גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זהירות! בועה חדשה

הקרנות הפרטיות יעשו הכול למצוא את גוגל או פייסבוק הבאות

יש לא מעט דרכים לאבחן בועה. כשלוח מודעות אינטרנטי, שלא הביא אפילו דולר אחד הכנסות - מתוחכם ומעוצב ככל שיהיה - מגייס 225 מיליון דולר לפי שווי של 3.8 מיליארד דולר, זו בועה.

פינטרסט (Pinterest), לוח המודעות בו מדובר, הינו חברה בת שלוש עם 50 מיליון מבקרים בחודש. החברה לא הדגימה מכירות ומעולם לא הציגה מודל עסקי מכל סוג. אבל, היא תמיד יכולה לטעון שהשווי שלה הוא רק שליש מזה של טוויטר. טוויטר עתידה להכניס השנה 600 מיליון דולר, סכום שלא יהפוך אותה לחברה רווחית. מה שכן, ב-7 בנובמבר טוויטר אמורה לצאת להנפקה ולגייס כ-1.4 מיליארד דולר מהציבור.

אלה אינן הפלטפורמות האינטרנטיות היחידות בהן נראה כי בועה מבעבעת את שווי החברה. בחודש האחרון השקיעה חברת ההחזקות של עליבאבא (Alibaba) כ-206 מיליון דולר ב- ShopRunner, חברה המציעה משלוחים מהמוכר לקונה בטווח זמן של עד יומיים. ההשקעה בשופראנר בוצעה לפי שווי חברה של 600 מיליון דולר. גם Fab, אתר למסחר אלקטרוני למעצבים, שגם לו שורת רווח שלילית במאזן, גייס בסיבוב האחרון מקונגלומורט סיני 150 מיליון דולר לפי מיליארד דולר.

Snapchat, פלטפורמת ההודעות הנעלמות, היא חברה ללא מחזור מכירות מסוג כלשהו. עובדה זו לא מפריעה לה, מתברר, להיות בעיצומו של סיבוב גיוס לפי שווי חברה המוערך ב-3.5 מיליארד דולר.

Square, הסטארט-אפ לתשלומים דרך הסלולר, גייס בשנה שעברה 200 מיליון דולר לפי שווי של 3.25 מיליארד דולר. סקוויר צפויה לסלוק עסקאות בכ-15 מיליארד דולר השנה. לשם השוואה, מאסטר קארד נסחרת בכ-90 מיליארד דולר בבורסה, אבל אם החברה הייתה זוכה למכפיל דומה לשל סקוויר היא הייתה נסחרת לפי כמעט 800 מיליארד דולר. נתון זה לא מפריע למרבית האנליסטים להעריך כי סקוויר היא אחת החברות האטרקטיביות ביותר כיום להנפקה ציבורית.

איך נוצרות הערכות שווי בועתיות כאלה? הסיבוב של Square לא הובל על-ידי קרן הון סיכון אלא על-ידי קרן הון פרטית , כזו שאין לה במה להשקיע בימים אלה חוץ מבטכנולוגיה. במקרה הפרטי של סקוויר, הכסף הגיע מ-Suhail Rizvi, בעל קרן פרטית עם כיסים עמוקים אשר רשום גם כאחד המשקיעים הגדולים ביותר בטוויטר.

ואכן, נראה כי הפעם הבועה אינה נובעת מקרנות ההון סיכון המסורתיות אלא דווקא מקרנות ההון הפרטי והמוסדי, אותן קרנות פרטיות ומוסדיות אשר מנהלות טריליוני דולרים אבל אין להן היכן להשקיע היום. אלה חברות שיכולות להסתכן ולהשקיע בחברות שאין להן מכירות או הכנסות - הכול כדי למצוא את הגוגל והפייסבוק הבאות ולהבטיח למשקיעים שלהם מכפיל גבוה מ-10 בתקופה בה הריבית אינה קיימת כמעט.

הנפקות ציבוריות של חברות טכנולוגיה הן המשך ישיר של גיוסים, שהם הלוא הנפקות פרטיות. אותם משקיעים פרטיים כבדים מחפשים עכשיו חשיפה גם לשוק המניות הגואה. גם אלה שבחרו בעבר בחרו לא להיכנס לבורסה, יודעים היום כי מדובר בתקופה שאסור לפספס.

מתחילת השנה יצאו 169 חברות להנפקה בארה"ב וגייסו כ-45 מיליארד דולר - שיא משנת 2008. אף שנדמה כי חברות האינטרנט עומדות בפוקוס ההנפקות, מספר חברות הטכנולוגיה שיצאו להנפקה השנה היה דווקא מהנמוכים בשנים האחרונות. רק 18% מההנפקות השנה היו של חברות טכנולוגיה. אולם, כמה חברות טכנולוגיה אשר כן הונפקו ייצרו באז גדול במיוחד. דוגמאות כמו חברת הסייבר Fire Eye, שיותר מהכפילה את שוויה מיום ההנפקה, הדגימו למשקיעים אטרקטיביות שקשה לסרב לה.

הנפקות טכנולוגיות השנה הדגימו עלייה של יותר מ-30% ביום ההנפקה ועלייה של 47% בממוצע לאחר מכן. נטען כי החברות החדשות למדו לקח מהנפקת פייסבוק ובוחרות להנפיק בערך נמוך יותר מהצפי על מנת לייצר עודף ביקוש ועליה מהירה בערך המניה - אבל גם אם אכן מדובר במניפולציה קלה על שווי המניה, לפנינו עליית שווי מרשימה כשלעצמה.

השקעה נכונה במניות חברת טכנולוגיה היא אחת האפשרויות היחידות כיום לאיזון ריבית אפסית על שאר הכסף המנוהל בקרנות הפרטיות, ויכולה להיות אחת האפשרויות היחידות לרווח אמיתי ומהיר בתקופה כזו. אבל, בבועה הנוכחית נראה כי יש לראשונה גם גרעין אמיתי של עסקים, שבעתיד יוכלו להפוך לגוגל או פייסבוק ולנהל בצורה וירטואלית תחום שלם בתעשייה.

כלומר, מבעד למניפולציות הכסף הפרטי המשועמם, ניתן לראות גם עסקים אמיתייים, כאלה שיוכלו להשתמש בכסף ההנפקה לגדילה משמעותית ורווחיות מרשימה; עסקים עם פוטנציאל אמיתי, שהנפקה נכונה תוכל לסייע להם לכבוש את העולם.

עוד כתבות

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הדאו ננעל בירידות יום שלישי ברצף, נאסד"ק הצליח לגרד עלייה סמלית

מדד דאו ג'ונס איבד 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין, מנייתה איבדה כ-2% ומניות הספקיות שלה נפגעו גם כן ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 ונסגר במחיר של 1,603.5 דולר לאונקיה ● הנפט ננעל ללא שינוי, במחיר של 52.1 דולר לחבית ● טסלה טיפסה בעוד 7% ● המדדים המובילים באירופה סיימו את יום המסחר בירידות של 0.8%-0.5%

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדת NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

מפעל ייצור בסין. / צילום   AP   ASSOCIATED PRESS

עוד לפני הקורונה: מה קרה לאישה שניסתה לחיות במשך שנה בלי מוצרים מסין?

שרה בונג'יורני כתבה לפני יותר מעשור את הספר "שנה שלמה ללא 'מייד אין צ׳יינה'"● החווייה הייתה כל-כך קשה, שהיא סירבה לכתוב ספר המשך ● מאז הדומיננטיות של הייצור הסיני רק גדלה, האם וירוס הקורונה יאט את גלגלי הכלכלה העולמית?

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה