גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שי לבנת ושותפיו יפרידו בתוך כחצי שנה את החזקותיהם

‎‎‎‎ביהמ"ש קבע את המתווה לסיום הסכסוך בין שי לבנת לשותפיו אמיר אדלר ואילן פדלון ■ השופט הבהיר: חובותיהם של אדלר ופדלון לחברות בהיקף מיליוני דולרים - תקפים ■ "לשי לבנת לא מיוחסת התנהלות פסולה מבחינה ערכית או מוסרית"

‎‎תם ולא נשלם: בתוך פחות מחצי שנה יפרידו איש העסקים שי לבנת ושותפיו העסקיים, אמיר אדלר ואילן פדלון, את אחזקותיהם ב-4 החברות הפרטיות שבבעלותם - כך קבע בית המשפט המחוזי מרכז ערב החג, בהחלטה שנועדה לסיים את הסכסוך העסקי בין השותפים.

במסגרת ההחלטה קבע השופט עופר גרוסקופף את אופן ביצוע ההתמחרות בין השלושה, וזאת בהמשך לפסק דינו החלקי שניתן בתיק בנובמבר אשתקד, שבו הורה על ביצוע ההתמחרות ביחס למניות החברות שבבעלות משותפת.

‏שי לבנת - בנו של אברהם (בונדי) לבנת, ממייסדי תעבורה - הגיש לפני כשנתיים תביעה, שבה טען כי אדלר ופדלון הוציאו במירמה עשרות מיליוני שקלים מחברות "זואי החזקות", "סייפרטק" ו"ימקום הולדינגס בי.וי" שבשליטת קבוצת שי לבנת אחזקות, ושנוהלו בידי השניים, שהם גם בעלי מיעוט בהן. אדלר ופדלון הכחישו את הטענות וטענו מנגד כי כל פעולותיו של לבנת כלפיהם נועדו כדי לנשלם מחלקם בחברות.

‏במסגרת פסק דינו מנובמבר אשתקד קבע השופט גרוסקופף כי לבנת קיפח את זכויותיהם של שותפיו, כשדחק את רגליהם מניהול החברות שבשליטתו. עם זאת, קיבל בית המשפט חלק מרכיבי התביעה שהגיש לבנת נגד אדלר ופדלון, כשהוא מעביר ביקורת על פעולות שביצוע השניים כמנהלי החברות ומבטל את חלקן. כן נקבע כי על הצדדים להציע מודלים להתמחרות לצורך הפרדת עסקיהם המשותפים.

‏‎‎המציעים: אדלר ופדלון

במסגרת ההחלטה מהשבוע שעבר קיבל בית המשפט את עמדתו של לבנת, לפיה במסגרת ההתמחרות יהיו אדלר ופדלון המציעים - יהיה עליהם להציע ללבנת מחיר לרכישת מניותיו בחברות, ולבנת יהיה בעל הזכות להחליט אם למכור להם את מניותיו במחיר זה או לרכוש אותן מהם באותו מחיר ולהישאר בעל השליטה. נקבע כי יתרון זה יוענק ללבנת בשל היותו בעל השליטה בחברות.

‏השופט גרוסקופף דחה את טענת אדלר ופדלון, לפיה לבנת איבד את זכותו ליהנות במסגרת ההתמחרות מהיתרונות שמקנה לו מעמדו כבעל שליטה, בשל כך שקיפח אותם.

בית המשפט הבהיר כי בניגוד לטענתם, פסק הדין הראשון בתיק "אינו מייחס ללבנת התנהלות פסולה מבחינה ערכית או מוסרית, וממילא לא ניתן למצוא בו כל קביעה המצדיקה לשלול מלבנת את זכותו ליהנות מהיתרונות הלגיטימיים שמקנה לו שליטתו בחברות".

‏עוד הובהר בהחלטה כי קביעת בית המשפט בפסק הדין החלקי, לפיה מתקיימת עילה של "קיפוח המיעוט" התייחסה לדוקטרינה משפטית העוסקת במצב של אובדן אמון בין בעלי מניות, ולא הייתה לבית המשפט כוונה לקבוע בכך כי נפל פגם מוסרי או ערכי בפעולותיו של לבנת.

‎‎חובות של מיליונים

‏לצורך סיום המחלוקות בין הצדדים, קבע בית המשפט כי יש לבצע יחד את ההתמחרות ביחס ל-3 מהחברות שבבעלות משותפת - זואי, סייפרטק וימקום. זאת, לפי יחס החזקות אחד, המשקלל את שיעורי האחזקה של כל צד בחברות: כ-58% ללבנת לעומת כ-42% לאדלר ופדלון. ביחס לחברה הרביעית - קמה - נקבע כי לא תבוצע התמחרות, וכי כל רווח בר-חלוקה שלה יחולק בתוך 30 יום בין הצדדים, ביחס של כ-60% ללבנת, כ-28% לאדלר וכ-12.5% לפדלון.

