גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההיי-טקיסט שמתיימר להפוך את אלווריון לחברת ענק

חורחה פיניאבסקי, האיש שמאחורי הזכייה במכרז אלווריון, מתכוון להפוך אותה ל"שחקנית אמיתית שנותנת פתרון מקצה לקצה בעולם התקשורת, וממוכרת 'קופסאות' למוכרת פתרונות ופרויקטים" ■ "נעשה ממנה משהו גדול"

בערב ראש השנה יצאה חברת ציוד התקשורת אלווריון לדרך חדשה, לאחר שבית המשפט אישר את מכירתה לוואלי טלקום, תמורת 38 מיליון שקל. החברה החבוטה, שלאחר שנים קשות של פיטורים וניסיונות התאוששות הגיעה בקיץ לכינוס נכסים, הפכה ל"סחורה חמה", שעליה התחרו ואלי טלקום וסיגמא ווייב. ואלי זכתה במכרז, ולאחרונה הועברה לידיה השליטה באלווריון.

איש ההיי-טק חורחה פיניאבסקי, ממייסדי ומנהלי חברת ציוד התקשורת Mobile Tornado הנסחרת בלונדון, עומד מאחורי ואלי. שותפו בהשקעה הוא אחד מעשירי בריטניה - פיטר ווילקינסון, שהוא גם שותפו של פיניאבסקי במובייל טורנדו. גם לאיש העסקים פלג הדר יש אופציה לרכישת החזקות, ואילו האני אלעלמי, בעל חברת אינטרנט ברשות הפלסטינית, שהוזכר כאחד מהשותפים, נשאר בשלב זה כלקוח בלבד, ואינו חלק מגרעין השליטה.

- כשקיבלתם לידיכם את אלווריון, קיבלתם את מה שציפיתם - או שהיו הפתעות?

פיניאבסקי: "האמת היא שהכול בסדר. אנחנו יודעים שאנחנו הולכים לעבוד קשה, אבל אנחנו רגילים לזה".

- מתי התחלתם להתעניין באלווריון?

"כבר לפני שנתיים וחצי, אבל אז הם היו גדולים מאוד, ובכלל לא התייחסו אלינו".

אלווריון נוסדה בתחילת שנות ה-2000 ממיזוג בין החברות בריזקום ופלוור הישראליות. בשיא, העסיקה החברה 1,100 עובדים, ונסחרה בשווי שהתקרב למיליארד דולר. החברה הייתה מובילת שוק בטכנולוגיית ה-WiMAX, שלא פרצה כמצופה, ונאלצה בשנים האחרונות לנסות להתאים את פעילותה לתנאי השוק החדשים.

"הבעיה הייתה שאלווריון הייתה חברה ללא 'בעל בית', אלא עם הרבה מאוד אחוזים שפזורים בגופים שונים", אומר פיניאבסקי. "נעשו הרבה מאוד טעויות, החל מכמות ענקית של עובדים, הרבה חברות בנות, מכירות לא נכונות וגם קווי מוצר שלא היו, ושאנחנו נוסיף".

החברה נמצאת בתהליך לגיוס מנכ"ל מקצועי ובעל ניסיון, "שייקח את החברה קדימה", כהגדרת פיניאבסקי, שיכהן כנראה כיו"ר.

- מה תעשו באלווריון שיהיה שונה מבעבר?

"השינוי המהותי הוא להפוך את החברה ממוכרת 'קופסאות' למוכרת פתרונות ופרויקטים. בעבר אלווריון מכרה ציוד לחברות שביצעו פרויקטים. אם לדוגמה עירייה רצתה להקים safe city (מערכת בקרה עירונית מצולמת לצורכי ביטחון, ש' ח' ו'), היא קנתה ממישהו אחד מצלמות, מאלווריון את העמודים עם האנטנות של ה-WiMAX או ה-Wi-Fi, ומי שביצע את השירותים המקצועיים הוא זה שעשה את רוב הכסף. הכוונה שלנו היא לא לנתק את הקשר עם השותפים הטובים הקיימים, אבל כן להוסיף נדבך נוסף של שירותים.

