גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עופר עיני ורוית דום

העסקים, הפוליטיקה, הרגולציה ומי שמחבר ביניהם

המשפחתון של עופר עיני

הוא

מצב משפחתי: גרוש ארבעה

מקום מגורים: צפון תל אביב

עופר עיני, מי שכונה בעבר "המנכ"ל של המדינה", הודיע השבוע על פרישתו מתפקיד יו"ר ההסתדרות - תפקיד בו החזיק שמונה שנים שהיו די סוערות. עיני, שנולד וגדל בבאר שבע, למעשה כיוון עצמו לתפקיד זה מגיל צעיר. לאחר שהשתחרר מצה"ל ורכש הכשרה כיועץ מס, החל לעבוד בנציבות מס הכנסה אך ממש לא התכוון להיוותר פקיד הבודק שומות. לאחר שנה בנציבות, נבחר לוועד העובדים בסניף דרום של הנציבות, וזמן קצר לאחר מכן מונה ליו"ר הוועד.

שמונה שנים לאחר מכן נבחר ליו"ר ועד עובדי מס הכנסה הארצי. מתפקיד זה, למעשה, דרכו ליו"ר ההסתדרות הכללית (מחליפו של קודמו בתפקיד, עמיר פרץ) הייתה די סלולה. בשנת 1999 מינה אותו פרץ ליו"ר הסתדרות עובדי המדינה, בשנת 2004 מונה ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי, ובתחילת 2006, כשפרץ בחר לרוץ לפוליטיקה ונבחר לראשות מפלגת העבודה, מונה ליו"ר ההסתדרות הכללית.

הכהונה של עיני הייתה רצופה בניצחונות וכישלונות, והיא תיזכר, בין היתר, בזכות הרומן שניצת בינו לבין יד ימינו. רומן שהפך לטלנובלה, גרסת ההסתדרות הכללית, שהשלכותיו פגעו לא מעט בתדמיתו הציבורית. בשנת 2009 התגרש עיני מאשתו ענת, ושנה מאוחר יותר התגרשה רוית דום, אז עוזרתו האישית, מבעלה עו"ד גיל פידל. בתחילת 2011 מינה אותה עיני למנכ"לית רשת בתי החינוך של ההסתדרות, "עמל", ורק לאחר הביקורת הציבורית שהתעוררה עקב המינוי, הודו השניים כי הפכו לזוג. השבוע, כשהודיע על פרישתו מההסתדרות, אמר "אני רוצה להשקיע יותר זמן עם זוגתי רוית שעושה לי הכי טוב בעולם, ועם הילדים שלי".

עופר עיני

תפקיד: יו"ר ההסתדרות מינואר 2006; יפרוש מתפקידו בפברואר 2014

גיל: 54

השכלה: תיכונית; יועץ מס במקצועו

עוד משהו: את הדירה שהוא מתגורר בה בצפון תל אביב רכשה עבורו ההסתדרות בתחילת 2009 תמורת 340 אלף דולר. עכשיו היא כנראה שווה הרבה יותר

ועוד משהו: בתחילת 2011, עיני רכש לעצמו דירה בשכונה יוקרתית ברמת השרון תמורת 3 מיליון שקל בקירוב. הוא עדיין לא עבר לגור בה. גרושתו וילדיו עדיין מתגוררים בבית המשפחה בבאר שבע, העיר בה נולד וגדל

היא

מצב משפחתי: גרושה שניים

מקום מגורים: צפון תל אביב

דום, שצעירה מעיני ב-14 שנה ואימא לשתי בנות בגילאי 9 ו-4, שימשה במשך 12 שנה כיו"ר המטה של עיני, ולמעשה יד ימינו - מהרגע שבו הפך להיות יו"ר הסתדרות עובדי המדינה ויותר מאוחר כשמונה ליו"ר ההסתדרות הכללית. במסגרת תפקידה עסקה דום בניהול המערכת הפנים ארגונית, ונטלה חלק מרכזי בתהליכי ההתייעלות הטכנולוגית של הארגון והתאמתו לעידן המודרני, הכשרת עובדים ושיפור המבנה הארגוני. כמו כן, עסקה בהתוויית המדיניות הכלכלית של הארגון.

במשך כל התקופה הזו, כל אחד מהשניים היה נשוי לבן זוגו, ולא היה ידוע על קשר רומנטי ביניהם. בתחילת 2011 מינה עיני את דום למנכ"לית רשת החינוך "עמל", המסונפת להסתדרות, ורק לאחר הביקורת הציבורית שהתעוררה הודיע כאמור, עיני כי הוא ודום הפכו "לאחרונה" לזוג. הודאה זו גררה ביקורת נוספת, ועיני הואשם בנפוטיזם מהסוג הגרוע. בראיון שנתן בעבר ל"גלובס" לא התחרט על מהלך זה, וטען כי "אם הייתי היום בדיוק באותה נקודה, הייתי עושה את אותו הדבר.

מיניתי אותה כי היא ראויה לתפקיד. היא עבדה קשה מאוד בשלל תפקידים בהסתדרות והיא חידשה ורעננה את הארגון. בעיניי היא ראויה לכל הפרגון. האם לא הערכתי מראש את גודל הביקורת? התשובה היא לא, כי כשמיניתי אותה באמת לא הייתי בן זוג שלה".

רשת "עמל" מונה כ-120 מוסדות חינוך, וכיום לומדים בה כ-40 אלף תלמידים ומשתלמים מדי שנה. באתר הבית של הרשת, כותבת דום כי "נשאף כל העת לחדשנות, ליצירתיות ולהתפתחות, במטרה להעניק לבוגרינו אופק מבטיח. אנו רואים בכך חובה וגם זכות גדולה".

בקיץ 2010, מספר חודשים לפני שמונתה למנכ"לית "עמל", חשף "גלובס" כי דום מונתה לדח"צית בפאלאס תעשיות, חברה ציבורית בבעלות משפחת ברונפמן ושלום פישר, וזאת בזמן שעובדי החברה נאבקו בהנהלתה. פאלאס, שנסחרת כעת לפי שווי צנוע ביותר של 32 מיליון שקל, מייצרת ומשווקת נרות, מגבונים, ומוצרי אלומיניום ונייר. המינוי של דום נכנס לתוקפו בינואר 2010, אך לאחר כהונה קצרצרה בת חודשיים ועל רקע ניגוד העניינים, פרשה מתפקידה זה.

באותו הזמן, דום כיהנה במקביל כחברת הנהלה וחברת ועדת שיווק ומיתוג של איגוד הכדורסל; כחברת הנהלה של הוועד האולימפי וחברת הנהלה ב"נעמ"ת". היא כבר אינה מכהנת בתפקידים אלו.

רוית דום

תפקיד: מנכ"לית רשת החינוך "עמל"; בעברה יו"ר המטה של עיני ויד ימינו

גיל: 40

השכלה אקדמית: עו"ד (רכשה את התואר במכללת רמת גן)

עוד משהו: אמרה בעבר על הרגע שבו הפכה לבת זוגו של עיני: "רק אחרי שהתגרשתי זה קרה. התחלתי בתפקידי כמנכ"לית עמל וראיתי בו מישהו שאני סומכת עליו מאוד. מאז דברים התגלגלו. זה כמו עוגה: היו כל הרכיבים - חברות, כבוד הדדי, הבנה - והיה חסר רק תנור. יש לנו זוגיות נהדרת"

ועוד משהו: אין לה עדיין שאיפות פוליטיות. בעבר טענה כי "אני לא בנויה לזה כי בפוליטיקה שלנו צריך לרקוד על גוויות ולשלם מחיר אישי כבד. אנשים שעושים תמיד מפריעים למישהו או למשהו"

עומרי וערן עיני

עומרי עבד בעבר למשך תקופה קצרה כעוזר אישי למשנה למנכ"ל אי.די.בי תיירות, חברה-בת הנמנית על קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר. בשלהי 2010 עזב את החברה. עומרי היה אז סטודנט שנה א' למשפטים - כמעט ללא ספק חסר ניסיון לתפקיד של עוזר אישי בחברה כזו. כיום הוא עו"ד בתחילת דרכו.

ערן, הבן הצעיר יותר, הוא סטודנט לראיית חשבון. שני ילדיו האחרים של עופר עיני עדיין בגיל העשרה.