‏בנוסף לכך, דחה בית המשפט גם את טענת אדלר ופדלון כי במסגרת הליך ההתמחרות אין לחייבם בתשלום חובותיהם לחברות בסך של מיליוני דולרים. בית המשפט הבהיר כי בפסק הדין הראשון בתיק נקבע כי החובות של אדלר ופדלון לחברות תקפים, ולפיכך יש להביאם בחשבון בהתמחרות - כך שאם לבנת יבחר לרכוש את ההחזקות של אדלר ופדלון, הוא יקזז מהתמורה לאדלר ולפדלון את חובותיהם לחברות.

בית המשפט הוסיף וקבע הוראות פרוצדורליות לגבי אופן ביצוע ההתמחרות. בין היתר, נקבע כי אדלר ופדלון יגישו עד 2.2.2014 הודעה לבית המשפט, בה ינקבו בשווי החברות; ולבנת יודיע עד 16.2.2014 אם הוא מעוניין לרכוש את החזקותיהם של השניים או למכור להם את החזקותיו; עוד נקבע כי הצדדים יפקידו ערבויות בנקאיות בגובה 3 מיליון שקל, וכי במקרה בו אחד הצדדים לא יעמוד בהתחייבות שנטל על עצמו בהליך ההתמחרות, תחולט ערבותו לטובת הצד שכנגד.

עם זאת, בית המשפט דחה מספר בקשות מרכזיות שהעלה לבנת. בין היתר דרש לבנת פרמיית שליטה של 20%, אך בית המשפט דחה את הבקשה וקבע כי "היתרונות הליגטימיים הנובעים מהיכולת לכוון את פעולת התאגיד צריכים להיות מוקנים לא רק לבעל השליטה מבחינת ההחזקות (קרי לבנת) אלא גם לשותפיו (דהיינו, אדלר ופדלון)".

בנוסף, דרש לבנת כי אדלר ופדלון יפקידו ערבויות בנקאיות בגובה הצעתם במסגרת הליך ההתמחרות, אך בית המשפט דחה דרישה זו וציין כי "משמעותה הצבת מכשול מימוני גבוה מאוד בפני המציע, באופן המרע מאוד את מצבו אף מעבר לעמדת הנחיתות האינפורמטיבית שהוא מצוי בה ממילא".

גם דרישתו של לבנת כי תיערך התמחרות נפרדת ביחס לכל אחת מהחברות נדחתה, כאשר בית המשפט קבע כאמור כי 3 חברות (מבין 4 החברות) יימכרו במסגרת הליך התמחרות אחד, זאת היות ובין היתר "נוהלו עד כה כיחידה אחת".

‏החברות ולבנת יוצגו בידי עורכי הדין גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, אבי סתיו ומיטל טויסטר ממשרד ארדינסט, בן-נתן ושות', ובידי עו"ד גיל רון ממשרד גיל רון, קינן ושות'; אדלר ופדלון יוצגו בידי עורכי הדין בעז בן-צור ואלירם בקל. ‏‎‎‏

עוד כתבות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בצל סגירת השמיים: הוארך הבידוד במלוניות לשבים מ-5 מדינות

עדת השרים לקורונה אישרה את המלצת משרד הבריאות להאריך את חובת הבידוד במלונית לשבים מדרום אפריקה, זמביה, ברזיל ואיחוד האמירויות ב-14 ימים נוספים, החל מיום חמישי הקרוב ● אל ארבעתן מצטרפת גם פורטוגל

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

היועמ"ש התהפך: 300 אלף הדולר שנתניהו קיבל מבן דודו מנוגדים לחוק המתנות

שנתיים לאחר שחיווה דעתו וקבע כי 300 אלף הדולר שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו אינם מתנה אסורה אך דורשים אישור מועדת ההיתרים, כעת צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט לטעון ההפך ● המשמעות: נתניהו יצטרך להחזיר 270 אלף דולר לבן דודו, בניגוד להחלטת ועדת ההיתרים

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

מדדי וול סטריט נחלשו ב-0.1%1; גיים סטופ זינקה בעוד 90%

הנפט העולמי התקדם והאמריקאי נחלש ● מניית יצרנית תחליפי הבשר ביונד מיט זינקה 18% בעקבות שיתוף פעולה עם ענקית המזון פפסיקו ● מדד דאקס עלה 1.7%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 הוסיף 0.9% ● בנק UBS פרסם דוחות טובים לרבעון הרביעי של 2020

רמת השרון / צילום: תמר מצפי

קבלנים ישלמו כ-919 מיליון שקל עבור 15 דונם בלבד ברמת השרון

עשרות קבלנים ניגשו למכרזי רשות מקרקעי ישראל ברמת השרון לבניית 482 דירות על קרקעות בשטח של כ-15 דונם ● המחיר הממוצע במכרז לקרקע ליח"ד עומד על למעלה מ-1.9 מיליון שקל, מה שמלמד על מחירי הדירות הגבוהים שיימכרו במקום

מתחם חיסוני קורונה בית חולים שיבא תל השומר / צילום: איל יצהר

בהריון? אלו ההמלצות החדשות של ארגון הבריאות העולמי לחיסון לקורונה

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים בהריון להתחסן בחיסון של מודרנה רק אם הן נמצאות בסכנת הידבקות גבוהה - זאת משום שהחיסונים טרם נבדקו על נשים בהריון ● ההמלצה נוגדת את המלצת משרד הבריאות הישראלי עבור נשים בהריון להתחסן באופן גורף ●  הנחיה דומה ניתנה לגבי החיסון של פייזר ב-12 בינואר

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

בדעת רוב: העליון אישר את החדירה לטלפוני יועצי רה"מ בפרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר

שופטי העליון נעם סולברג וג'ורג' קרא הכשירו בדיעבד את צווי החדירה לטלפונים הניידים של יועצי נתניהו - יונתן אוריך ועופר גולן - החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר ● אוריך וגולן הודיעו כי יבקשו דיון נוסף בהרכב מורחב

שר הפנים הגרמני הורסט זיהופר / צילום: Associated Press, Michael Sohn

שר הפנים הגרמני: שוקלים עצירת הטיסות למדינה "כמו שישראל עושה"

בראיון לעיתון גרמני, ציין שר הפנים הורסט זיהופר כי המדינה שוקלת בהחמרת ההגבלות על הטיסות בשל החשש ממוטציות של נגיף הקורונה ● "האוכלוסייה הגרמנית, שמקבלת על עצמה הגבלות חמורות ונוקשות, מצפה שנגן עליה בצורה הטובה ביותר"

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

השגריר במרוקו דוד גוברין / צילום: משרד החוץ

הנציגויות של ישראל במרוקו ובדובאי נפתחו היום רשמית

השגריר במרוקו דוד גוברין הגיע היום לרבאט ● הקונסוליה של ישראל בדובאי נפתחה רשמית עם הגעת הקונסול הכללי אילן שטולמן

מכוניות חדשות חונות בנמל חיפה / צילום: Shutterstock

מאאודי ועד קיה: אלה הדגמים החדשים שינחתו כאן השנה

ב-2020 שובשה כל המערכת התעשייתית והשיווקית הגלובלית המורכבת של תעשיית הרכב העולמית ● כל זה (עדיין) לא ישפיע על מבול הדגמים החדשים שינחתו כאן ב־2021 בדגש על יותר הנעה ירוקה, שפע רכבי פנאי וכנראה שגם לא מעט כסף ● כל זאת בתנאי, כמובן, שהכלכלה תחזור לתפקוד

פרויקט ג'רוזלם ספיריט / הדמיה: הדמיות: VIEWPOINT

שלמה אליהו מכר ב-140 מיליון שקל את הנכס האחרון שלו בירושלים

אליהו יקבל 140 מיליון שקל תמורת 17 דירות יוקרה, שטחי מסחר וחניון שממוקמים במתחם היוקרתי "ירושלים של זהב"

אדם סוגר את חנותו כמה דקות לפני העוצר, בסן ז'אן דה לוז בדרום מערב צרפת, לפני כשבועיים / צילום: Associated Press, Bob Edme

הסגרים, המוטציות ומיעוט החיסונים משרטטים מיתון בצורת W באיחוד האירופי

מדינות אירופה בדרך למיתון עמוק יותר: במקום צמיחה של 2% ברבעון הראשון, בנקי ההשקעות חוזים כעת צניחה בתמ"ג מדינות אירופה ● בתוך כך, איטליה, גרמניה, צ'כיה, הולנד ומדינות אחרות מתקנות למטה את התחזיות שלה ● "אלה ההגבלות על החיים הציבוריים שגורמות את הבעיות החמורות ביותר"

בנימין נתניהו וישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

נתניהו וכץ הבטיחו "דמי אבטלה לעצמאים", אבל התכוונו שתמשכו כספים מהפנסיה שלכם

בתוכנית הכלכלית שהוצגה השבוע תחת הכותרת "דמי אבטלה לעצמאים", נכתב כי הם יינתנו "לכל עצמאי שירצה בכך" ● בדיקת גלובס מעלה כי הכוונה הייתה לאפשר לעצמאים למשוך כספים שהפקידו לקרן הפנסיה ● למה הבטיחו כ"ץ ונתניהו הטבה שהם בעצמם מודים כי לא התכוונו לתת?

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

איטליה: "התפטרות טקטית" של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה

ראש ממשלת איטליה צפוי לקבל מנדט מחודש מהנשיא להקמת קואליציה, אחרי שסיעה קטנה בראשות מתיאו רנצי פרשה מהממשלה לפני כשבועיים

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

אתר קוויק / צילום: צילום מסך

מסתמן: חברת הקמעונאות המקוונת קוויק תיאלץ להפחית במחיר ההנפקה

על פי ההערכות, השווי של קוויק יהיה נמוך בעשרות אחוזים משווי בטווח של 400-500 מיליון שקל שלפיו התכוונו להנפיק תחילה

סקר הסקרים: חולדאי בחוץ, מרב מיכאלי בפנים. האם הם יתאחדו?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?