גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מערכת בנקאית פיראטית בדרום ת"א מגלגלת מיליארדים

מסתננים, פליטים ומהגרי עבודה מפקידים את כספם בצ'יינג'ים, בפיצוציות ובחנויות ■ תמורת עמלה הכסף נשמר ומועבר למשפחות בארצות המוצא או אפילו כתשלום לבדואים בסיני ■ עכשיו הרשויות רוצות נתח

הוראות סעיף 3 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, לפיהן 'אין פוגעים בקניינו של אדם', הן בבחינת הוראות על, אם אין הוראה מפורשת בדין שמכוחה ניתן להפקיע בעלותו של אדם בנכס או להשעות זכויותיו בו. משהגעתי למסקנה כי תכלית תפיסת [הכסף] הינה חילוט, ושהחקירה עשויה להימשך עוד זמן רב, כאשר הפגיעה במשיב ובצדדי ג' הינה קשה ולא מידתית, אני מורה על השבת הכסף התפוס למשיב".

בדברים אלה סיכם שופט בית משפט השלום בראשון-לציון, שמעון שטיין, את החלטתו בעניינו של שישאי גברהמסקל, 30, מבקש מקלט מאריתריאה, שמפעיל דוכן קטן למוצרי סדקית ברחוב הגדוד העברי בתחנה המרכזית הישנה. הדוכן של גברהמסקל מהווה גם כתובת לפיקדונות של מאות אלפי שקלים, כספים שמופקדים אצלו למשמורת על-ידי מבקשי מקלט אחרים מאריתריאה, ומיועדים להעברה למשפחותיהם שנותרו מאחור באפריקה. לפני כשנה, בפשיטה של בלשי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) ושל פקחים של היחידה לנותני שירותי מטבע (נש"מ) במשרד האוצר, נתפסו בדוכן שלו 450 אלף שקל במזומן.

המדינה ביקשה לעקל אותם שוב ושוב, בנימוק שהם ישמשו עירבון להרשעה עתידית שלו בעבירות מס; השופט שטיין קבע כי יש להחזיר 80% מהכסף, לטובת אלה שהפקידו אצל גברהמסקל, בלי קשר להמשך המשא ומתן על סעיפי האישום העתידיים. כך, בעצם, ניתנה לגיטימציה מסוימת לבנק המאולתר.

שישאי גברהמסקל לא לבד. בשנה האחרונה פשטו בלשי משטרה ופקחי משרד האוצר על עשרות 'בנקים' דומים וצ'יינג'ים חוקיים באזור התחנה המרכזית ובשאר החלקים של דרום תל-אביב, ותפסו מיליוני שקלים של מבקשי מקלט - שנותרו חסרי כול בפעם המי-יודע-כמה בחייהם.

הפעם זה קרה כחלק מחוק חדש, שצפוי להיכנס לתוקף בעוד שבועיים, הקובע כי במשך שלוש השנים הבאות ייאסר על מסתננים להעביר כספים אל מחוץ לישראל. עדכון החוק נועד להפחית את האטרקטיביות של ישראל כיעד מועדף על מחפשי עבודה, מאפריקה בעיקר, ולהקשות את החיים על כ-60 אלף שכבר הגיעו לכאן.

מעבר לפגיעה בחופש הקניין הבסיסי, שעליו דיבר השופט שטיין, החוק הזמני חל גם על נותני שירותי מטבע - בנקים, צ'יינג'ים, סוכנויות העברת כספים בינלאומיות וכדומה, ואף מטיל סנקציה פלילית חמורה במקרה של מעורבות בהפרת החוק, עד שנת מאסר בפועל. העבירה החדשה נכנסת גם לרשימת עבירות המקור התומכות בעבירה הפלילית של הלבנת הון.

לפי נתונים של היחידה לנותני שירותי מטבע במשרד האוצר, דרך צ'יינג'ים חוקיים ולא חוקיים באזור התחנה בלבד כבר הוצאו מישראל כ-2 מיליארד שקל, ובנוסף מגלגלים שם מחזור של כ-400 מיליון שקל בהמרות מטבע. ביחידה טוענים כי אלה מספרים רשמיים שנאספו בשטח, וההערכה היא שבפועל הסכומים גבוהים אף יותר.

עוד טוענים שם, כי מאחר שחלק נרחב ממחזור הכספים הזה מתקבל מאנשים חסרי זהות רשמית, העסקות אינן מדווחות כנדרש בחוק, ובעלי הצ'יינג'ים חומקים מתשלום מס. על הרקע הזה בוצעו בשנה האחרונה כמה מבצעים של פקחי משרד האוצר בשיתוף עם שוטרי יאחב"ל, שחשפו תופעה חדשה ומרתקת: בנקים פיראטים של "אנשי אמון" מקרב מבקשי המקלט, שמחזיקים בעסקיהם - ולעתים על גופם ממש - מאות אלפי שקלים במזומן.

"גילינו העברות במיליארדים לכל מיני מדינות, לא רק לאפריקה", אומר בכיר בנש"מ. "בחסות האנונימיות של המסתננים בצ'יינג'ים, גורמי פשיעה וארגוני טרור מעבירים כספים למחוזות שונים ברחבי העולם. לאחרונה אכן תפסנו אצל מסתננים סכומי כסף גדולים במזומן והכספים הללו מיועדים לחילוט לטובת המדינה. בשלב זה מדובר בכמה מיליונים, שיעברו תהליך חילוט בבית משפט. כמובן שיהיו גם פשרות והסדרים שונים - בכל זאת, אנחנו גם בני אדם".

ישראל, חרטום, דובאי, מצרים

לואל צגאי ישב בחדר החקירות של היחידה הארצית לחקירות פשיעה כלכלית (יאל"כ), לאחר שהרשויות תפסו בתקרת החנות שלו בנווה-שאנן 272,500 שקל ועוד 59,535 דולר במזומן. צגאי נעצר כבר לפני שלוש שנים, במסגרת חקירה של רשת בדואים מסיני, שחוטפים אפריקאים המבקשים להסתנן לישראל, ובאמצעות אנשי קשר בתל-אביב סוחטים כופר של עשרות אלפי דולרים מבני משפחותיהם בארץ. בחקירתו הוא ציין שחלק מהכסף נועד לשחרר חטופים אריתריאים במצרים, על מנת שיוכלו לעבור לישראל. הדולרים, הסביר צגאי, שייכים לאיש עשיר מאריתריאה, מעין ברון רוטשילד מקומי, שמלווה כסף לאריתריאים שרוצים לצאת לעבוד בישראל. שאר הכסף, אמר, נשלח מהמסתננים בארץ לבני משפחתם בחו"ל.

"נכנסתי לישראל בדצמבר 2007", סיפר לחוקרים. "יצאתי מאריתריאה לאתיופיה, מאתיופיה לסודן, מסודן למצרים וממצרים לישראל. בהתחלה עבדתי במלון בהרצליה ועכשיו השכרתי חנות ברחוב נווה שאנן, 4,000 שקל לחודש. הכסף שתפסתם אצלי בחנות זה של אריתריאים שאין להם איפה לשים את הכסף. יש לי רשימה בבית למי שייך כל הכסף. רק 130 אלף שייכים לי. הדולרים הם של האיש העשיר מאריתריאה שאנשים היו מלווים ממנו. יש לי משפחה בחרטום ובדובאי, אני אוסף כסף מהאנשים ושולח לדובאי, ושם יש סוחר שממיר את זה לכסף אריתריאי, ולאחר מכן הוא מועבר לאיש העשיר".

החוקר, רס"ר אופיר גולן, מעמת אותו עם מסמכים המוכיחים שבוצעו דרכו העברות כספים גם למצרים, ולא רק לדובאי, ומטיח בו שמדובר בכספי כופר אשר שולמו לחוטפים בסיני. זמן מה אחרי החקירה צגאי שוחרר למעצר-בית. כתב האישום נגדו, בסופו של דבר, התבסס על סעיף של סיוע למסתננים, ולא על סחיטת מסתננים, כפי שנחשד בתחילה. הכסף שנתפס נמסר לרשות המסים, שביקשה מבית המשפט לעקל אותו כעירבון לתשלום שומת מס שתיקבע לו.

המהלך הזה קומם את סנגורו של צגאי, עו"ד ניר זנו ממשרד ניר זנו וזהבה קרן, שמייצג עוד כמה מבקשי מקלט שכספם הוחרם. "הופכים אותם לעבריינים בעל כורחם וגם לוקחים להם כסף", הוא מלין ביום שמש לוהט בפתח דוכן הדסקית של שישאי גברהמסקל. "גם צגאי וגם גברהמסקל הם אנשי עבודה, מוכרים ויציבים בעסקיהם. אנשים שמים אצלם כסף למשמורת מפחד שיגנבו להם אותו ברחובות או שיגרשו אותם ביום אחד. אלה תנאי החיים הקהילתיים בדרום תל-אביב שיצרו את הפונקציה הזו".

רשות המסים רואה את הדברים באור קצת אחר: "חישבנו לו שומה על בסיס עסק לממכר מזון וחטיפים במקום סואן", כתב חוקר מע"מ בתצהיר לבית המשפט. "מאחר שהמקום פועל גם בלילה, יש להוסיף 35% לפדיון ועוד 36% על שני עובדים. לפי תחשיב הרווח הממוצע בעסק מסוג זה, 65%, הכנסתו החייבת במס היא 1,608,100 שקל. כמו כן למדנו על פעילות ענפה של העברת כספים לחו"ל. הוא הודה שגבה עמלה של 20-15 שקל לכל 100 דולר, ולדבריו הוא מעביר לחו"ל סכומים בין 10,000 דולר ל-40 אלף דולר בחודש, ויש עוד העברות של 300 אלף שקל בשנה מתשלום כופר עבור חטופים בסיני.

"לפיכך, סך כל ההכנסה החייבת נקבע על 3,108,000 שקל, אבל מאחר שהנתונים אינם מאומתים דיים, למען הזהירות נקבעה הכנסתו החייבת במס על שני מיליון שקל בלבד, והוא נדרש לשלם 855,938 אלף שקל".

צגאי, בשפתו הדלה, מתקשה לתאר את התהליך הפלילי ועל אחת כמה וכמה את זה הכלכלי. הוא לא הגיב על שומה שנשלחה לו בדואר, ומשלא הגיב, הוגשה לבית משפט מחוזי בקשה לעיקול הכסף שנתפס במשטרה. הבקשה התקבלה על-ידי בית המשפט במעמד צד אחד, ועו"ד זנו הפליליסט נאלץ להעביר את הלקוח למשרדו של גלעד ברון המתמחה בעבירות כלכליות ומיסוי.

"קודם המשטרה תופסת כספים שלא כדין ורק לאחר מכן, על מנת 'להכשיר את השרץ', ממהרת המדינה לעכב את הכספים תוך העברת חלקי מידע ועריכת שומה מופרזת ובלתי סבירה", כתבו עורכי הדין ברון ונעם שרעבי בבקשה לביטול העיקול, והציגו עוד פרט חשוב: יומן שנתפס בחנות של צגאי ובו רישום מדויק של הפיקדונות.

"האנשים האלה, חלקם מקבלים שכר בדולרים, ביקשו להפקיד את כספם אצלו", טען עו"ד שרעבי בבית המשפט והצביע על קבוצת אריתריאים שהתייצבו באולם. "הם לא יכולים לפתוח חשבון בנק וגם לא יחזיקו כסף בביתם כי הם ישנים שמונה אנשים בחדר. האנשים האלה נמצאים פה, זה הכסף שלהם".

בשלב הזה הודיעה נציגת רשות המסים, עו"ד קרן יזדי, כי היא מסכימה לשחרר את מרבית הכסף ולהותיר ברשות המדינה רק את 130 אלף השקלים של צגאי, עד שנציגיו יגיעו לשומה מוסכמת.

לצגאי, ובעיקר ללקוחות שלו, זה כבר לא משנה: "אני לא יודע איפה האנשים שמים עכשיו את הכסף", הוא אומר. "לא אכפת לי. אני לא שולח יותר כסף לאריתריאה, להורים שלי שם לא חסר כלום".

- התעמרות או מאבק לגיטימי?

תיק צגאי פקח את עיני חוקרי רשות המסים לסצנה הכלכלית בקהילת מבקשי המקלט, והוא גם משקף תהליך אכיפתי שהפך לאחרונה שגרה עסקית באזור התחנה המרכזית - מעצר, תפיסת כסף, עיקול, חילוט. לעתים הכסף משוחרר וחוזר לבעליו.

כך, בוקר אחד ביולי 2012, פשטו בלשים של יאחב"ל על צ'יינג' חוקי במדרחוב נווה שאנן, כדי לאבטח את פקחי יחידת הנש"מ ורואי החשבון של חברת פאהן קנה בע"מ. הביקורת התייחסה לתקופה מיולי 2008 עד יולי 2012 ומצאה לא מעט חוסרים בחובות הדיווח. אין צורך לדון כאן בכל הממצאים, למעט נתון אחד רלבנטי: במהלך ארבע השנים האלה העביר הסניף הקטן בנווה שאנן 35 מיליון שקל לחו"ל (לשם השוואה, מחזור המרת המטבע באותו צ'יינג' עמד על 2 מיליון שקל בלבד).

במסגרת הבדיקה גם נמצא כי ב-5,000 עסקות העברה לחו"ל לא נרשמה זהות מבקש ההעברה, וכי העסקות לא דווחו כעסקות בלתי רגילות חרף החובה לעשות כן בעסקות של למעלה מ-1,000 שקל, כאשר מבצע העסקה אינו מזוהה. כעת עומד הצ'יינג' בפני ועדת העיצומים של יחידת נש"מ. אבל זה רק ההליך המינהלי; לא מן הנמנע כי יוגש נגד הבעלים גם כתב אישום פלילי בעבירה של הלבנת הון.

"זה בדיוק המקרה שמדגים מדוע פורחים הצ'יינג'ים במדרחוב נווה שאנן", אומר פקיד בכיר ביחידת הנש"מ. "רק ברחוב הקטן הזה יש עשרה צ'יינג'ים חוקיים. בכל מתחם התחנה יש כ-30. עכשיו צא וחשב בכמה כסף מדובר".

מרבית הצ'יינג'ים חזרו כבר לעבוד ומנהלים משא ומתן עם יחידת הנש"מ בניהולו של יואב צבר, המומחה מספר 1 של מדינת ישראל בנושא הבוער של הצ'יינג'ים.

"נו באמת", תוהה מקורב לבעל הצ'יינג'. "מי כאן המלבינים, האריתריאים או אנחנו? ומה כבר מלבינים, משכורות של אריתריאים מסכנים? איפה כאן תכלית ההלבנה? זה לא רציני. לא חייבים לעצור אנשים, לאלץ אותם להשקיע כסף בייצוג משפטי ולהפסיד בעיצומים כספיים. המבצעים האלה מרגישים כמו מבצע הסברה אלים לחוק החדש".

"רבים מהם בכלל מתנהלים על-פי הוראות חוק איסור הלבנת הון", מסביר עו"ד רונן רוזנבלום, המייצג את אחד הצ'יינג'ים שעומדים כעת בפני ועדת העיצומים. "נכון שיש מקום לתת שירות חוקי ומקצועי לציבור רחב ביותר של עובדים זרים לא חוקיים; ונכון שתפקיד רשויות האכיפה הוא לוודא שהדברים נעשים בהתאם לחוק; אבל יש לעשות זאת באמצעים מידתיים ולא באמצעות גלי מעצרים, פשיטות וסנקציות כספיות שמתאימות למאבק בפשיעה חמורה. מדובר בנותני שירותי מטבע, שספק אם מחזור עסקאותיהם מתקרב בכלל לקנס".

האוצר: "עושים עלינו חוואלות"

בנש"מ טוענים כי יש כיום כעשרת אלפים חשבונות בנק מוסדרים של מסתננים מבקשי מקלט, ועדיין שוהים בישראל עוד כ-50 אלף שמנהלים את ענייניהם הכספיים ב"בנקים" פרטיים.

מבחינת האוצר, מדובר במיליארדים שמסתובבים והם אינם יודעים היכן בדיוק. המהלך האחרון כלל למידה של הנושא והנחת יסודות לאיסוף מידע מודיעיני בשטח. כאשר מושמעת ביקורת על הכוחנות ועל חוסר המידתיות של מהלכים אלה, נשלפת התשובה הישראלית המוכרת: חשד לכך שארגוני הטרור משתמשים במערכת הבנקאות הפירטית לצורך העברות כספים לשטחי הרשות הפלסטינית, עזה, סיני וסודן. "הם עושים עלינו חוואלות", אומר פקיד באוצר.

- חוואלות?

"זה מושג מקצועי מהשטח, שכולל מערכת סיבובית של כספים, שימוש בעובדים זרים לצורך העברות כספים לשטחים וקיום התחייבויות בחו"ל".

- בינתיים אתם הולכים על בחורים שמוכרים בבוטקה סיגריות וכרטיסי חיוג.

"אנשי האמון האלה, אסור להם לנהל בנקים. מדינת ישראל מאפשרת למסתננים לפתוח חשבון בנק, בצ'יינג', בדואר. כל מי ששומר להם את הכסף, גם אם הוא סודני, שיבוא וידווח כדי שנדע לאן הולך הכסף הזה. אולי הוא הולך למימון טרור? שיבואו לבקש אישור לנש"מ, נשקול, אבל אי אפשר לתת להם להמשיך להחזיק כסף בכמויות אדירות כאלה".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "על מנת להביא לדיווחי וגביית מס אמת, וכחלק מהמאבק נגד מעלימי מס, נוהגת רשות המסים לבצע ביקורות בעסקים בכל רחבי הארץ, כולל במתחם התחנה המרכזית. ככלל, כאשר נישומים אינם מדווחים על הכנסותיהם כנדרש עפ"י החוק, מוצאות להם שומות בהתאם לנתונים הנמצאים באותה העת ונקבעת שומה בהתאם לנתונים החדשים.

"בכל המקרים שצויינו בכתבה לא נמתחה כל ביקורת מצד בית המשפט על התנהלות רשות המסים, שפעלה בסמכות ועל-פי דין, ולראיה בית המשפט נענה לבקשות הרשות. במקרים של שישי ולואל, מדובר בתפיסת כספים בסכומים ניכרים, שלא ניתן הסבר למקורם וזאת במסגרת פעילות של המשטרה".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני ה"בלק פרידיי" טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

אפל מיוזק / צילום: שאטרסטוק

מרחיבה את רשימת ההאזנה: אפל מיוזיק מפתחת שירות לעסקים

לפי דיווח "הוול סטריט ג'ורנל", אפל מפעילה גרסת פיילוט של השירות מזה חצי שנה ונרשמו אליו 25 עסקים עד כה, בהם חנויות המותג ליוויס וחנות הכלבו היוקרתית האנגלית הרודס

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: היתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

מומחי ההגנה של נתניהו: למה לדעתנו סיקור חיובי איננו שוחד

בשימועים בתיקי רה"מ הציגו פרקליטיו חוות דעת מיוחדת שכתבו חמישה מומחים למשפט בכירים, נתן לוין, אבי בל, ריצ'רד הידמן, יוסף טיפוגרף ואלן דרשוביץ, ולפיה אסור לפרקליטות להתערב בנעשה בתקשורת • כעת, ערב החלטת היועמ"ש הם מבקשים להשיב למבקרים ● דעה

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

בחמישייה הפותחת של הבורסה: קבוצת הנדל"ן עזריאלי כבר בשווי של 32 מיליארד שקל, לאחר עוד דוח חזק

הרווח הנקי צמח ברבעון השלישי ב-9% ל-289 מיליון שקל ● מתחילת השנה רשמה הקבוצה שיערוכי נכסים ב-175 מיליון שקל, בעיקר מפעילות המשרדים, שתרמו לזינוק של 30% ברווח בתקופה זו ל-990 מיליון שקל

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הסכסוך בתמר הוא העדות הטובה ביותר להצלחת מתווה הגז

בימים שבהם מאגר לוויתן מתחיל בהזרמת הגז ומגשים בכך את מטרתו העיקרית של המתווה, חייבים להודות ביושר שגם בתחום יצירת התחרות במשק הגז המתווה הצליח הרבה מעבר לציפיות המצומצמות שתלו בו ● פרשנות

חברות התקשורת / עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

חברות הסלולר מבקשות דחייה במכרז הדור החמישי

פרטנר מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בסוגיית מבנה דירקטוריון החברה, סלקום מבקשת דחייה בשל אי-השלמת המו"מ עם גולן טלקום ואקספון, והוט מובייל מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בפרטנר

עובדי חברת החשמל / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

חברת חשמל רשמה רווח של 1.45 מיליארד שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה

את 9 החודשים הראשונים של 2019 סיימה חברת חשמל עם עלייה של 1 מיליארד שקל בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2018 ● החלטת הממשלה בדבר השינויים המבניים במשק החברה הביאו לרישום הוצאה בסך של כ-681 מיליון שקל

גיימרית / צילום: Shutterstock

גוגל השיקה את הפרויקט השאפתני של גיימינג בענן ומפתחת 450 משחקים

מעתה יוכלו גיימרים לשחק במשחקים באיכות גבוהה בדפדפן כרום ובמכשירי פיקסל, ללא צורך בחומרה יקרה ומתקדמת ● השירות טרם זמין בישראל

אילוסטרציה: shutterstock

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בוול סטריט נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט האמריקאי הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ על רקע עלייה נמוכה מהצפוי במלאי בארה"ב

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קרית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725), שיוצר ב-7 בנובמבר, ותאריך האחרון לשימוש הוא ה-7 בדצמבר 2019

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר: "מקווים להגיע למצב שבו נתחיל לממן את עצמנו וחיים בזכות עצמנו"

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

עובדי חברת CHEQ  / צילום: יח"צ

חברת CHEQ גייסה 16 מיליון דולר כדי להגן על המפרסמים

את סבב הגיוס השני של החברה המפתחת מערכות להגנה על פרסומות ברשת הובילו MizMaa ו-Battery ונצ'רס ● סך הכל גייסה החברה 22 מיליון דולר