בני עיני

משמש כמנכ"ל סיעת "עוגנים", הסיעה הפוליטית של עיני בהסתדרות - תפקיד שעבורו הוא מקבל שכר מלא ובמסגרתו יש לו לשכה מפוארת במגדלי שקל בתל אביב. בני נחשב לאדם הקרוב ביותר לעופר, אחרי רוית. הוא לא מייעץ לו בעניינים שוטפים, אבל כן לוחש על אוזנו ברגעים חשובים ובשעות משבר. לא פעם הועברה ביקורת על הנפוטיזם של משפחת עיני בהסתדרות שבאה במקביל לידי ביטוי בקריירה של אח אחר, עזרא, בהסתדרות (ראו התייחסות נפרדת). כשאחיו נבחר לתפקיד יו"ר ההסתדרות, בני עבד בחברת החשמל, ולקח חל"ת כדי לסייע לו.

עזרא עיני

כשעופר עיני שימש יו"ר הסתדרות עובדי המדינה מונה עזרא לתפקיד סמנכ"ל קג"מ, קרן הפנסיה המרכזית של ההסתדרות. עד אז עבד בסניף בנק הפועלים בבאר שבע. כמו במקרים אחרים, עזרא לא החזיק בתפקיד זה זמן רב. שמו עלה לכותרות כששר התרבות לשעבר, ראלב מג'אדלה, ניסה למנות אותו לתפקיד חשב הארגון "אמנות לעם", המוקצב על ידי המשרד. יו"ר הארגון דאז, דוד פרוינד, התפטר בעקבות הלחצים של השר, אך לבסוף המינוי לא יצא לפועל.

בהמשך נודע כי עזרא משמש בתפקיד שיווקי ניהולי בכיר בסלקום שבבעלות נוחי דנקנר - מי שנחשב לבעל יחסים טובים עם עופר. גורמים בחברה טענו כי עזרא כמעט שלא נמצא בעבודה ולא ברורה מהי הגדרת תפקידו, אך הוא זוכה לשכר גבוה.

בהמשך הוא מונה לסמנכ"ל משאבי אנוש בחברת פילת המתמחה באבחון והשמה. מי שהביא אותו לפילת הוא המנכ"ל לשעבר גדי לוטן, ששימש קודם לכן כמנכ"ל ההסתדרות.

דקלה חדיר

אחותו היחידה של עיני הועסקה במשך שנים כאחראית תחום העסקת עובדים זרים במשרד התמ"ת במחוז הדרום. בתחילת 2012 הורשעה ונשלחה ל-8 חודשי מאסר בפועל בגין תיווך לשוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. בעלה אמיר, פקיד במס הכנסה, הורשע בקבלת שוחד ואף בסחיטה באיומים ונדון ל-28 חודשי מאסר בפועל.

חדיר הואשמה בכך שזירזה קבלת היתרים לעובדים זרים, כשבעלה שימש ציר מרכזי בסוגיית השוחד. ערעורה לעליון של חדיר, אם ל-3, נדחה וביוני 2012 היא החלה לרצות את עונשה.

עוד כתבות

צוות ויסיטה / צילום: vCita

vCita גייסה 15 מיליון דולר כדי לחבר נותני שירותים ללקוחותיהם

vCita מפתחת מערכת לניהול קשרי לקוחות עבור עסקים קטנים ונותני שירותים של עד כעשרה עובדים ● החברה דיווחה כי היקף הכנסותיה הוכפל בשנה האחרונה, והן עומדות על כמה עשרות מיליוני דולרים בודדים

ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: דוברות הכנסת

תעלומת כספי הקרן להתחדשות עירונית שהפכו לכלי ניגוח פוליטי

לפני כחצי שנה העריך השמאי הממשלתי שיש להזרים לחשבון הקרן להתחדשות עירונית ● כעת טוענים גורמים פוליטיים: בגלל הקרבה בין שר האוצר לשרת הבינוי, הכסף לא עובר ● מטעם שאשא-ביטון נמסר: "מאז כניסתה לתפקיד פועלת השרה ביתר שאת מול האוצר והגורמים המקצועיים על-מנת לקדם את הנושא"

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: סמוטריץ' צריך לפעול משפטית נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהשקת קמפיין הבחיירות של ש"ס, דרעי האשים את ליברמן בבחירות אך אמר שאינו תוקף אותו כי הוא "מעולם לא פגע אפילו בכוס מים של אדם דתי" ● דרעי הציב רשימת הבטחות ובהן: העלאת שכר המינימום באלף שקל, חידוש פרויקט שיקום השכונות, טיפול שיניים חינם לקשישים וחינוך חינם מגיל אפס

ג'ף מקלר, מנכ"ל אינטק / צילום: רויטרס

אינטק נכשלה בניסוי הקליני בגלולת האקורדיון לפרקינסון; המניה צוללת בטרום מסחר בנאסד"ק

הגלולה לא הראתה בניסוי עדיפות בהפחתת "זמן הקיפאון" (Off Time), הזמן בו חולי הפרקינסון אינם מסוגלים לזוז ● גם מדדים משניים לא הושגו ● אי הצלחת הניסוי לא פוסלת את השימוש בכל הפלטפורמה של אינטק, אולם ההשקעה הרבה בניסוי, אכזבת השוק והשאלה מדוע המוצר לא פעל כמו המצופה, יכולים להעמיד אתגרים בפני החברה

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדלפה חדשה של מכשיר פיקסל 4 מעוררת שמועות על מערכת מבוססת מחוות, שתאפשר שליטה במכשיר ללא מגע

הדלפה זו מצטרפת להדלפות קודמות, שהובילו לחשיפה של גוגל מלפני כחודש את גבו של המכשיר החדש ● הפעם מתפרסמות תמונות של חזית המכשיר, שגררו גל שמועות לפיהן ייתכן שיהיה בו רדאר למערכת מבוססת מחוות - שתאפשר לבצע פעולות שונות במכשיר מבלי לגעת כלל במסך

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

המרצדס של שוק הגמל הגיעה לבורסה בתל-אביב

הצעת המכר של אלטושלר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה ראויה, המשלבת פוטנציאל לתשואת דיבידנד גבוהה, מכפיל רווח חד-ספרתי הוגן ותחזית ורודה להמשך צמיחה בשנתיים הקרובות ● פרשנות

יבגני סובה צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

נתניהו או ליברמן? מי עבד למען החיילים והעולים בממשלה האחרונה

בישראל ביתנו מנסים להוכיח לנתניהו שבניגוד לדבריו, הם כן פעלו למען עולים וחיילים ● חבר הכנסת הטרי יבגני סובה התגאה במיוחד בהטבות שניתנו למילואימניקים עצמאיים ובמענק כספי לחיילים בודדים ● בדקנו אותם

רטה אלמו/ צילום: ענבל מרמרי

"אתיופיה היא אחת הכלכלות הצומחות בעולם. תעשו איתנו יותר עסקים"

נציגים של ממשלת אתיופיה הגיעו לישראל כדי לנסות לשדרג את יחסי המסחר בין המדינות ● רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מסביר למה כדאי להשקיע במדינה שבה נערך ניסיון הפיכה לפני כחודש, ומספר על הביקור אצל בני משפחתו של סלומון טקה

סניף בנק דיסקונט/ צילום: תמר מצפי

ימים ספורים לאחר שלא הלך בפועלים: הוועדה למינוי דירקטורים ממליצה על תמר בר-נוי גוטלין לדירקטוריון דיסקונט

הוועדה ממליצה עליה לתפקיד דח"צית בבנק דיסקונט, שנמנה על הבנקים שאינם בעלי גרעין שליטה ● בר-נוי גוטלין תתחרה מול מירי כץ שכבר מכהנת כדירקטורית בדיסקונט

ישראלים באומן, אוקראינה / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

האם מחירי הטיסות לאומן בתקופת החגים יהיו נמוכים מהרגיל?

רשות התעופה האזרחית צפויה לפנות לרשות התעופה האזרחית האוקראינית עם הצעה להגדלת מכסת המושבים בטיסות המיוחדות לאוקראינה בתקופת החגים ● בשנה שעברה בקשה דומה שהגישה הרשות נדחתה, והמחירים זינקו

גן ילדים / צילום: שאטרסטוק

על רקע האירועים האחרונים: בזק תצא בקרוב בשירות "גן חכם"

השירות יכלול התקנת מצלמות וחיישנים שינטרו את תנועת הילדים בגן וכן חיישן מצוקה שיקושר למשטרה

גבעת שמואל / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר של גבעת שמואל; היעד: הכפלת האוכלוסייה

היעד המרכזי של תוכנית המתאר היא להגדיל את מספר התושבים מ-26 אלף תושבים ל-55 אלף עד שנת 2040 ● כפועל יוצא מזה תגדל הצפיפות הדירתית מ-2.5 נפשות ל-3.3 נפשות ● גבעת שמואל היא העיר הקטנה ביותר בארץ מבחינת שטחים מוניציפליים - שטחה הוא 2,576 דונם

בריאות דיגיטלית / צילום: Shutterstock

שת"פ והשקעה: ענקית הביטוח Anthem תטמיע את האפליקציה של אלון בלוך

שיתוף-הפעולה יספק ל-K Health של אלון בלוך גישה לנתונים של מיליוני אמריקאים, שיאפשרו לשפר את חוות-הדעת ● במקביל, Anthem תשקיע בחברה עשרות מיליוני דולרים, באופן הדרגתי

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול" שמשמעותו ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

שוב לוקח סיכון יוצא דופן בהשקעה סופר ממונפת: למה יצחק תשובה צריך את זה?

רכישת נכסי הנפט של שברון בים הצפוני היא השקעה סופר-ממונפת אשר זכתה לאחרונה לכתף קרה מהמשקיעים הזרים, שדרשו תשואה של כ-9.5% כדי לממן את שכבת החוב הנחותה בעסקה ● האם נכון מבחינת תשובה כיום לסכן כל-כך הרבה, בסיטואציה גיאופוליטית שבה רב הנסתר על הגלוי?

ג'ו לובין, ממייסדי את'ריום / צילום: Joe Bender

תביעה של יותר מ-13 מיליון דולר נגד אחד ממייסדי את'ריום

ג'וזף לובין, מנכ"ל ומייסד קבוצת הבלוקצ'יין ConsenSys, הנמנה עם מייסדי הפלטפורמה השנייה בגודלה בשוק המטבעות הדיגיטליים, נתבע על ידי מנהל לשעבר באחד הסטארט-אפים של הקבוצה, שהעלה נגדו טענות להפרת חוזה ולהונאה ● לובין יבקר בישראל בספטמבר לרגל אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מול המהפכה האנטי פמיניסטית: לאיפה נעלמו הנשים מהפוליטיקה והעסקים?

גברים בארץ ובעולם חזרו לדחוק נשים מעמדות מפתח בתירוץ שקמפיין #METOO גורם להם לחשוש מהאשמות-שווא ● רק הדור הצעיר, שהגברים בו לא מוכנים לפגוש את ילדיהם רק כשיצאו לפנסיה, יכול להביא לשינוי אמיתי ולשוויון הזדמנויות ● פרשנות

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

וויז אייר לא העלתה נוסע לטיסה - ותפצה אותו ב-7,400 שקל

התובע התייצב לטיסה יחד עם עוד 12 בני משפחה בחודש אוקטובר האחרון, אך נשאר בוורשה ולא עלה על הטיסה בשל עיכוב שנגרם לטענתו ע"י וויז אייר ● חברת התעופה טענה מנגד כי סירובה להטיס את התובע היה מוצדק, אך ביהמ"ש קבע כי עליה לשאת בנזקים שנגרמו לו בגין סירוב זה

אלי רייפמן. פרשה שהחלה עם הרשעתו ב-2011 / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביהמ"ש פסק פיצויים במיליוני שקלים נגד אלי רייפמן והמעורבים בפרשת אמבלייז

כעשור לאחר התפוצצות התרמית בפרשת המניות, ביהמ"ש קבע כי עוה"ד דורון אפיק ושלומי תורג'מן ישלמו 6 מיליון שקל לחברות שנתנו הלוואות לאלי רייפמן ● רייפמן עצמו ישלם לאפיק ולתורג'מן 8.5 מיליון שקל במסגרת תביעת צד ג' ● גם מזכירת אמבלייז דאז תשלם מיליונים

אוטובוס של חברת דן/ צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש ביטל את החלטת משרד התחבורה במכרזי האוטובוסים לתחבורה ציבורית

בעקבות עתירה שהגישה קבוצת הארגז, ביהמ"ש הורה על ביטול החלטת ועדת המכרזים של משרד התחבורה ומשרד האוצר מלפני כשנה, ולפיה לא תינתן העדפה לאוטובוסים המורכבים בארץ על פני חברות זרות במכרזים לרכישת אוטובוסים לחברות התחבורה הציבורית