גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממציא האזילקט פרופ' מוסא יודעים מפתח תרופות למוח

פרופ' יודעים שפיתח תרופה לפרקינסון השקיע בחממת ניות ובחברת אביטל כ-5 מיליון דולר מכספו האישי: "טבע כבר מאוד מתעניינת במוצרים שלנו"

קרן עופר היי-טק, מקבוצת האחים עופר, החליטה לפני כשנתיים לוותר על החממה הטכנולוגית ניות שאותה ניהלה באותה תקופה. הקרן מכרה את הזיכיון לניהול החממה תמורת סכום סמלי, כנראה כמה מאות אלפי דולרים, לעורך הדין אבי גולדסובל.

ניות נחשבה לחממה מוצלחת, שממנה צמחו בין היתר חברות כמו אנזימוטק (שנערכת כעת להנפקה בחו"ל), רימון מדיקל (שנמכרה לבוסטון סיינטיפיק), אנג'יוסלייד, MGVS, קוגניפיט ואחרות. למרות הרקורד הזה, עופר היי-טק החליטה להתמקד בהשקעות בוגרות יותר ובתחומים חדשים.

גולדסובל בחן כמה אפשרויות לפעילות החממה, ובסוף התהליך בחר לצרף אליו את פרופ' מוסא יודעים, ממציא תרופת האזילקט לטיפול בפרקינסון, שמוסחרה לטבע וכיום משווקת על-ידה. כיום השניים מפעילים את ניות כחממה בתחום פיתוח התרופות.

יודעים הקים עוד לפני כן את חברת פיתוח התרופות Abital Pharma, כדי לקדם רעיונות חדשים לתרופות, שצמחו במעבדתו. "אביטל, שילוב של השמות של שני הילדים שלי, אביגיל וטל, הוקמה לשם פיתוח של תרופות למערכת העצבים המרכזית, המצאות שלי ושל אחרים, באוניברסיטאות השונות ובבתי החולים", הוא מספר.

מאחר שמדובר בחברה בעלת פורטפליו רחב של מוצרים ממקורות ובתחומים שונים, יודעים התייחס אליה כחממה ומכאן עלה הרעיון להקים תחתיה חממה של ממש.

המוצר המוביל של אביטל, שמפותח תחת החברה הבת Varinel, הוא תרופת ה-M30 (ה-M מקורה בשם מוסא, אך כיום התרופה מכונה גם Var10300) שמגיעה ממעבדתו של יודעים. זוהי תרופה שפועלת לטיפול במחלות מוח תוך תקיפה של כמה מנגנונים בו זמנית. לדברי יודעים, המוצר יכול להיות יעיל נגד המחלות פרקינסון, אלצהיימר, ALS, הנטינגטון ומחלות נוספות. המוצר קיבל מענק פיתוח מהקרן לגילוי תרופות לאלצהיימר (the Alzheimer's Drug Discovery Foundation). הוא נוסה בבעלי חיים והחברה כעת מקדמת אותו לכיוון ניסויים בבני אדם. פיתוח המוצר החל, כך מספר יודעים, כבר בשנת 1994.

"הייחוד של המוצר שלנו הוא שנראה שהוא מגן על תאי עצב שעומדים למות. בנוסף, ייתכן שהוא מצליח להגן על תאי עצב שכבר התחילו למות. פעילות נוספת שיש לו כנראה היא לעזור לתאי גזע במוח להתמיין לתאי עצב".

ב-Varinel מפתחים עוד שתי תרופות שעשויות לשמש למגוון של מחלות הקשורות בניוון עצבי של המוח, ושתיהן נמצאות בשלב ניסויי החיות.

בחברת אביטל מפתחים בנוסף בדיקת סקר שנועדה לאתר התפתחות של מחלת הפרקינסון בתאי המוח, על-פי ביטוי הגנים בתוך התאים. החזון של יודעים הוא כי חולים שיאובחנו בבדיקה כזו ככאלה שהחלו לפתח את מחלת הפרקינסון, יטופלו במוצר כמו אזילקט או M30 עוד לפני שיחלו התסמינים הקליניים של מחלת הפרקינסון, וכך יהיה קל יותר להצילם. "טבע מאוד מתעניינת בשני המוצרים", מספר יודעים.

