גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצצה לקניון בשוק הסיטונאי: "קניון רמת-אביב פי 2"

"גלובס" חושף: הצצה ראשונה לקניון האופנה של גינדי השקעות ורבוע כחול נדל"ן בפרויקט "גינדי תל-אביב" שבמתחם השוק הסיטונאי

במשרד המכירות שחנכה לאחרונה גינדי השקעות ברחוב החשמונאים 100, בהשקעה של 2 מיליון דולר, לא מקשטים את הקירות מודלים של דירות או של בניינים, אלא מסכי וידיאו שעליהם מוקרנות תצוגות אופנה.

"עוד לא הוקם בישראל קניון אופנה כזה. גם מנהלי מותגי האופנה הגדולים בארץ אמרו את זה, ואפילו נציגים של מותגי אופנה בחו"ל שחשבו שכבר מכירים את הקניונים בישראל", אומר אורי לוי, אחד השותפים.

סמוך לחג הפסח בשנת 2015, צופים השותפים בחברת גינדי השקעות: לוי והאחים מנור וכפיר גינדי, כי ייחנכו את TLV FASHION MALL, קניון האופנה שמוקם בשכונה החדשה הגדולה האחרונה שמוקמת בתל-אביב, מתחם השוק הסיטונאי לשעבר. הפרויקט כולו מוקם על-ידי גינדי השקעות (25%), משה ויגאל גינדי (25%) ורבוע כחול נדל"ן (50%).

חרף הניסיון והשליטה המועטה יחסית של השותפים בתחום הקניונים הריכוזי (אם כי משה ויגאל הקימו בזמנו את קניון הזהב בראשון-לציון), וחרף מצבו הקשה של ענף האופנה בישראל (רק בשבוע האחרון קרסו 3 רשתות, בהן רשת 'מתאים לי'), הם מהמרים בגדול על תחום האופנה.

בקניון יהיו 35 אלף מ"ר שטחים להשכרה בשתי קומות, והוא יכלול 250-300 חנויות בשטח של 13 עד 2,000 מ"ר, שרובן המכריע יהיו חנויות אופנה. "מדובר בקניון שבגודל הוא כמו פעמיים קניון רמת-אביב", אומר כפיר גינדי. לדבריו, כל הרשתות הגדולות חתמו כבר על הסכמים להשכרת שטחים בקניון, והחנויות יהיו גדולות מאוד. "לא כמו בעזריאלי, שבמקום הקולנוע העיפו עוד כמה חנויות קטנות כדי שרשת H&M תוכל לשכור שם חנות אחת גדולה", הוא אומר.

"הקניון יכלול את כל מותגי האופנה הבינלאומיים תחת קורת גג אחת, כדי שלא יהיה עוד מצב כמו היום שאישה תנסה להיזכר איפה בארץ יש מותג שהיא אוהבת כדי לדעת לאיזה קניון לנסוע. הקניון הוא מוכוון אופנה, נעשה בו תצוגות אופנה מעת לעת. אין בו פוד קורט, אלא בקומת הרחוב יהיו בתי קפה עם חזית לרחוב, נפרדים מהקניון, שגם הם יהיו בבעלות החברות ויושכרו לעסקי מזון. את בתי הקפה אנחנו בוחרים כך שיהיה להם צביון תל-אביבי".

- מה ההבדל בין חנות בעזריאלי לסניף בקניון האופנה?

"זארה, למשל, תפתח בקניון חנות דגל, למעלה מ-2,000 מ"ר", אומר מנור גינדי. "החולצה בזארה היא אותה חולצה באותו מחיר כמו בעזריאלי, אבל חוויית הקנייה בקניון האופנה תהיה כזו שהצרכנים יעדיפו לבוא לקנות אותה פה. זה יבוא לידי ביטוי בתאורה, במוזיקת רקע ובכך שבחניה ניתן יהיה לשלם באמצעות אפליקציה מיוחדת בפלאפון, או לקבל שירותים של שמירת שקיות הקניות והבאתן למכונית בסוף הקנייה".

- מה יהיו מחירי השכירות?

