גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אשכנזי וחלוץ גרפו מיליונים כשבעלי המניות הפסידו

שני הרמטכ"לים לשעבר גבי אשכנזי ודן חלוץ לא רק גדלו באותו מושב, הם גם כשלו בצורה די דומה, ולא בכיס

רק שבועיים חלפו מאז דיווחה חברת החיפושים שמן על כך שקידוח "ים 3" הוא קידוח יבש, והורידה לטמיון השקעה של 170 מיליון דולר. אתמול הודיע יו"ר החברה, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, על התפטרות מתפקידו. אשכנזי נימק את החלטתו בכך שהקידוח שאותו ביצעה שמן הסתיים ללא מציאת נפט, ובצורך של החברה לקצץ באופן מיידי בהוצאותיה.

ואכן, ההוצאות על שכרו של אשכנזי, שכיהן כיו"ר ב-75% משרה, היו לא קטנות: במסגרת הסכם ההעסקה שלו, שנחתם לפני שנתיים, זכאי היה הרמטכ"ל בדימוס לשכר חודשי של 100 אלף שקל. כעת, לאחר ששרפה את מרבית הכסף שגייסה, ובקופתה נותרו מיליוני דולרים בודדים, שמן אינה יכולה להרשות לעצמה להחזיק יו"ר בעלות כה גבוהה, נוסף על מנכ"ל, יוסי לוי, שנהנה ממשכורת דומה.

טבילת האש העסקית הראשונה של אשכנזי הסתיימה אמנם באכזבה, וחבילת האופציות השמנה שקיבל עם כניסתו לתפקיד לא התממשה לכסף, אך בכל זאת הוא יכול להתנחם בכך שצבר כ-2.5 מיליון שקל בשכר, במהלך השנתיים שבהן כיהן כיו"ר החברה. חשוב לזכור כי סכומים אלה, לפני מס, באים בנוסף על הפנסיה הצבאית שלה הוא זכאי. באשר למשקיעים של שמן, אלו לא ממש רוו נחת, ומאז הנפקת החברה שבוצעה סמוך להצטרפותו של אשכנזי הם איבדו עד היום 96% מהשקעתם.

כעת, כששמן לא תממש את הפוטנציאל אשר לו קיוו ראשי החברה ומשקיעיה, צפוי אשכנזי להמשיך הלאה, ולפניו עומדות שתי אפשרויות עיקריות: הראשונה היא הצטרפות לפוליטיקה, לשם רצה להגיע בעבר, אך הדבר נמנע ממנו בשל חוק ההתיישנות, שכעת כבר פג עבורו; האפשרות השנייה היא לפנות לדרך חדשה במגזר העסקי. למרות הכישלון בשמן, יש עדיין לא מעט בעלי חברות אשר ישמחו להתהדר בשמו כחלק מהדירקטוריון שלהם.

אשכנזי, שגדל במושב חגור, הוא הרמטכ"ל השני שלא נוחל הצלחה במעבר למגזר העסקי. קדם לו הרמטכ"ל שאותו החליף, דן חלוץ, שגדל אף הוא בחגור, ולא השיא ערך לבעלי המניות של החברות שאליהן הצטרף.

המעבר למגזר העסקי לא צלח

ארבעה חודשים לאחר שהתפטר מתפקיד הרמטכ"ל ב-2007 - לאחר שנתיים בלבד בתפקיד ובעקבות הלחץ הציבורי ששרר אחרי מלחמת לבנון השנייה - מונה דן חלוץ לשמש כיו"ר חברת סטרלינג, המספקת שירותי אינטרנט מהיר במטוסים, ושהשתייכה לקבוצת אי.די.בי.

לשון העבר אינה מקרית: לאחר שלא הצליחה לבצע עסקה משמעותית אחת, נמכרה החברה לפני שנתיים לפי שווי של 11 מיליון דולר, לעומת שווי של 300 מיליון שקל שלפיו הונפקה בבורסה בתל אביב ב-2007, מעט לפני הצטרפותו של חלוץ.

למרות הכישלון, חלוץ, שעזב את סטרלינג ב-2010, לא יצא ממנה בידיים ריקות. עבור תפקיד היו"ר שמילא ב-20% משרה ("יום עסקים אחד בשבוע"), זכה חלוץ למשכורת חודשית של 7,500 דולר. וכך, בדומה לאשכנזי בשמן, בשעה שבעלי המניות של סטרלינג מחקו כמעט את כל השקעתם בחברה, סיים חלוץ את הקדנציה שלו עם שכר צבור של קרוב למיליון שקל. את יתר ימות השבוע מילא חלוץ באותם זמנים כמנכ"ל חברת קמור מוטורס, יבואנית רכבי BMW.

דני ברנר, הבעלים של קמור באותם ימים, מינה את חלוץ כמנכ"ל במקומו ארבעה חודשים לאחר מינויו כיו"ר סטרלינג. ייתכן שברנר עשה זאת מתוך המחשבה שחלוץ יצליח לשחזר את ההצלחה של מפקד חיל אוויר אחר בענף הרכב - האלוף אביהו בן-נון - אשר ניהל בהצלחה את חברת UMI המייבאת את רכבי קונצרן ג'נרל מוטורס.

אלא שגם כאן לא נחל חלוץ הצלחה רבה, ובספטמבר 2010 פרש כדי להצטרף לפוליטיקה. בשלוש שנותיו כמנכ"ל החברה היא הציגה תוצאות גרועות, ובעלי המניות איבדו 40% מהשקעתם. זה לא מנע מחלוץ לצבור שכר בעלות של כ-3.9 מיליון שקל, נוסף על שכר שמשך מסטרלינג ועל פנסיה צבאית.

שני הרמטכ

עוד כתבות

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

ביטקוין / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו נדבק בקורונה? הביטקוין ירד לשפל של חודש

שער הביטקוין נע הבוקר סביב 8,700 דולר, לאחר שירד ב-14% בשבועיים האחרונים, אבל הוא עדיין גבוה ב-30% משהיה בתחילת 2020 ● נראה כי התפשטות וירוס קורונה בעולם מדאיגה גם את משקיעי המטבעות הדיגיטליים

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

קרנות / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF: זוהי תמונת המצב בקרנות

מהי תמונת המצב הנוכחית של הקרנות עוקבות המדדים בארץ, כעבור שנה מהפיכת תעודות הסל ל-ETF? כיצד מתחלקים הכספים בין אפיקי ההשקעה השונים, ומהן המגמות השולטות בתעשיית המדדים המקומית?

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התמתנו הירידות בניו יורק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בני יורק משלימים נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

הנחת אבן הפינה לביה"ח בקריית אתא / צילום: עופר עמר

דעה: חגיגות הנחת אבן-הפינה לבית החולים בקריית אתא הן לא יותר מעבודה בעיניים

מה הרעיון בהנחת אבן-הפינה לבית החולים אזורי ארבעה ימים לפני הבחירות? כלום, בלוף מוחלט ● שוב עובדים עלינו בעיניים, כי בשנים הקרובות לא יוקם בית חולים בקריית אתא

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

פחות ביורוקרטיה: תבוטל חובת צירוף תצהיר בבקשות לצו ירושה ולצו קיום צוואה

במשרד המשפטים אומרים כי תיקון זה יקל באופן משמעותי על הציבור ויאפשר למבקשים להגיש מרחוק את הבקשה בקלות וביעילות, ללא צורך באימות חתימה בפני עורך דין

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"