מוצר נוסף שמפותח באביטל פארמה, אבל לא תחת החממה, הוא תרופה אנטי-פסיכוטית שהחלה את דרכה במכון ויצמן ונמצאת לקראת כניסה לניסויים קליניים.

חברות החממה של אביטל הן Mitra Heal, שמפתחת מכשיר לתיקון לא פולשני של השסתום המיטראלי של הלב; Aramon שמפתחת שיטה מתן תת עורי של תרופות לפרקינסון ונערכת לכניסה לשלב IIa של הניסויים הקליניים (מוצר זה פותח על-ידי חברה גרמנית וכעת יהפוך למיזם משותף שלה ושל החממה); Gerium medical מפתחת מכשיר לא פולשני לאבחון רמות הבילבורין (שגורם לצהבת) אצל תינוקות שהרגע נולדו ובהמשך תוכל למדוד באותה השיטה באופן לא פולשני חומרים נוספים בגוף; PhotoPill מפתחת תרופה נגד דלקות ו-Thermacon שמפתחת מוצר לשמירה על חום גוף יציב אצל חולים מאושפזים.

יודעים מספר כי השקיע בחברת אביטל ובחממה כ-5 מיליון דולר מכספו האישי, שמקורו בעיקר בתמלוגים עבור אזילקט, שהיקפם כנראה הגיע עד כה ליותר מ-10 מיליון דולר.

אזילקט משווקת על-ידי טבע וצפויה להימכר ב-2013 בכ-340-380 מיליון דולר. טבע עורכת בימים אלה ניסויים שנועדו להרחיב את השוק של אזילקט, לחולים שסובלים מהפרעה קוגניטיבית שאינה מוגדרת עדיין כדמנציה. טבע ערכה בשנים האחרונות ניסויים שהעידו כי אזילקט, בניגוד לתרופות פרקינסון אחרות, אינה רק מטפלת בסימפטומים של הפרקינסון אלא גם מעכבת את התפתחותה. החברה מקווה כי השוק יאמץ גם הוא את התזה הזו, וכך יגדל את נתח השוק של המוצר.

עוד כתבות

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של וועדת הכספים עו"ד שגית אפיק קובעת כי לחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

מייק פומפיאו, מזכיר המדינה בארה"ב / צילום: יארה נארדי, רויטרס

ארה"ב מפרסמת אזהרת מסע לירושלים בעקבות הצהרת פומפיאו

"יחידים וקבוצות שמתנגדים להודעת פומפיאו (על ההתנחלויות) עלולים לפגוע במתקני הממשל האמריקאי, במתקנים אמריקאים פרטיים ובאזרחים אמריקאים" ● קוראת לאזרחי ארה"ב להימנע ממחסומים בדרך לגדה או ביציאה ממנה

אפי נוה צילום: איל יצהר

התנועה לחופש המידע תומכת באפי נוה: "ביהמ"ש פוגע בזכויות הנאשמים לקבל מידע"

התנועה מבקשת להצטרף לעתירה בג"ץ שהגישו אפי נוה וזוגתו נגד ההחלטה שלא למסור להם מידע שלטענתם יכול לבסס את טענתם לאכיפה בררנית • לטענת התנועה, "מדובר בתקלה חמורה שמתרחשת בעידוד המדינה"

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

קייפ של טדי שגיא רוכשת את LTMI האמריקאית ב-128 מיליון דולר

זוהי הרכישה הגדולה בתולדות החברה, והיא תבוצע במזומן ובמניות ● קייפ תשלם 95.5 מיליון דולר, מהם 52.5 מיליון דולר במזומן והיתר במניות ● בנוסף, החברה של שגיא תפרע חוב של LTMI בגובה של 32.1מיליון דולר ● בעקבות הרכישה, ידולל שגיא להחזקה של 55.9%