"הקניון מתוכנן בצורה מעגלית, כך שכדי להגיע מנקודה אחת לשנייה לא צריך לעבור באותו מקום", מסביר מנור. "למעשה, כל החנויות הן פריים לוקיישן, ואין אזורים נחותים או אזור שהוא ללא מוצא. כתוצאה מכך אין הבדלים במחירי החנויות כתוצאה ממיקום, אלא רק כתוצאה משטח החנות. השוכרים שכבר חתמו איתנו על הסכמים היו המומים מזה. בדרך-כלל, בקניונים הקומה השנייה זולה יותר מהראשונה, ואילו כאן בגלל שאם אתה נכנס מהרחוב אתה בקומה העליונה, ואם אתה נכנס מהחניון אתה בקומה תחתונה - אין הבדל מחיר בין הקומות.

"המחירים ינועו סביב 400 שקל למ"ר לחנויות גדולות, ו-1,000-1,500 שקל לחנויות קטנות. מרבית החנויות בקניון בשטח של 50-100 מ"ר, שמחירן נע סביב 700 שקל למ"ר. דמי ניהול יהיו כמקובל בשוק ולא יותר".

- בנוסף לקניון עזריאלי, מקים עזריאלי עצמו קניון נוסף לצד מתחם שרונה שבו יהיו חנויות, ובני הדודים שלכם (גינדי החזקות) מקימים את שרונה מרקט. כמה מסחר צריך בשטח כל-כך קטן?

"באנו לייצר פה משהו שלא קיים", מסביר כפיר גינדי. "ובמקרה הזה הגודל כן קובע. דירות בתל-אביב יש באמת הרבה, אבל קניונים איכותיים אין הרבה. מתחמים עם מסחר מפוזר שאין בו מיזוג וחניה מסודרת זה לא משהו שאפשר להשוות, בטח לא בחודשים כמו יולי ואוגוסט".

פארק וחניונים

לקניון יהיו שתי כניסות, מרחובות קרליבך וחשמונאים, נוסף לכניסות מהחניון. החברות אמורות להקים גם פארק בשטח 15 דונם. הפארק יוקם מעל הקניון ותהיה אליו גישה מהקניון באמצעות מעליות. הגישה לבנייני המגורים תהיה מהפארק, או מהחניונים, ולדיירי הבניינים תהיה גם אפשרות לצאת לרחובות קרליבך והחשמונאים דרך החזית המסחרית.

הקניון יכלול גם 3,000 מקומות חניה ב-3 מפלסי חניה תת-קרקעיים, ואלה אמורים להספיק גם ל-2,000 דירות המגורים בפרויקט וגם לבאי הקניון.

בשל מספר החניות הקטן יחסית, התמודדה גינדי השקעות וזכתה במכרז להקמת חניון תת-קרקעי ל-1,000 חניות במתחם גבעון הסמוך.

מתמודדים על עוד 4 מגדלים

ב-2010 זכו גינדי ורבוע כחול במכרז שפרסמו עיריית תל-אביב ותנובה לחלק הראשון של מתחם השוק הסיטונאי, ורכשה תמורת 990 מיליון שקל את הקרקע להקמת 772 דירות ב-10 בניינים וקניון. על-פי דיווחי החברות, נכון לסוף יוני נמכרו 629 דירות, שהן 87% מכלל הדירות, אשר התמורה בגינן צפויה להגיע ל-1.492 מיליארד שקל. עד כה, מדווחות החברות, התקבלו 55% מסך תמורת הדירות שנמכרו. הדירות הראשונות, כמו הקניון, יאוכלסו באביב 2015.

מלבד דירות המגורים שיקימו החברות השותפות, כולל המתחם שרכשו גם הקמת מרכז ספורט בשטח 7,500 מ"ר שיכלול 3 בריכות שחייה, מוזיאון, פארק ירוק, בית-ספר ו-9 גני ילדים. גינדי ורבוע כחול נדל"ן יקימו את כל מבני הציבור, מלבד המוזיאון בשטח 5,000 מ"ר, שאותו תקים עיריית תל-אביב. הפרויקט כולו יכלול 300 אלף מ"ר, 110 אלף מ"ר מתוכו למגורים, 100 אלף מ"ר לחניונים, 70 אלף מ"ר למסחר, ו-15 אלף מ"ר למבני ציבור.

