גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עצה מספר 1 לדן חלוץ: בוא לישיבות עם נעליים גבוהות

הגנרל יורד בדרגות ויאלץ להתעסק מעתה בפוליטיקה הקטנה של איגוד הכדורסל הישראלי, שם הנחשים כבר מחכים להכיש אותו

אי אפשר שלא לרחם על דן חלוץ. אם מלחמת לבנון השנייה הייתה חטאו הגדול, הרי שהמינוי האפשרי ליו"ר איגוד הכדורסל הוא עונש ראוי. לפני פחות מעשור נראה היה שדרכו של הרמטכ"ל דאז לראשות הממשלה סלולה, ועכשיו הוא נאלץ לשמוע הטפות מוסר משאול אייזנברג - חוזר שנית, שאול אייזנברג - על מנהל תקין.

הוא נכנס לארגון שהיה רקוב מלכתחילה, ובשנה האחרונה הידרדר עוד יותר עקב מלחמה בין אנשים צודקים פחות לבין אנשים צודקים הרבה פחות. כולם מעמידים פנים כאילו הם נלחמים על עתיד הענף כשבפועל הם נלחמים על ג'ובים, שליטה ויוקרה. עד שתמונה לתפקיד, אם בכלל, יעבירו אותך אנשי סיעת עוז בזפת ונוצות, ובצדק מסוים: לא מתקנים ארגון מקולקל על-ידי הצנחת מועמד תוך התעלמות מהתקנון. אם תמונה בסופו של דבר, קרוב לוודאי שתיאלץ להשקיע את מירב זמנך בפוליטיקה קטנה, בכיפופי ידיים ובניסיון לפייס את האופוזיציה. ועוד לא דיברנו על האנרגיות שיהיה עליך להשקיע בקואליציה, כלומר בניסיון לוודא שהאיש החזק באמת באיגוד בעשרות השנים האחרונות, שמעון מזרחי, לא מנהל אותך מאחורי הגב.

כך שההמלצה החד משמעית לחלוץ היא לברוח, ובמהירות שיא. הדבר הכי טוב שהיית יכול לתרום לאיגוד הכדורסל הוא הטלת פצצה במשקל טונה על הבניין המקולל ההוא ברחוב יהודית (כשהוא ריק מיושביו, כמובן). הפעם לא היית מרגיש אפילו מכה קלה בכנף. ואם בכל זאת אתה מתעקש להכניס את ראשך מוכה הטראומה למיטת הסדום הזאת, הנה כמה עצות שיסייעו לך לצלוח את מסע הכומתה:

1. מטרתו האמיתית של איגוד הכדורסל, יש לזכור, היא לספק שירות לקבוצות: לארגן את הליגות, להעביר שחקנים ממועדון למועדון ולספק שופטים. הקבוצות משלמות ממון רב תמורת התענוג המפוקפק של התחככות במוסדות האיגוד ובביורוקרטיה הבלתי אפשרית שלו. למד את לקחי מלחמת לבנון, שבה מפקדיך ואתה השקפתם על החזית מבעד למסכי פלזמה, וצא לשטח. בחר את המקומות הנידחים ביותר על המפה, היכנס לרכב ובדוק כיצד מתנהלים העניינים באיגוד שלך. שמע את טענותיהם של ראשי הקבוצות, היפגש עם המאמנים, דבר עם הורי השחקנים. התרחק מחדרי הישיבות והבורקסים.

2. המשקל הסגולי שלך בציבור הישראלי יכול לסייע באמת בנקודה אחת בלבד: הקמת אולמות. יש הרבה כשלים בכדורסל הישראלי, אבל העיקרי שבהם הוא שעות אימון. גם אם רמת המאמנים הנמוכה הייתה נותרת על כנה, הענף היה מגדל הרבה יותר שחקנים לו ילדים היו יכולים להתאמן חמש ושש פעמים בשבוע ולהיכנס באופן קבוע לחדר הכושר. לפי דו"ח של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת מ-2010, רק ל-30% מבתי הספר בארץ יש גישה לאולם התעמלות או ספורט, ולא כולם הם אולמות כדורסל תקניים. קבוצות נאלצות לחלוק שעות אולם עם חוגי ריקוד וגלגיליות.

הרם טלפון ליו"ר מפעל הפיס, אלוף במיל' עוזי דיין, העלה איתו זיכרונות מהימים שבהם אכלתם מאותו מסטינג, ועשה איתו הכל כדי לשפר את המצב המחריד.

3. פרק את האקדמיה לכדורסל. אף אחד מאנשי האיגוד לא ימליץ לך על כך, שכן זהו הבייבי שלהם, אבל מדובר בגוף כושל, שגם אם היה פועל באופן מושלם - והוא לא - מתחרה בקבוצות, גונב להן שחקנים ופוגע בליגות. במקום להחליש את האגודות, חזק אותן. בלעדיהן אין לך תקומה.

4. תוודא שמאמני הנבחרות הצעירות הם מאמני נוער מנוסים, ולא מאמנים מפורסמים שמחפשים סידור עבודה. החתם אותם לחוזים ארוכי טווח, ודא שמאמן הקדטים ימשיך עם שחקניו לנוער ואז לעתודה. זה יהיה אפקטיבי הרבה יותר מאקדמיה.

5. סרביה, ליטא, ספרד וטורקיה הן מדינות מצטיינות בגידול נוער, ישראל לא. אם אפילו לוזון הביא מנהל מקצועי גרמני, גם אתה יכול להחתים ג'נרל מנג'ר זר. אנשי הכדורסל יגידו לך שיצאת מדעתך - וזה יהיה רמז נהדר שאתה עושה את הדבר הנכון.

6. הקשב לדברי קודמך בתפקיד הרמטכ"ל, ונעל נעליים גבוהות. הנחשים יתנפלו עליך מכל עבר.

עוד כתבות

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

(עדכון): קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שנחתה הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

העדויות / צילום: עטיפת הספר

שיפורה של שפחה. מרגרט אטווד עשתה זאת שוב

"העדויות" הוא ספר חשוב לא פחות מ"סיפורה של שפחה"

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים