גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההמלצות החמות: קרן השקעות קטנה - האם היא גם מטריפה?

קרן ההשקעות JTI הפכה לציבורית לאחר שהתמזגה לתוך שלד בורסאי ■ מה כולל פורטפוליו ההשקעות שלה, ומדוע מומלץ לעקוב אחריה

התייבשות הבורסה המקומית, כפי שנהוג לומר זאת, צמצמה את מספר החברות הציבוריות בתל-אביב. חלקן מחקו עצמן מהמסחר ביוזמתן, וחלקן מכרו את פעילותן ונותרו ריקות מתוכן, שלד בורסאי בעגה המקצועית. אחת מהן היא דניאל החזקות (בעברה "ריבוע הזמן"), שבפברואר האחרון קלטה לתוכה את פעילות קרן ההשקעות הפרטית JTI (ר"ת של Jerusalem Technology Investment), וזו תנסה עכשיו לנצל את הפלטפורמה הציבורית כדי לחזק את הפורטפוליו שלה, ולמתג עצמה ככתובת מתאימה לחברות טכנולוגיה וביומד צעירות שצמאות למימון. לקרן, וזוהי נקודה די מהותית, אין מזומן בקופה (נכון לרבעון השני), וזה אומר ששוויה הפוטנציאלי נגזר בעיקר משווי "על הנייר" של חברות הפורטפוליו שלה.

JTI, יוזמה של צביקה בן פורת (מנכ"ל, בעברו מנכ"ל מעין ונצ'רס) ושל שמואל הכהן (יו"ר), אינה שונה בהרבה מקרנות השקעה צעירות דוגמתה (חיה ובועטת רק 3 שנים), אך עדיין יש דבר אחד או שניים שמבדילים אותה מקרנות דומות לה. ראשית, לקרן יש מנגנון חלוקת רווח יחסית אטרקטיבי לפיו בכל מקרה של מימוש השקעה בחברת פורטפוליו או לחילופין כשאחת מחברות הפורטפוליו מחלקת דיבידנד, אזי תחלק הקרן לבעלי המניות שלה 75% מהתמורה נטו, והיתרה שלא חולקה תשמש להמשך השקעה בפורטפוליו ו/או הרחבתו.

מודל זה יחסית חריג בתעשיית הקרנות מכיוון שרובן פועלות כשותפויות מוגבלות, דהיינו השותף הכללי זכאי לרווח שיורי קבוע (Carried Interest) שלא מותנה בחלקו היחסי בקרן. למעשה, המנגנון של JTI יותר דומה לזה של חברה ציבורית, ומכאן היתרון הטמון בה למשקיע המוסדי.

שנית, ביולי 2011 הצטרפה JTI לתוכנית הממשלתית לעידוד השקעות מוסדיים פנסיוניים בקרנות - תכנית שמטרתה לשתף את המדינה בסיכון הגלום בהשקעות הון סיכון. במסגרת התוכנית, כל גוף מוסדי ישראלי שישקיע בקרן הון סיכון יקבל הגנה חלקית בצורת החזר כספי של עד 25% מגובה ההשקעה הראשונית שביצע. המשקיע המוגן זכאי להחזר במקרה שבו הקרן לא תגיע לתשואה של 15% לאחר שבע שנות השקעה. יתרון זה מגדר בחלקו את הדאונסייד הטמון בהשקעה בקרן JTI.

לקרן יש כרגע בפורטפוליו שמונה חברות, וחמש מהן מוגדרות כמהותיות (הן על בסיס שיעור ההחזקה של הקרן בהן והן על בסיס השלב במחזור חייהן). הקרן מגבילה עצמה להחזקה מקסימלית של עשר חברות, וכן משתדלת להימנע מהשקעה בחברות שמצויות בשלב המו"פ ובשלב ההיתכנות הראשונית של המוצר, ומעדיפה להשקיע בחברות שכבר נכנסו לשלב המסחרי בחייהן. הנה פירוט על חמש ההחזקות המהותיות של הקרן, שעדיין מצויות בתחילת מחזור חייהן המסחרי, ולכן יש בהן אפסייד משמעותי בצד דאונסייד משמעותי.

Mantis Vision: רוכבת על גל התלת ממד

המוצר העיקרי של מנטיס ויז'ן נקרא F5, וזוהי מצלמה דיגיטלית תלת ממדית המאפשרת ליצור תוכן תלת ממדי. המוצר הושק באוגוסט 2010, ומחירו הוא 60 אלף דולר בקירוב. מוצר זה מיועד בעיקר לגורמי צבא וביטחון; רשויות חוק ומשטרה; חברות גז ונפט (לצורך צילום של מערכות צנרת מסובכות באסדות קידוח ובבתי זיקוק, לדוגמה) וחברות נדל"ן.

מלבד מוצר זה, שוקדת מנטיס ויז'ן על פיתוח שני מוצרים נוספים, הראשון נקרא K1 (דומה ל-F5 אך מיועד בעיקר לשוקי אסיה ודרום אמריקה), והשני נקרא Z4D (שהוא למעשה F5 גנרי, דהיינו זול יותר). שני אלו אמורים להיות מושקים בשנתיים הקרובות. לפי הידוע, מחזור המכירות השנתי של מנטיס ויז'ן עומד על מיליוני דולרים בודדים, והוא גדל בקצב תלת ספרתי.

Top I Vision: צופה מלמעלה

טופ איי ויז'ן מפתחת ומייצרת מערכות תצפית שמוצבות על גבי בלונים או מזל"טים, וכן מטענים קלי משקל הנישאים על כלי טיס ומיועדים לשימושים צבאיים ואזרחיים כאחד. לפי הידוע, מכירות החברה בשנה הבאה צפויות לנוע סביב 15 מיליון דולר, כשקצב הצמיחה השנתי שלהן הוא דו ספרתי גבוה. לקוחות החברה הם בעיקר משוק האבטחה והביטחון הצבאי והאזרחי והם פרושים על מדינות כמו ישראל, איטליה, דרום אפריקה, ניגריה, ברזיל וקולומביה.

לפי הידוע, החברה מקווה לחדור בעתיד הרחוק יותר לשוק שידורי הטלוויזיה מתוך אמונה כי בלוני תצפית ישמשו לצרכי תיעוד ושידור אווירי. השבוע דיווחה JTI כי טופ איי ויז'ן קיבלה הזמנה לאספקת מערכות מודיעין מוטסות למדינה באפריקה, ועלותה היא 3 מיליון דולר.

HRVision: עושה סדר בשוק העבודה

אייץ'.אר.ויז'ן מספקת פתרונות מבוססי תוכנה למיון מועמדים לשוק העבודה עבור מעסיקים גדולים. תוכנת החברה אוספת מהמעסיק נתונים לגבי התכונות והכישורים הנדרשים לכל משרה ספציפית, ודרך אלגוריתם בונה נוסחת התאמה המוצאת את המועמד המתאים ביותר. מודל ההכנסות של החברה הוא תשלום קבוע פר גיוס של עובד, והפתרון שלה מורכב משני אלמנטים שמשלימים האחד את השני: פתרון לאפיון והגדרת התפקיד ותוכנת הסינון והמיון שנקראת Jobbing.

החברה מתמקדת בחברות גדולות שמעסיקות מסות של מוקדני שירות ועובדי שירות בכלל, וזקוקות לפתרון איתור מדויק, חסכוני ומהיר של עובדים על רקע התחלופה המסיבית שמאפיינת מחלקות כאלו. לאייץ'.אר.ויז'ן יש לקוחות בישראל, הולנד, מקסיקו, ברזיל ודרום אפריקה. נכון להיום, מכירות החברה מתבססות על מכירת פתרון האפיון והגדרת התפקיד בלבד, בעוד תוכנת ה- Jobbing מצויה בתחילת דרכה השיווקית.