על החלק השני של המתחם, שיכלול 4 מגדלי מגורים שבהם 1,200 דירות, מנהלות כבר תקופה ארוכה בעלות הקרקע - העירייה ותנובה - משא-ומתן שסופו טרם ידוע. למרות פרסומים כי חברת קנדה ישראל מנהלת מגעים לרכישת שני מגדלים מתוכננים, בעלי השליטה בגינדי השקעות רומזים ל"גלובס" כי לא אמרו את המילה האחרונה וכי גם הם מנהלים מגעים דומים עם בעלות הקרקע. "הכי הגיוני והכי מתבקש שאנחנו, שכבר מחזיקים במחצית מהמתחם, ניקח גם את החלק השני". אומר מנור. "ברגעים אלה ממש מתנהל משא-ומתן", אומר לוי, ואינו מוכן לפרט מעבר לכך.

מנכ"ל אל על אליעזר שקדי, מנכ"ל אמות השקעות אבי מוסלר, מנכ"ל שיכון ובינוי עופר קוטלר, מנכ"ל מבני תעשייה משה מורג, ומנכ"ל קניוני עזריאלי ארנון תורן, רכשו דירות בפרויקט לצד רוכשים כמו אייל קיציס, טל פרידמן, מורן אטיאס ואורי מלמיליאן.

"פדיון חודשי לא אפשרי"

המשמעות של דמי שכירות חודשיים ממוצעים של כ-700 שקל למ"ר, היא כי החנויות תידרשנה לחולל פדיון חודשי של כ-7,000 שקל למ"ר (10% מהפדיון החודשי). "אין קניון בארץ שמחולל פדיונות ממוצעים כאלה", מסביר תמיר בן שחר, בעלים ומנכ"ל של חברת הייעוץ העסקי צ'מנסקי בן שחר.

לשם השוואה, הפדיון החודשי הממוצע בקניון רמת-אביב עומד לדבריו על 4,200 שקל למ"ר, ובקניון עזריאלי על 2,600 שקל למ"ר. "בדמי שכירות חודשיים כאלה, החנויות לא תשרודנה", אומר בן שחר. "בפדיון חודשי ממוצע של 7,000-8,000 שקל כל ה-30 אלף מ"ר שיוקצו לאופנה יחד יידרשו לחולל פדיון חודשי של 210-240 מיליון שקל. המשמעות היא תפיסת נתחי שוק של 40%-45% מסך הפדיון החודשי שמחוללים כל שטחי ה'לא-מזון' בתל-אביב היום - לא רק אופנה.

"הדבר אינו אפשרי, אלא בתסריט שבו ייכנס לעיר כוח קנייה שאינו מגיע היום, המופנה לצריכת 'לא-מזון'. זאת לפני שמביאים בחשבון את שרונה (על שטחי האופנה שבה), הקניון של עזריאלי, ויזמים אחרים בסביבה שמתכננים עוד 50-100 אלף מ"ר שטחי מסחר".

בן שחר מוסיף כי המשמעות היא שהקניון יתחרה ראש בראש ב-34 אלף מ"ר מסחר שייבנו "עליו" מחר, ועוד 50-100 אלף מ"ר שיזמים מבקשים לפתח. לדוגמה שטחי המסחר במיזם מידטאון ובמגרש ידיעות אחרונות.

"האתגר של קניון האופנה גדול והוא יידרש להמציא דברים נוספים (מלבד חנויות האופנה הגדולות) על מנת למשוך כוח קנייה גדול אליו מתל-אביב, מחוץ לתל-אביב ובעיקר על חשבון אחרים", מסכם בן שחר.

