גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"צריך הרבה תוכניות טלוויזיה כדי להגיע ללהיט אחד"

מנכ"ל אנדמול, יוסט ספי, מצהיר בראיון בלעדי ל"גלובס": "אנחנו רוצים שיהיו לנו גם תוכניות מישראל. אם משהו מצליח אצלכם - הוא יהפוך להצלחה בינלאומית"

כשמנכ"ל אנדמול, יוסט ספי, מגיע בתום יום עבודה אל המלון, בכל אחת מהמדינות שבהן הוא מבקר בתכיפות, הוא עושה את הדבר האחרון שאפשר היה לצפות ממישהו בתפקידו - מדליק את הטלוויזיה. "בוודאי", הוא מבהיר, "זה מעניין אותי מאוד. עכשיו בביקורי אצלכם, רציתי לראות את 'הכוכב הבא' שכולם מדברים עליו. לא ראיתי את כל התוכנית, אבל זה קונספט מעניין - שילוב המסך השני בהצבעה, ואני יכול לראות את זה עובד".

- איך אנדמול מתייחסת לשימוש במסך השני - הסלולר והטאבלט - בזמן הצפייה בתוכן שלכם בימים אלה?

"אני מבקש את זה מהאנשים כל הזמן. אבל זה לא עובד תמיד. יש לנו דוגמאות טובות, ויש רעות. ב'אל תפיל את המיליון' זה עובד מצוין אבל בפורמטים רבים אחרים זה כשל. האם אנחנו באמת טובים בזה היום מספיק? לא. אנחנו צריכים להשתפר. היינו יותר מדי זמן חברת טלוויזיה מסורתית והגיע הזמן להשתנות. ניסחנו אסטרטגיה ייחודית לעניין זה. יש לנו חטיבות שעוסקות בנושא הזה, אך הן לא מבודדות לגמרי. הטוב ביותר חייב להתרחש רק באמצעות חיבור בין החטיבות".

ספי הגיע לארץ בסוף החודש שעבר לסדרת פגישות בת יומיים עם הסניף הישראלי של ענקית הטלוויזיה הבינלאומית, זה שעד לא מזמן נקרא "קופרמן הפקות" בראשותו של אלעד קופרמן, ומאפריל השנה נקרא "אנדמול ישראל". "אנדמול" רכשה 51% ממניות החברה והפכה אותה לאחת מרשת של 80 החברות שהיא מחזיקה ברחבי העולם.

"אנחנו כאן כדי להישאר", אומר ספי בראיון ראשון מאז העסקה. "יש בישראל יצירתיות ופוטנציאל מסחרי וזה משהו שאנדמול מחפשת. אני אדיש באשר למקורן של תוכניות. יש לנו פורמטים מספרד, מהולנד ומבריטניה, ואני רוצה שיהיו לנו גם תוכניות מישראל. יש מעט שווקים יצירתיים בעולם, וישראל היא ללא ספק אחד מהם. אם אתה רציני בכל הקשור לתוכן, ואתה רוצה להיות הטוב ביותר - אתה צריך להיות כאן".

- איך אתה מסביר את העניין הפתאומי בתעשיית הטלוויזיה שלנו?

"זה לא פתאומי, אנחנו מביטים בישראל זמן רב. אבל רק באחרונה הגענו למסקנה שאנחנו רוצים להיות כאן בעצמנו. ברור מאוד שאם משהו מצליח פה, הוא יהפוך להצלחה בינלאומית. אני חושב שיש מעט מאוד מדינות בעולם שהן באמת תחרותיות, שהאנשים בהן ליברליים בחשיבתם וחדשניים באופן שבו הם מתנהלים בתוכן. ישראל היא כזו. יש בה תרבות חדשנית ונועזת. ומעבר לזה, לאנשים אצלכם חשוב להיות מחוברים לעולם, וזה עוזר".

- הרעיון בתחזוק סניף שלכם בארץ הוא בחיפוש אחר תוכן ישראלי והעברתו לעולם?

"זה המודל הכללי. אנחנו יוצרים תוכן וברגע שהוא מצליח במדינה מסוימת אנחנו מפיצים אותו בעולם. במודל הזה ישראל יכולה לשחק תפקיד מכריע. אנחנו מאוד מרוצים מאלעד קופרמן ומהצוות שלו, מהיכולת שלו ליצור תוכניות מצליחות שמתאימות לרחבי העולם".