Nadlan.com: דירה ישר מהקבלן

האתר Nadlan.com הוא אתר אינטרנט שמשמש זירה מקוונת להשכרה, מכירה וקנייה של נדל"ן לצרכי מגורים ומסחר. האתר מתמקד בפרויקטי נדל"ן חדשים המוצעים לגולשיו ישירות מהקבלנים, ומודל ההכנסות שלו מבוסס על מכירת שטחי פרסום לקבלנים וגופים פיננסיים שונים.

מספר הגולשים הייחודיים של האתר עומד על 200 אלף בחודש, והוא כרגע חינמי מתוך מטרה להגדיל את התעבורה אליו. אתר זה מתחרה בלוחות נדל"ן מקוונים דומיננטיים כמו יד2 של וואלה, winwin של "ידיעות אחרונות" ו-Homeless. לפי הידוע, ההכנסות השנתיות של האתר נעות סביב 3 מיליון שקל, ושיעור הרווחיות התפעולית שלו עומד על קצת מעל 30%.

BioCell: זה לא "רק קוסמטיקה"

ביוסל מפתחת מוצרי קוסמטיקה המבוססים על חומרים ביולוגיים, ומתמקדת בעור הפנים. מקור החומרים הביולוגיים הוא ברקמות המצויות בסביבת תאי גזע כמו רקמת חבל הטבור והשליה לאחר לידה. ביוסל היא עדיין חברה בשלב המו"פ שלא הגיעה לשלב הניסויים הקליניים (באף אחד ממוצריה), וזה אומר שאין לה מוצר מסחרי, בניגוד לארבע ההחזקות המהותיות האחרות בפורטפוליו של JTI.

JTI

■ שנת הקמה: 2010

■ תחום פעילות: קרן המשקיעה בחברות עתירות טכנולוגיה

■ מיקום: רמת גן

■ שווי חברה: 5 מיליון ד'

■ תשואה מתחילת השנה: -1.9%

■ מנכ"ל: צביקה בן פורת

■ יו"ר: שמואל הכהן

■ בעלי המניות: שמואל הכהן - 28.6%; צביקה בן פורת - 9.6%; פרידלנדר היימן - 5.7%; אריה עובדיה - 5.6%; ציבור - 50.5%

חברות הפורטפוליו

עוד כתבות

קופקסון. המחיר ירד והרווחים נשחקו / צילום: shutterstock

טבע ממשיכה להגן על הקופקסון גם כשהתחרות הגנרית בשיאה: מבקשת להחשיבו כ"מוצר ביולוגי"

מהלך כזה עשוי להקשות על תחרות גנרית לקופקסון, שכן על פי חקיקה של הקונגרס האמריקאי, החל ממרץ הקרוב תרופות החיקוי לביולוגיות ייאלצו לעבור מסלול אישור מורכב וארוך יותר ● בטבע סבורים שהקופקסון עונה על התנאים של מוצר ביולוגי על פי הרכבו

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 25 בפברואר 2020 / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בוב איגר ומיקי מאוס / צילום: דייוויד רורק, רויטרס

מיקי מאוס בהלם: מנכ"ל דיסני בוב איגר פורש אחרי 14 שנה

איגר יישאר כיו"ר ביצועי בחברה ויפקח על היוזמות של דיסני עד סוף השנה הבאה, אז החוזה שלו יפקע ● מחליפו בתפקיד הוא בוב צ'אפק שניהל בשנים האחרונות את חטיבת הפארקים ואזורי הנופש של דיסני

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

"מחיר הדירה לבדו הוא פרמטר של אווילים. השכר עלה וכדי לקנות נכס צריך לעבוד פחות שנים לעומת לפני עשור"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט סלע קפיטל, משוכנע שערך הנדל"ן עוד יעלה, מעריך כי הריבית הנמוכה כאן כדי להישאר, ומתנגד להשקעה בפרויקטים לשכירות לטווח ארוך ● ומה בקשר למשרדים? "כל ראש עיר צריך לעבוד בלהביא תעסוקה לעיר שלו"

