גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופטים מתקוממים על הביקורת נגדם בתיקי אונס

מערכת המשפט מתחילה להגן על עצמה, נוכח המתקפות החריפות על שופטים הדנים בתיקי אונס, ועקב מאמר של האלוף (במיל') איילנד שקרא להגביל את עוצמת השופטים ■ השופט אורנשטיין: "לנקוט נגד המשמיצים צעדים מיידיים וחריפים"

האם מערכת המשפט מתעוררת ומתחילה להגן על עצמה, נוכח המתקפות החריפות על שופטים בתקשורת? כך עולה מתכתובת פנימית בין חברי נציגות השופטים מהימים האחרונים, שהגיעה לידי "גלובס".

הסערה המתחוללת בקרב השופטים נגעת בין היתר לביקורת הבלתי מוצדקת שנמתחה על הרכב השופטים, צבי סגל, משה דרורי ויורם נועם מבית המשפט המחוזי בירושלים, שדנו בתיק אונס שהתנהל בפניהם בשנת 2008, ושבמסגרתו הואשמו כמה קטינים פלסטינים באונס קטינה יהודייה. נטען כי השופטים איפשרו את השפלתה של המתלוננת באולם המשפט, ואילצו אותה להדגים כיצד נאנסה - ואולם כל הפרטים שפורסמו בנושא זה היו שגויים ומעוותים.

בעקבות הדברים פירסם בשבוע שעבר האלוף (במיל') גיורא איילנד מאמר ביקורת ב"ידיעות אחרונות", שעורר את זעמם של השופטים.

על-פי מהלכי הימים האחרונים, נראה כי המערכת המשפטית מתעוררת ויוצאת מהקיפאון התקשורתי, שבמסגרתו איש מהגורמים הבכירים במערכת - נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס; מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר; ויו"ר נציגות השופטים, ורדה וירט-ליבנה - לא השמיע את קולו.

"שופטים רבים הופכים עם השנים אטומים מתנשאים ומנותקים מהעם", כתב איילנד במאמרו. "הגיע הזמן להגביל הן את עוצמתם של השופטים והן של היועצים המשפטיים ולייצר יכולת של ביקורת אמיתית עליהם".

בעקבות זאת מיהר שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, חבר נציגות השופטים, לפנות לדוברת בתי המשפט, אילת פילו, וכינה את מאמרו של איילנד "דברי-בלע".

לדבריו, "הדברים שנכתבו מדירים שינה מעיני שופטים רבים, והם חלק ממסע הולך ונמשך של פגיעה בשופטים, המהווים גם זילות והסתה במערכת המשפט, אך דומני שדברים כה חמורים, ועוד על-ידי אלוף במיל', טרם נכתבו. אנו סבורים כי יש לעצור את ההידרדרות האמורה ולנקוט צעדים מיידיים וחריפים, בטרם יהיה זה מאוחר מדי לתקן את שנעשה".

אורנשטיין, שציין כי הוא פועל על דעתה של יו"ר הנציגות וירט-ליבנה, השוהה בחו"ל, ציין בשם השופטים כי "ציפינו שעוד היום תצא הכחשה נחרצת של המערכת, אך כזאת לא אירע".

דבריו של אורנשטיין באו על רקע התקוממות של רבים מהשופטים חברי הנציגות. כך למשל, כתב השופט אחיקם סטולר מבית המשפט המחוזי מרכז: "אני סבור כי יש להגיב באופן מיידי להתקפות בעיתונות, כדי שקולנו יישמע. הדרך הנאותה היא לשכור שירותיו של איש תקשורת, שידברר את נציגות השופטים".

השופט משה הכהן מבית המשפט המחוזי בירושלים הזכיר, לצד מאמרו של איילנד, גם את מאמר הביקורת של הסופרת יוכי ברנדס ב"ישראל היום", שבו כתבה כי "עושה רושם שהיושבים על כס המשפט חיים בבועה. סוטי המין פוגעים רק בבנותינו. הבריונים מטילים חיתתם רק ברחובותינו. הנהגים משתוללים רק בכבישינו. לשופטים יש כנראה בנות, רחובות וכבישים משלהם".

"לא מדובר באזובי קיר משולי החברה", כתב השופט משה הכהן לחבריו, "אלא במובילי דעת קהל, אנשי האליטה והאינטליגנציה, והגל התקשורתי העכור השוטף אותנו, אם לא יזכה לתגובה הולמת, ימשיך להתגלגל הלאה ולא ייעצר".

כהן מתח ביקורת על השתיקה מצד ראשי המערכת וציין כי "השופטים הופכים לאחרונה יותר ויותר לאסקופה נדרסת בזירה התקשורתית והדברים מחלחלים לציבור הרחב. שתיקה והרכנת ראש בתקווה שהגל יעבור איכשהו היא מדיניות מוטעית, שכן בנסיבות כאלה - שתיקה כהודאה היא".

אורנשטיין השיב לחבריו בנציגות כי "השופטת וירט-ליבנה, הנמצאת בחו"ל, מודעת להתרחשויות, ואף היא, כמו כולנו, מוטרדת מהן. לאחר שובה לארץ בשבוע הבא, ייבחנו הדברים, ויישקלו הצעדים שיש לנקוט".

"מאמרו של איילנד מקרין רדידות"

את תשובתו לפנייתו של השופט אורנשטיין לדוברת בתי המשפט, העביר מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר לכלל השופטים והרשמים.

"קראתי את המייל שלך כמו גם תגובות נוספות", כתב שפיצר. "לצערי, מאמרו של האלוף במיל' איילנד מקרין רדידות, השתלחות וחוסר הכרה בסיסי של מערכת המשפט, כל זאת תוך הפרחת סיסמאות כוללניות וסתמיות ודומה שכל קורא בר-דעת מבין זאת.

"המאמר לא נעלם מעינינו, כמו גם הנזק שהוא גורם, אולם תגובה לכך רק עלולה להוסיף שמן למדורה התקשורתית שבעיצומה אנו מצויים. ייתכן כי סיבות אישיות סמויות מן העין הביאו את מר איילנד להרחיב את כתיבתו גם לתחומי המשפט ולנצל את הבמה התקשורתית העומדת לרשותו".

"צריך לזכור", הוסיף שפיצר, "שלא פעם אנחנו פועלים בידיים קשורות. כך למשל, אין בידינו לפרסם מידע מתיקים שחל עליהם חיסיון, גם אם הפרסומים בקשר לאותם תיקים אינם מבוססים ומושתתים על חצאי ורבעי דברים. השופטים יודעים היטב שהמערכת מגינה עליהם בכל יכולתה, גם אם הדברים נעשים בצנעה".

במייל נוסף שהועבר לכלל השופטים למחרת היום, העביר שפיצר קישורים לשני תיקים משפטיים שבהם היה מעורב איילנד - האחד הוא תביעה קטנה שבה חויב בתשלום 1,000 שקל, והאחר הוא פסק דינו של השופט נעם סולברג מימיו בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו אוזכרה באופן שלילי פנייתו של איילנד לסרן ר', כדי לברר אפשרות שייסוג מתביעת לשון הרע שהגיש נגד העיתונאית אילנה דיין. "זה מה שנקרא גילוי נאות", חתם שפיצר.

"עצמאות שיפוטית"

דוברת בתי המשפט מסרה בתגובה להתפתחויות האחרונות כי "ביקורת על מערכת בתי המשפט היא דבר לגיטימי, ומערכת המשפט קשובה לה. יחד עם זאת, ראוי שהביקורת תהא עניינית, הוגנת ומאוזנת.

"לטעמנו הגורם המבקר צריך לכלול גילוי נאות, שהיא חובה עיתונאית ממעלה ראשונה. מאמרו של גיורא איילנד היה כוללני וגורף, וכלל הטחת עלבונות בלשון בוטה כלפי מערכת בתי המשפט וכלפי השופטים. כל זאת בלא לגלות כי לאיילנד היו מספר היתקלויות במסגרת הליכים משפטיים".

עוד ציינה הדוברת כי "יש חשיבות עצומה לעצמאות השיפוטית, המוענקת לשופטים בביצוע מלאכת השפיטה. המערכת בהחלט נתונה לביקורת. קיימת ביקורת שיפוטית על החלטות ופסקי דין, ובנוסף פתוחה המערכת הן לביקורת של נציב תלונות הציבור על שופטים והן לביקורת ציבורית.

"ביקורת שכל עניינה ליבוי קולות מתלהמים - מוסיפה שמן למדורה, אינה מסייעת במציאת פתרונות הולמים ופוגעת שלא בצדק באמון הציבור במערכת המשפט".

עוד כתבות

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

רנו / צילום: רג'י דוביגנאו, רויטרס

ב-3% עד 4%: ההכרזה שגרמה למניית רנו לצנוח

לאור ביצועים חלשים, רנו קוצצת בתחזית הרווחים שלה ● רנו גם חתכה את התחזית שלה למרווח התפעולי לאזור ה-5%, לעומת התחזית הקודמת ששמה את המרווח התפעולי ב-6%

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים