גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אורי אבנרי: "הטייקונים טפילים. דנקנר עוסק רק בעסקי אוויר"

אורי אבנרי, זקן השבט של העיתונות, חוגג 90: "מפלגת העבודה מבוססת על אשכנזים - אין לה תוחלת" ■ "אנשי המחאה החברתית ניתקו בין המצב הכלכלי-חברתי לכיבוש, זה רע מאוד" ■ "פרס, איש השלום? זה מגוחך לחלוטין"

"אני מרגיש כמו מתחזה", מצהיר אורי אבנרי כשהוא נשאל על גילו הטרי. "מישהו הפיץ את השמועה שאני בן 90, אני צריך לשחק בן 90, אבל אני לגמרי לא מרגיש ככה. אפילו לא קרוב לזה. כשאני שומע בחדשות שקרה משהו למישהו בן 90, או אפילו בן 80 או 70, אני אומר לעצמי 'וואו, איזה זקן'".

‏- ‎‎איך חגגת את יום הולדת 90 שלך? ‏‏

‎‎‏"לא עשיתי כלום. לא יצאתי מהבית. אני לא איש של חגיגות".

אבנרי לא צריך שתדליקו לו נר ליום ההולדת. זקן השבט של העיתונות הישראלית, העורך והבעלים של "העולם הזה" במשך 40 שנה, חבר כנסת לשעבר ופעיל שלום נצחי - מתבונן על הגיל שלו באותו ריחוק אירוני טיפוסי שבו הוא מסתכל על יתר הגורמים המרכיבים את סביבתו - האישית והציבורית כאחד. ריחוק שאינו מתיר כניסה לרגשות מיותרים, שמקדש את היכל השכלתנות הטהורה שבו הוא ביסס את חייו.

אבנרי שוקד בימים אלה על ערב עיון שהוא מארגן ב"צוותא" (ב-28 באוקטובר), אשר יוקדש לשאלה האם מדינת ישראל תתקיים בעוד 90 שנה.

‏ - ‎‎אז מה, תתקיים או לא תתקיים?

‏‎‎‏"אני חושב שהיא תתקיים".

‏- ‎‎ואיך היא תיראה?

‏"הו, זאת השאלה. היא עלולה להיראות רע מאוד".

‏‏- ‎‎מה הסצנריו הכי גרוע מבחינתך?

‏"להיות מדינת אפרטהייד. מדינה של דיכוי קיצוני".

‏- ‎‎אבל לפי מאמריך זה מה שקורה כבר היום.

‏‎‎‏"היום זה עוד גן עדן. זה קורה היום בשטחים הכבושים, אבל ישראל עצמה היא עדיין מדינה די דמוקרטית בהשוואה לאחרות. יחד עם זה, אני אופטימי. אני אופטימיסט מטבעי".

‎‎- השמעת לא פעם ביקורת על המהלכים של מארגני המחאה החברתית. למה?

‎‎‏"דפני ליף וחבריה עשו דבר מאוד רע בכך שהם ניתקו שני דברים שאי-אפשר לנתק ביניהם - המצב הכלכלי-חברתי והכיבוש. כל עוד הכיבוש נמשך - לא יכול להיות שום תיקון במדינת ישראל בשום תחום, כיוון שהכסף הולך לביטחון, והמנטליות היא מנטליות כובשת. אנשי המחאה הפכו את הכיבוש לפיל העומד באמצע החדר וכולם מתעלמים ממנו. זה נובע בעיניי מעצלנות ומאסקפיזם".
‏‏
- ‎‎יש היום בכלל שמאל בישראל?

‎‎‏"אין שמאל. הוא לא קיים באופן פוליטי. במרצ אולי עוד יש קצת, אבל זהבה גלאון היא לא אישיות כריזמטית שתקים את השמאל מחדש. צריך להקים את השמאל מעפר, ומדובר פה במבצע אימתני".

‎‎- אני מבינה ששלי יחימוביץ' לא ממש עונה מבחינתך להגדרה של שמאל.

‎‎‏"שלי מייצגת תנועה שאין לה סדר יום פוליטי. לכן זה לא יכול להיות שמאל. השמאל צריך לכלול קודם כל את הציבור המזרחי. מפלגה שמבוססת על אשכנזים - אין לה תוחלת. היא נוגדת את ההיגיון הפוליטי ואת ההיגיון הדמוגרפי. להביא בשורה שמאלנית חברתית ולאומית לציבור המזרחי זה אחד התפקידים הכי חשובים בארץ. היום השמאל הוא אשכנזי טהור עם יוסי יונה כעלה תאנה. כך זה היה מאז ומעולם. מפא"י תמיד מצאה מזרחי מחמד להתקשט בו". ‏

‎‎ניירות אנטי-ערך

‎‎אבנרי, שנלחם כל חייו על דמותה המוסרית-פוליטית של ישראל, מחזיק גם במשנה כלכלית-חברתית סדורה, ולא חוסך את חיציו ממי שלדעתו מהווים היום מודל להתנהלות אנטי-ציונית - הטייקונים.
‏‏
לדבריו, "אני בעד תחרות ויוזמה חופשית. בחיים שלי לא הייתי קומוניסט. אני בעד חברה קפיטליסטית עם תיקונים סוציאליסטיים, כמו במדינות הרווחה. אלא שאני מבחין בין יזמות יוצרת, בונה, מספקת עבודה, תורמת - לבין הטייקונים שמונעים תחרות מאנשים אחרים ועושים הכול כדי לקבע את המצב הקיים, שבו השליטה על המשק היא בלעדית בידיים שלהם.

‏"אבא שלי בחוץ לארץ היה בנקאי. מגיל מאוד צעיר הוא התחיל לעבוד בבנק וסחר בניירות ערך. כשהוא בא לארץ, הוא נשבע שבחיים שלו הוא לא ייגע בנייר ערך כי זה אנטי-יצרני, והוא קיים את זה.

‏"יש לי כל הכבוד לאיש כמו סטף ורטהיימר שבנה במו-ידיו מפעל, סיפק עבודה לאלפי אנשים ובסוף מכר את זה במיליארדים. לעומתו, אנשים כמו נוחי דנקנר, שרק משחקים במניות, שלא בונים כלום אלא רק מספסרים בניירות ערך, מייצגים את החזרה למודל הישן של היהודי הגלותי, האנטי-יצרני שמתעסק בלופט גישפעט (עסקי אוויר ביידיש - נ.ג).
‏‏
‏"בנינו את הארץ כדי לשנות את המודל הזה, להיות יצרניים, ועכשיו במדינת היהודים אנחנו חוזרים לשם באופן הרבה יותר קיצוני. לכן, כל הטייקונים עם הפירמידות, עם האוסף המקרי של המפעלים שיש להם, שהם קונים ומוכרים, קונים ומוכרים - עוסקים בעצם באנטי-ערך, באנטי-בנייה ובאנטי-יצרנות, ולכן לא רק שההתנהגות שלהם היא אנטי-קפיטליסטית אלא שהם עושים דבר שהוא במהותו אנטי-ציוני.

‏"והבנקים, מצדם, מלווים להם כסף כדי שימשיכו לספסר בכספים של הציבור. שימשיכו לקחת הימורים הרפתקניים מכספי קרנות הפנסיה שלנו. הטייקונים חיים על חשבוננו, לוקחים את הכסף שלנו, משחקים איתו בקזינו שנקרא בורסה ובסוף גם לא משלמים מסים. זאת טפילות לשמה. לצערי, זאת אותה הטפילות שייחסו ליהודים בגולה, מה שגרם לכל העולם לשנוא אותנו".

לאבנרי יש תובנות ברורות מאוד גם על עולם התקשורת: "יש כאן המון מומחים לתקשורת ומעט מאוד מאבק על התקשורת. כדי שהעיתונות באמת תשרוד, צריך שיהיה ציבור עיתונאים שמספיק אכפת לו כדי להילחם על אופייה של העיתונות. וזה מה שכל-כך חסר. כולם היום רק רוצים לחזור הביתה בשלום".

‎‎- ונניח שיקום כאן ציבור עיתונאים לוחם, חדור עקרונות ומוטיבציה. ברמה הכלכלית, איך השינוי הזה יכול להתקיים כשהעיתונות תלויה במפרנסיה - מפרסמי המודעות?

