גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולמרט: "פרויקט הולילנד ראוי. לא לקחתי שוחד - זו המצאה שמאחוריה מסתתר משהו"

אולמרט הכחיש כי לקח שוחד מיזמי פרויקט הולילנד באמצעות עד המדינה המנוח, שמואל דכנר: "לא היה ולא נברא. שקר וכזב. חשבתי שהפרויקט הוא בעל חשיבות" f באשר ליחסיו עם דכנר הבהיר: "מעולם לא נוצרו בינינו יחסי חברות אינטימיים. הוא ייצג פרויקט שחשבתי שהוא חשוב, ודלתי הייתה פתוחה בפניו"

יום לפני יום הולדתו ה-68 וכתשעה חודשים אחרי שנפתח משפט פרשת הולילנד, עלה היום (א') לראשונה לדוכן העדים בביהמ"ש המחוזי בת"א נאשם מספר 8 - רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, העומד לדין במשפט באשמה של לקיחת שוחד. בעדותו הכחיש אולמרט בצורה חד-משמעית את הטענה כי לקח שוחד מיזמי פרויקט הולילנד באמצעות שמואל דכנר, עד המדינה המנוח שניהל את הפרויקט, תמורת קידומו. "אני שולל את זה. לא היה ולא נברא. שקר וכזב. המצאה לא מקרית שמאחוריה מסתתר משהו", אמר אולמרט ורמז לטענותיו כי הפרקליטות מנהלת מסע רדיפה נגדו..

אולמרט, שנחקר בחקירה ראשית בידיי פרקליטו, עו"ד רועי בלכר, התבקש להגיב למרבית טענות הפרקליטות ונשאל בהרחבה גם על מערכת היחסים ששררה בינו לבין דכנר.

ביולי 1994 הוצג פרויקט הולילנד לראשונה בפני אולמרט שהיה באותה עת ראש העיר ירושלים. היום העיד אולמרט כי הוא תמך בפרויקט מהרגע הראשון וראה בו פרויקט בעל חשיבות מיוחדת. "חשבתי שהפרויקט הוא בעל חשיבות במיוחד לעיר ירושלים. אהבתי את העובדה כי שש שנים לפני המילניום ייבנו בעיר בתי מלון חדשים. אמרתי ליזמים את מה שאני אומר תמיד - אתם תעשו הכול כדי לבנות, ואם יהיו לכם בעיות - אנחנו נעזור".

כאשר נשאל אולמרט האם העובדה שהפרויקט היה גדול וחריג בנוף לא הפריעה לו, הוא השיב כי האזור היה ראוי לפיתוח ולבנייה. "הייתי שותף לעמדת כל הגורמים שחשבו שזה פרויקט שראוי לפתח אותו במקום הזה. הייעוד של הפרויקט, השילוב של גני ילדים, בתי מלון, בתי ספר ודירות למגורים נראה לי דבר נכון", ציין.

"לא היו יחסים מיוחדים"

אולמרט תיאר בעדותו את יחסיו עם דכנר. "היום, עלול להיווצר הרושם שכל חיי לא עסקתי בדבר, זולת במר שמואל דכנר. למעשה, דכנר היה רק אחד מהרבה יזמים שהגיעו לעירייה, פנו אלינו ולא הרפו", אמר אולמרט. "דכנר היה פעלתן מאוד ועקשן מאוד לגבי הדברים שרצה. מעולם לא נוצרו בינינו יחסי חברות אינטימיים. היו יזמים שאהדו את בית"ר ירושלים, ואז אולי הייתי נשאר לדבר איתם על כדורגל אחרי הפגישות. עם דכנר לא היו לי יחסים מיוחדים. עם זאת, הוא ייצג פרויקט שחשבתי שהוא חשוב, ודלתי הייתה פתוחה בפניו".

פרקליטו של אולמרט ציין כי קיימות תמונות שבהן אולמרט נראה מחובק עם דכנר באירוע שעסק בפרויקט הולילנד ובאירוע נוסף, וביקש את התייחסותו של אולמרט לכך. "אני לא מאמין שהתביעה תטען טענה מגוחכת כאילו התמונות שלי עם דכנר מצביעות על מערכת יחסים מיוחדת שנרקמה בינינו. יש היום אופנה שאפוא שאתה לא הולך - לסרט, מסתובב ברחוב, ואנשים שאתה לא מכיר תופסים אותך ומבקשים להצטלם איתם. את דכנר הכרתי וייתכן שצולמנו ביחד, אבל אין בכך שום דבר שחורג מנורמה מקובלת. אפשר למצוא מאות תמונות שלי עם כל מיני אנשים, שבהרבה מאוד מקרים אני אפילו לא מכיר אותם", אמר.