- זו למעשה תחנת פיתוח?

"לא רק, כי אם ננסה להקים חממות פיתוח מבלי שהן פועלות כעסק לכל דבר, זה לא יעבוד. הן צריכות להיות מסוגלות ליצור ולמכור בו-זמנית, אחרת אין לזה משמעות. זו לא חממת פיתוח, זה מיזם עסקי לכל דבר אשר מתחיל ביצירתיות, יודע איך למכור ומאפשר לנו להתרחב לעולם".

- זה יעבוד בשני הכיוונים?

"כך אנחנו עושים. יש לנו את הספרייה הגדולה ביותר בכל הקשור לפורמטים ואנחנו נרצה להביא אותם לישראל. זו כמובן ההחלטה של קופרמן - אם הוא חושב שהם מתאימים לשוק הישראלי או לא. לא נכפה דבר".

- כבר הפכתם את אלעד קופרמן לאיש עשיר?

"לא", ספי מחייך, "אנשים הופכים את עצמם לעשירים. הוא יצטרך לעשות את זה בעצמו".

המשבר באירופה לא חלף

אנדמול היא חברת ההפקה העצמאית לטלוויזיה הגדולה בעולם. היא מורכבת מרשת עולמית עם שלוחות ב-31 מדינות, ובסיסה באמסטרדם, הולנד. העסק, המפיק 350 סדרות מדי שנה, כולל פיתוח, הפקה, שיווק, הפצה וניהול זיכיונות. ספי, הולנדי במוצאו, הוא איש כספים בהכשרתו שעדיין שוקד על ייצוב החברה אחרי שורת המשברים הכלכליים שטלטלו את תעשיית התוכן בחמש השנים האחרונות. אנדמול, שעיקר עסקיה נסמכו על השוק האירופי, ספגה מהלומה. "החברה לא החלימה בכל אגפיה לחלוטין", אומר ספי. "בדרום אירופה - באיטליה ובספרד - השווקים עדיין מדוכאים וזה פוגע בנו".

- איך התמודדתם עם זה?

"המשכנו ביצירתיות, אבל גם שמנו הרבה פוקוס על הגדלת היעילות שלנו. אם תלך היום ותדבר עם רשתות, תראה שאנדמול הפכה להיות הבחירה המועדפת מבין הספקים. אנחנו יוצרים מערך של תוכנית טובה, בזמן הנכון ובמחיר הנכון. זה פקטור משמעותי ללקוחותינו. הגדלנו יעילות והורדנו מחירים. קיצצנו באופן די עמוק בתקורות שלנו בכ-20-25%".

- אבל כדי לעסוק פיתוח נכון, צריך הרבה כסף.

"נכון. אבל אם תביט במקומות שבהם קיצצנו, תראה שלא נגענו במקומות של הפיתוח. זה היה מתנקם בנו בעתיד. בכל האזורים האחרים ירדנו לעומק הדברים. בעבר אנשים לא הסתכלו בכלל על תהליך ההפקה, כי היצירה תמיד נתפסה כדבר החשוב ביותר. אז נכון, היצירתיות היא עדיין במקום הראשון, אבל יש כל-כך הרבה שאפשר לעשות כדי להיות יעיל יותר. ראינו שבמקומות שונים בעולם אנחנו עושים תוכניות זהות בהרבה דרגות שונות של השקעה בהפקה. שאלנו איך אפשר לשלב ידע כדי לייעל, בכדי לבחון כיצד אפשר לקצץ בעלויות. אנחנו רואים את עצמנו כרשת של יזמים שמפרה זו את זו. לכן בישראל רצינו ליצור קשר עם יזם פעיל ולא להקים פה חלק מהחברה. הרשת הזו היא מה שעובד בעבורנו טוב".

- החיבור עם גוף אחד בישראל לא יגביל אותך בשוק הזה?

"לא. אנחנו רוצים להיות עם הטובים בשוק, אז מספר האפשרויות שלנו היה מוגבל מלכתחילה. קופרמן עשה את הרושם הטוב ביותר עלינו. האם זה יגביל אותנו? לא כך חווינו במקומות אחרים בעולם. פרט לארה"ב ובריטניה, בדרך-כלל יש לנו שותף אחד בכל שוק".

- האם קוטן ומבנה השוק הישראלי בעייתיים בעינייך?

"להפך. יש הרבה יצירתיות שמגיעה מהולנד למשל, שגם היא מקום קטן ויצירתי מאוד. אנחנו מאמינים שכשהתנאים קשים, הדברים הטובים ביותר יוצאים. למעשה מגבלותיו של השוק, מסייעות לייצוא המוצלח".

- מה העולם מחפש כרגע?

"אם יכולתי לענות על זה, הייתי מלך העולם. אני חושב שיש טרנדים ארוכי מועד ויש אחרים שבאים והולכים. אני רואה טרנד ועניין רב בתוכן דובר אנגלית וזה יתרון טבעי של בריטניה וארה"ב. האם זה יישאר לאורך זמן? אינני יודע. באשר לתוכניות כישרונות, זה דבר שנשאר אתנו לאורך זמן, אבל יש לזה צורות ופורמטים שונים. אני לא מופתע מההצלחה של 'דה ווייס' בישראל, זו תוכנית שמצליחה בכל מקום. ויש כמובן את תוכניות הריאליטי. שם אנחנו חזקים במיוחד, עם 'האח הגדול' למשל. זו הצלחה גדולה עבורנו".

- אם תאמר לאדם מהשורה את השם "אנדמול", הוא מיד יגיד לך "האח הגדול".

"נכון, אבל זו דרך מאוד צרה לתאר את החברה. זה אחוז קטן ביותר מההכנסות שלנו. זה עדיין אחד מהפורמטים המצליחים שלנו, אבל אנחנו חזקים בהרבה דברים אחרים - כמו שעשועונים, כמו 'דיל או לא דיל', 'ווייפאאוט' ובאחרונה יצאנו עם דברים חדשים כמו 'אל תפיל את המיליון' שמשודרת ב-50 מדינות. כך שאנחנו לא תלויים רק בהצלחת 'האח הגדול', למרות שהיא תוכנית משמעותית עבורנו".

- האם חברה המבקשת להתרחב ולהצליח בעולם, זקוקה לספרייה גדולה ונרחבת, או שדי לה בפורמט הלהיט האחד הזה - "האח הגדול"?

"תוכנית גדולה לוקחת אותך רחוק מאוד. היא מבססת אותך ושמה אותך על המפה. הבעיה היא שאתה לא יכול לחזות מה יקרה עם כל תוכנית ועד כמה היא תתפתח. במקור, 'האח הגדול' היה נראה כפלופ בעיני כולם. היה זה מייסד החברה, ג'ון דה מול, שהיה משוכנע שזה יעבוד ושם את כל הכסף שלו על הסדרה והיא הפכה להצלחה במדינה אחת ואז נדדה אל מעבר לים. אנחנו הצלחנו לפתח שתי תוכניות גדולות בשלוש השנים האחרונות, האחת היא 'אל תפיל את המיליון' והשנייה 'הפרצוף שלך נשמע מוכר'. אם מישהו היה אומר לי שהתוכנית השנייה תהיה להיט, לפני שהיא יצאה לדרך, הייתי מטיל בכך ספק. אז אנחנו צריכים הרבה תוכניות כדי להגיע ללהיט האחד".

שערוריות ב"אח הגדול"? "זה לא מטריד אותנו"

האם באנדמול העולמית מוטרדים מהסערות שסבבו את פורמט "האח הגדול" בישראל בשנתיים האחרונות? "זה לא הטריד אותנו בכלל", אומר ספי, "שמעתי על זה וקראתי על זה. השנה היה סקנדל גדול בברזיל, בשנה שעברה הייתה שערורייה באיטליה, וכמעט היה מצב מאוד בעייתי באנגליה. יש שיח על 'האח הגדול' כל הזמן. אבל זה פורמט קיצוני, וכך הוא היה תמיד. אסור שזה ייצא משליטה ואנחנו מקפידים על כך".

- בארה"ב החליטו השנה לא לשדר בפריים-טיים הערות גזעניות שנאמרו בבית, זאת בניגוד לישראל, שבה המסך סבל אמירות בוטות מאוד. מה הדרך הנכונה בעיניך?