‎‎‏"לדעתי הממשלה צריכה להחליט שהציבור ייתן סכום מסוים, נניח 100 מיליון שקל בשנה, לעיתונות הכתובה, וכך לא ייווצר מצב שבו מי שנותן את הכסף קובע את התכנים. יש בעיות טכניות בדרך של איך לעשות את זה הכי נכון, אבל זה פתיר. יש כאן מבקר מדינה שנבחר על-ידי הכנסת ולא תלוי בממשלה והוא יכול לפקח על זה. אפשר להקים קרן שלא תהיה בשליטת השלטון אלא בשליטת איזשהו גוף, כמו הגוף שממנה את השופטים, שהעיתונות תהיה שותפה בו, והם יחלקו את הכסף לעיתונים לפי גודל התפוצה, בצורה הכי פשוטה. את אותו מודל אפשר ליישם גם בטלוויזיה".
‏ ‏
- ‎‎קשה להתעלם מהאנלוגיה ההפוכה שאתה מייצג למכרך משכבר הימים, שגם חגג לא מזמן יום הולדת 90, אחד - שמעון פרס.

‎‎‏"כן, הייתי אומר. הכרתי את שמעון פרס לפני 60 שנה. היינו בני 30. הוא היה מנכ"ל משרד הביטחון, ואני הייתי עורך העולם הזה. לא מצאנו חן זה בעיני זה, וזה נמשך עד היום, עם הפסקות קצרות".
‏‏
- ‎‎איך אתה מסביר את המעמד של איש השלום העולמי שפרס זוכה לו ביושבו כנשיא המדינה, עיין ערך כל גדולי העולם שהצדיעו לו ביום הולדתו.

‎‎‏"זה מגוחך לחלוטין. זה אדם שכל-כך זקוק לאהבה ולהכרה. כל חייו פרס היה פוליטיקאי, ובחיים שלו הוא לא ניצח במערכת בחירות אחת. אפילו לקצב הוא הפסיד. תארי לעצמך. זה איש שבחיים שלו לא היה נאמן לאיזה רעיון יותר מחצי שנה. הוא הרי החליף את דעותיו בגדול ובקטן כל כמה שבועות לפי הספר האחרון שהופיע בשוק".

עוד כתבות

שלי יחימוביץ' / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חסינות שוב על הפרק: כמה גורפת הייתה תמיכת הליכוד בביטול החסינות האוטומטית?

שורת עבירות פליליות שביצעו ח"כים הובילה את הכנסת ב-2005 לשנות את החוק שמעניק להם חסינות אוטומטית ● מי הצביע בעד התיקון? לפי שלי יחימוביץ', "הצביעו בעדו כל חברי הליכוד" ● האם היא מדייקת? ספרנו אצבעות ● המשרוקית של גלובס

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים

אמזון/ צילום:   Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

אמזון מציעה גיפטקארד של 25 דולר בתמורה לסריקת גופכם בבגד ים בתלת-ממד

ענקית הסחר המקוון עורכת מחקר במסגרתו תאסוף סריקות תלת-ממד של מבני גוף שונים ● הסכמתם להשתתף? אמזון תעניק לכם גיפטקארד של 25 דולר לקניות באתרה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ליברמן דחה את הפשרה והודיע כי יצביע בעד פיזור הכנסת

(עדכון) המפלגות החרדיות קיבלו את מתווה הפשרה של נתניהו לגבי חוק הגיוס, אך ליברמן הודיע כי הוא דוחה סופית את המתווה

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

ירון אשל, חיים כצמן וגבי רוטר / צילום: ויקטור לוי

העיקר זה הנוסטלגיה? חיים כצמן אירח בראנצ' בכיכר דיזנגוף בתל אביב

וגם: בריזה תל אביבית ומסיבה פולנית: מי חגגו 90 לחברת התעופה לוט? ● בגלל הנפש: פרס מורטון א. רודרמן הוענק למייקל פלפס ● 
אף פעם לא מאוחר מדי: נתי ודבי סיידוף חוגגים "וודסטוק" באל.איי ● הרשת החברתית

