גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרומנים של נתניהו

מערכות היחסים המורכבות של רה"מ עם שריו אנשי לשכתו

לבנימין נתניהו יש דפוס התנהגות קבוע לגבי כל דבר, אדם ועניין: זה מתחיל בהתאהבות, ממשיך לירח דבש, אחר כך מגיעה הבוגדנות, שמלווה בברוגז והתרחקות. אם האובייקט שרד והחיים הפוליטיים שלו נמשכים מספיק זמן, הרוטינה תתחיל מחדש: יהיה פיוס ושוב תחל ההתאהבות. זו המחזוריות. כמו פריחת החצבים בתחילת הסתיו.

בקדנציה הקודמת הוא אהב את שר התחבורה ישראל כ"ץ. בממשלה הנוכחית הוא שם את יובל שטייניץ במעמד המאהב הנבגד, ועם סילבן שלום נתניהו בירח דבש. הקשר הזה בא לידי ביטוי בפגישות, התייעצויות, שיחות, ואפילו בעוגת יומולדת שקטעה את ישיבת הממשלה באיבה.

ליד נתניהו יש כרגע ואקום. כשהוא מסתכל ימינה ושמאלה, אין לידו אף אחד. חצי מהממשלה חדש, ועם החצי השני היחסים התקררו. כל הסוסים שהיו קרובים אליו התרחקו, כל אחד מסיבתו שלו. סער, ארדן וכ"ץ, כולם ברחו מהאורווה, ועכשיו שלום הוא השותף. כ"ץ, שבחודשים הראשנים לכהונת הממשלה תפס גובה, העביר רפורמות וניצח בקרב על מזכירות הליכוד, נמצא כרגע בצד השני של הגלגל.

בקדנציה הקודמת, כשהשר עוזי לנדאו היה עסוק בשנמוך משרדו, הוא ויתר על הרבה דברים, כולל שם המשרד שלו, מה שאפשר לנתניהו להעניק לכ"ץ בתוספת למשרד התחבורה גם את התואר "תשתיות". ללנדאו אין מתפקדים, הוא לא צריך להיבחר בפריימריז ולא חייב כלום פרט לאיש אחד שקובע את גורלו, אז מה אכפת לו. לא פחות מהוויתור של לנדאו, הוכו פקידי האוצר בתדהמה מההשקעה של נתניהו בתשתיות ותחבורה.

אלא שבאחרונה נראה היה שכ"ץ לוקח מנהיגות על האגף הימני בליכוד, יצא בפומבי נגד נתניהו, הצביע נגד שחרור האסירים, והצהיר על הכוונה להקים ועדת חקירה בליכוד. המתח שנוצר עם כ"ץ הזכיר לנתניהו שהוא רוצה להחזיר הרבה דברים לקדמותם, וזה כולל את השם "תשתיות" למשרד האנרגיה, שממנו הוא בא. (בסמכויות נתניהו לא נגע) לכ"ץ לא נותר אלא לקוות שבפעם הבאה שהוא יצא נגד עמדת ראש הממשלה לא ירעילו לו את צ'אבי.

בלשכת ראש הממשלה טוענים שאין קשר בין הדברים. מעניין אם גם ארדן, שהצביע נגד שחרור האסירים ושנמצא במחלוקת קשה עם יעלון על סמכויות משרדו, יענש ולא יוענקו לו סמכויות. גורמים בלשכת רה"מ טוענים שלא מדובר בעונש לכץ וכי הסמכויות הועברו לארדן. בוגי, דרך אגב, לא שמע על כך.

עם סוכן מוסד באמבטיית בוץ

כץ הוא לא היחיד שנשלח לשבת בפינה בעונש. לא רק שהוא נפצע השבוע ברגל והסתובב בסנדלים וגרביים במשרד ראש הממשלה, אז גם השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, גילה השבוע איך נתניהו גומל לנאמניו. כבר כמה חודשים ששטייניץ מסתובב בידיעה שימנה את סגן ראש המוסד היוצא, יוסי כהן למנכ"ל משרדו. השבוע הוא גילה שלנתניהו היו תוכניות אחרות עבור כהן, והוא מייעד אותו להיות ראש המל"ל הבא.