"אין תשובה אחת עבור כל העולם, יש הבדל תרבותי, ו'האח הגדול' צריכה להתאים לתרבות. מה שיהיה שערורייתי בהודו לא יעורר אפילו עניין בשוודיה. אנחנו נמנעים מלהגיד מה לעשות עם זה. אני מניח שמה הוחלט בארצות-הברית היה נכון עבורם. אנחנו מתירים לכל מדינה לפרש את הפורמט כרצונם, וההיסטוריה מוכיחה שכך הם עושים".

אנדמול

שנת הקמה: 1994

פעילות: חברת הפקות והפצה של פורמטים טלוויזיוניים

פריסה: שלוחות ב-31 מדינות

פורמטים בולטים: "האח הגדול", "דיל או לא דיל", "ווייפאאוט"

עוד כתבות

המלחמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

אף אחד לא יילחם בשבילנו את המלחמה הזאת

יש דבר אחד שאנחנו יכולים לעשות כפרטים, כקבוצות, כקהילות: לקחת אחריות על עצמנו. לקחת אחריות על מי שמסביבנו ועל גורלנו ● עברנו מלחמות ועברנו משברים, התגברנו על אינפלציה ואינתיפאדה, עשינו שלום, הבראנו את הכלכלה ואנחנו מסוגלים להתמודד גם עם מגפה

אבי פרידמן / צילום: יח"צ

מנכ"ל יונייטד בישראל אבי פרידמן פורש אחרי 21 שנה

ב-1 באוקטובר יועברו מושכות ניהול השלוחה הישראלית של החברה ליעל ברזילי, מנהלת המכירות האיזורית ● פרידמן יוסיף לשמש כיועץ לחברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: "אחרי הסגר הזה נקווה לעבור לסגר מקל יותר. אבל זה תלוי בתוצאות ורמת התחלואה"

לקראת הסגר שייכנס מחר לתוקף ושיימשך עד לשמחת תורה, ב-11 באוקטובר, נאמו הערב ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן גנץ ויו"ר האופוזיציה לפיד ● במקביל לנאומים נמשך בכנסת הליך תיקון חוק הקורונה הגדול והתקנות החדשות שצפויות לתת את המסגרת לסגר

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

החל מיום שלישי: התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד ● במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

המקרה של ליבסקינד וסגל: תמרור אזהרה לתקשורת הימנית

השבוע הפך קלמן ליבסקינד, שתחקיריו על מערכת אכיפת החוק נישאו על גלי האהדה של הליכוד, ל"שופרו" של מנדלבליט, והוא לא היחיד ● אנשי תקשורת בעלי דעות ימניות נמצאים בין הפטיש לסדן: משמאל, תוקפים ומשמיצים אותם ובימין דורשים מהם הזדהות מוחלטת עם דף המסרים של נתניהו

יס פלנט / צילום: יחצ

סרט אימה לענקית הקולנוע של מוקי גריידינגר: סינוורלד דיווחה על הפסד של 1.6 מיליארד דולר

הקבוצה שמובלת על ידי מוקי גריידינגר הישראלי אשר גם שותף בה, עדכנה כי היום כי רשמה ירידה חדה בהכנסות במחצית הראשונה של 2020 - של כ-67% לסך של 712 מיליון דולר

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק לאומי חשף חשבון סודי של לקוח בפני גרושתו - וחויב בפיצוי

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב קבע כי הבנק פעל בניגוד לחוק והפר סודיות בנקאית ● זאת, כאשר במסגרת סכסוך גירושין של לקוח שלו, העביר לגרושתו פרטי בנק סודיים, אף שלא נדרש לעשות זאת

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר: נשקול לעתור לבג"ץ אם נתב"ג יוגבל לטיסות נכנסות

ישראייר טוענת כי תקנות האוסרות על יציאות ישראלים מהארץ, בטיסות למדינות ירוקות, מנוגדת לסמכות הממשלה ● האם הלחץ יעבוד?

החיים זה לא הכל / צילום: יוני המנחם, יח"צ

הסיטקום הוותיק "החיים זה לא הכל" נמכר לערוץ יווני

וגם: מאבקים וריבים בחברת נקסטג'ן ● השיחה

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

המתווה לסגר: יוכלו לצאת מהארץ מי שרכשו כרטיסים עד היום

המתווה שסוכם מאפשר יציאה מהארץ לכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד למועד כניסת הסגר לתוקף, קרי היום ה-25 לחודש, עד שעה 14:00 ● לפי המתווה תותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה ● מדובר במתווה שיוביל לבריחת חברות תעופה זרות מכאן ולקושי גדול לחברות הישראליות

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ימיו של אלשטיין כבעל השליטה באי.די.בי יסתיימו היום?

בית המשפט דן בבקשת נאמן אגרות החוב מסדרה ט' של אי.די.בי להוציא צו פתיחת הליכים לחברה ולמנות לה נאמן ● הדיון הסתיים ללא הסכמות, בהמתנה להחלטת השופט

סניף של ג'מבו באלקסדרופוליס, יוון / צילום: שאטרסטוק

האם הסכם הזיכיון של פוקס עם ג׳מבו היוונית נמצא בסכנה?

הדיווח - בעקבות פניית רשות ני"ע ● הסימן המסחרי ג׳מבו שבאמצעותו פוקס מתעדת להקים רשת חנויות כלבו מוזלות בישראל עדיין לא שייך לה, והוא פתוח להתנגדויות ברשם החברות עד סוף החודש ● המתחרה המקומית שנקראת ג'מבו סטוק ומפעילה 10 חנויות בתחום הגישה גם היא בקשה לרישום הסימן המסחרי לשם

חגי ברנר / צילום: שלומי יוסף

בנק לאומי והבנק הבינלאומי מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון דחוף בעניינן

הבקשה לדיון באה לאור ההמלצות של הנאמן הזמני ● דו"ח הנאמן הזמני ייחס כשלים והתנהלות כספית בלתי תקינה לנושאי משרה, דירקטורים, משרד רואי החשבון, המבקר החיצוני, ומבקר הפנים של "כנפי משק"

מחלקת קורונה בחניון בית החולים רמב"ם בחיפה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שיא נוסף נשבר: יותר מ-7,500 מקרי קורונה אובחנו אתמול

גם אחוז הבדיקות החיוביות הגיע לשיא; 12.8% מהנבדקים התגלו כחיוביים, מה שמעיד על תחלואה סמויה רבה יותר בקרב האוכלוסייה ● מספר אנשי הצוות המצויים בבידוד אף הוא נמצא בשיאו, ועומד על 4,592 אנשי צוות רפואי

פועלים באתר בניה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענף הבנייה יוחרג מהסגר, אך עדיין לא ברור אם הפועלים הפלסטינים יורשו להיכנס לארץ

ממשלת ישראל קיבלה החלטה בשעה האחרונה לפיה ענף הבנייה יוחרג ולמרות הסגר הכללי יוכל לפעול כרגיל ● ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "הפועלים הפלסטינים הם חוליית מפתח בהתקדמות בעבודה. אם לא נביא אותם האתרים יעצרו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו עולים למטוס לחתימת ההסכם בוושינגטון / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"הוושינגטון פוסט": נתניהו נוהג להביא לארה"ב את הכביסה המלוכלכת, מילולית

גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי משפחת נתניהו נוהגת להביא מזוודות עם בגדים מלוכלכלים לביקורים בבית הלבן כדי שיטופלו על ידי שירותי הכביסה שניתנים בחינם במקום

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

עו”ד אמיר עסלי / צילום: איל יצהר

מגמת "ההצעה הלא אחידה" בהנפקות - פה כדי להישאר

ההצעה הלא אחידה מספקת וודאות גבוהה יותר, הן לחברה ביחס להצלחת ההנפקה והן למשקיעים המוסדיים ● הנפקות ראשוניות בהצעה לא אחידה יכולות לתרום לשוק משוכלל יותר, פעיל יותר ובריא יותר

האתר הנטוש של פרויקט פרי בסט בלוד - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: בר אל, גלובס

לוקחי המשכנתאות בלחץ, וגם המלווים של אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

הגל השני בא לידי ביטוי בעלייה בדחיית משכנתאות באוגוסט, החשיפה העצומה של קרן האשראי "אקספו" לקריסה של קבוצת פרי נחשפת, השמאים מקבלים גב מהשמאי הממשלתי, והפודקאסט "כסף בקיר" עם פרק שסוגר את העונה השנייה