גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופטת אלשיך נגד כללי הנימוס של בית משפט באנגליה

אלשיך: "בית משפט אנגלי התערב בתיק אלי רייפמן באורח שספק אם הוא מתיישב עם הכללים בדבר סמכויותיהן של ערכאות בינלאומיות מחוץ לגבולות שיפוטן"

קרב סמכויות בין השופטת ורדה אלשיך לבין בית משפט אנגלי בתיק כינוס הנכסים של איש העסקים אלי רייפמן. בימים אלה מתרחש מאבק בין בית המשפט המחוזי בתל-אביב לבין בית המשפט העליון באנגליה, וזאת במסגרת הליכים משפטיים שמנהל עו"ד איתן ארז, הנאמן לנכסי החייב אלי רייפמן, נגד איש העסקים בוריס בנאי, שותפו של רייפמן לשעבר.

בית משפט בלונדון הוציא באחרונה צו במעמד צד אחד המונע מעו"ד ארז לנהל הליכים נגד שותפו לשעבר של רייפמן, בוריס בנאי. היום (ד') אישרה השופטת אלשיך, לנאמן לצאת באופן בהול ללונדון כדי לברר את פשר הצו ובמידת הצורך לפעול לביטולו, תוך שהעבירה ביקורת נוקבת על התנהלות בית המשפט באנגליה.

"אין לי אלא לתמוה על דרך זו של הוצאת צו, שלכאורה נראה כניסיון של בית משפט זר לקנות לעצמו סמכות הרחק מעבר לטריטוריה האנגלית, כלפי עורך דין ישראלי החי ופועל בישראל", כתבה אלשיך.

לדבריה, בית המשפט האנגלי פעל "באורח שספק אם הוא מתיישב עם הכללים בדבר סמכויותיהן של ערכאות בינלאומיות מחוץ לגבולות שיפוטן, שלא לדבר על כללי הנימוס הבינלאומי".

ההליכים המשפטיים בין עו"ד ארז לבין בוריס בנאי החלו בחודש אוקטובר 2009, עת פנה הנאמן לבית המשפט המחוזי בתל-אביב במסגרת תיק פשיטת-הרגל של החייב אלי רייפמן, וביקש להצהיר על בטלותו של הסכם ויתור, שלטענת בנאי נחתם בשנת 2007 בינו לבין אלי רייפמן.

מדובר בהסכם בו ויתר רייפמן על חלקו במיזם משותף של השניים, שהוקם בשנים 2001-2002. מיזם זה כולל שורה של נכסים, לרבות מכרות בנמיביה ובדרום אפריקה ומניות בחברת ייצור הברזל הפולנית Huta Pokoj S.A.

בחודש יוני 2011 ניתנה החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, אשר קבעה כי הסכם הוויתור שנחתם בין בנאי לרייפמן בשנת 2007 מבוטל, וכי הנאמן נכנס לנעלי החייב בכל האמור להסכם המיזם המשותף משנת 2002. מאוחר יותר, בפברואר 2013, דחה בית המשפט העליון ערעור שהגיש בנאי על החלטת בית המשפט המחוזי מחודש יוני 2011.

אלשיך גם אישרה לעו"ד איתן ארז לקבל הוצאות שהייה באנגליה בסך 1,500 ליש"ט, כולל מחיר הטיסות. כמו כן אישרה לאר תשלום נוסף בסך 10 אלף ליש"ט מקופת הכינוס, שישמשו אותו לשכירת עורך דין אנגלי לטיפול בביטול הצו שהוציא בית המשפט באנגליה.

בתחילת חודש מאי השנה הגיש עו"ד ארז בקשה להורות לבנאי להעביר את חלקו של רייפמן בכל נכסי המיזם המשותף שלהם לקופת פשיטת-הרגל. הסכום, לדברי ארז, מסתכם בכ-50 מיליון דולר. על-פי הבקשה נדרש בנאי להעביר לנאמן שורה של נכסים הרשומים על שמו.

כך, נדרש בנאי להעביר לנאמן 21.74% ממניות חברת ייצור הברזל הפולנית Huta Pokoj S.A., להצהיר כי הנאמן זכאי להירשם אצל רשם החברות הקפריסאי כמי שמחזיק ב-35% ממניות 6 חברות קפריסאיות המחזיקות בבעלות על המפעל בפולין ובמכרה בנמיביה; להורות לרשם החברות בפולין לרשום את אחוזי הבעלות בחברה הפולנית על שמו של הנאמן; להצהיר כי מכח אחזקותיו זכאי הנאמן ל-35% מכל הזכויות, המניות, הבעלות או הרישיונות לכרייה של מכרה בנמיביה ועוד.

לאחר שהמחוזי בתל-אביב דחה לפני מספר ימים את טענותיו המקדמיות של בנאי כי על הסכסוך להתברר באנגליה מכח תניית בוררות בינו לבין רייפמן, ולאחר שבקשת ערעור שהגיש בנאי לבית המשפט העליון נדחתה אף היא, פנה בנאי לבית המשפט באנגליה בבקשה להורות לנאמן לעכב את ההליכים נגדו בישראל, מכוח תניית הבוררות.

בנאי קיבל, במעמד צד אחד באנגליה, צו ארעי נגד עו"ד ארז אישית, כמשיב בבית המשפט הגבוה בלונדון, האוסר על המשך ניהול הליכים נגד בנאי בבית המשפט בישראל. צו זה זכה לביקורת הנוקבת של אלשיך והביא ליציאתו של עו"ד ארז לאנגליה בניסיון לבטלו.

רייפמן, מייסד חברת אמבלייז, מרצה בימים אלה 4 שנות מאסר לאחר שהורשע בתרגיל עוקץ. רייפמן הורשע כי במטרה לקבל הלוואה בסך 3 מיליון דולר, החליט לרמות את החברה המלווה, וינטון קפיטל הולדינגז ולטעון כי 9 מיליון מניות של חברת אמבלייז, אותה ייסד, מצויים בבעלותו.

הוא טען כי אינו יכול לגלות את שמו של מי ששימש שנאמן להסכם ההלוואה. הוא גם זייף מסמך שנראה כאילו יצא מחברת ברוקרים באנגליה, המציין כי בחשבונו מצויים כביכול מניות אמבלייז. על בסיס המסמך המזויף קיבל מוינטון את ההלוואה.

באישום נוסף מכר רייפמן 10 מיליון מניות של אמבלייז תמורת 3.3 מיליון דולר, וזייף מכתב דואר אלקטרוני כך שייראה כאילו חברת הברוקרים האנגלית מאשרת שיש ברשותו את מניות אמבלייז.

בית המשפט קבע כי רייפמן לא החזיק בידיו מניות של אמבלייז, וכי המסמכים המדוברים זויפו.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

דיווח: הטלפון של מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס נפרץ ע"י יורש העצר הסעודי

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן"

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

נוסעים בתור למיזם "נעים לסופ"ש", בשבת בתל אביב / צילום: כפיר סיון

מודיעין משיקה: שירות הסעות חדש בסופי שבוע

השירות יצטרף למערך ההסעות "נעים בסופ"ש" אותו השיקו לפני כחודשיים מספר עיריות בגוש דן ● שירות קו מודיעין-תל אביב פעל עד כה רק בשישי בערב, ויורחב החל מסוף השבוע הקרוב גם לימי שבת בין השעות 10:00-16:00

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שינזדה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים"

לטענת החברה, מילוא העניק ללא תמורה לבתו דירה בת"א ובית במושב שדה ורבורג, מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים ● עוד נטען כי מילוא ושותפו שנתבע יחד עמו הסתירו מהחברה כספים בסך 10 מיליון שקל שקיבלו מהחברות אלביט ורפאל

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר-יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר-יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

מערכת העיתון "chicago tribune" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

עליות שערים במדדים בתל אביב; שפיר הנדסה קופצת ב-6%; שיכון ובינוי ב-4%

טבע בולטת בירידות של 1% ● מניית סאמיט מזנקת יותר מ-7% במחזור גדול מהרגיל; אלוני חץ וגב ים מרכזות עניין ● הבורסות בעולם מתאוששות לאחר הירידות אמש בעקבות חששות מהתפשטות נגיף הקורונה