגבול לא יאיישו עמדות במעברי הגבול

זאת בעקבות סכסוך עבודה בין הנהלת רשות ההגירה והאוכלוסין ובין עובדי מינהל מעברי הגבול ברשות ● יו"רית הוועד: "המדינה מלינה לנו את השכר"

יואל עזרזר, מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל קדישא רעננה לשעבר ישיב כמיליון שקל לחברה

ביה"ד לעבודה קבע כי יואל עזרזר ישיב לחברה קדישא סך של כמיליון שקל בגין הטבות שקיבל שלא כדין, לאחר שמימן ביטוח בריאות לכלל משפחתו על חשבון החברה, נטל כספים במזומן של עובדים שנועדו לחופשות ועשה שימוש ברכב החברה שלא כדין

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

חברת החשמל חתמה על הסכם פיצויים עם חברות הגז המצריות: תסתפק בכ-15% בלבד מהפיצוי המקורי

חברת החשמל דיווחה הלילה כי חתמה על הסכם פשרה עם חברות הגז המצריות EGPC ו-EGAS, לפיו תקבל 500 מיליון דולר בתוך שמונה שנים וחצי ● סכום הפיצוי המקורי שנפסק לטובת חברת החשמל בבוררות בינלאומית עמד על 2.36 מיליארד דולר ● מנכ"ל חח"י: "מו"מ עיקש ונחוש, כשברקע היה ברור לכל הצדדים כי יכולות הגבייה בפועל שואפות לאפס וכל סכום שיוחזר לציבור הוא בגדר הישג נדיר"

קורקינט lime / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אלה הכללים של עיריית תל אביב להסדרת התחבורה השיתופית בעיר

ההסדרה תיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, ואז תדרשנה החברות לקבל היתר הפעלה זמני, למשך חצי שנה ● במכרז ההסדרה הגבלה של מספר הכלים ל-2,500 לכל מפעיל ● אסור יהיה לחסום עם הכלים מדרכות או כניסה לחנייה וייאסר גם להפעיל אזעקה בשעות הלילה, בין 23:00 ל-7:00

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

על רקע הפגיעה בקצבאות הגמלאים המבוטחים בקרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרות אישרה הכרזת סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי ● יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "אסור לפגוע בגמלאים. אנו נערכים לשביתה" ● הסתדרות המורים הצטרפה להסתדרות והכריזה אף היא על סכסוך עבודה