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

עליות באירופה: הדאקס קופץ בכ-1%; איזיג'ט מזנקת 4%

המדדים המובילים באירופה מטפסים בדומה לחוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט ● עיני המשקיעים נשואות לחדשות נוספות לגבי שיחות הסחר ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: מדד הניקיי היפני איבד 0.5% הבוקר, שנחאי עלתה ב-0.85% והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

מזכיר המדינה האמריקאי פומפיאו: "ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי"

כתגובה להחלטת בית הדין האירופי לסמן מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, מייק פומפיאו הודיע היום כי ארה"ב מרככת את עמדתה ביחס להתנחלויות ישראליות בגדה המערבית ● מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס ברביעי הקרוב לדיון בעקבות הצהרת ארה"ב

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

תעריף החשמל צפוי לרדת ב-4% החל מה-1 בינואר

כפי שנחשף ב"גלובס", התעריף צפוי לרדת בעיקר כתוצאה מירידה בעלויות הדלקים המשמשים לייצור חשמל ובראשם הפחם והגז הטבעי ● ההחלטה על ההורדה כפופה לשימוע ציבורי

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

זוכי פרס נובל ומעל ל-100 מדענים לשטייניץ: הפסק לבסס את משק האנרגיה על הגז הטבעי

גילוי דעת ציבורי שנשלח הבוקר לשר האנרגיה מבקש להפסיק את הרחבת תחנות הכוח המופעלות בגז טבעי ולעבור לשימוש מסיבי באנרגיות מתחדשות ● "אנו חוששים שהממשלה לא מבצעת ניתוח מעמיק של כלל האפשרויות ובוחרת בפתרון שנראה נח בטווח הקצר, אך יסב נזקים כלכליים וסביבתיים לישראל בטווח הבינוי והארוך"

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

שעון החול של גנץ הולך ואוזל: מתקרבים לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בת"א: סלקום ממשיכה לדהור צפונה, גזית גלוב מזנקת 5%

המדדים המובילים מטפסים בהמשך לשיאים שנקבעו אמש בוול סטריט בעליות מתונות ● עונת הדוחות לרבעון השלישי נמשכת, כך גזית גלוב עולה לאחר פרסום הדוחות הרבעוניים, נורסטאר עולה ב-6%, ננו דיימנשן מזנקת ב-10%, ערך פיננסים עולה ב-9.5%, אופיסי אנרגיה קופצת ב-3.5%

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

הרשימה המשותפת ליועמ"ש: לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בשל הסתה

בפניה של הרשימה המשותפת וארגון עדאלה נכתב כי התבטאויותיו הרבות של נתניהו בתקופה האחרונה מחייבות פתיחה מיידית בחקירה בעבירות הסתה לגזענות לפי סעיף 144 לחוק העונשין ● אמש אמר נתניהו כי חברה הרשימה המשותפת "רוצים להשמיד את המדינה"

השקות מרובות של שירותים פיננסיים מטעם ענקיות הטכנולוגיה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חשבון עו"ש בגוגל? מה ענקיות הטק יעשו עם המידע הפיננסי שלנו

על אף שענקיות הטכנולוגיה זוכות ליחס מחמיר וחשדנות מצד רגולטורים, הן לא מהססות להיכנס לתחום הפיננסי, שיאפשר להן להפיק תובנות נוספות ורגישות על המשתמשים ויסייע להן להמשיך לבצר את מעמדן

פרימור/  צילום: יחצ

"סימני עובש": ריקול למשקה תות-בננה של פרימור

חברת גניר, יצרנית פרימור, הודיעה על ריקול של משקה תות-בננה, המסומן בתאריכים אחרונים לשיווק בין 27.4.2020-26.4.2020

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

Pret a Manger / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

במקום שתסעו ללונדון: ענקית המזון המוכן Pret a Manger במגעים להגיע לישראל

Pret a Manger פועלת בפורמט שבו הלקוחות אוספים בעצמם מוצרי מזון מוכנים וניגשים לקופה רק לטובת תשלום ● ל"גלובס" נודע כי קבוצת קפה קפה, שנמצאת במגעים עם הרשת הבריטית, שואפת לפתוח עד 70 סניפים שלה בפריסה ארצית בשטח 100 מ"ר כל אחת