הצפת המסחר

עוד כתבות

עובדת עייפה / צילום: Shutterstock

לארגונים אין ברירה אלא להכשיר את עובדי העתיד כבר עכשיו

אין ברירה אלא להתמודד עם האתגר וזה דורש מאיתנו להקשיב לקולות אחרים וכן, גם להכשיר את כל מי שרוצה להכין את עצמו לכל עתיד שיגיע

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

לא לפרוטוקול בלבד: המכרז הציבורי הגדיל את שווי אלטשולר שחם גמל ופנסיה ל-1.15 מיליארד שקל

היקף הצעת המכר של אלטשולר שחם והמנכ"ל לוינשטיין גדל ל-288 מיליון שקל ● בקונים: הפניקס, הראל, איילון ובתי ההשקעות מיטב דש, אפסילון, אלומות וכן פסגות

מנכ"ל לפ"מ בועז סטמבלר / צילום: יואב דודקביץ ידיעות אחרונות

לקראת מהפכה בענף רכש המדיה: באוצר בוחנים את גורלה של לפ"מ

בפגישות שקיימו נציגי אגף התקציבים עם גורמים בשוק הם דנו בין היתר באפשרות להוציא חלקים גדולים מפעילות המדיה של לפ"מ לידי גורמים מקצועיים פרטיים ● אחת הסוגיות המרכזיות: ניהול רכש המדיה ● האוצר: "לאחרונה הגיעו פניות מידי גורמים פנים וחוץ ממשלתיים"

חנות ברחוב הנשיא השישי בשכונת "משכנות האומה" בירושלים / צילום: אנגלו סכסון

בירושלים נמכרה חנות בכניסה לעיר ב-3.3 מיליון שקל

בנס ציונה נמכרה דירת 3 חדרים ב-1.6 מיליון שקל, ועוד עסקאות יד שנייה ברחבי הארץ

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות בבורסה: ת"א 90 מאבד 1.2%, דלק ממשיכה דרומה

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית"

שלי תשובה/ צילום: אלמוג סוגבקר

"אם המדינה לא תשנה גישה ותתחיל להשקיע בעצמה בתשתיות התקשורת הפער מהעולם רק יגדל"

שלי תשובה, מוביל מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל, מודאג מאוד ממצב התשתיות בענף התקשורת בארץ: "אנחנו חיים על השקעות שבוצעו לפני 5-10 שנים וצוברים פערים" • הפתרון שלו הוא שהמדינה תכניס את היד לכיס: "סין הפכה להיות מה שהיא בזכות ההשקעה הממשלתית"

איציק תשובה   / צילום: איל יצהר

קבוצת יזמים רכשה מגרש בהרצליה פיתוח בשווי 380 מיליון שקל

קבוצת איציק תשובה, טריגו, פרשקובסקי ומולטילנד, תרכוש את המגרש המיועד לפארק תעסוקה ומסחר בצמוד לקמפוס מייקרוסופט שבבנייה, לאחר שזכתה בהתמחרות לרכישת המגרש במסגרת הליך פירוק שיתוף

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

דוח קופות החולים 2018: גירעון "מאוחדת" גרר מטה את הגירעון הכולל של קופות החולים

כפי שנחשף לראשונה ב"גלובס", השנה התגלה גירעון אסטרונומי בקופת חולים מאוחדת של קרוב ל-500 מיליון שקל ● לפי הדוח, סך הגירעון של הקופות ב-2018 היה כ-350 מיליון שקל, פי כמעט ארבעה בהשוואה ל-2017

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019

מנתוני הבורסה בתל-אביב שפורסמו אתמול, בראש מממשי המניות במחצית הראשונה של שנת 2019 ניצב דוד ורטהיים שמכר כ-10% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ תמורת כ-740 מיליון שקל ● מי שאר בעלי העניין לציבור ברשימה?

שלי יחימוביץ / צלם: שלומי יוסף

סוף עידן מגדרי: למה הנשים נעלמות מהפוליטיקה הישראלית?