נטע כהן/ צילום:   צילום: דיאגו מיטלברג

"לפני 8 שנים היו כמה מאות אנשי הייטק בב"ש. היום רק בפארק ההייטק יש 3,000 – עם משכורת גבוהה פי 3 מבמשק"

נטע כהן, מנכ"ל חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון, פורש אחרי 16 שנה בתפקיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע העדיף לחתום על הסכמים גמישים ורבים שיקדמו שיתופי-פעולה עם התעשייה ופיתוח של אזור הדרום, במקום להתעקש על מקסום רווחים

וילה מעץ במושב גבעת יערים נמכרה ב–3.69 מיליון שקל / צילומים: יח"צ. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בכמה נמכרה וילה מעץ עם שבעה חדרים במושב גבעת יערים?

לווילה יש 7 חדרים בשטח 183 מ"ר על מגרש בשטח 507 מ"ר ● "אין עוד כאלה בתים למכירה ביישוב. מחיר העסקה תואם את שווי השוק של הבית"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

אנרגיות נמוכות: אורמת פרסמה דוחות רבעוניים מאכזבים והמנכ"ל אנג'ל הודיע על פרישה

התפרצות הר הגעש בהוואי, שהובילה לסגירת תחנת הכוח של החברה בפונה, ממשיכה להעיק על הדוחות: הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ירד ברבעון הרביעי ב -30.8% על רקע ירידת הרווח הגולמי ועליית ההוצאות התפעוליות ● בסיכום שנתי הרווח הנקי ירד ב-10.1% ל-88.1 מיליון דולר

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

הקורונה השכיחה את הדוחות הטובים: דלתא הזהירה מפני ירידה ברווח השנה בשל השפעת הנגיף והמניה צנחה

החברה צופה פגיעה של 7-5 מיליון דולר ברווח התפעולי שלה ב-2020 בהשפעת נגיף הקורונה ● ברבעון הרביעי של 2019 צמחו הכנסות דלתא ב-11% לכ-505 מיליון דולר, ואילו הרווח הנקי לבעלי המניות טיפס ב-45% לכ-36 מיליון דולר

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

מנכ"ל לאומי: "בתרחיש פסימי קיצוני התפשטות הקורונה תאט את צמיחת המשק לפחות מ-2% בשנת 2020"

כך אומר חנן פרידמן, מנכ"ל הבנק, שסיכם את 2019 עם רווח נקי של כ–3.52 מיליארד שקל ושיפור בתשואה להון שעלתה ל–9.8% ● מחלק דיבידנד בהיקף 297 מיליון שקל לצד רכישה עצמית של מניות ב–700 מיליון שקל ● גידול של 3.6% חל בהיקף האשראי שהבנק מעמיד לציבור, לכ–282.5 מיליארד שקל

חיים סבן, בעלי בפרטנר / צילום: רויטרס

לאחר הכישלון הצורב בפרטנר: חיים סבן מקבע הפסד של מאות מיליוני דולרים בחברת המדיה יוניוויז'ן

קרן ההשקעה האמריקאית סרצ'לייט וחברת ההשקעות פורג'לייט ירכשו מסבן ושותפיו את השליטה בחברת המדיה בשפה הספרדית, וישלמו לפי מקורות שונים כ-800 מיליון דולר עבור 64% מהמניות ● סכום זה משקף ליוניוויז'ן שווי של כ-1.3 מיליארד דולר, נמוך מהותית מהשווי שבו רכשו סבן ושותפיו את השליטה בה