בהמשך הדיון ניסה עו"ד בלכר, להמשיך ו"להקדים תרופה למכה" לטיעוני התביעה באשר ליחסי אולמרט-דכנר והציג בפני אולמרט קבלה המעידה כי כאשר אולמרט מונה ב-2003 לשר התמ"ת שלח לו דכנר זר פרחים בשווי 750 שקל בצירוף ברכה שבה נאמר: "אהוד יקירי, הרבה הצלחה בהמשך הדרך". "התביעה תטען כי הדבר מלמד על יחסי השוחד בינך לבין דכנר", אמר הפרקליט לאולמרט. "קיבלתי מאות ברכות ולא הייתה ברכה אחת שלא נפתחה בנוסח 'אהוד היקר' או 'יקירי. התביעה יכולה לטעון מה שהיא רוצה", השיב אולמרט.

"חובה אנושית לגד סומך"

אולמרט נשאל גם על היחסים של דכנר עם שולה זקן, ראש לשכתו, שלפי הפרסומים בין השניים שררה מערכת יחסים אינטימית. "ראיתי שנוצר קשר ידידותי, אבל לא חשבתי שהוא יותר הדוק מהקשר שהיה לה עם אנשים כמו יעקב פרי למשל, שהיה מנכ"ל סלקום וידיד שלי. לא ראיתי בעיה ביחסים ביניהם", ציין אולמרט. לדבריו, לא היה לו מושג שדכנר רכש לכאורה עבור זקן רהיטים ותכשיטים, כטענת הפרקליטות.

בעדותו במשפט העיד דכנר כי מכוח היחסים המושחתים שנרקמו בין אולמרט לבין יזם הולילנד, הלל צ'רני, כפה אולמרט על צ'רני למנות את מקורבו, רו"ח מיקי ברזילי לרואה חשבון של פרויקט הולילנד במקום רו"ח גד סומך. "מעולם לא הייתי מעלה בדעתי לעשות דבר כזה לסומך", טען היום אולמרט. "אני מכיר את גד סומך כמעט 50 שנה. כשסיימתי טירונות גולני היו לי בעיות רפואיות קשות, וגד סומך שהיה מ"פ מפקדה, לקח אותי תחת חסותו וטיפל בי במסירות ובנאמנות. הייתי בסה"כ טוראי. יש לי חובה אנושית כלפיו, ומעולם לא הייתי חותר מאחורי גבו".

חצי מיליון שקל לאחיו של אולמרט

בכתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) בינואר 2012 מואשם אולמרט כי בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת, הוא קיבל שוחד בסך מאות אלפי שקלים מיזמי פרויקט הולילנד, ובתמורה סייע בקידום פרויקט הנדל"ן עצום הממדים. אולמרט הוא ראש הממשלה הראשון בישראל שמואשם בעבירה החמורה של לקיחת שוחד.

לפי כתב האישום, החל מאמצע שנות ה-90 ובמשך יותר מעשור פעל יזם פרויקט הולילנד, הלל צ'רני, בצוותא עם שמואל דכנר, עד המדינה שהלך לעולמו בתחילת מארס 2013, להקמת שכונת מגורים עתירת זכויות בניה וחריגה בנוף העירוני.

לדברי הפרקליטות, השניים הבינו כי אופי הבנייה וחריגותו מהמצב התכנוני הקיים, יחייבו תמיכה רחבה של נבחרי ציבור ועובדים בכירים והחליטו כי את התמיכה הם ישיגו באמצעות מתן שוחד וטובות הנאה לבכירים. לפי הנטען, אחד הבכירים שלקחו שוחד בתמורה לתמיכה בפרויקט היה אולמרט שכיהן בתקופה הרלוונטית כראש העיר ירושלים ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

השוחד, נטען, ניתן לאולמרט, בין היתר, באמצעות חצי מיליון שקל שהועברו לבקשתו מדכנר לאחיו, יוסי אולמרט, שנקלע למצוקה כלכלית. לטענת הפרקליטות, בשלהי שנת 2002 פנה אולמרט לדכנר וביקש לקבל כספים בסכומים משמעותיים שיועברו לידי אחיו, יוסי. "אולמרט פנה לדכנר וביקש את סיועו, נוכח מערכת ה'תן וקח' שנוצרה ביניהם לאורך השנים, תפקידו כראש העיר ויכולתו להשפיע על קידום (או הפסקה) של תוכניות הולילנד ההולכות ונרקמות, והצורך בהמשך תמיכתו לקידום פרויקט הולילנד", נטען בכתב האישום. לפי הנטען, בהמשך לסיכום בין אולמרט לדכנר, פגש דכנר את יוסי אולמרט בבית קפה בתל אביב והעביר לידיו סדרת המחאות בסך כולל של חצי מיליון שקל, כאשר דכנר וצ'רני סיכמו לשאת במשותף בתשלומים אלה.

עוד טוענת הפרקליטות כי לבקשתו של אולמרט העבירו יזמי פרויקט הולילנד 1.4 מיליון שקל לאורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים באותה תקופה, בתמורה לתמיכתו בקידום פרויקט הולילנד. "במעשיו פעל אולמרט ליצירת מחויבות בין שטרית ליזמי הולילנד, באמצעות בקשה מדכנר כי יעביר כספי שוחד לשטרית, ובתמורה דאג אולמרט לסיוע של שטרית ולהסרת התנגדותו לפרויקט", טוענת הפרקליטות.

"סיפורי אלף לילה ולילה"

בפרשיית משנה של משפט הולילנד שמכונה "פרשת חברת הזרע", מואשם אולמרט כי במהלך 2004, בעת שהיה שר התמ"ת, קיבל שוחד בסך 60 אלף שקל מדכנר, ובתמורה פעל לקידום ענייניה של חברת הזרע להשבחת קרקע שבבעלותה בחוות מבחור ובחוות שלם. לפי הטענה, אולמרט פעל לדחיית תוכנית "פארק איילון" שבחוות שלם כתוכנית ללא הקצאת שטחי בנייה למגורים.

כמו כן טוענת הפרקליטות כי לקראת סוף 2004 פנתה ראש לשכתו של אולמרט באותה תקופה, שולה זקן - המואשמת אף היא בלקיחת שוחד בפרשה - לדכנר בשמו של אולמרט על-מנת שיממן סקר שביקש אולמרט לערוך. "בהמשך לפניה, באוקטובר 2004 לקחה זקן בעבורה ובעבור אולמרט סך של 70 אלף שקל מדכנר למימון סקר זה", נטען בכתב האישום.

באמצעות פרקליטיו, עוה"ד אלי זהר ורועי בלכר, מכחיש אולמרט את האישומים נגדו, שכמו שאר חלקי כתב האישום מבוססים בעיקרם על עדותו של דכנר ז"ל. בתגובה שמסר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, עם תחילת המשפט נאמר כי "טענותיו של דכנר נגד אולמרט הן אסופה של סיפורי אלף לילה ולילה, ממוחו הקודח של עד מדינה מפוקפק ושקרן. במקום להכניס אדם זה מאחורי סורג ובריח, עשתה עמו הפרקליטות יד אחת וקנתה את עדותו במיליונים".

בחודשים הקרובים יכריע בית המשפט העליון בערעור שהגישה המדינה על זיכויו של אולמרט במשפט הנוסף שהתנהל נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים. אולמרט זוכה על-ידי המחוזי בירושלים מהאישום כי ביצע עבירות מירמה והפרת אמונים בפרשות "טלנסקי" ו"ראשונטורס" והורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. ההכרעות של בתי המשפט במשפט הולילנד ובערעור המדינה בעליון, יקבעו את גורלו האישי והפוליטי של ראש הממשלה לשעבר.

עוד כתבות

אריה דרעי צילום: רפי קוץ

דרעי מציע להתקין מצלמות בכל הקלפיות במהלך הבחירות

היום התקיים הדיון הראשון של מליאת ועדת הבחירות המרכזית לקראת הבחירות לכנסת ה-22 ● שר הפנים ציין כי המטרה של התקנת המצלמות היא לתת תחושת ביטחון ולמנוע תלונות על טוהר הליכי ההצבעה ● דרעי מציע להתקין מצלמות בחדר הקלפי, ולא בקלפיות עצמן

רדואן אבו עיד  / צילום: הקואליציה למאבק בתאונות בנייה ותעשייה,

מת מפצעיו פועל בניין פלסטיני שנפל מגובה לפני חודש

רדואן אבו עיד, בן 24, תושב יאטה, מת הלילה בבית החולים סורוקה ● מתחילת השנה נהרגו 24 פועלים בתאונות בנייה, ועוד כ-100 נפצעו באורח קשה ובינוני

הילה ויסברג/צילום: מתן פורטנוי

השחיקה בעבודה קיבלה הכרה מארגון הבריאות העולמי. מה זה אומר, בעצם?

בחודש שעבר הכיר לראשונה ארגון הבריאות העולמי בשחיקה בעבודה כסינדרום תעסוקתי ● באחרונה דיווחו 40% מהישראלים כי הם שחוקים ● האם יוכלו להתחיל לתבוע מעסיקים על פגיעה נפשית?

רובע 3, תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גרים בצפון הוותיק של ת"א? העירייה מנסה לגזור עליכם קופון

למעלה מ-300 עררים הוגשו עד היום על היטלי ההשבחה שנשלחו למוכרי דירות ברובעים 3 ו-4 בת"א, רובם המכריע אופסו או הונמכו משמעותית ● השמאי המכריע משה נדם: "מבחן השוק מלמד כי קונה סביר אינו משלם יותר עבור דירה הכלולה בתוכנית הרובע"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

החששות הגוברים מהסדר חוב נוסף באי.די.בי ממשיכים להפיל את האג"ח; המחזיקים זומנו לאסיפה מיוחדת

היום פרסמו נאמני ארבע סדרות האג"ח של חברת ההחזקות של אדוארדו אלשטיין זימון לאסיפת מחזיקים מיוחדת, שתתכנס ביום שני הקרוב ● באסיפה ידונו בשאלה אם יש צורך לנקוט פעולות להגנה על זכויות המחזיקים, ובהן מינוי נציגות, יועץ כלכלי ויועץ משפטי

השריפות בדרום / צילום: כבאות והצלה לישראל מחוז דרום

בעקבות בלוני התבערה: הופסקה אספקת הדלק לרצועת עזה

אתמול פרצו בשדות הנגב בגזרת עוטף עזה 14 שריפות בשל הבלונים המגיעים מהרצועה

רכבים חשמליים תוצרת סין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עכשיו כשכלי הרכב ההיברידיים מתייקרים, האם כדאי לעבור למכונית חשמלית?

צמצום הטבת המס לרוכשי מכוניות היברידיות פסח, בינתיים לפחות, על רוכשי מכוניות שמונעות בחשמל בלבד ● "גלובס" עושה סדר: מה הסיכויים שהמס על מכוניות חשמליות יעלה בעתיד, לאיזה מרחק מספיקה הסוללה והאם הן מהוות אלטרנטיבה למכונית רגילה?

ג'ורג' סורוס/ צילום: רויטרס

מיליארדרים אמריקאים למתמודדים לנשיאות: תעלו לנו מסים

חלק מבני האלפיון העליון פרסמו קול קורא לכל המתמודדים על נשיאות ארה"ב, משתי המפלגות: תמכו במס עושר בגובה מתון ● "בין השאר יוכלו ההכנסות ממס העושר להקל על סטודנטים שנטלו הלוואות כדי לממן אל שכר הלימוד"

מלט / צילום: שאטרסטוק

הוזלת יוקר המחיה? המלט הוא רק 0.8% ממחיר הדירה

בניגוד למהלכים לפתיחת השוק ליבוא בענפים שבהם ההוזלות באמת מגיעות לצרכן - הורדת מחיר המלט ב–8% ממילא לא תשפיע על רוכשי הדירות ולא תוריד את מחיריהן

מרקו מיקיאלי / צילום: פייסבוק

ראש תחום משרדי הפרסום בפייסבוק מרקו מיקיאלי פורש

מרקו מיקיאלי, שהיה ממקימי הנציגות של פייסבוק בישראל, עוזב את התפקיד לאחר 6 שנים מתוך תחושת מיצוי

נציב התלונות על הפרקליטות - כב' השופט (דימ') דוד רוזן/  צילום: תמר מצפי

זוג עורכי דין הופיע לפני שלוש שנים במשטרה והודה: גנבנו 7 מיליון שקל מלקוחות

למרות השנים שחלפו מאז ההודאה, טרם הוגש נגד השניים כתב אישום - מהסיבה הפשוטה שהפרקליטות שכחה מקיומו ● נציב תלונות הציבור על הפרקליטות והמשטרה דוד רוזן: "לא ניתן להסכין עם העלמות ונאלמות קולה של הפרקליטות נוכח התמהמהות ו/או התאחרות שכזו"