שלי יחימוביץ' פרשה השבוע מהחיים הפוליטיים, והצטרפה למועדון נשים משפיעות שמצאו עצמן לאחרונה מחוץ למשחק ● בניגוד לשנים קודמות, אף אישה לא תעמוד בראש מפלגה בבחירות הקרובות ● למה יותר ויותר נשים נעלמות מהפוליטיקה? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

אהוד ברק מציג את הצעיף שכיסה את פניו כשיצא מדירת אפשטיין / צילום: אמיר מאירי

ברק תוקף: "כל מי שמפריע לנתניהו להיות בשלטון הופך לבוגד"

במפגש פעילים של מפלגת ישראל דמוקרטית בתל אביב, הצהיר יו"ר המפלגה, אהוד ברק, כי הפרסומים המיוחסים לו ב-24 השעות האחרונות בכל הנוגע למיליארדר המואשם בפדופיליה ג'פרי אפשטיין "הם שקר וכזב" ● "אלימות כלפי נשים היא פשע נגד האנושות, הפשע הנפוץ והבסיסי ביותר, ויש למגרו"

אברהם ביגר/ צילום: תמר מצפי

המאבק בפז: אנטרופי נגד הצעת היו"ר אברהם ביגר למנוע החלפת מחצית מהדירקטוריון

בכך, מצדדת חברת הייעוץ בעמדת מיעוט שהציגו הדירקטורים החיצוניים של פז, לפיה שינויים דחופים בתקנון פוגעים בממשל התאגידי של החברה ● עם זאת, באנטרופי מציינים כי "נדרש להביא בחשבון את רצון היו"ר החדש ביצירת רצף כהונה של דירקטורים ותיקים"

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים

מגרש מכוניות של אלבר / צילום : איל  יצהר

הרשות להגנת הצרכן הודיעה לאלבר כי בכוונתה לקנוס אותה ב-3.5 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן תקנוס את חברת הליסינג והשכרת הרכב אלבר בעקבות הטעיית צרכנים - 86 המכוניות שנמכרו לצרכנים שונים בליסינג למרות שבפועל הן שימשו בעבר להשכרה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

מתן האשראי לפישמן: האם הבנקים לא מחויבים לשקיפות?

הגילויים החדשים בנוגע לאשראי שנתן בנק הפועלים לאיש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן, מעלות תהייה לגבי התנהלות הבנק ● בכיריו הצהירו כי נגבו חובות "בדרכים ידידותיות", וטענו כי לא היה ניתן לחזות את נפילת הטייקון ● אך השאלה הגדולה היא למה בעצם הוענק האשראי גם כשלא החזיר את חובותיו? ● האזינו ל"גלובסטוק" - פודקאסט מאחורי הכותרות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הקונגרס האמריקאי מגביר את הלחץ על פייסבוק לעצור את פיתוח המטבע הדיגיטלי ליברה

נוכח הביקורת הגוברת על ליברה מצד רגולטורים בעולם, והלחץ שהגיע לשיאו בשימוע לפרויקט בקונגרס, התקרב מחיר הביטקוין אתמול לשפל של חודש ● בשאלות הנוקבות שהציבו אתמול חברי הקונגרס בפני ראש זרוע הבלוקצ'יין של פייסבוק, הם דרשו, בין השאר, להבין כיצד ליברה שונה מבנק או מקרן סל

דויטשה בנק / צילום: רויטרס

משיכות של יותר ממיליארד דולר ביום ע"י קרנות מדויטשה בנק

לפי דיווח ב"בלומברג" מאז הודעת הבנק הגרמני על הליכי התייעלות, במסגרתם הבנק קיצץ 20% מכוח העבודה, ונותר עם פעילות הבנקאות להשקעות בלבד, גופים מוסדיים מושכים את כספם ● האם דועטשה קרוב לקריסה?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע ודלק צללו

מדד ת"א נפט גז ירד 2.1% ● טבע נפלה 6.3% ודלק איבדה 5.7% ● מזרחי-טפחות עלה ב-1% ● מחזור המסחר הסתכם ביותר ממיליארד שקל

צילום מסך מתוך אתר חברת FlyPark

קיבלו צו הרחקה מנתב"ג? אז מה: פליי פארק ממשיכה לפעול בשטחי נמל התעופה

לאור ריבוי תלונות על שירות לקוי, בסוף אפריל הוציאה רשות שדות התעופה צו הרחקה לחברה ● אבל במציאות, לא נראה שחל שינוי בהתנהלות החברה ● תגובת החברה: "הצו לא תקף לגבינו. חבל שלא מציינים את עשרות אלפי הלקוחות שכן נהנים ממחיר נמוך ושירות מצוין"