"אנטי-גרטה" נגד גרטה טונברג / צילום: צילום מסך מיוטיוב

"אנטי-גרטה" תנאם לצד הנשיא טראמפ בכנס השמרנים הגדול ביותר בארה"ב

נעמי סייבט בת ה-19, שמכונה מסביב לעולם "אנטי-גרטה" בשל פעילותה כספקנית אקלים, תדבר בוועידה השמרנית הגדולה ביותר בארה"ב ● סייבט פעילה ביוטיוב ממאי 2019 ובסוף השנה שעברה נאמה באירוע שמרני בזמן שגרטה טונברג דיברה בוועידת האקלים של האו"ם במדריד

רונן מיילי / צילום: יח"צ

משלושה יוצא אחד: פיץ', בלו סטון ומיוזיק ת"א מקימים משרד תוכן, הפקות ופרסום

מדובר בחיבור לא שגרתי בענף הפרסום המנסה לתת מענה ל"פרסום החדש", שבו מחפשים את הצרכן לא רק דרך אמצעי הפרסום המסורתיים אלא גם ע"י יצירת חוויות בעלות ערך וניסיון להשפיע באמצעות משפיענים - תחום המצוי בפריחה

שכונת נווה שאנן / הדמיה: עיריית חיפה

החזון לנווה שאנן בחיפה: תוספת של 26 אלף תושבים

עיריית חיפה הציגה את החזון שלה לחידוש שכונת נווה שאנן ● בתפריט: תוספת של אלפי תושבים, יצירת "סוהו" מקומי וטיילת היקפית ● מתכננת המסמך, האדריכלית פרופ' אירית צרף-נתניהו: "עד עכשיו לא הייתה ודאות תכנונית"

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

נעילה מעורבת בבורסה: ת"א 90 איבד 0.4%, מידאס קפצה ב-61%, אורמת צללה

דלתא צנחה בכ-9% בעקבות הדוחות ● חלל נסקה בעקבות הסכם עם yes ● מידאס קפצה ב-61% לאחר שדיווחה על רכישת השליטה בחברה בידי רני צים ● בוול סטריט המדדים עולים לאחר הירידות החדות אתמול

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

בית משפט / צילום: shutterstock

ניצחתם בביהמ"ש בגיאורגיה? לא תוכלו לאכוף את פסק הדין בישראל

ביהמ"ש דחה תביעה שהגישה חברת השקעות גיאורגית נגד חברה בקבוצת "אשטרום" שביקשה לאכוף בישראל פסק-דין שניתן לטובתה בגיאורגיה ● ביהמ"ש קבע כי לאור העובדה שפסקי דין שהתקבלו בישראל לא נאכפים בגיאורגיה, כך גם יש לדחות בקשה לאכיפת פסקי-דין גיאורגים בישראל

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

אפקט הפחד: כשהחשש מהנגיף מתפשט מהר יותר מהנגיף עצמו

הניסיון של ממשלות ורשויות להפחית את החשיפה לנגיף הקורונה מרחיב בכל יום את היקף הפאניקה ● מכאן והלאה, מזהירים כלכלנים, מתחיל להיווצר מנגנון תגובה דרסטי שכבר מוביל לשיתוק כלכלי, שאת תוצאותיו ייקח זמן רב לתקן

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר / צילום: יחצ

תמיר פרדו: הסירו את אפליקציית אלקטור - סכנה לביטחון המדינה

ראש המוסד לשעבר אמר בשיחה עם ד"ר ענת בן דוד מהאוניברסיטה הפתוחה כי השימוש באפליקציית אלקטור מהווה "סכנה אמיתית ומוחשית" לביטחון ישראל ● אלקטור בתגובה: "השתלחות פראית ולא אחראית; האפליקציה אינה מהווה סכנה לאיש"

מנחם פרלמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנחם פרלמן יכין את חוות-הדעת למיזוג סלקום וגולן טלקום

פרלמן היה גם מי שהכין את חוות-הדעת לבקשת המיזוג של סלקום וגולן טלקום שנדחתה ב-2016