גיורא ואייל דוידוביץ‘/  צילום: יחצ

החברה הישראלית שמפתחת בדיקת דם לאבחון סרטן

המוצר של חברת סאוויסל מבוסס על מחקר בשדה רפואי חדש: אימונו-מטבוליזם ● בשלב זה, הוא משווק לאבחון סרטן ריאות

מתיוס ריגס, יובל שטייניץ ונציגי אנרג'יא ן/ צילום: חן גלילי

נתג"ז תרכוש מאנרג'יאן את המקטע המזרחי בתשתית הולכת הגז, תמורת 369 מיליון שקל

לפי ההסכם שנחתם אתמול אנרג'יאן תבנה ותעביר לנתג"ז את המקטע המזרחי של מערכת הולכת הגז, הכוללת מקטע ימי (המתחיל 10 ק"מ מהחוף) ומקטע חופי ● שטייניץ:  "ההסכם הינו צעד משמעותי בפיתוחם של מאגרי גז קטנים ובינוניים בעתיד, שיוכלו להשתמש באותה תשתית של חברת נתג"ז"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

איראן: מתקפת הסייבר האמריקאית נכשלה

האיראנים מגיבים לסנקציות של טראמפ ● טראמפ מגביר את הלחץ על הרפובליקה האיסלאמית במטרה לפתוח בשיחות חדשות על תכנית הגרעין שלה

פרשמרקט / צילום: יחצ

רשת פרש מרקט הציבורית בדרך לרכוש את רשת סופר דוש מבת ים

פרשמרקט שהונפקה השנה בבורסה בתל אביב מנהלת משא ומתן מתקדם לקראת חתימה על עסקה הכוללת 4 סניפים

סייקו: מיתוג שעונים  בהשראת עולם הרכב/ צילום: יחצ

כשטכנולוגיה ומיתוג נפגשים: ארבעה גאדג'טים יוקרתיים וחדשניים

מקרר שניתן להביט לתוכו מבחוץ, שעון שמעוצב בהשראת מכונית ספורט אולטימטיבית, קיר טלוויזיה המורכב ממשטחים מודולריים שמשמש גם כחלון וירטואלי, ולפטופ קטן ויוקרתי עם יחס מסך-גוף הגבוה בענף

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

אונס בת ה-7: הפרקליטות החליטה לחזור בה - הנאשם ישוחרר

הפרקליט הצבאי הראשי החליט כי התשתית הראייתית הניצבת בבסיס כתב האישום נגד מחמוד קטוסה אינה עולה כדי "סיכוי סביר להרשעה" ● בהודעת הפרקליטות נמסר כי הוחלט להחזיר את התיק להמשך חקירת משטרה וכי הנאשם ישוחרר

ברק רוזן, אסף טוכמאייר בועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

עיריית נתניה אישרה פרויקט רחב היקף באיזור התעשייה שכולל משרדים, מסחר, יח"ד לשכירות, דיור מוגן ומלונאות

את התוכנית יזמה חברת קנדה ישראל, שרכשה בנובמבר האחרון את הקרקע תמורת 134 מיליון שקל ● בשטח פועל מפעל המתכות אורדן ולפי בקשת החברה שונה ייעוד הקרקע לעירוב שימושים נרחב ● התוכנית אושרה כעת להפקדה ותובא לעיון הוועדה המחוזית

חברת  BrightWay Vision  / צילום: חיים מגיורה ,

חברת BrightWay Vision גייסה 25 מיליון דולר כדי לאפשר לרכבים לראות היטב בתנאי ערפל

החברה שהוקמה על ידי יוצאי אלביט גייסה את הסכום מחברת פנסי הרכב KOITO ומקרן מג'נטה ● חיישני החברה כבר מותקנים ברכבי מרצדס קלאס איי

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מענק של 25 אלף שקל ופיטורי עובדים: נחתם הסכם העבודה במקורות

הלילה הושגו הסכמות עם ההסתדרות, שיאפשרו פרישה של 140 עובדים בפריסה של חמש שנים ● זהו הסכם העבודה הראשון במקורות מזה 40 שנה