"נשקיע בעצמנו בתשתיות, כך שנוכל ליהנות מהכנסות חוזרות, לגבות דמי שימוש ולדעת מה תהיה ההכנסה בחודש הבא. פעם מישהו אחר נהנה מהאפסייד, היום אלווריון תדאג גם לעצמה".

- אלווריון התמקדה בעבר בשוק ספקיות התקשורת, ומאוחר יותר בלקוחות הממשלתיים-ארגוניים. איפה יהיה המיקוד עכשיו?

"יהיו כמה שילובים. כל מי שצורך אינטרנט בחוץ צריך את המוצרים שלנו, והיום כולם מסתובבים עם מכשירים שמחוברים לאינטרנט. עם ספקי תקשורת נעבוד בנישה הספציפית של Offload (הקלה על עומסים ברשת, ש' ח' ו'). נוסף על כך המוצרים שלנו עובדים לרוחב כל תחומי החיים, לדוגמה בתחום החינוך, אם מדינה מסוימת הבטיחה מחשב לכל מורה, זה אומר גם חיבור לאינטרנט. ויש גם את תחומי ה-Homeland security, רפואה, עיר בטוחה. המוצרים שיש היום לאלווריון נותנים פתרונות טובים לכל אלה".

פיניאבסקי לא מסתפק בקיים, ומבטיח להיכנס גם לתחומים חדשים, בהם טכנולוגיית התקשורת האלחוטית LTE. "לא עצרנו פה. אנחנו רוצים שאלווריון תהיה שחקן אמיתי, שנותן פתרון מקצה לקצה בעולם התקשורת", הוא אומר.

הכונס הפך את המלצתו

המכרז לרכישת אלווריון מידי כונס הנכסים התחיל במחיר נמוך בהרבה מהמחיר הסופי, והתחרות בין ואלי לסיגמא ווייב הובילה לעליית המחיר. למעשה, הדיון האחרון בבית המשפט החל כשכונס הנכסים, רו"ח יואב כפיר, ממליץ על הצעת סיגמא, לאחר התמחרות בת 11 שעות בין הצדדים. אלא שעם פתיחת הדיון הפתיעה ואלי ושיפרה את הצעתה, למרות התנגדות סיגמא. תמיכת העובדים והנושה המובטח בוואלי הובילה את כפיר להפוך את המלצתו, ולזכייתה במכרז.

- תמיכת העובדים הובילה לזכייתכם. איך שכנעתם אותם?

"להערכתי סיגמא חיפשה פלטפורמה לעשות מיזוג הפוך לחברת סופרקום שבשליטתה, ולא הייתה סינרגיה למוצרים שלהם. אני מפרגן להם, הם עושים דברים יפים בסופרקום, אבל אנחנו נמצאים בשוק התקשורת, יש לנו פרויקטים של Homeland security בחמש יבשות, ואנחנו עובדים עם חברות התקשורת הגדולות. העובדים השקיעו הרבה מאוד זמן, ורצו לראות עתיד אמיתי בחברה".

תחת ניהול הכונס הועסקו בחברה 55 עובדים, וואלי התחייבה להעסיק 48 מהם בתנאים שהיו להם טרום הכינוס. "העובדים מאוד נאמנים ומחויבים לחברה", מספר פיניאבסקי.

- ומה בנוגע ללקוחות, הם לא חוששים לעבוד עם החברה?

"אני חושב שלא. אנשים אוהבים את מוצרי אלווריון. אנחנו בקשר עם כמה מהלקוחות, והם צמאים לגלות את האור בקצה המנהרה. עד עכשיו הוכחנו רצינות לאורך זמן, ואני לא מאמין שתהיה סיבה שהלקוחות יחששו".

- יש תכנון למזג את אלווריון עם מובייל טורנדו, שהיא מעין חברה אחות כיום?

"אין תכנון כזה. עם זאת, מובייל טורנדו יכולה להיות way to market מדהים לאלווריון, ויכולה לקדם את מוצרי אלווריון בפרויקטים שלה".

הצעד הבא באלווריון הוא הגעה להסדר נושים, שאותו יגיש הכונס כפיר לבית המשפט. כחלק מכך פועל הכונס לערער על החלטת בורסת הנאסד"ק למחוק את אלווריון ממסחר. פיניאבסקי אינו צד להחלטה על הסדר נושים או המשך מסחר, אבל ישמח אם שניהם יצליחו.

- איך אתה רואה את אלווריון בעתיד?

"אני לא יכול לתת תחזיות, כי החברה בורסאית, אבל אנחנו משקיעים הרבה אנרגיה לגרום לחברה להיות מוצלחת ורווחית. לתת עכשיו מספרים לא יהיה רציני, קודם כל צריך להבריא את אלווריון.

"חשוב שהחברה תציג יציבות והמשכיות, ואם היא לא תירדם על זרי הדפנה עם המוצרים שלה, ותשאף ליותר, אז נגיד שהצלחנו. אנחנו באים לא כדי להציל את החברה אלא כדי לעשות ממנה משהו גדול, אבל בלי יומרות: קודם כל המטרה היא לחזור לדרך המלך".

חורחה פיניאבסקי

גיל: 53

מצב משפחתי: נשוי 3 (שתי בנות ובן)

מקום מגורים: צור יגאל-כוכב יאיר

השכלה: מהנדס אווירונאוטיקה מהטכניון

תפקידים: כיום מנהל התפעול במובייל טורנדו; בעבר תפקידי ניהול בטריון, נייס ומדילגו

עוד משהו: סא"ל בשיריון, ממשיך לעשות מילואים בהתנדבות, נהג אמבולנס ביישוב וחבר במשמר האזרחי

אלווריון

עוד כתבות

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן: עדיין לא החלטנו אם להיענות להזמנת הבית הלבן

בהודעת הבית הלבן אתמול נכתב ששני הצדדים כבר הסכימו לבוא, אולם בכחול לבן הבינו היום שמדובר בהפקה שנועדה לשרת את נתניהו וחוששים ממופע ראווה גדול למען ראש הממשלה המכהן אשר יציג את בני גנץ ככינור שני

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

אניסטון וקארל ב"תוכנית הבוקר"./ AppleTV : צילום

דעה: גם באפל מתמודדים עם קשר השתיקה

המסר ברור: אמנם יש לנו עוד הרבה לאן להתקדם כחברה, אבל התהליך הזה כבר כאן ● מי שיתנהל לפי נורמות פסולות, וזה לא משנה כמה הוא פופולרי, עשיר וחזק - ישלם את המחיר החברתי ● דעה

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

סרבנות גט / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: הגיע הזמן להגיד - סרבנות גט היא אלימות

המדינה חייבת לקבוע שכל הליך למתן גט יהיה חייב להסתיים בפרק זמן קצוב ובכך למנוע את עינוי הדין המתמשך ואת הסבל של הנשים העגונות ● דעה

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

הסכנה המרחפת: אובדן הסכם השלום עם ירדן | פרשנות

ההשלכות של תכנית סיפוח או החלת ריבונות על משבצות שטח חלקיות או כל הסדר המשנה באופן מהותי את הריבונות החוקית באיזורי מזרח ישראל - יכולות להיות כבדות מאוד, עלינו, כל הישראלים

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

היועץ לביטחון לאומי לשעבר של ארה"ב, ג'ון בולטון ורה"מ נתניהו בבקעת הירדן / צילום: קובי גדעון לע"מ

דעה: סיפוח? בקעת הירדן תחילה

המחלוקת בישראל ביחס לגורלם העתידי של השטחים הפכה במשך שנים למחלוקת ביחס לזכויותיהם בהווה של המתיישבים בשטחים אלה ● עד כמה מוצדק הפער המשפטי שקיים בין ערי הקו הירוק ליישובים שמחוצה לו, ומה משמעותו האמיתית של רעיון סיפוח? ● דעה

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

טל רז / צילום: סיון פרג'

עוזב ומוכר: טל רז מימש מניות שיכון ובינוי ב-1.3 מיליון שקל

לאחר המכירה, נותרו בידיו של רז מניות בשווי נוכחי המתקרב ל-2.5 מיליון שקל ● לפני הצטרפותו לאפקון משו"ב שימש בין היתר כמנכ"ל עיתון מעריב וכמנכ"ל כלל פיננסים