אחרי שמועמדיו האחרים של נתניהו לתפקיד (הרצל בודינגר, עידו נחושתן והמזכ"ץ לשעבר יוחנן לוקר) נתנו תשובה שלילית, העביר נתניהו במהלך מהיר את מועמדותו של כהן לאישור נציבות שירות המדינה, לפני שמלחמת הבוץ תתחיל.

אם רה"מ לא היה מזדרז, היה מוצא את עצמו סוכן המוסד רב המעללים באמבטיית הבוץ שבה מצאו את עצמם גלנט, פרנקל, ליידרמן ורבים וטובים אחרים. באחרונה כבר היה מי שהחל לפשפש בציציותיו של איש המוסד כדי למצוא נקודות אפילות בעברו, וכידוע, מי שמחפש מוצא, ומי שלא מוצא- ממציא.

בחודשים הקרובים יחל כהן בחפיפה עם יעקב עמידרור, ראש המל"ל היוצא שנסיבות פרישתו לא לגמרי ברורות. מלכתחילה רצה עמידרור לכהן יותר משנתיים אבל פחות משלוש. עמידרור אמנם זכה להערכה רבה מרה"מ, אבל כבר היה מותש. אלא שבאחרונה היו כמה אירועים שהעכירו את האווירה ויצרו קלקולים. הסיפור עם צ'יינה בנק, ההסכם עם טורקיה שלא מניב את הפירות, ניגוד העניינים של עמידרור כביכול בסוגיית הגז, ועוד סוגיות של עבודה קלוקלת מול כמה מדינות שלהן אחראים הכפופים לו או שהאצבע המאשימה הופנתה אליו.

נוסף על כך החרם שעשו עליו במשרד החוץ וריב הסמכויות עם שטייניץ נטול ההגדרות שנכנס למגרש המל"ל, וכמובן שבלשכת רה"מ לא פספסו הזדמנות לפספס והזדרזו להבאיש את ריחו וחתרו תחתיו. בריב הזה דרך אגב, פסק נתניהו דווקא לטובת שטייניץ. השיקול שלו היה פוליטי קר. בעוד עמידרור הוא פקיד, שטיייניץ הוא חייל.

וגם עם מזכיר הממשלה הנכנס, יעקב מנדלבליט, נוצר מתח. על אף שהשניים לא יושבים על אותה המשבצת בלשכה, לא רק כי מנדלבליט חובש כיפה כמו עמידרור, אלא כי הוא גם הוא אלוף לשעבר שראה את המטכ"ל מבפנים אבל לפני פחות מעשור. בעוד מנדלבליט הוא אלוף במיל' טרי יחסית שמכיר את המטכ"ל הנוכחי, עמידרור מהבחינה הזו הוא אזרח ותיק. ואם לא די בזאת, אז מנדלבליט, ניסה למקם את עצמו גם בתחום המדיני לצדו של ראש הממשלה, ודרך לעמידרור על היבלות.

בזמן האחרון, דרך אגב, מתחזק מנדלבליט בלשכה. הוא מעורב בהכל ומצליח להשפיע על ראש הממשלה גם בנושאים שלא קשורים לענייניו המקצועיים הישירים. הוא משפטן, בעל רקע ביטחוני, נמצא עם נתניהו בפורומים סגורים, ונתניהו, שחייב ביומיום להישען על הסביבה, מרגיש שמנדלבליט הוא משענת נוחה. הוא שותף סוד, גם בענייני הקואליציה. עד עכשיו הצליח מנדלבליט לדחוק לאחור את כל הבוחשים סביב ראש הממשלה, אלא שאצל נתניהו לא יחלוף זמן עד שהוא יעביר את מנדלבליט מתוכנית הפעלה לסחיטה וייבוש.

פוסט ראיון האוזר

ואפרופו מזכיר הממשלה, בלשכה קראו בעיון רב את הראיון בהארץ עם המזכיר היוצא, צביקה האוזר. התגובות היו מעורבות, אבל על התיזה שפיתח בעניין המשפטיזציה שמחלישה את הדרג המדיני והצבאי, היתה ביקורת לא מעטה.

במשרד שבו מרבית בעלי התפקידים הבכירים הם עורכי דין, התקבל הרעיון הזה בלעג וגיחוך. מזכיר הממשלה מנדלבליט היה בעבר הפצ"ר, מנכ"ל המשרד, הלא הוא עו"ד הראל לוקר בא מהפרקטיקה הפרטית, שליחו המיוחד של נתניהו הוא עו"ד מולכו, וגם נציגתו למו"מ עם הפלשתינים, ציפי לבני, הוא עורכת דין במקצועה. והם לא היחידים. יש עוד.

תראו מי שמדבר, התלחשו במסדרונות, הרי האוזר, עורך דין בעצמו, היה מתנדב להציע את מרכולותו בכל פעם שהיה נדרש עורך דין בסביבה והתערב בנעשה בלשכה בכל פעם שנדרשה הבנה במשפט. ותיק במשרד אף נזכר איך רצה האוזר להביא עו"ד להחליף את המתווך עופר דקל, כשזה עזב.

תוכן שיווקי

בהקשר הזה שמו לב בלשכה לנקודה מעניינת. השליח המיוחד מולכו מתעקש שכששמו יוזכר יצורף לו התואר "עו"ד". האמת? זו זכותו. הוא הרוויח את התואר והמעמד ביושר, אבל יש מי שתוהים למה הוא צריך להבליט את הפרקטיקה, בניגוד ללוקר, ללבני, למנדלבליט ואפילו להאוזר עצמו, שלא עומדים על כך שהתואר ילווה את שמם ואולי אף מצניעים זאת. אולי התשובה נעוצה בעובדה שמולכו הוא עורך דין פעיל, אולי יש פה תוכן שיווקי.

עוד כתבות

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

מנכ"ל ויקטוריה'ס סיקרט בדיונים על פרישה ומכירת המותג

לסלי וקסנר, המיליארדר בן ה-82 העומד בראש ענקית ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט, מחפש אסטרטגיות אלטרנטיביות לניהול המותג שנקלע בשנים האחרונות לקשיים

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

לאחר 3 חודשים חזקים: ירידה של 38% בהיקף הגיוסים בשוק האג"ח הקונצרני בינואר

החודש הונפקו בשוק בסך הכל 19 סדרות אג"ח קונצרניות ● בחברת מידרוג מעריכים שהחודש צפוי להסתכם עם גיוסי אג"ח חברות בהיקף של 4.3 מיליארד שקל ● גיוסי האג"ח של הסקטור הפיננסי הסתכמו בכ-100 מיליון שקל בלבד, בהשוואה לממוצע חודשי של 1.8 מיליארד שקל ב-2019

טראמפ / צילום: רויטרס - Mike Segar

דעה: תוכנית המאה של טראמפ מבלבלת, מלאת סתירות ולא ישימה בטווח הקרוב

בתוכנית המאה יש נקודות הקופצות מיד אל העין, ויש סתירות סמויות ומטרידות לא פחות ● האם באמת לכולם מובטח אושר ועושר וביטחון אישי ללא קץ?

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

פרשנות - דוחות אפל מספקים תזכורת: הדבר שענקית הטכנולוגיה הכי טובה בו - ייצור מכשירים

אייפון 11 והאוזניות החדשות סידרו לאפל רבעון מצוין, אך מה עם המעבר למודל העסקי החדש? ● ההכנסות משירותים איכזבו ואולי הגיע הזמן לתהות לגבי שווי החברה

פלסטינית בעזה דורכת על תמונה של טראמפ, נתניהו וקושנר / צילום: צילום: רויטרס, MOHAMMED SALEM

דעה - "יש גשרים ויש מנהרות": עודף פרגמטיות ומיעוט דמיון הכבידו תמיד על מדיניות החוץ האמריקאית

אם נניח רגע להיגיון הפוליטי של תוכנית טראמפ, ההיגיון הכלכלי שלה מפתה מאוד: איזו אומה לא תרצה לצמוח בשיעור של 8% בשנה, ולהכפיל את התמ"ג שלה בתוך שמונה שנים ● בצוות המוביל של התוכנית יש יותר מדי עורכי דין, ופחות מדי היסטוריונים

שלמה אייזנברג / צלם: אריאל ירוזלימסקי

גזונדהייט בשוונג: מעמידה למכירה את יתרת החזקותיה בערד השקעות תמורת כ-200 מיליון שקל

לפני מספר חודשים מכרה שושנה גזונדהייט, בת יותר מ-90, כ-27% מהון החברה, בתמורה כוללת של כ-510 מיליון שקל ● כעת היא מנצלת שוב את רמות השיא שבהן נמצאת מניית ערד, אחרי זינוק שנתי של כ-80%

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

גילת נמכרת ל-Comtech מארה"ב בעסקת מזומן ומניות תמורת כ-577 מיליון דולר

70% מהתמורה תשולם לבעלי המניות של גילת במזומן, והיתרה תינתן במניות קומטק ● עם השלמת העסקה יחזיקו בעלי המניות של גילת ב-16.1% מהחברה הממוזגת ● פימי יוצאת מההשקעה בתשואה של יותר מפי 2.5

מייסדי ווייז, משמאל לימין: אהוד שבתאי, נועם ברדין ואורי לוין, בעת הענקת פרס רומאנסיאנו / צילום: קובי קנטור

קהילת המפתחים של Waze נגד המייסד: "ניכס לעצמו פרויקט שלא היה שלו"

שניים מהשותפים בקהילת המפתחים הגישו תביעה נגד ווייז וגוגל ישראל לקבל את חלקם היחסי בקניין הרוחני של החברה • לטענתם, לפי הצהרותיו של המייסד אהוד שבתאי, הפרויקט FreeMap, ששינה מאוחר יותר את שמו לווייז, היה שייך לקהילה, והוא לא התכוון למסחר אותו

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

למרות ההפצרות של הנשיא טראמפ: הפד הותיר את הריבית ללא שינוי; פאואל מתייחס לנגיף הקורונה

בתום ישיבה בת יומיים חברי ועדת השוק הפתוח הותירו את הריבית על 1.75%-1.5% ● הפד ימשיך בתוכנית הרכישות בשוק הריפו לפחות עד חודש אפריל של השנה

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

עליות בוול סטריט לאחר החלטת הריבית; גילת יורדת ב-6%

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ● אפל מובילה את העליות בעקבות הדוחות הטובים ועולה לשיא ● מניית בואינג מטפסת למרות שדיווחה על הפסד שנתי ראשון מאז 1997 ● דוחות טובים למקדונלד'ס ולג'נרל אלקטריק ● בורסות אירופה ננעלו בעליות

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בתל אביב; גילת צנחה 6%; פרטנר וסלקום זינקו ב-4.6%

חברת הלוויינים נמכרת לקומטק מארה"ב ב-577 מיליון דולר ● בעלי הוט הגישו הצעה לרכישת פרטנר, בדרך למיזוג משמעותי ראשון בשוק הסלולר ● אלקטרה צריכה המחזיקה בגולן טלקום נסקה ב-8%

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

בני גנץ: אביא את תוכנית המאה לאישור הכנסת בשבוע הבא

יו"ר כחול לבן אמר הערב כי "התוכנית משקפת נאמנה את עקרונות כחול לבן" ● השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט: "לא חושב שיהיה לראש הממשלה זמן לעסוק בסיפוח לפני הבחירות"

יגאל עמיר  / צלם: אריאל ירוזלימסקי

ועדת הבחירות פסלה את רשימת "משפט צדק" של אשתו של יגאל עמיר

את בקשת הפסילה הגיש ח"כ איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ ● לריסה טרימבובלר, אשתו של יגאל עמיר, רוצח רה"מ יצחק רבין, הצהירה עם הקמת המפלגה כי מטרתה להביא לשחרורו של עמיר ● גם פסילה זו תובא להחלטה סופית של ביהמ"ש העליון

יצחק לביא שי לביא וגלעד אלגור / צילומים: אתר החברה

שוק המימון החוץ בנקאי רותח, שווי החברות בשיא ואורשי מקדמת הנפקת מניות ראשונה לציבור

שווייה של אורשי, אשר לה תיק אשראי של יותר מ-300 מיליון שקל, מוערך לצורך גיוס עתידי ב-300-250 מיליון שקל ● גם חברת מלרן, המתמקדת במתן אשראי לעסקים במגזר הערבי, בוחנת הנפקה ראשונית של מניות

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

זינוק של מעל 30% בהידבקויות בקורונה ביום בסין, שיעור המוות נמוך

מספר מקרי ההידבקות עלה בכמעט 1,500 איש ואישה מיום שלישי, גידול של מעל 30% ביממה ● מיום ראשון עד יום שני מספר המקרים שאובחנו בוודאות בסין זינק ב-65%

מתקפות הסייבר הולכות ומתעצמות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

פרשנות: כדאי להתרגל - אירועי סייבר ימשיכו לקרות בגלל ההכרח להתקדם

המעבר לדיגיטציה, לשירות מיידי ומקוון, יצר וייצר עוד אירועי זליגה רבים - בין אם כתוצאה מטעות אנוש, כפי שנראה לפי שעה שקרה בפייבוקס, ובין אם בעקבות חדירה מכוונת של האקרים פרטיים ואולי גם של ממשלות זרות ועוינות

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

בדרך הביתה: פוטין אישר את בקשת החנינה של נעמה יששכר

אחרי שפנייתה קיבלה את אישור ועדת החנינות ומושל מוסקבה, נשיא רוסיה העניק חנינה לצעירה הישראלית ● היא תשוב לארץ יחד עם אמה במטוס ראש הממשלה, עם שובו מהביקור מוסקבה ● האם יפה סיפרה כי זהו רגע שהיא חיכתה לו כמעט שנה: "כל מה שאני רוצה זה לחבק את הבת שלי"

קריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי האירופי / צילום: רויטרס, RALPH ORLOWSKI

הבנק המרכזי האירופי סולל את הדרך למיזוגי בנקים

על רקע הקושי הגובר של מגזר הבנקאות בגוש האירו לייצר רווחים, מסתמנת באחרונה הקלה בדרישות הפיקוח מצד ECB על מיזוגים בין בנקים ● התשואה על ההון של הבנקים האירופיים היא בממוצע כ-6% - כמעט חצי מזו של המתחרים מארה"ב

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה,/ צילום: רויטרס Sergio Perez ,

דוחות מיקרוסופט הלילה: "מתחילה לסגור את הפער במחשוב ענן"

ענקית המחשוב תפרסם לאחר המסחר את תוצאותיה לרבעון ● אנליסטים צופים לה הכנסות של 35.7 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של 10%, ורווח למניה של 1.3 דולר

הרכבת התחתית בבייג'ין / צילום: רויטרס

אפקט קורונה הכה בקרנות הנאמנות: כ-1.5 מיליארד שקל נפדו ביום שני

מאז שעות הצהריים של יום שלישי, ניכרת רגיעה במסחר בשוק ההון המקומי, בעיקר בהשפעת כיוון המסחר החיובי בבורסות בארה"ב