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

מפעל איסכור/ צילום: איל פישר

עובד שיפוצים נהרג, ומנהל החברה מואשם בגרימת מוות ברשלנות

באוקטובר 2016, ביומו הראשון בעבודות שיפוצים במפעל בקריית גת, נהרג דאהר אבו זלטה לאחר שנפל מגובה רב ● בכתב האישום שהוגש היום נגד מעסיקו – יצחק בן חמו – נטען כי הגג ממנו נפל אבו זלטה לא נבדק ע"י גורמי מקצוע

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

למרות ההתנגדויות: אושרה חבילת התגמול הענקית של אייל לפידות בשיכון ובינוי

(עדכון) - חבילת התגמול ללפידות היא אחת הגבוהות אי-פעם למנכ"ל בשוק ההון ● הדובדבן שבקצפת: חבילת אופציות בשווי 65 מיליון שקל ● נדחתה ההצבעה על תגמולי היו"ר תמיר כהן והמנכ"ל היוצא משה לחמני ● הסתיימה חקירת השוחד שבה מעורבים בין השאר לחמני ובעלת השליטה לשעבר אריסון

מאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

מאיר שמיר הציע לרכוש את אפריקה ישראל תמורת סכום של לפחות 480 מיליון שקל

שמיר ניהל מו"מ קשה בשבועות האחרונים עם נציגות מחזיקי האג"ח והנאמנים ● בסביבת הנציגות היו מעדיפים לראות כבר עכשיו הצעה נדיבה יותר, שתשקף תמורה גבוהה יותר למחזיקים

שאול ואיריס אלוביץ בבית המשפט היום / צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: שוחרר חלקה של איריס אלוביץ בבית המגורים בצהלה

בתוך כך, בוטלו צווי איסור היציאה מהארץ נגד שאול ואיריס אלוביץ; השניים יפקידו את דרכוניהם אצל סנגוריהם ויעדכנו את הפרקליטות בטרם כל יציאה מהארץ ● יציאה משותפת של בני הזוג לחו"ל תחייב אותם בהפקדת ערובה בסך חצי מיליון שקל

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

סניף בנק מזרחי טפחות / צלם: יח"צ

מניית מזרחי זוכה להעלאת מחיר יעד שנייה בתוך חודשיים: המלצת "קנייה" מהאנליסטים של סיטי ואקסלנס

"אנו אוהבים את מניות הבנקים בישראל באופן כללי", ו"במיוחד את מזרחי טפחות, משום תיק המשכנתאות האיכותי וגם בגלל הגידול הדו-ספרתי ברווחיו ממשכנתאות ומתחומים אחרים" - כך אומרים האנליסטים בקבוצת סיטי, שמצמידים למניית בנק מזרחי טפחות מחיר יעד גבוה ב-16.5% ממחיר השוק

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

שת"פ לשירותי בריאות כללית עם קרן הון סיכון אמריקאית

מור יישומים, חברת המסחור של שירותי בריאות כללית, חתמה על שיתוף פעולה עם קרן הון הסיכון אספייר וונצ'רס האמריקאית המשקיעה בתחום מדעי החיים, וכן עם האקסלרטור The Smart Health Innovation Lab

כוורת דבש / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הביקוש עולה, הדבורים נעלמו: מחירי הדבש מתחילים לעקוץ

גל חדש של ביקוש לממתיקים טבעיים במקום סוכר לבן וירידה באוכלוסיית הדבורים שפוגעת בייצור ההמוני העלתה את מחירי הדבש בעולם לשיא • ומה קורה בישראל? לפי שעה המשבר עדיין לא הגיע לכאן

עתודות קרקע בדרום חולון / צילום: Shutterstock

חולון מציגה: איך ייגמר הקרב הלוהט על 13 אלף דירות ו-2.5 מיליארד שקל

יותר מ-13 אלף דירות יוכלו להיבנות בעתודת הקרקע העיקרית של חולון, תוכנית ח/500 בדרום העיר ● הוועדה המקומית הוציאה שומות להיטלי השבחה שמסתכמות במיליארדים, אולם פעם אחר פעם השמאים המכריעים מקטינים את השומות בעשרות אחוזים

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר